Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2009, 14:07:49
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Pelerinaj GRECIA ! Sfantul Nectarie !

Buna ziua,


Dupa cum bine stiti, pe data de 9 Noiembrie este ziua in ca se Pomeneste Sfantul Ierarh Nectarie. Eu imi doresc foarte mult ca in aceasta Sfanta zi sa merg pe Sfanta Insula Eghina, in "casa" Sfantului.
Pana acum 2-3 luni nu am gasit decat oferte de la agentii de turism, care aveau preturi destul de maricele, (450-600 euro), asa ca am decis ca caut eu singur pe internet. Sfantul Nectarie m-a ajutat ca sa gasesc singur cazare pe internet, exact de ziua Sfantului pe insula Eghina.

Cu ajutorul Domnului si cu voia Sfantului Nectarie, doresc sa merg in luna Noiembrie pe Sfanta Insula. Doresc sa va intreb daca mai sunt persoane interesate. Ar mai fi 1 loc disponibil. Costurile s-ar ridica la aproximativ 270 de euro.
Important este ca mergem pe cont propriu, fara nici o agentie. Adica ne cumparam singuri biletul de avion (cel mai ieftin am gasit la TAROM, 150 de euro de persoana dus intors, de la Bucuresti la Atena), inca 20 de euro drumul de la Aeroport la Portul Pireau, si inca 20 de euro Feribotul de la Pireau pana in Insula Eghina. Cazare este la un Hotel, costand 70 de euro pentru 7 nopti, cu mic dejun inclus.
Total : 270 EURO.

Daca este vreo persoana interesata, va rog mult sa imi trimiteti mesaj pe privat. Si am uitat sa va spun, ca nu trebuie sa dam nici un ban inainte. Doar sa ne cumparam biletele de avion, iar la hotel platim acolo cand ajungem.

Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !

Last edited by andreidiniasi; 13.08.2009 at 14:18:59.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2009, 15:06:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreidiniasi Vezi mesajul
...pana in Insula Eghina. Cazare este la un Hotel, costand 70 de euro pentru 7 nopti, cu mic dejun inclus.

Doamne ajuta !
Nu prea cred ca exista vreun loc in Europa unde sa stai 7 nopti cu 70E. Cu mic dejun inclus?! Pai nici in Romania nu gasesti asa ieftin. Iti spun asta ca sa ai grija sa nu fie o pacaleala, o data ajuns acolo sa nu fii nevoit sa scoti mai mult din buzunar. Si ai grija sa nu pierzi avionul, ca e scumpa reprogramarea biletului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2009, 15:17:50
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Florin,

Este vorba despre o camera TWIN. O camera cu 2 paturi, de asta mai am nevoie de o persoana. Este o oferta la ei, deoarece este extrasezon. Platesti 5 nopti si stai 7 nopti. Deja am sunat la hotel, am vorbit cu managerul si este totul aranjat.
Deci platesti 140 de euro pentru 5 nopti (aproape 30 de euro pe noapte pentru camera) si stai 7 nopti asa este oferta. SI de asta am zis 70 de euro pentru o persoana, deoarece camera este TWIN cu 2 paturi. Scuze ca nu am explicat mai sus treaba asta. Si da, este cu mic dejun inclus.
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2009, 15:23:44
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Acum sper ca am fost destul de clar. Stiu ca este foarte ieftin, si eu m-am mirat, dar este asa de ieftin deoarece nu mergem cu nici o agentie care sa isi adauge comision. Iar la hotel, am prins aceasta ofera cu platesti 5 nopti si stai 7.
Chiar daca este numai o camera, este TWIN deci sunt 2 paturi :)


Biletul de avion, 150 de euro este cel mai ieftin pe care l-am gasit la TAROM dar inca nu l-am luat. Daca va dori sa mai mearga o persoana, si daca gaseste la alta companie mai ieftin, luam de acolo.
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.08.2009, 16:51:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vezi ca geo.nektarios este un apropiat al Sfantului Nectarie si poate-l convingi sa te insoteasca. Din cate stiu poarta cu el o particica din moastele Sfantului.

Vad ca te-ai descurcat cu cazarea. Nimic nu-i imposibil, si eu am locuit vreun an in Milano, cel mai scumporas din Italia, platind 6E pe zi... Cum am gasit asa o cazare seamana cu o minune, cum ar spune altii "norocul"...

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2009, 17:01:32
andreidiniasi andreidiniasi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Multumesc mult de tot Florin,


I-am trimis putin mai devreme un mesaj pe privat si lui geo.nektarios si acum astept raspuns. Sunt sigur ca voi gasi pe cineva care sa fie dornic sa mearga !

Doamne ajuta !
__________________
Cel mai bun medicament este RUGACIUNEA !

Last edited by andreidiniasi; 13.08.2009 at 17:38:30.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.09.2009, 13:46:21
Sunrise Sunrise is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2008
Mesaje: 2
Implicit Pelerinaj de ziua Sf. Nectarie

PELERINAJ IN GRECIA LA SF. NECTARIE


Data de plecare: 06.11.2009


Ziua 1. Plecare la ora 23:00 din fata Bisericii pe traseul Ruse – Kulata - Promahonas , scurta oprire la Manastirea Rila ( Bulgaria)

Ziua 2.Sosire in Salonic. Vizita la : Biserica Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir , Biserica Adormirea Maicii Domnului – una dintre cele mai vechi biserici care exista pe teritoriul Greciei, Biserica Dreapta Maicii Domnului, Biserica Sf. Gheorghe ( Rotonda ), Biserica Sf. Sofia (copie a celei din Constantinopol, unde se afla moastele Sf. Vasile ). Cazare in Paralia Katerini hotel 3

Ziua 3. Mic dejun. Plecare spre Kalambaka . Vizitarea unui Atelier de Icoane Bizantine (unde veti asista la procesul de fabricare a icoanelor ). Vizitarea Complexului Monahal Meteora – vizitam 2 manastiri : Marele Meteor si Varlaam. Continuarea drumuluispre Atena. Cazare in Atena hotel 3*.

Ziua 4. Mic dejun. Plecare spre Eghina (traversare cu ferry-boat-ul). Participare la slujba inchinata Sf. Nectarie. Dupa amiaza intoarcere in Atena (traversare cu ferry-boat-ul). Tur panoramic cu autocarul - complexul Acropole (loc in apropierea caruia a predicat Sf. Apostol Pavel,Areopagul), Templul lui Zeus Olimpianul, Piata Sintagma cu vizita la Parlament pentru a vedea schimbarea garzii, Stadionul Olimpic, Academia, Universitatea, Biblioteca, Piata Omonia. Cazare in Atena hotel 3*

Ziua 5. Mic dejun. Plecare spre insula Evia – vizita la Manastirea Sf. Ioan Rusu. Plecare spre spre Glyfa – cu ocol la Manastirea Cuviosul David. Traversare cu ferry-boat-ul. Scurta oprire la Manastirea Kato Xenia unde se afla o parte din Braul Maicii Domnului. Cazare in Paralia Katerini hotel 3*

Ziua 6. Mic dejun. Vizita la Manastirile Efrem Siru si Dionysos – situate la poalele Mt. Olimp. Plecare spre tara cu scurta oprire la Manastirea Suroti – unde sa gaseste mormantul Cuv. Paisie Aghioritul.Continuarea drumului spre tara pe traseul Promahonas – Sofia – Ruse. Sosire in tara noaptea in functie de formalitatile vamale si conditiile de trafic

Tarif: 235 Euro


SERVICII INCLUSE: - transport cu autocar clasificat pentru transport international; 4 nopti cazare in camere duble, mic dejun; vizitele mentionate in program ; insotitor de grup;

SERVICII NEINCLUSE:
- asigurarea medicala ; intrarile la obiective turistice, muzee, lacasuri de cult si nici ghizii pentru acestea ; traversarile cu ferry- boat-ul ( ~ 20 Euro / pers); orice alt serviciu care nu este mentionat la rubrica “ servicii incluse”.


Excursia se realizeaza cu un grup minim de 40 de persoane.
Pentru un grup mai mic de 40 de persoane se va percepe un supliment de 10 euro/ persoana; in cazul in care grupul este mai mic de 30 de persoane excursia se anuleaza.
La frontiera este obligatorie detinerea unei carti de identitate sau pasaport valabil minim 6 luni de la data plecarii.

Persoana de contact:
Gabriela Bacanu
021 - 210.48.64 ; 0721.58.53.58
www.sunriseturism.ro

Last edited by Sunrise; 28.09.2009 at 13:51:10.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2010, 15:04:17
cosstel cosstel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

PELERINAJ DE SFÂNTUL NECTARIE


(mare tămăduitor de boli)


6 zile - 07 – 12 Noiembrie 2010

ZIUA I: Duminica 07.11. Intalnire la ora 06.00 la baza Dealului Patriarhiei. Plecare la ora 06.30. pe traseul Giurgiu – Ruse – Sofia - Kulata – Promahonas – Salonic – Paralia Katerini.Oprire laManastirea Basarabov, apoi la Manastirea Rila (pentru a ne inchina la moastele Sf. Ioan de Rila). Sosire si cazare in Paralia Katerini.
ZIUA II: Luni 08.11. Mic dejun. Plecare spre Atena, cu vizitarea Bisericii Cuv. Paraschevi din valea Tempi ( izvor cu apa tamaduitoare pt. ochi si sfintele moaste ale Cuv. Paraschevi ). Oprire la Fabrica de Icoane si vizitarea Complexului Monastic Meteora - doua manastiri - Marele Meteor si Varlaam. Sosire si cazare in Atena.
ZIUA III: Marti 09.11. Mic dejun. Plecare spre Insula Egina – participare la Sfanta Liturghie de hram la Biserica Sf. Nectarie loc unde se afla moastele Sf. Nectarie tamaduitor al bolnavilor de cancer si al tuturor bolnavilor. Optional trecere prin Nea Makri pentru a ne inchina la moastele Sfantului Efrem cel Nou. Plecare spre Evia, sosire la Biserica Sf. Ioan Rusul (loc unde se afla moastele Sf. Ioan Rusul).
Cazare în Evia (Edipsos).
ZIUA IV: Miercuri 10.11. Mic dejun.. Plecare spre Paralia Katerini. Se va opri la Manastirea Cuv. David ( loc unde se afla moastele Cuviosului David ) si la Manastirea Kato Xenia ( loc unde se afla o parte din Brâul Maicii Domnului ).–Cazare in Paralia Katerini.
ZIUA V: Joi 11.11. Mic dejun. Vizitarea Manastirii Suroti, unde se afla Mormantul Parintelui Aghioritul si moastele Sfantului Arsenie Capadocianul. Plecare spre Salonic unde se viziteaza Catedrala Sf. Dimitrie, ne inchinam la moastele Sf. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, M-rea Teodora (moastele Cuv Teodora si Sf. David), Biserica Sf. Sofia unde se afla moastele Sf. Vasile cel Nou al Tesalonicului, Catedrala Mitropolitana unde se afla moastele Sf. Grigorie Palama, Turnul Alb. Plecare spre România.

ZIUA VI: Vineri 12.11. Se ajunge in Bucuresti in functie de trafic si formalitatile vamale, aprox ora 09.00

TARIF : 195 EURO / pers. grup de 40 persoane

TARIFUL INCLUDE:
- transport cu autocarul 2/3 stele ( aer conditionat, tv, video );
- 4 nopti cazare cu mic dejun în hoteluri -2*-3* în camere duble si triple;
- insotitor de grup (preot/teolog).

TARIFUL NU INCLUDE:
- taxa ferry boat Egina, Evia aprox. 25 eur;
- asigurarea medicala obligatorie aprox. 30 lei/ pers.

CONTACT: COSTEL BÎRLEANU - Tel. 0731.396.104 / costel@saratravel.ro
Attached Files
File Type: doc Sf Nectarie 07-12 nov. 195 Eur.doc (37,5 KB, 3 views)

Last edited by cosstel; 20.10.2010 at 15:27:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie 9 Noiembrie 2011 Grecia-Eghina kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 20.09.2011 21:35:06
Pelerinaj la Sf. Nectarie in Grecia 7-12nov 2010 cosstel Pelerinaje la locuri Sfinte 3 21.10.2010 16:48:36
Sfantul Nectarie Grecia 7-12 noiembrie 190Euro kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 17.09.2010 15:05:39
Pelerinaj grecia iunie 2010: Sf.dimitrie,nectarie,ioan rusu,patapie,spiridon,meteore agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 2 22.06.2010 17:02:18