Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2007, 15:06:45
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

am promis ca am sa trimit o melodie celor interesati insa nu am putut pentru ca este prea lunga.acum am descoperit cum sa tai o melodie si am gasit si un site unde pot sa inregistrez cateva melodii.din pacate melodia ,,sfantul antonie,, cantata de marian moise nu se inregistreaza.

http://www.e-ok.ro/sumar.php?page=sumar 2 melodii,una cantata de calugarii de la muntele athos si una cantata de marian moise,foarte frumoasa.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2007, 15:08:10
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit



sau http://www.e-ok.ro/sumar.php?page=sumar
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.09.2007, 16:16:18
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

si eu sunt adeptul muzicii bisericesti. ma linisteste. am ascultat si alte genuri. imi placea muzica rock, imi placea Eminem ( doar piesele in care isi exprima furia ), imi placeau piesele de dragoste. Acum prefer muzica psaltica si eventual cea clasica. Nu stiu dar mi se par muzicile contemporane ca au ceva patimas in ele. Si cele de dragoste. Pe cand muzica psaltica daruieste liniste. Am auzit odata si muzica facuta de o harpa. Nu ma mir ca asta il linistea pe regele Saul. E atat de minunata. M-ar interesa astfel de piese. Si in general piese care te linistesc. Dar nu moderne, nu cele aparute acum... nu stiu... curentele contemporane de muzica mi se pare ca au ceva patimas...

Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.09.2008, 22:45:26
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

De fapt daca se cauta linistirea prin muzica este gresit caci ceea ce ar trebui sa urmarim este doar apropierea de Dumnezeu ,sa urmarim profunzimea spirituala , nazuinta ,evolutia -transformarea catre desavirsire .Fiindca nu intotdeauna linistirea conduce catre desavirsire mai ales cind se foloseste o atmosfera trista ,mult prea plina de resemnare si fara optimism (asemanator cu emo) chiar daca versurile spun altceva . Dar sa zicem ca este buna pina la un punct mai ales daca avem o personalitate inclinata catre ofensiva si dominarea celorlalti si cu mari asteptari de la viata si de la ceilalti. Orice remediu trebuie luat cu masura , sa zicem ca un om poate asculta sau se poate ruga 24 incontinuu de ore ,altul 48 dar fiecare are o limita , daca o depaeste deja apar efectele inverse ,exagerarea nu este intelepciune .
Iar genurile si piesele muzicale care ne ajuta sa avem stari inaltatoare si sa ne cizelele diferitele calitati interioare sint de o foarte mare diversitate pe aceasta planeta , marea majoritate ne sint complet necunoscute fiindca in media predomina cele care nu au acest scop. Perceptia profunzimii lor la prima auditie depinde atit de cultura muzicala (sa se invete urechea cu acele noi acorduri, modulatii si instrumente) cit si de profunzimea spirituala individuala cit si cea de moment.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.09.2008, 01:18:58
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand Messiah, Dixit dominus si Israel in Egypt de Handel; gasiti fragmente si pe
www.youtube.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.09.2008, 16:24:31
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Cea mai relaxanta muzica e linistea, dar putini stiu asta.

Cea mai putin vatamatoare muzica e cea bisericeasca, iar unele au efect devastator, cum e muzica cu texte sataniste sau obscene.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2008, 17:13:22
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

acu depinde si ce mesaj transminte muzica..
muzica psaltica transminte-dupa parerea pacatosului din mine- Marirea lui Dumnezeu si a Maicii Domnului si a sfintilor in diverse contexte.
manelele-tot timpu astia vb de muieri si de iubire lalaita.
rap si hip hop- "problemele" vietii materiale si sa ne doara undeva de ele...
si rock -..nam cuvinte...satanica.
si house-sa te zbatai in stanga si dreapta cat de mult poti
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.11.2008, 12:50:15
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuza-ma, ioanhodean, insa categorisirea muzicala facuta de tine este in cel mai bun caz simplista.

Exista mii de genuri muzicale pe lumea asta, care se intrepatrund si genereaza noi si noi peisaje muzicale. Nu trebuie decat sa le cauti si sa le descoperi si in acelasi timp sa eviti impartirea artificiala a muzicii in cele patru genuri enumerate de tine.

Aceasta impartire este artificiala deoarece este impusa de marile case de discuri, dupa model american, pentru "a face mai usoara" alegerea consumatorului - in realitate pentru a avea un control mai bun asupra a ceea ce iese pe o piata dominata de cativa jucatori.

Iti recomand last.fm si magnatune.com pentru a-ti largi orizonturile muzicale. Vei gasi acolo muzica necontaminata de microbul comercial, produsa de artisti independenti care fac muzica mai mult pentru ca le place si mai putin pentru bani.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2010, 16:03:11
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=cBZiAk5A1JY

http://www.youtube.com/watch?v=zl-wB...eature=related


Pt cei care inteleg engleza... de aia nu e acceptat genul asta de muzica de religie...

Recunosc ca suna bine si imi placea sa ascult Rhianna sau alti cantareti de teapa ei.. pana cand am realizat ca sufleteste nu imi aducea nici un folos.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2010, 16:34:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Pt cei care inteleg engleza... de aia nu e acceptat genul asta de muzica de religie...

Recunosc ca suna bine si imi placea sa ascult Rhianna sau alti cantareti de teapa ei ... pana cand am realizat ca sufleteste nu imi aducea nici un folos.
Foarte frumos spunea cineva, ca omul poate fi schimbat in esenta sa prin crestinism si prin muzica.

Nu sunt absurd, nu as putea afirma niciodata ca trebuie sa ascultam numai muzica bisericeasca. Numai ca trebuie sa discernem foarte clar ce tip de muzica laica ascultam.

Eu unul, nu ma regasesc intr-o mare parte a muzicii de astazi, in special in cea comerciala, care parca nu isi propune decat sa starneasca patimi.

Pe cand in lume muzica, in cea mai mare parte, se reduce la divertisment, in Biserica, ea a fost si va ramane asemenea unui "medicament".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 01:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 22:50:52
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 03:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 21:53:05