Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.11.2007, 19:03:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

uite ce am observat la tine: tu nu ai inteles ce am vrut sa spun si din aceasta cauza tu ai interpretat gresit ce am vrut eu sa-ti transmit cu acele apropouri. Mai bine puneam in ghilimele zicala "El e bun si inchide ochii". Eu tocmai prin aceasta afirmatie am vrut sa spun ca EL NU ESTE ASA, adica ne va judeca dupa Adevar si Dreptate, si in nici un caz nu va inchide ochii fara sa meritam. Da, El poate sterge toate pacatele noastre, dar cu conditia sa le recunoastem la spovedanie si sa ne para rau pentru tot ce am facut, ca de altfel cu ce drept ne vom infatisa in fata Lui, daca nici macar de recunoastere nu am fost in stare?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.11.2007, 19:21:16
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Asa este. Am recitit textul si mi-am dat seama la ce ai facut referire. Este vina mea ca nu am citit cu atentie. Imi cer iertare.

Acum, revenind la subiectul threadului cu fetele si baietii... Preacurvia este un excess (de sex)in care nu mai este de ajuns partenerul de viata si se cauta si in alta parte. Pe de alta parte, tine si de "obraz". Casatoria impune respectarea unor reguli scrise si nescrise. Bineinteles, respectarea regulilor nescrise tine de acel "obraz". Referitor la fecioria dinaintea casatoriei, nerespectarea acesteia denota graba. Ori se stie ca "graba strica treaba".

Am sa ii raspund alexandrei la intrebare, tot printr-o intrebare: "esti sigura ca fetele ar prefera un fecior de sot?" (facand abstractie de faptul ca intr-o parte "se vede" iar in cealalta nu).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.11.2007, 19:32:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu nu inteleg ceva: de unde si pana unde la fete se observa ca ar fi sau nu fecioare? In afara de testele medicale, de unde pot sti eu acest lucru? Eu cred ca nu as avea de unde sa stiu, decat doar daca m-as culca cu ea, si cum treaba asta este restrictionata pana la casatorie din punct de vedere religios, ne putem casatori cu o fata care poate sa fie sau sa nu fie virgina.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.11.2007, 20:00:38
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Pai normal ca se observa, dar nu de catre toata lumea, nu oricum si nu oricand, intocmai cum ai spus :p
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.11.2007, 21:18:51
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

veilur stii ce e mai grav ? fpt ca putina lume spune chiar TOATE pacatele. sincer multi nici nu stiu ca anumite chestii sunt pacate si ei din nestiintza , nu le spun de rusine fatza de preot sau de ce nu de frica de canon. ca sa nu zic ca altii nu tin cont de importantza spovedaniei.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.11.2007, 21:43:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
veilur stii ce e mai grav ? fpt ca putina lume spune chiar TOATE pacatele. sincer multi nici nu stiu ca anumite chestii sunt pacate si ei din nestiintza , nu le spun de rusine fatza de preot sau de ce nu de frica de canon. ca sa nu zic ca altii nu tin cont de importantza spovedaniei.
Apai si una si cealalta varianta sunt tot caderi in pacate. Marturisirea incompleta face actul spovedaniei nul si chiar un mare pacat. Nu ne jucam cu astfel de lucruri. Mai bine amanam decat sa terfelim credinta. Normal este ca atunci cand avem caderi mari sa le marturisim, pentru a ne elibera de povara lor, altfel spovedania nu-si mai are rostul. Ce poate fi mai curatitor pentru noi, marturisirea celor grele pentru sufletul nostru. Dezintoxicarea sufletului si eliberarea de sub povara pacatului se face cu o spovedanie corecta si facuta intru dragoste si respect fata de Bunul Dumnezeu, altfel celelalte indreptate spre credinta, mor incet, incet in noi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.11.2007, 23:38:53
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

asa este. dar nu toata lumea stie asta, pt ca nu este informata. pt ca "mai marii nostri" trimit psihologi sa faca educatie sexuala prin scoli dar de educatie religioasa nu am auzit. decat la ora de religie. dar ce tot sper eu aici...ar fi chiar o utopie :sleep:
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.11.2007, 12:21:54
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Inca o problema care se ridica legat de prietenia fete-baieti si pana unde trebuie sa duca ea.
Legat de aspectul parinti. Este un aspect deloc de neglijat.
Ce te faci cand te lovesti de ideile parintilor? Cand insasi ei imping pe tanar la imoralitate.
De exemplu fata nu accepta compromisurile si incearca pe cat posibil sa se tina de invatatura bisericii, iar baiatul prin educatia sa din familie nu intelege acestea; apar dicutii. De ce m-am referit la familie? pentru ca parintii au o influenta importanta asupra tinarului, el nu e doar prietenul ei, rupt de familie. Pe baiat il indeamna la o viata de distractie, ca e tanar si cu tineretea nu se mai intalneste, si ca de familie va avea timp toata viata. Daca fata incearca sa explice baiatului ca parintii lui gresesc etc., iar nu e bine, ca e contra parintilor, ca nici nu s-au casatorit inca si deja de gica contra - impotriva parintilor si sunt discutii .... Baiatul e prins la mijloc. Situatiile sunt mai intalnite de acest gen, pentru ca in general parintii baiatului nu prea se grabesc sa-l incurajeze la o casatorie.

Situatiile sunt multe si delicate, teoriile raman pe hartie, situatia practica e mai complicata.


Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.11.2007, 15:26:16
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu nu inteleg ceva: de unde si pana unde la fete se observa ca ar fi sau nu fecioare? In afara de testele medicale, de unde pot sti eu acest lucru? Eu cred ca nu as avea de unde sa stiu, decat doar daca m-as culca cu ea, si cum treaba asta este restrictionata pana la casatorie din punct de vedere religios, ne putem casatori cu o fata care poate sa fie sau sa nu fie virgina.
Daca virginitatea sta in membrana numita himen...desigur, medical vorbind asa e. Tocmai din cauza atator prejudecati fetele din ziua de azi prefera orice forma de sex in afara de cel normal, ca sa nu se "vada"; deci poti sa te casatoresti cu cea mai virgina dintre virgine, sa ai dovada virginitatii si mandriei ei, si ea sa fie o mare parasuta; ca sa nu mai vorbim de cele intr-adevar virgine si pioase care au himen elastic si nu se rupe la primul contact sexual.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.11.2007, 19:36:37
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ai dat cartile pe fata, si apreciez asta, pentru ca ai facut-o in limita bunului simt. Este foarte bine ca ai precizat asta, pentru ca dupa cum bine ai spus si asta o cred si eu, si anume faptul ca sunt fete virgine care sunt orbite de mandria fecioriei, si de ce nu, cine stie ce au facut ele cu baietii in alte moduri. Nimic nu este exclus, dar exista si exceptii :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 17:12:57
Oamenii au atatea fete incat nu iti poti da seama care e cea adevarata Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 6 30.07.2012 14:10:19
Fete arestate la Chișinău, dezbrăcate și puse să facă flotări patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 10 23.04.2009 22:35:00
Despre prieteniile baieti - fete (barbati - femei) BogdanF Generalitati 13 12.08.2008 07:22:00