Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2012, 16:14:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Budism - Ce este Vacuitatea

Cred ca este necesar sa deschid un topic exclusiv pe tema vacuitatii, un aspect esential in budism.

Vacuitatea este unul din conceptele cele mai dificil de inteles din curiculum budist. Chiar in interiorul diferitelor scoli budiste exista diferente semnificative de abordare.

Erorile de intelegere variaza de la aspecte fine pana la cele mai grave: de genul "golirea mintii" - o intelegere gresita promovata de calugarul chinez Hashang.

Aceasta eroare o fac si curente spirituale actuale sau interpretari ale exegetilor care nu pot face distinctia corecta intre "nimic" si "vacuitate".

Multi practicanti yogini s-au alienat (accidentat sufleteste), practicand aceasta forma gresita de vacuitate.

De aceea, consider ca este necesara o perspectiva corecta asupra acestui topic.

Cei care s-au accidentat cu invataturi gresite cu siguranta vor fi reticenti. Este de inteles aceasta atitudine.

Sper sa ma exprim corect - sa nu deformez cu nestiinta mea una din cele mai valoroase invataturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2012, 18:02:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Pai, ofera-ne perspectiva corecta asupra acestui topic. Nu asta ai zis mai sus? Nu tu l-ai deschis?
Ca sa adaug si eu, cred ca se refera la neatasare, nu la mortificarea trupului si a mintii.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2012, 20:15:00
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Thumbs up

Sunt multe forme de invatatura.

Cele pamantesti se platesc cu bani - unele cu bani multi. Le asimilam cu truda si framantare a duhului.

Si cu toate astea, putin folosesc sufletului.


Invatatura despre Vacuitate valoreaza mai mult decat toate bogatiile universului, decat toate fericirile celor trei taramuri samsarice (al dorintei, cu forma si fara forma) multiplicate la infinit.

Este ca o Nestemata nepretuita.

Putini sunt cei care citesc asemenea instructiuni. Faptul ca iau contactul cu aceasta invatatura se datoreaza cu siguranta unor merite anterioare.

Eu insumi ma consider privilegiat ca pot scrie despre aceasta cunoastere profunda.

Vacuitatea este calea spre intelegerea completa a realitatii.

Originea acestor invataturi este cea de a doua expunere a Dharmei predata de Buddha, in Rajagriha.

Explicatiile le-am citit in lucrarile venerabilului Kelsang Gyatso, in special "Inima Intelepciunii".

Last edited by florin.oltean75; 04.06.2012 at 20:39:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2012, 21:33:19
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Vacuitatea nu este o inventie sau un rationament sofisticat, ci este modul adevarat in care exista realitatea - de aceea se mai numeste si "Adevar" sau "adevar ultim", "adevar absolut", "esenta fenomenelor", "natura ultima"...
toate aceste expresii sunt sinonime.

Vacuitatea este singurul antidot cu privire la confuzia despre natura realitatii in general, natura eului in particular. Restul virtutilor sunt paliative care asista mintea, o curata si o pregateste pentru Vedere.

"Vedere" este un termen care defineste experienta directa a "Vacuitatii", fara interpunerea unei imagini generice mentale.

Fara "Vedere" mintea respira in minciuna "apucarii de sine" sursa tuturor pacatelor.

"Apucarea de sine" este in primul rand innascuta, dar la fiintele rationale este si exacerbata conceptual.

"Apucarea de sine" stimuleaza reflex instinctul de "autoconservare" - samanta mandriei.

Smerenia impusa conceptual este foarte folositoare pentru ca poate taia ramurile mandriei ( acestea se refac cu repeziciune cand forta virtutii scade) insa nu poate smulge radacina - "apucarea de sine".

Doar Vacuitatea poate smulge radacina tuturor relelor - minciuna care ne tine inlantuiti - "apucarea de sine".

"Apucarii de sine" i se mai spune si "parere de sine".

Last edited by florin.oltean75; 04.06.2012 at 21:36:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2012, 22:04:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Cand vom intelege limpede ca "parerea-de-sine" este adevaratul Vinovat, bine ascuns in spatele tuturor ororilor samsarei vom depune toate eforturile pentru a-l eradica cu desavarsire din noi insine.

"parerea-de sine" este mica mandrie care oricand poate deveni mandrie diabolica.

"parerea-de sine" este micul agresor care poate deveni oricand un mare criminal si tiran.

"parerea-de-sine" este micul apucator care oricand poate deveni un pradator cu sange rece.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2012, 23:02:10
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Am citit ce ai scris mai sus. Ca sa traduc pentru mine, ce spui tu cu "vacuitatea" imi spune Domnul cu "lepadarea se sine", prin purtarea zilnic a crucii.

Florin, adevarurile acestea, ca de alfel orice alt adevar, fara Adevarul - Hristos, sunt goale. Daca crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, crede-L atunci cand spune: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)

Lasa filozofiile lumii pentru Hristos, si vei gasi Viata Vesnica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2012, 23:03:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Scurta prezentare despre modul in care se ajunge la experimentarea Vacuitatii

Realitatea este formata, din punct de vedere al capacitatii cognitive individuale, din obiecte manifeste sau "la vedere" si obiecte ascunse.

Obiectele manifeste pot fi cunoscute direct prin simturi in timp ce existenta obiectelor ascunse poate fi stabilita pe calea rationamentului.

Obiectele manifeste sunt de exemplu cerul, apa, banii, prietenii, propriul trup...

Obiectele ascunse sunt de exemplu atomii, elementele figurate ale sangelui, energiile subtile...Dumnezeu.

Altfel spus, obiectele manifeste sunt cunoscute prin "cognitie directa valida" iar obiectele ascunse prin "cognitie inferentiala valida".

Cognitia inferentiala valida poate fi de exemplu folosita atunci cand vedem ca de pe geamul unui apartament iese fum. Deducem instantaneu ca inlauntru este foc, insa fara sa-l percepem in mod direct.

Cognitia inferentiala este mai putin uzitata in viata de zi cu zi, dar reprezinta ca si cognitia directa o forma foarte importanta de intelegere a realitatii.

Vacuitatea este un obiect ascuns.

Deci existenta acesteia este stabilita initial prin cognitie inferentiala valida.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2012, 23:21:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Am citit ce ai scris mai sus. Ca sa traduc pentru mine, ce spui tu cu "vacuitatea" imi spune Domnul cu "lepadarea se sine", prin purtarea zilnic a crucii.

Florin, adevarurile acestea, ca de alfel orice alt adevar, fara Adevarul - Hristos, sunt goale. Daca crezi ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, crede-L atunci cand spune: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine." (Ioan.14:6)

Lasa filozofiile lumii pentru Hristos, si vei gasi Viata Vesnica.
Domnul Isus graieste adevarul - oferind mintii conceptuale suportul necesar sa se dezvolte, sa creasca in virtute.

Mintea pentru a Intelege trebuie sa se adune, sa se unifice prin Inteles si de acolo sa intre in Sine.

Insa suportul este relativ - pentru ca are sustinere conceptuala.

Intelegerea vacuitatii ofera capacitatea de a ne ruga Lui Hristos fara imaginatie - aceasta este in fapt intentia postarii.

Orice plasmuieste mintea: fie inteles, fie imagine, icoana sau chip, fie tanguire, fie lumina sau intuneric - NU ESTE HRISTOS.

Cuvantul Hristos - nu este Hristos. Este o insiruire de litere grafice insotite de o anumita sonoritate - care indica spre "Hristos".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2012, 23:37:29
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Domnul Isus graieste adevarul - oferind mintii conceptuale suportul necesar sa se dezvolte, sa creasca in virtute.

Mintea pentru a Intelege trebuie sa se adune, sa se unifice prin Inteles si de acolo sa intre in Sine.

Insa suportul este relativ - pentru ca are sustinere conceptuala.

Intelegerea vacuitatii ofera capacitatea de a ne ruga Lui Hristos fara imaginatie - aceasta este in fapt intentia postarii.

Orice plasmuieste mintea: fie inteles, fie imagine, icoana sau chip, fie tanguire, fie lumina sau intuneric - NU ESTE HRISTOS.

Cuvantul Hristos - nu este Hristos. Este o insiruire de litere grafice insotite de o anumita sonoritate - care indica spre "Hristos".
Domnul i-a intrebat pe ucenicii Sai: "Cine zic oamenii ca sunt Eu?"

Stim raspunsul lor, dar tu Florin, cine zici tu ca este Iisus Hristos?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2012, 23:47:27
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Domnul i-a intrebat pe ucenicii Sai: "Cine zic oamenii ca sunt Eu?"

Stim raspunsul lor, dar tu Florin, cine zici tu ca este Iisus Hristos?

Fiul Lui Dumnezeu - trimis sa ridice pacatele lumii, astfel incat oricine crede in El sa aiba viata vesnica.

Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism tantric - Vajrayana florin.oltean75 Alte Religii 50 28.03.2015 12:50:49
Budism - decodificarea realitatii florin.oltean75 Alte Religii 69 21.06.2014 10:45:16
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 13:12:35
Budism - Natura Mintii florin.oltean75 Alte Religii 29 16.08.2012 09:54:01
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 13:40:18