Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2081  
Vechi 22.11.2013, 13:33:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu cred ca un alt om- fie el chiar si preot- poate sa cunoasca daca sentimentele intre doi oameni sunt autentice sau nu!
Rolul preotului nu este de a da verdicte ci binecuvantarea de la Dumnezeu care este practic certificatul de autenticitate al relatiei.

Ce fac cei doi mai departe cu el, e problema lor.

Citat:
Aici numai ce-i doi pot sti daca se iubesc cu adevarat sau nu.
Tocmai ca nici ei nu pot sti cu certitudine asta, nici inainte de casatorie nici dupa, dar pot lucra in directia asta si casatoria este pragul care trebuie sa-l treaca daca vor sa-L aduca si pe Dumnezeu in ecuatia asta, pentru ca fara El este indoielnic ca drumul sa aiba un sfarsit fericit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2082  
Vechi 22.11.2013, 13:35:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Va doresc la toti colegii de pe forum exact ceea ce imi doresc eu cel mai mult in aceasta viata: sa iubiti si sa fiti iubiti cu adevarat de o femeie!
E ca si cand ti-ai dori sa vezi Africa dar sa nu-ti pui niciodata problema cu adevarat cum ajungi acolo.

Citat:
A fi fidel unei femeii care o iubesti si te iubesti nu mi se pare ceva "perfect" , ci un lucru absolut NORMAL!
Normal din perspectiva perfectiunii care nu prea se potriveste mereu cu realitatea, si de fapt nici macar nu este un dat ci mai degraba un drum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2083  
Vechi 22.11.2013, 20:36:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu-i vorba de o "lume perfecta"! Doar toti am fost adolescenti, doar toti am trecut prin "valurile tineretii" (si vorba aia- ca intre barbati- am fost cu mai multe femei in tinerete, daca ati facut armata stiti cam cum se discuta intre soldati despre "aventuri amoroase", toti am fost la chefuri- http://www.youtube.com/watch?feature...&v=XOCXNo9dDI0)

Insa in momentul in care ca barbat ai intalnit o femeie care simti ca o iubesti cu adevarat si ea te iubesti cu adevarat, atunci se schimba complet datele problemei!
Ce e val ca valul trece, dar din pacate un tsunami mai lasa si urme.

Ma indoiesc ca cei care au fost o data cu femei usoare vor uita cu usurinta "beneficiile" unor astfel de experiente asta daca nu cumva au mai avut si "beneficii" care s-au soldat cu asistenta medicala de specialitate dar e un lucru dovedit ca partea asta se uita cel mai usor.

De altfel si femeia, o data ce s-a obisnuit cu astfel de "relatii", cam greu sa o mai apuce pe drumul cel bun si sa gaseasca satisfactie intr-un singur barbat indiferent cat de mult ar fi iubite.

Citat:
Vorba aia- cat e gluma si distractie e una, dar cand e treaba serioasa e cu totul altceva!
Spune-o de cate ori vrei, dar obisnuinta e o a doua natura.

Citat:
Stiu- probabil veti spune ca suntem barbati si e greu de rezistat, insa pur si simplu cred ca atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva (indiferent in ce imprejurare si ce tentatii s-ar ivi), rezisti!
Doar ca "iubit cu adevarat" e mai rar in ziua de azi.
Si ce e amuzant e ca cel care vorbeste de iubirea adevarata vorbeste de obicei din perspectiva a ceea ce e dispus el/ea sa ofere, nu din perspectiva nevoilor celuilalt.
Si se mira pe urma de ce treaba cu "iubirea adevarata" nu functioneaza ca in teorie.

Citat:
Am intalnit oameni- si ceferisti, si soferi, si muncitori- care cand era vorba de chef sau distractie erau foarte veseli si sociabili si daca te "incingeai" cu ei la o distractie se termina dimineata, insa (oricat de "draguta" ar fi fost ospatarita de la "Cina" sau "Intim"), atunci cand era vorba de a fi fideli femeii iubite nu calcau pe bec!
Poti sa te intrebi si de ce, ca nu e mereu ce pare.
Poate erau fideli amantei, nu neaparat nevestei. :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #2084  
Vechi 22.11.2013, 23:48:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce e val ca valul trece, dar din pacate un tsunami mai lasa si urme.

Ma indoiesc ca cei care au fost o data cu femei usoare vor uita cu usurinta "beneficiile" unor astfel de experiente asta daca nu cumva au mai avut si "beneficii" care s-au soldat cu asistenta medicala de specialitate dar e un lucru dovedit ca partea asta se uita cel mai usor.

De altfel si femeia, o data ce s-a obisnuit cu astfel de "relatii", cam greu sa o mai apuce pe drumul cel bun si sa gaseasca satisfactie intr-un singur barbat indiferent cat de mult ar fi iubite.
Cum spunea un Parinte, Necula parca, de femei desfranate care au ajuns Sfinte am auzit, dar de barbati desfranati care sa fi ajunsi Sfinti, nu prea.

Acum, nu stiu daca femeile din trecut erau la acelas nivel cu femeile de acum. Stiu femei care sunt in facultate sau au terminat facultatea recent si au deja 20-50 de barbati la activ. Ca de, intai experimentezi, caci nu vrei sa te casatoresti si sa nu ai cunostiinte, nu? Caci, daca tavaleala nu e de calitate, casnicia nu poate rezista. Si tot astfel de femei se plang pe la 30-35 de ani ca nu gasesc nici un barbat bun de maritat.
Reply With Quote
  #2085  
Vechi 23.11.2013, 13:29:02
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

experimentezi, experimentezi, dar mai cu limita...la facultate sa ajungi sa ai in palmares vreo 20-50 de barbati mi se pare ENORM...
inteleg sa te culci cu barbatul cu CARE AI O RELATIE SERIOASA,cu planuri de casatorie, dar pana la 23-25 de ani, nu prea ai cum sa ai 20-50 de relatii serioase. Acuma nu judec, ca nici io nu m-am casatorit virgina, dar m-am casatorit cu primul si ultimul barbat cu care am avut relatii intime.
Cred ca pana la urma e vorba de mentalitatea fiecaruia/fiecareia in parte. Multe cunostiinte m-au "sfatuit" sa ma culc si cu altul, sa vad cum e si bla bla blauri din astea care pentru mine chiar nu au sens si le-am zis frumos:nu, multumesc, n-am nevoie. Sunt bine asa si chiar fericita cu omul asta, nu stric ceva de dragul "experientei". Nu stric ceva ce am construit amandoi in timp, doar pentru ca unii nu pot concepe asa ceva.
In plus, am destule pacate si asa, sa fac unul mare doar pentru ca x si y zic ca "dar, vai, nu e bine sa nu sti cumn e cu altul..."

AlinB, nu toti cei care au avut aventuri in tinerete sunt infideli. De fapt, cei mai infideli sunt cei care au fost "cuminti" in tinerete. Exista studii pe teme asta, facute exclusiv pe barbati.
Reply With Quote
  #2086  
Vechi 23.11.2013, 13:43:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce pot sa zic- total de acord cu dumneavoastra! Problema- din punctul meu de vedere a unui barbat- nu este a fi fidel femeii pe care o iubesti si te iubeste (asta mi se pare ceva simplu, normal) ci este de a gasi aceea femeie!
Reply With Quote
  #2087  
Vechi 23.11.2013, 13:47:49
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Asta cred ca e valabil pentru ambele sexe.
Eu ma consider binecuvantata ca am dat de acel barbat inainte sa comit vreo prostie mai mare ca mine (cine stie...). Sau mai bine zis, am fost binecuvantata sa descopar, in timp, ca el e "the one". Ca relatia e de 7 ani, iar de 3 luni suntem casatoriti.
Ideea e sa descoperi calitatile omului si sa te gandesti bine daca poti trai o viata intreaga cu defectele lui/ei (toti avem defecte, mai mici sau mai mari, dar le avem).

Si sa aveti comunicare, multa comunicare, ca fara, se poate destrama o relatie mai repede decat a inceput.
Reply With Quote
  #2088  
Vechi 23.11.2013, 14:01:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ce pot sa zic- total de acord cu dumneavoastra! Problema- din punctul meu de vedere a unui barbat- nu este a fi fidel femeii pe care o iubesti si te iubeste (asta mi se pare ceva simplu, normal) ci este de a gasi aceea femeie!
Am eu o bănuială că de fapt tu îți dorești mai tare să fii găsit, nu să găsești acea femeie. Cam așa se poate interpreta "oferta" ta diseminată pe mai multe topicuri, ca o invitație adresată domnișoarelor cu următorul mesaj publicitar: "luați aminte ce sumă de calități masculine excepționale s-au înghesuit în persoana mea și programați-vă degrabă la următorul casting on line. Căștigătoarea își adjudecă un bărbat fără pereche pe fața pământului".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.11.2013 at 17:01:56.
Reply With Quote
  #2089  
Vechi 23.11.2013, 14:45:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Imi pare rau daca ati inteles asa! Eu doar mi-am exprimat niste convingeri ferme si sincere, pe diverse topicuri, legate de probleme sociale, economice, politice, istorice! Departe de mine gandu a incerca sa impun aceste opinii exprimate, iar daca nu sunteti de acord cu ele nu-i nici o suparare!
Reply With Quote
  #2090  
Vechi 23.11.2013, 15:12:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Imi pare rau daca ati inteles asa! Eu doar mi-am exprimat niste convingeri ferme si sincere, pe diverse topicuri, legate de probleme sociale, economice, politice, istorice! Departe de mine gandu a incerca sa impun aceste opinii exprimate, iar daca nu sunteti de acord cu ele nu-i nici o suparare!
N-ai de ce să te superi, doar te-am anunțat că ne-am prins și noi, băieții, de "mesaj". Din partea mea poți să faci ce vrei, pe mine unul chiar mă amuză atitudinea asta a ta și nu exclud posibilitatea ca produsul și reclama să aibă puncte importante în comun. Numai să nu uiți: creștinismul autentic este un mod de existență care privește toate aspectele vieții, nu o podoabă contingentă a persoanei iar dacă continui să vrei să mergi simultan și la stânga și la dreapta o să sfârșești prin a bate pasul pe loc, dacă nu chiar mai rău.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.11.2013 at 15:17:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02