Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.11.2005, 13:35:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andu_81
consider ca aceasta discutie trebuie sa aiba caracter constructiv.....iar nu sa creeze.....un prilej de cearta si pizma....intre noi....eu nu doresc decat sa aflu si sa imi lamuresc anumite....probleme teologice...si chiar sa le indreptam cu ajutorul vostru...al tuturor...fratilor in Hristos....cred ca am fost gresit inteles..si eu v-am perceputla fel..... si de aceia...nu imi doresc nimic altceva....decat sa raspundeti cu dragoste la toate problemele care se discuta...pe acest forum.....iar daca unii vi se par ...ca vor sa va ispitesca...raspundeti tot cu dragoste....ca aceasta este si dorinta Lui,adica alui Hristos.....,, ceea ce doriti sa va faca voua lumea ,faceti voi lor '

andu
andu, cred ca tu ar trebui, daca, ceri asta sa fii primul care sa dai dovada de asa ceva!
Sa fii exemplu! Alminteri falsa smerenie, sau iubirea care-i doar amor, sunt tare perisabile si nici nu tin nici nu duc, nicaieri!
Nu mai departe decat ieri, scriam pe acest forum ca una din caracteristicile
anti-hristului, este ca slujeste minciunii, neadevarului, in multe moduri!
Sa inceracam totusi nici sa mintim nici sa nu ne mintim! si astfel sa ne facem partasi unei anti-lucrari si nici-decum lucrare!

Deci, da exemplu!

P.S. Denumirea de utilizator pe care ti-ai luat-o, este de fapt una din optiunile de operare pe calculator in sistem word, si inseamna de fapt inapoi!
Asa-i?;)
P.S. Pe unii care vor sa ne ispiteasca, ii vom trimite la.............andu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.02.2006, 01:35:19
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cred ca monahismul este viata ingereasca deoarece monahii macar se zbat zi de zi sa devina ingeri.Noi multi dintre mireni ne abatem din drumul catre Dumnezeu intr-o zi mai mult decit monahi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.02.2006, 01:38:22
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Cred ca monahismul e viata ingereasca deoarece monahii se zbat zi de zi sa devina ingeri.Noi mireni ne abatem din drumul catre Dumnezeu intr-o zi mai mult decit monahii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.02.2006, 15:28:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Cred ca monahismul e viata ingereasca deoarece monahii se zbat zi de zi sa devina ingeri.Noi mireni ne abatem din drumul catre Dumnezeu intr-o zi mai mult decit monahii.
Am mai raspuns odata, la acest mesaj, deoarece mesajul de raspuns este greu de inteles, si invizibil pe forum, dupa cum am constatat, repet (dar numai esentialul)!


Masura pacatuirii sau ne-pacatuirii fiecaruia, (calugar sau mirean), o stie numai Unul Bunul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.02.2006, 00:54:02
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Deci despre monahi se spune ca duc viata ingereasca dintr-un alt motiv inafara de acela ca ei se ostenesc necontenit sa slujeasca lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.02.2006, 15:08:47
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Deci despre monahi se spune ca duc viata ingereasca dintr-un alt motiv inafara de acela ca ei se ostenesc necontenit sa slujeasca lui Dumnezeu?
Catusi de putin!
Dar tot ceea ce exista, indeplineste pana la urma Pronia Lui Dumnezeu!
Depinde doar de calitatea slujbei care o faci! Cu tot sufletul, cu ocaua mica, cu ocaua mare, adica cat de curatit de patimi esti, cum, cat te rogi, si pana la urma masura faptuirii binelui, adica a slujirii ti-o da tot Dumnezeu, iar lucrul acesta este de-o potriva la fel de valabil pentru oricine! Numai sa fie macar frica de Dumnezeu!


Adica poti oriunde si oricand, oricine ai fi sa-i slujesti necontenit Lui Dumnezeu, tine insa macar de acestea trei: frica de Dumnezeu, smerenie, masura dez-patimirii!

Ca draci sunt peste tot mai cu seama la manastiri! Stii ce au patit Sfintii Parinti!

Era de mult odata in pustia Thebaidei, un pustnic, care avea rugaciunea de foc, inalta! Si la usa chiliei lui statea ciopor de draci (50-100), ca sa-l faca sa cada in ispita, sa pacatuiasca, macar cu gandul, cu privirea!
Si intr-o zi pleaca batranul spre cetate (la oras cum ar veni!), cu niscai treburi.
Cand sa intre pe poarta cetatii, vede ca la poarta unei mari cetati, sta doar un drac pipernicit, amarat, schiop si chior, de abea se mai tinea!
Si-l intreaba pustnicul nostru! Pai, cum (?), doar tu stai aici la atata puhoi de oameni, in timp ce, la cutarica, la chilie sunt 1000 de draci?
Pai da, ii raspunde dracu! Ce te mira? La astia de aici nu trebuie sa stai sa te chinuiesti sa-i convingi sa faca rele, astia-s toti ai nostri, caci cu ceea ce fac nu ne-au iesit niciodata din cuvant, ba inca ne-au intrecut si pe noi!!!!!
In timp ce pustnicul ala, numa in ciuda ne face, cu rugaciunea si cu tot ceea ce face, de nu-i mai putem veni de hac nici 1000 de-ai nostri!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.04.2006, 00:41:57
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ingerii sunt in cer...deci nu vad cum cineva pe pamant ar putea sa aibe viata ingereasca...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2006, 02:35:55
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

ce frumos o laudam pe Sfinta Parascheva cind ii cintam acatistul zicind:"Bucura-te ,SUFLET INGERESC in trup fecioresc!":)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2006, 16:13:33
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Se spune despre monahism, ca este viata ingereasca! De ce?
Cred ca este duar o iluzie omeneasca cum ca viata monahala este ingereasca. Noi oamenii tindem catre Dumnezeu, viata in lume este grea si avem impresia ca la manastire am scapa cumva de balastul grijilor lumesti, din lume nu ne putem instraina decat cand vom muri, dar trebuie sa il rugam pe bunul Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine, fara pacate prin aceasta lume . Iisus zicea: ajunge zilei rautatea ei, sau Eu am biruit lumea, nu va temeti!, Deci El stie ca ne este grteu pe Pamant si ne ajuta, ne mangaie ca sa putem suporta necazurile. Eu doresc numai bine tuturor calugarilor, dumnealor se straduiesc sa aiba o viata curata, stiu, dar viata monahala mi se pare nefireasca si oarecum unilaterala, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2006, 16:19:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce bine-ar fi sa fie asa......dar nu e!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
despre viata vesnica iordan Din Noul Testament 22 05.05.2010 17:23:01
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Despre cei ce isi iau viata... malmo Slujba inmormantarii 25 07.02.2010 19:26:21