Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2005, 23:59:33
ana-maria ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2005
Mesaje: 7
Implicit

Am avut marea binecuvantare de a pasi pe taramul Tarii Sfinte
...cuvintele nu pot exprima totul.... si totusi....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2005, 22:42:59
Pustnicul Pustnicul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 1
Implicit

Si totusi !!!
Asta ar insemna ca nu ai fost pe deplin fericita de ceea ce ai vazut acolo !?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2005, 22:19:12
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Si totusi...si totusi sa vorbim, chiar daca...cuvintele nu pot exprima totul...cred ca asta a spus ana-maria.
Eu n-am avut inca binecuvantarea de a merge in Tara Sfanta. O sa o fac un pelerinaj la timpul potrivit, cand voi fi pregatit. Caci nu trebuie sa mergem acolo ca intr-o simpla excursie, doar ca sa vizitam...Trebuie sa ne pregatim si sa ne curatim sufleteste inainte de a face un astfel de drum. Doar asa putem sa ne bucuram pe deplin de frumusetea locurilor sfinte.
Din cate am vazut si am citit acolo totul pare din alta lume...

Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2005, 16:05:49
floryna floryna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 12
Implicit

Spunea parintele Cleopa ca cineva (nu mai retin cine)ii spuse ca daca nu a cunoscut Ierusalimul din inima sa, sa mearga la locurile sfinte.Cred ca sunt multi care si-ar dori sa ajunga acolo si nu au posibilitati financiare dar asta nu ii impiedica sa Il aiba pe Dumnezeu in inima lor.Personal cred ca e o adevarata binecuvantare sa ajungi in locurile unde a fost, cu trupul, Mantuitorul lumii.Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ajungem acolo si sa ne intoarcem cu mai multa evlavie si dragoste in suflet!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2005, 16:45:41
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

NU AM FOST IN ISRASEL DAR AM FOST IN PELERINAJ IN RUSIA SI UCRAINA SI AM FOST LA F MULTI SFINTI CUNOSCUTI: SF. SERAFIM DE SAROV, SF. XENIA, SF. DE LA OPTINA, SF. TEOFIL, TEODOSIE, LAVRENTIE ETC, A FOST MINUNAT SLAVA DOMNULUI PT TOATE
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2005, 12:59:11
carla carla is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
NU AM FOST IN ISRASEL DAR AM FOST IN PELERINAJ IN RUSIA SI UCRAINA SI AM FOST LA F MULTI SFINTI CUNOSCUTI: SF. SERAFIM DE SAROV, SF. XENIA, SF. DE LA OPTINA, SF. TEOFIL, TEODOSIE, LAVRENTIE ETC, A FOST MINUNAT SLAVA DOMNULUI PT TOATE
Imi puteti da informatii suplimentare despre pelerinajul din Ucraina?Ce manastiri ati vizitat, din ce zona, cum se poate ajunge si eventual preturi (doar pe teritoriul Ucrainei).
Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2006, 21:17:44
gigiclimesti gigiclimesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana-maria
Am avut marea binecuvantare de a pasi pe taramul Tarii Sfinte
...cuvintele nu pot exprima totul.... si totusi....
am avut marea placere de a vizita tara sfinta;am vizitat locurile sf. pe unde a calcat MINTUITORUL cu credinta ca poate si eu nevrednicul am nimerit(calcat)pe aceleasi urme.Doamne multumesc-amin
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2006, 23:12:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mama impreuna cu sora mea ,au plecat astazi la Ierusalim,in pelerinaj de Craciun,sunt convinsa ca or sa se intoarca cu memorii extrem de placute si cu un duh binecuvantat al sufletelor lor,care si-au dorit foarte mult sa paseasca pe taramul sfant.
Ele au fost si in grecia,au vizitat Meteora si alte locuri programate in itinerarul pelerinajului respectiv.Dar,bine-nteles nu au avut acces la muntele sfant,Athos.Eu am o prietena din copilarie intr-o manastire din Grecia,am kilometri de scrisori de la ea,in care-mi povesteste viata de-acolo precum si satisfactia cu care traieste acolo.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2007, 21:53:05
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

o intamplare ciudata mi-a fost povestita de catre profesorul meu din generala care a vizitat ierusalimul sau vaticanul,nu mai tin bine minte asa ca va rog scuzati-ma.cu toate ca i s-a spus ca este interzis sa filmeze,el totusi a facut-o si cand a ajuns acasa si s-a uitat la filmulet a observat tot pe caseta,peretele bisericii,oamenii insa nu si trupurile sfintilor care erau albe,ca si cum ar fi fost acoperite de ceva
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2007, 22:02:05
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:) frumos... asemanator... eram in Turcia la Palatul Sultanului unde se afla o parte din craniul Sfantului Ioan Botezatorul... La fel filmatul era interzis daca cand am vrut sa deschid camarea sa filmez moastele am simtit o mana grea pe umar si un gardian de vreo 2 ori mai mare ca mine care mi-a spus sa inchid ca altfel se va confisca...am prins totusi macar 2 secunde...ma rog...am fost si putin contrariat ca niste sfinte moaste sa stea atarnate intr-un cub de sticla pe un peretele palatului acela care e al paganilor...la fel si sabia lui Stefan cel Mare si Sfant!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina de la Ierusalim Carmen FUNIERU Sfintele Pasti - Invierea Domnului 755 27.04.2019 14:52:33
Ierusalim alexa26 Generalitati 3 15.05.2012 19:15:57
IERUSALIM tigerAvalo9 Generalitati 17 25.08.2009 19:45:58