Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2013, 12:06:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Poate pun sare pe rana, dar poate ca asa si e? A fi mai in varsta nu inseamna ca si stii, cel putin teoretic, mai mult decat cel mai tanar.

Poate ai citit ce a scris Matei Visiniec despre ce impresie i-a lasat lui Pastele in Bucovina, unde s-a nascut acum 50 si ceva de ani, si unde nu a mai fost de Pasti de mai mult de 10 ani. S-a plans de "rigorism religios" fiindca nu mai e cum era in timpul comunismului, cand oamenii mergeau, luau lumina in noaptea de Inviere, apoi plecau acasa si veneau mai pe la 7 sa sfinteasca cosurile. Nu, acum se sfintesc cosurile la ora 4 dimineata, tre sa stai la slujba.... Cat habotnicism este azi, nu mai este cum era.
Nu reusesc sa-ti inteleg mesajul. Cum adica pleaca acasa si mai vin pe urma sa sfinteasca cosurile.
Eu nu stiu obiceiul din Bucovina.
1. La noi (in Bucuresti) nu erau cosuri. Poate ca era putin cozonac si oua.
Unde sunt eu acum sunt oameni din toate zonele si unele femei mai vin cu cos cu bunatati.
2. Stiu ca slujba de Inviere este foarte lunga. Dar 4 dimineata? Sau 7?
Multi nu rezista noapatea atatea ore, mai ales daca au si muncit peste zi, in loc sa doarma. Iar de copii ce sa mai zicem.

Marturisesc ca mi-este greu sa compar vremurile. Pentru ca nu mai stiu cum este acum in tara, iar in diaspora se mai fac si adaptari. Nu avem biserica la coltul strazii. Oamenii (cei cu masini) strabat zeci de km ca sa ajunga la o biserica romaneasca. Iar daca sarbatorile mai si pica separat si exista discriminare, asta este.
Cei care depind de transportul in comun nici nu pot sa circule noaptea (daca ne referim la Slujba de Inviere). In fine, sunt multe probleme.

Eu nu stiu ce anume ai vrut sa-mi spui cu aceste exemple.
Dar nu inseamna ca trebuie sa existe aici certuri si discutii. Fiecare om cu parerea si alegerile sale. Eu una te-am inteles atunci.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.05.2013, 12:09:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multi nu rezista noapatea atatea ore, mai ales daca au si muncit peste zi, in loc sa doarma.
Ca de obicei, e o plăcere să citesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.05.2013, 12:14:23
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yasmina Vezi mesajul

caci toata lumea se pocaieste la batrenete,dar ferice de cei care se pastreaza curati in valtoarea tineretii cand lipsa de experienta si inexistenta unor principii solide(viata in hristos) iti pot avaria serios traiectoria in viata!
Amin! Amin! Amin!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.05.2013, 12:15:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iar daca sarbatorile mai si pica separat si exista discriminare, asta este.
Adica ? Ce discriminare exista ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.05.2013, 12:43:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Fratilor , sora draga Sophia, cuvintul acesta care este pe rinjetul tuturor frondistilor si impotentilor prin rea vointa dar contemporani , este introdus in limba cu scopuri precise si cu adrese precise . Cine vrea sa se indulceasca cu el nu are decit , dar asta nu inseamna ca nefiind el din acea categorie este si vreun scapatat... Poate ca vreun schiopatat , da !
Voi, ce va doriti sa gasiti, de exemplu, in minastiri si in biserici , facatori de minuni si sfinti sau talmacitori si precauti ai bunelor maniere ?

Cit despre sora Noessisa : exemplul ei chiar cu ... Helmut Dukadam , nu arata decit cit de grava este incetatenirea unui ritual gresit , neragasit in tipic si trenat zeci de ani de zile . Nu este obligatoriu sa iti "sfintesti" cosul cu merinde , daca nu iti place tipicul bisericesc , poti sa te duci la cel care te tot grabeste si iti agita sufletul ca sa ti-l "sfinteasca". La biserica nu ramin decit cei care respira duhul bisericii !
Foarte simplu lucru ! Dar este cu atit mai rusinos pt. numele amintit cu cit el este mai batrin , si deci ar trebui sa fie si mai intelept, si cu cit se crede ca este mai culturalizat .
Dar sa nu itam vorbele de aur ale gheronului A. Boca : mai, pina la sfirsitul tuturor lucruirlor , putin oameni ajung ceea ce par a fi !
Ca de obicei te repezi sa dai cu bata, acolo unde nu este cazul. Poate ca ar trebui sa discutam pe un fir aparte si despre problema ta care te face sa fii asa cum esti/scrii. Ma rog.

Incerc sa-ti raspund pe scurt la cateva idei:

1. Am inteles din alte discutii ca esti de la tara. Si atunci este normal ca ai avut alta educatie si un duhovnic. In orase, mai ales alea mai mari lucrul asta era mai greu. Totusi am sa-ti spun ca ma duceam la biserica. Am fost si la manastiri. Am si Biblie si citesc destul si ma interesez.
Dar acum. In vremea lui "Ceasca" nu erau librarii cu carti de religie ca acum, nici internet.
Duhovnic n-am avut. N-am avut nici parohie. A fost candva, apoi a fost daramata sau mutata (nu stiu) si pe urma am aflat ca apartineam cu locuinta de una intr-o zona in care nu ajungeam.
Asa ca m-am dus pe la biserici pe unde am putut. Si am cunoscut un singur preot deosebit, un sfant. Dar acela nu era sever. Nu indemna la extrema.
Ai auzit de parintele Galeriu? Sau l-ai cunoscut? Ei acela era sfantul meu.

Problema cu duhovnicii si cu credinta in general este ca difera mult. Pentru ca difera oamenii. Am mai spus si o repet intr-una.
Fiecare om intelege altfel credinta si o traieste altfel. Unul da cu bata sau cere sa fie batut, altul dimpotriva.

Dau din nou exemplul tipic: parintele Cleopa (altul mai sever si mai dur n-am intalnit pe net) si parintele Galeriu. Te las pe tine sa le iei scrierile si sa-i compari.

Nu stiu cum este scoala azi si cum se face religia. Eu am avut parte de scoala foarte buna, care insa nu le-a mai convenit la generatiile urmatoare. O fi avut si unele lipsuri, dar am invatat mai multe generatiile mai vechi. Zic eu.
Imi imaginam ca la ora de religie se pot afla lucruri, mai ales intreba si explica.
ca ai timp de discutat cu unul care se pricepe.

As vrea sa nu mai imi tot aduci ca argument cititul din carti si Biblia si dusul la biserica. Ca daca faci asta nu inseamna ca esti mai luminat. Daca nu ai unde sa intrebi nelamuriri si nu ai unde sa-ti si descarci sufletul de dileme si probleme, tot ala ramai in veci.
Da, citesti, afli, te afunzi tot mai mult in mocirla nepriceperii si necunoasterii.
Caci in religie nu exista logica. Nu-i nici ca matematica, dar nici ca literatura. E ceva legat de suflet si imaginatie, de limbaj. Cine poate poate, cine nu...

2. Termenul "habotnic" :

"HABÓTNIC, -Ă, habotnici, -ce, adj., s. m. și f. (Persoană) care respectă cu scrupulozitate exagerată prescripțiile religiei; bigot. – Din rus. habadnik „membru al sectei religioase evreiești «Habad»”. " (sursa: dexonline)

La iudei se cheama "ortodox", iar la alte religii se cheama fundamentalist.

Este o extrema a religiozitatii care poate fi chiar daunatoare.
Nu ti-o fi placand tie termenul, dar el exista si atitudinea exista.
Cred ca stii la ce duce in lume acest extremism. Si cati oameni sufera nevinovati.

Si exista extreme in toate, in absolut toate domeniile. Si nu sunt placute si sunt chiar marginalizate de oameni. Ca e vorba de tocilari la scoala, sau de de habotnicul de la firma, sau din armata (vai cate se intampla si acolo din extremism militar), sau in religie, sau din politica. Extrema (de dreapta) este perceputa negativ.
Nici aia "de stanga" nu e mai grozava si ea poate aduce multe prejudicii, inclusiv umane.

De aceea este bine sa evitam extremele in orice. Si Iisus a indemnat la cumpatare si judecata. Dar unii nu sunt de acord nic cu El in privinta asta.
Aici este problema.

In credinta exista niste trepte, niste adaptari la persoana si situatii (ca in fond asta fac duhovnicii din cate am inteles) si nu se cer extreme. Nu se cere nici autoflagelare, nici moarte prin infometare, nici imbolnavire, nici sa fie toti numai calugari.
Fiecare (cu sau fara duhovnic) dupa puterea lui de intelegere si traire.
Daca unii trebuie sa se autoflageleze, s-o faca. Daca le ajuta sau le face rau, este alta treaba. Si ma refer la orice metode de autoflagelare.


Si rog pe toata lumea s-o lase pe Noessisaa in pace.

Eu de fapt altceva vroiam sa discut prin mesajul meu. Era vorba sa inteleg de ce exista anumite probleme de comunicare intre generatii pe un forum religios si cum sunt formati anumiti tineri care se exprima mult prea dur si matur pentru varsta lor. Vroiam sa stiu cum au fost ei formati in credinta si dac chiar ii reprezinta acest extremism.

Pe de o parte ii admir, pe de alta mi se pare periculos pentru ei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2013, 13:04:18
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ce ne-am face, Sophia, fără copii și fără tineri? Și ce s-ar face ei fără adulți și fără bătrâni?
Nu vezi că așa a rânduit Dumnezeu lumea, cu trepte ale vârstelor, cu experiențe și schimbări, cu unele ciocniri și confruntări? Iar viața curge înainte, prin fiecare și prin toți...

Tinerii ne servesc în multe chipuri, mai întâi ca oglindă a propriei noastre deveniri, oglindă pe care nu o aveam atunci, la vârsta lor. Ne înțelegem mai bine prin ei, uneori cu duioșie, alteori cu regret amar sau cu groază, de-a binelea...

Problema nu e să îl luăm la socoteală pe tânăr și să îl întrebăm de ce e tânăr și de ce se poartă și gândește ca un tânăr. Ci să folosim prilejul ca să dăruim ceva, dacă am agonisit cumva. Și să ne îmbogățim perspectiva asupra propriei vieți.

Poate că ne-au rămas multe dileme dezlegate, poate am fost lași de multe ori și nu am optat, nu am ales. Au rămas în noi întrebări și ne-răspunsuri. Cearta din noi înșine, c-o fi aia, ba mai bine o fi asta, s-a ținut de noi ca râia și a crescut și iată, astăzi se aude hăt-departe...
Conflictele dinlăuntru (nonrăspunsul nostru la dilemele centrale ale fiecărei etape a vieții) se exprimă în conflictele dinafară.

Poate că tinerețea noastră cu ne-alegeri se răzbună azi, punîndu-ne la harță cu tinerii. Poate că alegerile noastre de ieri sunt în răspăr cu alegerile tinerilor de azi.

Nu suntem atât de diferiți între noi precum pare la prima vedere! Dimpotrivă, aceeași omenitate se oglindește în nesfârșite forme... Și se ia la gâlceavă cu ea însăși, vai, peste timp!
Măcar de ar ieși ceva bun de aici, Doamne ajută!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2013, 13:29:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ca intotdeauna ma intreb de ce userii care au vreo problema sau bai,nu utilizeaza mesageria private sau adresele de email?

Astepti raspuns numai de la noi,sau trebuie sa participle toti userii de pe forum,indiferent de varsta?

Intrebarile pe care mi le adresezi ,au raspunsuri destul de profunde si care vizeaza intimitatea trecutului meu ca fiinta,istorii de familie,statut,etc - nu ma simt pregatita sa-mi rascolesc viata pe scena forumului,adica sa ma spovedesc pe podium.

Te-ar usura cu ceva sa stii ca duhovnicul meu din Romania era foarte aspru si neinduplecat?Te-ar interesa sa stii ca desi cu educatia mea religioasa de mic copil,totusi am crescut o pacatoasa de rand?
Am mai scris in repetate randuri,cu masura cu care judec alte situatii,cu aceasi masura ma judec si pe mine insami.
Sunt la fel de dura si cu mine(acum),iar in problemele religioase raspunsul la dileme este Da sau Nu,transant nu filozofii goale asternute pe intregi pagini.

Iar in final,trebuie sa marturisesc ca ma onoreaza falsul statul de "foarte tanara"care mi s-a dat(dintr-o greseala a setarii datei de nastere pe pagina),insa eu sunt tanara doar asa,pe ultima suta de metri,30+ ani.

O femeie chiar daca nu este mama sau sotie in momentul discutiei ,nu inseamna ca nu s-a pregatit toata viata pt rolurile vietii sale.
Are niste planuri,are niste asteptari ,si-a trasat niste cai de urmat.
Pana cand ii vine randul sa aibe barbat si copii,se informeaza,citeste,vb cu duhovnicul,intreaba mama- nu se marita asa cu capul in nori,nestiind nimic din ce o va astepta.
A interzice unei fete sa vorbeasca despre casatorie si copii este ca si cum I-ai interzice unui baiat sa vb despre masinile pe care nu le are.
Este ca si cum nu ai lasa pe cineva sa studieze Anatomia&Biologia pana nu-si ia redizentiatul la Medicina.

Iar cele spui pe tema avortului si a altor pacate...Ce sa mai spun?!
Nu este ideal sa-i vorbesti unei fete despre aceste lucruri cat mai devreme cu putinta pt a stii de la bun inceput care sunt pericolele de moarte din existenta ei?
Ar fi de preferat sa faci din aceasta tema un subiect tabu,cum faceau parintii comunisti de trista amintire iar tinerele traiau in pacat si avortau clandestin in masa,facandu-i pe parintii lor tristii supravietuitori ai unei"fete fara noroc"??
Lasand aceste anormitati la o parte,pe plan spiritual aceste repercursiuni sunt si mai acute si oricand in lume a fost mai avantajos sa previi decat sa tragi ponoasele.

Din aceaste cauze sunt de accord cu subiectele propuse de Laure tinere,de Parascheve si de altele.
Este laudabila pozitia pe care ele o au acum in fata pacatelor si a vietii in care Hristos lipseste.

Caci toata lumea se pocaieste la batrenete,dar ferice de cei care se pastreaza curati in valtoarea tineretii cand lipsa de experienta si inexistenta unor principii solide(viata in Hristos) iti pot avaria serios traiectoria in viata!
1. Adica sa scriu mailuri sau mesaje private? De ce? Eu m-am adresat aici mai multor persoane si poate ca ele reprezinta o generatie intreaga. Si in viata reala sunt multi ca ei.

2. Nu stiu ce varste au fiecare si nu se poate deduce dupa data inscrisa in profil. La multi nici nu exista trecuta data nasterii sau varsta in profil. Exista o data generala mi se pare, la toata lumea. Ca de aia mi se spunea si mie la un moment dat ca as avea vreo 20-25 ani.

3. Nu ma interesa sa-ti scriii lucruri intime aici pe forum, cum nu o fac nici eu. Vroiam numai sa stiu daca cei tineri au parte de un fel de educatie anume in credinta, daca au parinti, sau alte rude care sa-i formeze in felul asta si mai ales de duhovnic si profesor de religie din scoala.
Si in general sunt uimita sa vad anumite atitudini si trasaturi ale greneratiei.
Chiar am explicat la modul general cum am fost noi educati.

Si te-am pus si pe tine pe lista pentru ca mi s-a parut ca esti foarte tanara si pentru ca am inteles ca esti chiar prietena cu Laure-le cele tinere.

4. Uite ca am aflat ca ai avut un duhovnci foarte sever. Este prima diferenta.
Ceea ce as mai intreba: duovnicul si parintii te-au format foarte sever in credinta. O.K. Dar tu cum simti? Te reprezinta si pe tine aceasta severitate?
O traiesti profund si iti place?

Ca sa ma fac inteleasa: am avut si eu parinti severi, profesori severi. I-am respectat/ascultat, dar...nu modul lor de educatie si viziune nu ma reprezinta.
Chiar mi-a facut rau, mi-a lasat amprente.
Eu nu sunt severa.
Se pare insa ca la voi este altfel.

5. Nu, nu sunt de acord. Si aici este o alta diferenta a generatiilor. Noua nu ni s-a spus multe lucruri. Si generatii intregi in urma femeile cel putin, au in trat total nepregatite in casatorie, incapand de la modul de viata, continuand cu relatia cu un barbat din toate punctele de vedere si terminand cu copiii.
Nu exista anticonceptia inainte vreme. Nici micar nu-ti vorbea mama despre lucrurile firesti pentru o fata. Chiar vorbeam zilele astea cu fina mea si ea mama de doi copii (baieti).
Este socata si ea, desi un pic mai tanara ca mine. Nici ei nu i-a spus nimeni nimic, nici ea (si nici sotul ei) nu stie cum sa pregateasca baietii.

Da, am aflat, in ziua de azi parintii si profesorii la scoala fac o pregatire si se pare ca nici asta nu este suficienta. Copiii au relatii de foarte timpuriu, si au copii la randul lor. Au ganduri si activitati la care noi nici n-am visat.

Si da, sunt de acord ca tinerele si tinerii trebuie de la o anumita varsta sa se informeze si pregateasca pentru viata, ca trebuie ca parintii, profesorii si medicii sa-i informeze. Da, li se spune despre anticonceptionale si condoame.
Cam degeaba...dar macar sa stie cum se ajunge sa faci un copil.
In rest, cam nimic.

Legat de copii si avort. Aici este alta treaba. Aici mai intai pleci din start cu o anumita conceptie de viata. ori vrei copii si atunci nu ai treaba cu avortul, ori dimpotriva.
Si chiar daca te informezi, asta este un, dar a discuta asa in detaliu si a sustine lucruri care nu le stii, este alta.
Nu se poate si raman la parerea mea.

Eu una nu pot sa ma bag sa discut de ex. despre preotie, sau calugarie, in amanunt. Chiar daca citesc carti despre ele, sau vad fileme. Ca nu stiu. Nici nu pot si nici nu vreau sa fiu nici preot si nici monah. Si nu pot nici sa traiesc eu simtirile lor. Si nu stiu ce este intr-o manastire, in profunzime.
Cum sa ma bag sa le dau eu lor sfaturi.

La fel cum nu stiu cum este cu copii. Doar ce am vazut in jur la alte persoane. Si se si schimba totul in timp. Cum sa ma bag eu sa spun cu sarcina, cu alaptatul, cu hranitul copilului? Cum, cand eu habar nu am ce inseamna sa fii mama.
Sunt un fel de mama pentru finutul meu, dar hoho, mama lui este mama lui.
Chiar discutam si imi cere sfatul, dar eu nu stiu.
Nici ea insasi nu stie exact cum se face azi si mai ales in alte tari.

In schmib eu stiu si ma bag in subiecte pe care le-am trait eu insami si le-am simtit.

Nu stiu cat este ideal sa discutii cu tinerii si mai ales ce anume si la ce varste.
In paranteza fie spus vorbesti foarte urat despre parinti "aia comunisti". Uite ca eu spun ca tocmai ei au fost mai buni, penbtru ca nu se intamplau asa lucruri ca azi. Sau poate nu apareau in media, ca azi.
Da, sunt unele aspecte negative in educatia noastra, dar noi n-am stiut de sarcina la 14 ani, sau droguri, alcool, sau fumat sau prostitutie.
Eram mai prosti noi, ce sa zic, dar eram cuminti. Noi eram cu invatatul, cu scoala si cu jucatul.

Azi copiii nu stiu sa se joace, nu stiu ce este un sotron, sau o papusa. Aveam o gramada de jocuri in fata blocului.
Banuiesc eu ca voi nu stiti multe legate de varsta voastra, poate nici jocuri nu stiati. Dar dintr-o data stiti despre avort si alaptat.

Si ai inteles gresit: nu interzic fetelor sa discute despre casatorie sau copii, dar cum spui si tu, sa discute la nivelul lor. Ca sa te parafrazez, ele vorbesc despre rezidentiatul in medicina, cand nici nu au dat admiterea la facultate.
Dau sfaturi si indicatii. Adta este problema.

Si am mai spus, nu am nimic cu ele. Ci modul in care pun problemele.
Cumva lipseste sufletul, sensibiliatea in toate.

Cum sa spun eu unei persoane mai in varsta, starine, despre care nu stiu nimic: "esti o pacatoasa si de aia nu ti-a dat Dumnezeu copil, du-te si roaga-te". Tu cum te-ai fi simtit in locul meu?

Cumva simt numai biciul in mesajele lor si imi pare rau. De aceea am vrut sa stiu ce le indeamna sa scrie/fie asa, am vrut sa le cunosc, sa le inteleg.

Si am vrut sa fac pace. Nu vroiam sa plece Laura (una din ele) din cauza mea. Consider ca avem toti loc pe acest forum si in viata in general, fara sa ne indureram reciproc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2013, 13:33:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adica ? Ce discriminare exista ?
De ex. ei (alte confesiuni) au liber in sarbatorile lor, au transport asigurat la slujbe, au gramada de biserici (multe ramase goale deja).

Trebuie ca peste tot sa respectam religia celuilalt. Si in tara la noi, trebuie ca cei neortodocsi sa-si poate trai religia. Nu avem nici un drept sa ingradim pe cineva.
Si nici altii pe noi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.05.2013, 13:39:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ce ne-am face, Sophia, fără copii și fără tineri? Și ce s-ar face ei fără adulți și fără bătrâni?
Nu vezi că așa a rânduit Dumnezeu lumea, cu trepte ale vârstelor, cu experiențe și schimbări, cu unele ciocniri și confruntări? Iar viața curge înainte, prin fiecare și prin toți...

Tinerii ne servesc în multe chipuri, mai întâi ca oglindă a propriei noastre deveniri, oglindă pe care nu o aveam atunci, la vârsta lor. Ne înțelegem mai bine prin ei, uneori cu duioșie, alteori cu regret amar sau cu groază, de-a binelea...

Problema nu e să îl luăm la socoteală pe tânăr și să îl întrebăm de ce e tânăr și de ce se poartă și gândește ca un tânăr. Ci să folosim prilejul ca să dăruim ceva, dacă am agonisit cumva. Și să ne îmbogățim perspectiva asupra propriei vieți.

Poate că ne-au rămas multe dileme dezlegate, poate am fost lași de multe ori și nu am optat, nu am ales. Au rămas în noi întrebări și ne-răspunsuri. Cearta din noi înșine, c-o fi aia, ba mai bine o fi asta, s-a ținut de noi ca râia și a crescut și iată, astăzi se aude hăt-departe...
Conflictele dinlăuntru (nonrăspunsul nostru la dilemele centrale ale fiecărei etape a vieții) se exprimă în conflictele dinafară.

Poate că tinerețea noastră cu ne-alegeri se răzbună azi, punîndu-ne la harță cu tinerii. Poate că alegerile noastre de ieri sunt în răspăr cu alegerile tinerilor de azi.

Nu suntem atât de diferiți între noi precum pare la prima vedere! Dimpotrivă, aceeași omenitate se oglindește în nesfârșite forme... Și se ia la gâlceavă cu ea însăși, vai, peste timp!
Măcar de ar ieși ceva bun de aici, Doamne ajută!
Ai scris foarte frumos.
Doar doua vorbe:

1. De multe ori am impresia ca ei nu mai au nevoie de noi. Noi aveam nevoie de batranii nostri. Eu una i-am cautat mereu. Noi cui sa daruim si ce anume?
Este dureros si asta...

2. Poate ca am am problemele acestea din cauza ca nu am copii si nu stiu cum sunt ei (mai ales de la o anumita varsta). Stiu sa ma port cu bebelusi si copii mici, dar cu adolescenti si tineri nu stiu.
Si daca as fi avut copii i-as fi educat poate altfel sau...as fi suferit sa ii vad altfel decat as fi gandit eu.

Uite inca un exemplu pentru care spun ca nu e bine sa ne bagam in discutii in subiecte care nu ne privesc (direct).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.05.2013, 21:40:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hristos a inviat, Sophia!

Eu una tin mult la libertatea de opinie - deh, generatia dupa 90.
Stiu ca si mie mi s-a reprosat pe forum ca ma bag in lucruri care pe care nu le-am experimentat si ca nu se cuvine asta, dar eu cred ca fiecare are libertate de opinie si ca oamenii de pe forum au suficient discernamant sa ia ce e bun din postarile fiecaruia, tanar sau batran. Nu trebuie sa bagam pumnul in gura nimanui daca nu suntem de acord cu ideile lui, mai ales in ce priveste aspectele relative ale vietii. Dogma si adevarurile evidente sunt altceva. Nu o sa intalnesti pe niciun crestin care are notiunile elementare sa accepte ideea ca avortul nu e crima, precum nu o sa vezi niciun ortodox autentic care sa accepte ideea ca poate o fi si altfel cu Sfanta Treime, spre exemplu.

Nici eu nu cred ca a fi batran inseamna neaparat a fi om intelept, nici ca a fi tanar inseamna a fi necopt. Parerea mea este ca batranii intelepti au avut si o tinerete inteleapta.

Acum, na, si in viata reala, spre exemplu, ma sfiesc sa le spun persoanelor batrane din jurul meu din biserica sa faca liniste cand vorbeste preotul chiar daca stiu ca as fi indreptatita sa le spun, pentru ca nu fac bine ce fac si mai si deranjeaza linistea altora. Daca nu asculta de preot, doar nu o sa asculte de mine!

Acum, sa stii ca si eu am observat ca generatia noastra, a tinerilor, nu e neaparat mai nerespectuoasa cu cei mai in varsta, ci le place sa fie considerati egali cu ei. Acum ceva timp, era o batrana in autobuz, care facea galagie cum ca tinerii stau pe scaune si ei nu ii da nimeni loc. Iar un tanar, dupa ce i-a dat locul, i-a explicat politicos ca el plateste abonament 50 lei pe luna si ca nu i se pare normal sa i se ceara locul de catre o persoana care nu a platit nimic si care practica un fel de santaj sentimental. Nu zic ca aprob punctul de vedere al tanarului, dar este si asta un punct de vedere.

Eu personal, ca tanara forumista, m-am intrebat cateodata de ce sunt atat de putine persoane in varsta dispuse sa isi impartaseasca din experienta lor? Ma rog, poate persoanele in varsta care chiar ar avea ce impartasi stau acasa si isi cresc nepotii, se roaga, nu stau pe forum, dar am impresia ca, pe forum, segmentul de varsta 55+ este cam slab reprezentat in scris.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde