Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2010, 15:58:38
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Razvan. fie ca iti convine sau nu marea majoritate a celor de pe forum isi respecta actuali ierarhii inclusiv calendarul actual .BOR.
Ti-a oferit (cred, dupa nick) sora mishi55 raspunsul la constatarea ta. Altul mai bun nu am decat cel oferit prima oara, in situatia in care vrei sa bati campii. Nu pentru tine am postat link-ul spre cartea parintelui Patric (decedat intr-un suspect accident auto in 1992 ale carui circumstante n-au fost limpezite nici pana astazi), parintele Patric Ronson fiind fiu duhovnicesc al parintelui Ambroise Fontrier (Franta). Ci pentru cei ce doresc sincer sa descopere Adevarul.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.04.2010, 22:32:32
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Off topic:

O dovada, ascunsa cu grija de cenzura bisericeasca oficiala impotriva stilului nou este ca in anul vrednicei de tot dispretul conferinte interortodoxe de la Constantinopol (1923) (citat):

“Sfânta Lumină nu s-a pogorât nici în tristul Paște din anul 1923. În acea perioadă Patriarhul Rusiei, Tihon, fusese îndepărtat de la cârma Bisericii Ruse, iar conferința tâlhărească după model protestant la ordinul masoneriei a adoptat inovația nou-calendaristă în unele Biserici Ortodoxe – un calendar papist anatemizat între altele de Sinodul de la 1583 și osândit de Enciclica Patriarhilor de la 1848.

Atunci, o facțiune a ierarhilor aflați la conducere, nou-calendariști reformiști masoni, au reușit să-l atragă de partea lor pe Constantin IV, patriarhul Ierusalimului; însă aceste relații au avut cele mai triste urmări pentru acel patriarh. Astfel, Sfânta Lumină nu s-a mai pogorât la rugăciunile patriarhului, iar mulțimea arabilor exaltați, folosindu-se de paza dezordonată a administrației turcești, l-au asasinat pe patriarh”.

Sursa: http://traditiaortodoxa.wordpress.co...eu-fata-de-om/

Pentru cine doreste sa inteleaga va intelege, cine vrea sa ramana orb (duhovniceste) – si ma refer la toti activistii stilului nou, de aici si de aiurea, sa ramana in continuare asa.

Doamne ajuta!

Last edited by razvan.mn; 12.04.2010 at 09:58:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Cum ne adresam monahilor? florinna01 Calugarul 9 31.01.2012 15:51:50
In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut spre_rasarit Generalitati 52 18.01.2011 11:25:09
Constantinopol nvdobre Pelerinaje la locuri Sfinte 0 22.04.2008 13:56:17