Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2006, 03:27:40
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Am o carte se numeste "Urmarea lui Hristos" in prefata se zice ca e o carte care vine imediat dupa Biblie si am constatat ca e adevarat.Atunci cind citesc din ea ma doare atit de tare ca nu pot sa fiu si eu asa cum scrie acolo.Cind simt ca as vrea sa ma "adap"cu ceva satos citesc de acolo.E foarte buna si e si ieftina (6.5RON).E necesara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2006, 11:24:39
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Am o carte se numeste "Urmarea lui Hristos" in prefata se zice ca e o carte care vine imediat dupa Biblie si am constatat ca e adevarat.Atunci cind citesc din ea ma doare atit de tare ca nu pot sa fiu si eu asa cum scrie acolo.Cind simt ca as vrea sa ma "adap"cu ceva satos citesc de acolo.E foarte buna si e si ieftina (6.5RON).E necesara.
Daca este vorba de lucrarea lui Thomas a Kempis, este intradevar o carte buna!
Candva putea fi descatcata gratuit, de pe http://www.catholica.ro.
In orice caz, tuturor celor care doresc sa o studieze, sa o citeasca le-o pot oferi prin mail!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2006, 11:25:58
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Am o carte se numeste "Urmarea lui Hristos" in prefata se zice ca e o carte care vine imediat dupa Biblie si am constatat ca e adevarat.Atunci cind citesc din ea ma doare atit de tare ca nu pot sa fiu si eu asa cum scrie acolo.Cind simt ca as vrea sa ma "adap"cu ceva satos citesc de acolo.E foarte buna si e si ieftina (6.5RON).E necesara.
Daca este vorba de lucrarea lui Thomas a Kempis, este intradevar o carte buna!
Candva putea fi descatcata gratuit, de pe http://www.catholica.ro.
In orice caz, tuturor celor care doresc sa o studieze, sa o citeasca le-o pot oferi prin mail!
Gratuit, se intelege!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2006, 13:19:32
serhi137 serhi137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Alexandru, chiar te rog daca poti trimite asta pe mail sa mi-o trimiti si mie pt ca m-ati facut curios.
serhi137@yahoo.com

multumesc :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2006, 01:14:06
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

In legatura cu cartea "Urmarea lui Hristos " va rog sa cititi neaparat articolul de la rubrica "Despre Biserica Ortodoxa in general" postat de utilizatorul cristir in legatura cu aceasta carte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2006, 12:11:17
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

E trist ca se intampla ca din ierarhii Bisericii Ortodoxe se lasa stapaniti de duhul acesta al rivalitatii incercand sa duca la extrem un dogmatism rigid. E trist pentru ca scopul nostru ca ortodocsi e mantuirea, cresterea pe cale, si o "politica" de ialtare proprie pe seama coborarii tot ce nu provine de la noi. Ca atunci raminem doar "politicieni".
E trist pentru ca arunca o o umbra si a supra scrierilor lui IGNATIE BRIANCIANINOV, si pentru unii, si asupra gandirii ortodoxe.

Cartea "Urmarea lui Hristos" a lui Toma de Kempis e o bijuterie duhovniceasca, care ne poate aduce un mare folos, desi nu cred ca are o intaietate "imediat dupa Biblie", dar cu siguranta este alaturi de scrierile celorlalti Sfinti Parinti.

Mai degraba trebuie sa ne ferim de influentele de rigorism exagerat care vin din anumite cercuri ruse, si care a rupt biserica lor in ramuri mai preocupate de a se acuza intre ele decat a contracara proxelitismul altor culte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.07.2006, 12:50:15
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Si eu am citit "Urmarea lui Cristos" si imi era tare draga dar am ramas cu impresia repetata ca numai in manastire exista mintuire, spre dezamagirea mea fara chemare spre manastire. Pana la urma am daruit-o cuiva cu chemare !
Sper ca voua sa va fie de folos!
Doamne ajta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2006, 16:50:55
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Parerea Sf. Ignatie Briancianinov despre "Urmarea lui Hristos" nu este "rigorism rusesc" - cum spunea cineva, ci o pozitie ortodoxa, apartinand unui sfant obisnuit cu deosebirea duhurilor.

"Urmarea lui Hristos" a lui Toma de Kempis este un fel de "hai sa haidem!", place crestinului incepator, dar nu poate pacali pe unul versat. Sf. Ignatie a depistat in ea, ca si in "Exercitiile spirituale" ale lui Ignatiu de Loyola, amagirea duhovniceasca in care se aflau autorii lor. Toma a scris-o din imaginatie (cam cum banuia el ca stau lucrurile, fara sa le fi trait pe propria piele), iar Ignatiu era inselat de duhurile rele, care-i ofereau viziuni la comanda, pe cand noi stim din scrierile Parintilor ca in dinamica relatiei Dumnezeu-om (sfant) initiativa ii apartine numai lui Dumnezeu.

Pentru admiratorii scrierilor catolice, cititi va rog postarile de la rubrica "Biserica romano-catolica". Un alt duh anima pe sfintii ortodocsi si altul pe cei catolici. Sfantul Ignatie Briancianinov nu face altceva decat sa spuna lucrurilor pe nume. Calea ortodoxa este grea, dar e valida. Calea romano-catolica ... Dumnezeu stie. E suficient sa citesti cateva scrieri de-ale sfintilor catolici ca sa-ti dai seama ca acestia nu s-au despatimit total. Scrierile lor degaja tulburare si aprindere trupeasca. Sincer, nu stiu de ce ar renunta cineva la Sf. Isaac Sirul, Sf. Ioan Scararul, Sf.Macarie, Sf. Simeon Noul Teolog, parintii din Filocalie, Sf. Siluan, s.a.m.d., pentru a citi depsre Francisc din Assisi, Ignatiu de Loypla, Teresa de Lisieux, s.a.?

Semne vazute ale spiritualitatilor diferite:
- aparitii marianice gen Fatima, Lourdes, Medjugorie, Garabandal, nu au avut loc vreodata in spatiul ortodox, iar inainte de schisma, nicaieri in lume.
- Francisc de Assisi a inaugurat aparitia stigmatelor (sangerarea in zonele unde Mantuitorul a fost pironit pe cruce - incheieturile mainilor si picioarelor), fiind urmat de altii (in general femei bolnave tintuite la pat). Stigmatele n-au aparut niciodata la sfinti ortodocsi sau in Occident inainte de schisma.
- levitatia (vezi "Viata Sf. Francisc") si alte manifestari "minunate" (viziunile "la comanda", de exemplu) sunt amintite in cartile duhovnicesti ortodoxe (in Pateric, Limonar, vieti de sfinti) la capitolul "inselari diavolesti", carora le-au cazut prada nevoitorii mandri.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2006, 17:02:22
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Macarie

Daca problema s-ar pune cum spui tu ("rivalitate"), ti-as da dreptate. Numai ca adevarul este altul: calea spirituala catolica este gresita. Trebuie numai sa deschizi ochii pentru a vedea.

Este trist ca pui la indoiala marturia unor sfinti ortodocsi, care vorbesc din experienta. Crezi oare ca un sfant ar critica spiritualitatea catolica doar de dragul criticii sau pentru a feri pe crestini de a merge pe o cale gresita? Sau crezi ca ar putea fi cineva sfant daca n-ar avea iubire?

Numai ca iubirea noastra fata de catolici trebuie sa se manifeste prin a le atrage atentia ca ratacesc, nu sa-i incurajam in ratacirea lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2006, 06:01:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Grigorie, mi-a placut foarte mult prima ta postare la acest topic... as spune ca mi-a mers la inima. Esti un fel de pasare rara pe acest forum, din pacate...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 21:57:29
lucrarea lui Toma de Kempis: Urmarea lui Hristos NiCcoleta Despre Biserica Ortodoxa in general 10 23.06.2010 02:05:14
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 23:51:43
Urmarea lui Hristos Florin-Ionut Generalitati 29 12.11.2008 18:19:09