Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2007, 20:33:27
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Daca ati accepta sa catehizati un fost sectant cum ati face asta?Aducand argumente din Vechiul Testament,din Noul Testament din viata sfintilor(majoritatea va pricepeti),din istoria B,O,R,din dogmatica sau din morala crestina..am uitat de cultul divin..multi dintre voi sunteti absolventi de teologie si se presupune ca aveti aceasta vocatie..cum ati ajuta un om sa se desavarseasca duhovniceste dupa modeluloferit noua de IIsus Hristos...credeti ca moralitatea,personalitatea celui catehizat are vreo importanta?
Ati putea avea intelegere,rabdare ingaduinta fata de un eretic?(intreb asta pentru ca am vazut atitudini nu tocmai prietenoase.pe forum....argumentati)
Ati ajuta la formarea unui om nou,daca nu vi s-ar cere in mod expres aceasta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2007, 00:08:35
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)e adevrat Sfintii Parinti spun sa nu facem partasie cu ei..dar cum altfel le putem atrage atentia asupra credintei ortodoxe,asta in cazul cand ei manifesta dorinta sa afle cate ceva.........nu ma gandesc la insistentele cu care martorii lui Iehova cauta sa-si convinga victimele..ce atitudine trebuie sa adoptam pe forum fata de cei care sunt in alta religie(in ratacire cum zic unii)?Care este cea mai buna conduita vis a vis de ei..ii intampinam cu dragoste,cu ranchiuna,ii ironizam sau ii ignoram?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2007, 02:04:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Dupa parerea mea in Ortodoxie nu prea este loc de polemica, aici, pe calea asta Imparateasca sau crezi sau nu crezi. Ce mai, nu este pentru noi muritorii de rind sa discutam de exemplu, fecioria Presfintei Nascatoare de Dumnezeu inainte si dupa nasterea Domnului Iisus, reprezentata prin cele doua stele(sau trei) de pe vesmintul ei, si alte paradoxuri... in mod "logic" de neconceput. Trufia acestor rataciti este de obicei foarte mare si ei "se doresc catehizati" asa de dorul lelii, de fapt din viclenie. De aceea, urzicuto sunt evitati. Daca vrei sa vezi cum lucreaza un dra, observa-i cu atentie ce fac. Energia noastra nu este nelimitata. Hai sa o cheltuim pe nevointa, familie, post si rugaciune nu in dialog cu toti "nelamuritii", iar cind ne maninca...de fapt o facem in mindrie prosteasca. Sa ascultam deci de Sf. Parinti
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2007, 12:00:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Dupa parerea mea in Ortodoxie nu prea este loc de polemica, aici, pe calea asta Imparateasca sau crezi sau nu crezi. Ce mai, nu este pentru noi muritorii de rind sa discutam de exemplu, fecioria Presfintei Nascatoare de Dumnezeu inainte si dupa nasterea Domnului Iisus, reprezentata prin cele doua stele(sau trei) de pe vesmintul ei, si alte paradoxuri... in mod "logic" de neconceput. Trufia acestor rataciti este de obicei foarte mare si ei "se doresc catehizati" asa de dorul lelii, de fapt din viclenie. De aceea, urzicuto sunt evitati. Daca vrei sa vezi cum lucreaza un dra, observa-i cu atentie ce fac. Energia noastra nu este nelimitata. Hai sa o cheltuim pe nevointa, familie, post si rugaciune nu in dialog cu toti "nelamuritii", iar cind ne maninca...de fapt o facem in mindrie prosteasca. Sa ascultam deci de Sf. Parinti
Cum ramane cu ""Mergând, învățați toate neamurile"....."?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2007, 12:22:16
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Exista in noi mult prea multe teorii, cu astfel de argumente, poti cel mult sa-ti castigi respect. Ce sa faci? Sa raspunzi unui verset cu alt verset? Un inceput. Insa, cred ca nu-i de ajuns. Trebuie sa ai ca raspuns si ceva dincolo de puterea umnana, iar acest lucru nu se poate obtine decat prin impartasirea cu Trupul si Sangele lui Hristos. Numai atunci devii un subiect al lucrarilor divine si atunci raspunsul tau va fi cu siguranta altul. Cred ca asa poti intelege versetul "ceea ce este cu neputinta la om este cu putinta la Dumnezeu".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2007, 12:45:53
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de cozia
Dupa parerea mea in Ortodoxie nu prea este loc de polemica, aici, pe calea asta Imparateasca sau crezi sau nu crezi. Ce mai, nu este pentru noi muritorii de rind sa discutam de exemplu, fecioria Presfintei Nascatoare de Dumnezeu inainte si dupa nasterea Domnului Iisus, reprezentata prin cele doua stele(sau trei) de pe vesmintul ei, si alte paradoxuri... in mod "logic" de neconceput. Trufia acestor rataciti este de obicei foarte mare si ei "se doresc catehizati" asa de dorul lelii, de fapt din viclenie. De aceea, urzicuto sunt evitati. Daca vrei sa vezi cum lucreaza un dra, observa-i cu atentie ce fac. Energia noastra nu este nelimitata. Hai sa o cheltuim pe nevointa, familie, post si rugaciune nu in dialog cu toti "nelamuritii", iar cind ne maninca...de fapt o facem in mindrie prosteasca. Sa ascultam deci de Sf. Parinti
Cum ramane cu ""Mergând, învățați toate neamurile"....."?
e vorba despre neamurile care nu au cunoscut inavaturile Mantuitorului. noi vorbim despre neamuri care s-au rupt la un moment de dat de ortodoxie. deci nu putem spune ca n-au fost invatati...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.08.2007, 12:53:29
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)e adevrat Sfintii Parinti spun sa nu facem partasie cu ei..dar cum altfel le putem atrage atentia asupra credintei ortodoxe,asta in cazul cand ei manifesta dorinta sa afle cate ceva.........nu ma gandesc la insistentele cu care martorii lui Iehova cauta sa-si convinga victimele..ce atitudine trebuie sa adoptam pe forum fata de cei care sunt in alta religie(in ratacire cum zic unii)?Care este cea mai buna conduita vis a vis de ei..ii intampinam cu dragoste,cu ranchiuna,ii ironizam sau ii ignoram?
prin propria noastra purtare, prin pacea noastra care ar trebui sa fie intiparita pe chip, prin propriul nostru exemplu... si asa mai departe. e cam greu asa. ca multi dintre noi suntem cam incrancenati si furati de cotidian. noi putem sa le spunem, sa fie informati sa nu zica ca n-au stiut. o data, de doua ori... dupa care, sanatate. sa se descurce singuri si nu-ti mai pierzi vremea pentru ca te risipesti degeaba. au avut timp doua mii de ani sa realizeze. si inca mai au. insa noi ar trebui sa ne gandim la propria persoana. nu stim daca noi suntem pregatiti de mantuire asa ca n-are sens sa ne luptam cu morile de vant. sa facem parte din randul fecioarelor intelepte si sa ii trimitem sa-si cumpere untdelemn de la cei care vand (preoti, sfanta scriptura, traditia etc). ca nu cumva nici noi si nici ei sa mai putem fi pregatiti si sa se inchida usa chiar in nasul nostru, prinzandu-ne cu candelele stinse...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2007, 13:57:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
e vorba despre neamurile care nu au cunoscut inavaturile Mantuitorului. noi vorbim despre neamuri care s-au rupt la un moment de dat de ortodoxie. deci nu putem spune ca n-au fost invatati...
Ma refeream la faptul ca indemnul Hristic este cel de "iesire"...de a-i invata pe cei care nu stiu cuvantul Evangheliei.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2007, 14:00:49
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
e vorba despre neamurile care nu au cunoscut inavaturile Mantuitorului. noi vorbim despre neamuri care s-au rupt la un moment de dat de ortodoxie. deci nu putem spune ca n-au fost invatati...
Ma refeream la faptul ca indemnul Hristic este cel de "iesire"...de a-i invata pe cei care nu stiu cuvantul Evangheliei.
iarta-ma daca am inteles gresit. insa, ereticii din ziua de azi, putin probabil sa nu fii auzit de Iisus Hristos si de Evanghelie, mai ales ca unii se cred direct mantuiti numai prin caricatura de botez pe care o fac...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2007, 15:14:21
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
iarta-ma daca am inteles gresit. insa, ereticii din ziua de azi, putin probabil sa nu fii auzit de Iisus Hristos si de Evanghelie, mai ales ca unii se cred direct mantuiti numai prin caricatura de botez pe care o fac...
Asa e. Numai ca unii s-au nascut auzind despre "Isus", iar altii despre "Iisus"... :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 20:03:25
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 15:53:02
Ar inmormanta Biserica Ortodoxa un sectant?... lacrimi Slujba inmormantarii 47 22.02.2010 22:58:13
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42