Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.05.2007, 08:19:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.
indraznesc sa scriu si eu doua vorbe aici : ignoranta si incultura nu mi se par atat de grave, atat timp cat exista o oarece SMERENIE, adica daca te stii cum esti, macar taci din gura (vorbesc in general, nu ma refer la cineva anume).

"gruparile religioase"/partizanatul in sanul bisericii mi se pare cel mai grav lucru, iar neascultarea fata de ierarhi este cireasa de pe tort!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2007, 09:35:00
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

da mirean este adevarat, sunt destule probleme "in interior" dar mucenici si sfinti au fost si in vreme de prigoana. Cu cat lupta este mai mare cu atat cununa va fi mai mare. sa nu ne temem de lupta sa ne temem de neputinta noastra de a duce lupta. Sa strigam cu smerenie. doamne tu vezi slabiciunea mea, tu vezi doamne nestiinta mea calauzeste-ma. Si CRED ca va veni si ajutorul. sa nu ne temem fratilor de lupta, sa ne avantam in ea dar sa avem cele doua arme Credinta si Smerenia.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.05.2007, 09:43:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dupa parerea mea "stricaciunea" vine din interior.Aici putem include sectele din cadrul B.O.R.,apoi ignoranta teologica,si neascultarea de ierarhi care vine din mandrie.Deasemenea viata decazuta a unor clerici,ca si a unor credinciosi contribuie la "marea apostazie" care incepe sa se observe in lume.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.05.2007, 10:34:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

kre sunt sectele din cadrul BOR?
parerea mea e k ar trebui sa nu se mai implice atat de mult in politik. poate chiar deloc si atunci va fi mai multa liniste si pace. n-ar mai fi o asa mare problema ecumenismul dak Biserica n-ar mai depinde de altii... inclusiv acele intalniri dintre patriarh si papa s-au petrecut din cauza politicii... Biserica a ajuns sa depinda prea mult de niste scandalagii kre nu fac mai nimic.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.05.2007, 13:56:54
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
kre sunt sectele din cadrul BOR?
parerea mea e k ar trebui sa nu se mai implice atat de mult in politik. poate chiar deloc si atunci va fi mai multa liniste si pace. n-ar mai fi o asa mare problema ecumenismul dak Biserica n-ar mai depinde de altii... inclusiv acele intalniri dintre patriarh si papa s-au petrecut din cauza politicii... Biserica a ajuns sa depinda prea mult de niste scandalagii kre nu fac mai nimic.
kre sunt sectele din cadrul BOR? - visarionisti, Oastea Domnului (o parte), "turma" parintelui Ilie, biserica secreta...si cu siguranta mai sunt...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2007, 17:57:38
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Delictul_neascultarii_de_autoritati_si_pedepsele_d upa_canoane_si_legile_bisericesti-p256-15448
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2007, 09:50:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Daca anumiti `drept marturisitori` de pe acest forum ar scoate capul din sacul in care traiesc si gandesc si ar vedea unde suntem, ce pierdem si incotro ne indreptam, ar fi un pas mare inainte. Din pacate, reticenta fata de cultura TEOLOGICA (nici nu mai vorbesc de cea profana) ascunsa sub masca unei piosenii bolnave si gresit inteleasa, ridicarea inculturii la rang de mare virtute crestina sunt la ordinea zilei.

Ce avem de pierdut? Totul... Pierdem credinciosi, uitam ca adevarata Ortodoxia s-a cladit pe scrierile unor oameni culti in aceiasi masura in care virtutile unor adevarati traitori au facut-o.


Binenteles, deja ma aflu in aceiasi caruta cu `paganul` Mirean si habar nu am ce inseamna Ortodoxia vazuta prin ochelari de cal...
Ai dreptate, odin, toti suntem asa; dar ce e de facut? Vino cu propuneri constructive.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2007, 10:31:44
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de odin
Daca anumiti `drept marturisitori` de pe acest forum ar scoate capul din sacul in care traiesc si gandesc si ar vedea unde suntem, ce pierdem si incotro ne indreptam, ar fi un pas mare inainte. Din pacate, reticenta fata de cultura TEOLOGICA (nici nu mai vorbesc de cea profana) ascunsa sub masca unei piosenii bolnave si gresit inteleasa, ridicarea inculturii la rang de mare virtute crestina sunt la ordinea zilei.

Ce avem de pierdut? Totul... Pierdem credinciosi, uitam ca adevarata Ortodoxia s-a cladit pe scrierile unor oameni culti in aceiasi masura in care virtutile unor adevarati traitori au facut-o.


Binenteles, deja ma aflu in aceiasi caruta cu `paganul` Mirean si habar nu am ce inseamna Ortodoxia vazuta prin ochelari de cal...
Ai dreptate, odin, toti suntem asa; dar ce e de facut? Vino cu propuneri constructive.
Scoateti capul din sac...nu ti se pare o idee constructiva?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2007, 10:43:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, mirean, dar nu mi se pare suficient ceea ce spui tu, caci a scoate sacul din cap nu e ca si cand ai zice: scoaste-ti pantofii sau manusile. Daca noi am umbla la propriu cu saci in cap, da, atunci as putea urma sfatul tau. Sau daca am umbla cu broboada, ferigea si altele asemanatoare. Dar aici e vorba de o figura de stil. Astept deci de la odin sa ne scrie la ce s-a gandit cand a scris cele postate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2007, 11:02:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu sant de acord cu cel care a scris ca incultura e ridicata la rang de virtute crestina .Uitati-va la americani si vestici .S-au "prins" toti ca banul e important si ca sa-l castigi nu -ti trebuie cultura .

Americanul intrebat pe strada unde-i inima , arata ficatul !(la TV)
Asa ca sa nu generalizam zic eu . E o patima a tuturor popoarelor .Se invata tot mai putin ,asta stie fiecare nu trebuie sa spun eu !

In legatura cu impartasania eu zic ca nu e nici o metoda recomandata !
Poti sa te impartasesti des sau rar sau deloc , daca nu te impinge sufletul ,degeaba .

Spovedania e tot asa , nu poti sa mergi sa marturisesti si sa te scalzi voit in acceleasi greseli .(nu ma refer la lucruri marunte ,daca e ceva cosiderat marunt )
Spovedania inseamna si o schimbare de directie !

Mai multa iubire dragilor , intelegere , toti santem neputinciosi , sau nu ?
Omul se indreapta si daca ii spui frumos , nu trebuie sa -l critici mereu .

Scuze daca nu sant pe intelesul tuturor !

maria
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05