Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.12.2015, 16:14:54
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Fericiți făcătorii de pace. :)
Crinrin, iertare dacă nu am fost destul de clar.
Lasa, nu-ti mai cere iertare ca nu sunt suparata. M-am imunizat la tot ce inseamna comunicare pe acest forum.

Pe mai toti nou-venitii ii calcati in picioare iar daca "un prieten" spune o prostie, nu-l contraziceti. Si mai sunt cativa care nu au o parere a lor, asteapta doar sa le comenteze pe ale altora - ca mai mult nu pot - sau imbratiseaza ideile asa-zisilor lideri, din acelasi motiv. Si am mai asistat la un paradox - sa-i vezi pe unii toba de teologie cum se iau de sophia si-i fac teoria chibritului plini de aroganta. Mai mare sila!

Dar mie mi-e clar un lucru - pe forumul asta sunt foarte multi scrantiti, in frunte cu mine! :)

Last edited by crinrin; 07.12.2015 at 16:18:23.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.12.2015, 16:17:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Lasa, nu-ti mai cere iertare ca nu sunt suparata.
Sa fiu sincer, in locul lui chiar daca ai fi suparata tot nu mi-as cere iertare.
Ca n-am de ce bre'
Citat:
Dar mie mi-e clar un lucru - pe forumul asta sunt foarte multi scrantiti, in frunte cu mine! :)
Vai, pai nu-i bine, se lasa cu terapie si medicamente si retete compensate.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.12.2015, 18:25:29
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu tot nu știu ce să fac. Cu toate ca nu cred ca mă mai ajuta spovedania la ceva, defapt am ajuns la concluzia ca era mai bine să no fi făcut niciodată . Cu toate astea sau acumulat f multe tensiuni și cu bărbatul nu pot discuta pt ca invariabil ne cerram îmi repetă aceleași învinuiri de fiecare dată de m-am saturat...am ajuns și eu la concluzia ca am greșit făcând ce am făcut, iar acum e prea târziu, am nenorocit ( încă) o ființă nevinovata care nu va fi cu nimic consolată chiar dacă vreodată Dumnezeu ne va pedepsi pe măsură...

(Și numai îmi sugerați să plec și săi las pt ca asta nu va fi posibil nici peste cadavrul meu. Adică mă va călca în picioare dc aș încerca să plec și săi părăsesc, sau chiar dc ias spune ca nu mă descurc cu copili, nu mai pot avea grijă de el)

Dacă ar fi totusi posibil să merg la spovedanie, unde ar tb să mă duc?
De ce cred ca nu mai se poate la vechiul duhovnic? Pt ca:
1) e departe și nici nu e tot timpul acolo, are program limitat ( înainte treceam seara de seara de la serviciu și până la urma îl găseam până se termina postul);
2) m-am supărat pe el ca nu mia botezat fata, dar când am mers cu ea acolo tocmai boteza pe un elev deal lui de la casă de copii...
3) sar putea să nu aibă voie nici să spovedească decât pe elevii și angajații scolii; de altfel a și zis de câteva ori înainte de paști să nu vină tot cartierului la el să mearga la parohie
4) mia spus ca să cam saturat de problemele mele de familie și nu mă poate ajuta în acest sens, ori îmi ascult bărbatul și nu mă mai plâng ca vroism altfel, ori fac cum mă taie capul ( sau cum spune la carte) și nu mă mai plâng ca ma ceartă bărbatul;

Acum io întreb ca să mă duc în altă parte îmi trebuie aprobarea fostului, sau depinde la latitudinea preotului care mă primește?

Dacă ma întreabă dc am plecat de la fostu și îi zic ca defapt acolo naveam voie să mă spovedesc, nu îi fac rău? El a făcut bine ca m-a spovedit, sau a făcut rău ca nusi a respectat jurisdicția?

Dacă nu mă primește nicăieri fără aprobarea fostului duhovnic, de ce îi spun ca vreau să plec de la el? Ca m-am supărat pe el, sau ca e prea departe? Dc spun ca m-am supărat are 3 variante: ori se discupla și încearcă să mă împace și să rămân la el, ori se disculpă dar ma da el afară ca l-am nedreptățit, ori îmi zice xa e alegerea mea să fac cum.mă taie capul ca nul interesează....

Asta ipotetic ca practic nu cred ca ajung. E ca în bancul cu iepurașul care vroia să facă clătite, și până a ajuns la vecinul de la care să împrumute tigaia, a găsit atâtea motive pt care lar putea refuza, ca s-a întors de la ușă...
Dar dacă aș ajunge pana la urma undeva chiar credeți ca mar putea ajuta cineva cu ceva în starea în care sunt??? ( credeam ca depresia postnatală a trecut, dar se pare ca revine pe fondul neînțelegerilor cu tatăl, și încep chiar resentimente față de copil ceea ce mă sperie rău ....)
Nu cred că sunt îndreptățit să am o părere asupra cazului tău fiindcă mi se pare foarte delicat și nici nu te cunosc, dar vreau să te ajut.

Nu cred că este o idee bună să ai un duhovnic așa de departe, sincer. Mulți oameni caută duhovnici la kilometrii și merg să se spovedească o dată la trei luni, nu cred că asta ar fi productiv. Necesitatea enormă a tainei spovedaniei este atât de mare încât acesta este un „lux” pe care nu ni-l putem permite. Gândește-te că spovedania este ceva așa de puternic încât chiar șterge păcatele noastre, nu ți se pare ceva de avut foarte la îndemână? Aș sugera să îți cauți un duhovnic mai apropiat la care poți merge des, trebuie să ai în minte faptul că duhovnicul nu înseamnă doar un „psiholog” căruia să îi povestești probleme, duhovnicul este în primul rând un preot care este înzestrat cu harul lui Dumnezeu și șterge păcatele tale, deci acestea să ai în minte.

Mă rog lui Dumnezeu să fie bine.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.12.2015, 18:33:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nu cred că este o idee bună să ai un duhovnic așa de departe, sincer. Mulți oameni caută duhovnici la kilometrii și merg să se spovedească o dată la trei luni, nu cred că asta ar fi productiv.
.
De fapt timpul minim intre doua spovedanii este de 40 de zile.
Daca esti tanar si faci spovedanie odata la 3 luni in zilele noastre, risti sa
vii la spovedanie cu cearceaful de pacate.
La noi astia tineri , cel mai bine la 40 de zile ca sa evitam liste de pacate.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.12.2015, 18:41:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Lasa, nu-ti mai cere iertare ca nu sunt suparata. M-am imunizat la tot ce inseamna comunicare pe acest forum.

Pe mai toti nou-venitii ii calcati in picioare iar daca "un prieten" spune o prostie, nu-l contraziceti. Si mai sunt cativa care nu au o parere a lor, asteapta doar sa le comenteze pe ale altora - ca mai mult nu pot - sau imbratiseaza ideile asa-zisilor lideri, din acelasi motiv. Si am mai asistat la un paradox - sa-i vezi pe unii toba de teologie cum se iau de sophia si-i fac teoria chibritului plini de aroganta. Mai mare sila!

Dar mie mi-e clar un lucru - pe forumul asta sunt foarte multi scrantiti, in frunte cu mine! :)
Fii căpitana noastră!
Căpitana pauăr.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.12.2015, 20:56:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
La noi astia tineri , cel mai bine la 40 de zile ca sa evitam liste de pacate.
Ia uite ce vrednic esti, te tine 40 zile..
Pacat ca in a 41 iti dai in petec.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.12.2015, 21:21:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De fapt timpul minim intre doua spovedanii este de 40 de zile.
Ce spui tu acolo?

Last edited by ovidiu b.; 07.12.2015 at 21:25:19.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.12.2015, 21:44:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O vrut sa zica maxim.
Si sa fie un numar frumos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.12.2015, 21:46:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce spui tu acolo?
Adica ? Nu inteleg.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.12.2015, 21:56:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Adica ? Nu inteleg.
Nici eu nu prea înțeleg ce vrei să spui cu minim 40 zile. Nu mă pot spovedi mai des?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 21:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 17:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 19:48:20