Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2007, 11:55:52
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

pentru ca am discutat pe alte topice despre invelisuri care ascund o frumusete interioara, haideti sa vedem ce-ar fi aceea o frumusete interioara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2007, 13:53:36
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

credintza in Dumnezeu, iubire fata de aproapele, milostenie, iertare, infranare si respect fata de toata lucrarea Domnului :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2007, 14:45:28
corynne corynne is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marta
pentru ca am discutat pe alte topice despre invelisuri care ascund o frumusete interioara, haideti sa vedem ce-ar fi aceea o frumusete interioara.
:) Consider ca frumusetea interioara se reflecta prin privire si vorba.Frumusetea vine din atitudine,educatie,eleganta.Prin aceasta,eu inteleg bunatate,smerenie,sensibilitate,altruism,seninatat e,naturalete,ingaduinta. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2007, 17:13:40
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Frumusete interioara implica ganduri frumoase. Despre Dumnezeu, despre ceilalti. Se revarsa si in privirile oamenilor,din cate am observat, iar uneori chiar pe trasaturile fetei.
Totusi, termenul, ca atare ar putea sa nu insemne neaparat ganduri despre Dumnezeu. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2007, 18:21:14
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Frumusete interioara implica ganduri frumoase. Despre Dumnezeu, despre ceilalti. Se revarsa si in privirile oamenilor,din cate am observat, iar uneori chiar pe trasaturile fetei.
Totusi, termenul, ca atare ar putea sa nu insemne neaparat ganduri despre Dumnezeu. Ce parere aveti?
da, nu numai fatza de Dumnezeu ci si de aproapele. ps: si eu am obs asa, la unii oameni, vazandu-i prima data... sa imi dau seama daca omul acela are suflet bun sau nu. dar au mai fost si exceptii
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2007, 20:07:30
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Sa vedem......sa fie intelept,drept,sa aiba curajul sa-si spuna pararea,chiar daca nu este aceasi cu a majoritatii,sa aiba puterea de a recunoaste daca a gresit....poate si mai important,este faptul ca un om,oricat de talentat,drept,inteligent,etc,etc care nu este preocupat si de soarta celorlalti,pe care nu il intereseaza daca niste oameni sunt neindreptatiti atat timp cat pe el/ea nu il/o afecteaza,nu este cu adevarat un om "mare".Sigur,responsabilitate,respectarea cuvantului dat,respectul ptr cei din jur,auto-control,sunt la fel de importante.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.12.2007, 21:00:28
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Cred ca aceasta frumusete launtrica se poate imparti in doua categorii. Frumusetea launtrica a omului lumesc si frumusetea launtrica a omului duhovnicesc. Asa cum omul lumesc se afla la o oarecare distanta de cel duhovnicesc, ar trebui vorbit despre adevarata frumusete launtrica, iar aceasta nu poate fi decat cea a omului duhovnicesc. Care este aceasta ? Este dragostea dupa Domnul Nostru Iisus Hristos. Cand omul iubeste frumusetea duhovniceasca atunci sufletul lui i se umple si i se infrumuseteaza. Inima inainte de a se curati are dorinte lumesti si se bucura de ele, dar cand se curata, inima se mahneste de bucuriile lumesti. Bucuria lumeasca nu odihneste pe omul duhovnicesc, ci il oboseste.
Nimic din toate aceste frumuseti interioare daca nu sunt facute intru Domnul, sunt doar niste pareri, niste definitii ale omului, niste pareri de sine.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.12.2007, 21:56:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

BINE ZIS Ovidiuo, caci frumusetea launtrica este aceea care se obtine prin curatirea de pacate,prin spovedanie,fapte bune,adica este direct proportionala cu aceasta curatire. De aceea ne simtim bine si atrasi ca de un magnet de oamenii duhovnicesti,caci acestia au o treapta superioara noua de curatire de pacate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.12.2007, 22:38:29
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Cand ajungi sa te invrednicesti de adevarata privire, ajungi sa descoperi ca nu ai trasaturile clare, de vreme ce ai in fata Modelul. E adevarat ca vezi lumina, daca ai devenit tu insuti lumina. Insa, avand in vedere ca nu exista granita cu privire la impartasirea de Dumnezeu, niciodata nu vei putea spune privindu-te in Dumnezeu ca esti frumos, caci vazand frumusetea vesnica iti dai seama cat de departe esti de aceea.
Chiar daca nu am ajuns sa vedem lumina, nu trebuie sa deznadajduim. Eu iau ca sprijin un cuvant al Sf. Ioan Gura de Aur: Dumnezeu si-a dorit pentru Sine o desfranata. Desfranata este firea omeneasca. Omul daca isi doreste o desfranata devine el insusi desfrant. Dumnezeu isi doreste o desfranata ca sa o preschimbe in fecioara. Astfel, se face asemenea ei, nu la voia ei, ci la fire si o ia la Sine. Nu se rusineaza de ea. A vazut uratenia ei si o face sa se faca noua, fara zbarcitura. Numai asa vom putea ajunge si noi frumosi in adevaratul sens al cuvantului: unindu-ne cu Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2007, 23:08:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Adevarata frumusete interioara este o stare a sufletului care determina liniste, fericire si iubire in alt suflet, atat pe partea "lumeasca" cat si pe partea duhovniceasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 22:09:12