Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2008, 11:22:55
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit


Educație sexuală în școli
de Magda Serban (237 afisari, 2008-06-30) Adevarul
ImprimaTrimite MailComenteaza

În contextul în care, anual, sute de fete sub 15 ani rămân însărcinate, cursurile de educație sexuală ar putea fi introduse în școli încă din clasele primare. Ministrul sănătății, Eugen Nicolăescu, și-a exprimat intenția de a discuta cu Ministerul Educației despre acest lucru.


In statele din SUA in care s-a introdus educatia sexuala contraceptiva in scoli, s-au triplat numarul sarcinilor si avorturilor si a scazut varsta de la care copii au primul contact sexual comparativ cu statele in care nu s-a introdus educatia sexuala.
Educatia sexuala contraceptiva nu face decat sa le zgandare imaginatia copiilor si-i face sa creada ca au voie sa incerce si ca nu e nici o problema daca te protejezi. Problema este ca prezervativele dau si gres ca de altfel toate mijloacele contraceptive. Ca intodeauna, conducatorii nostri nu vor sa invete din experienta altora, ci doar pentru faptul ca au auzit ca in alte state s-a introdus educatia sexuala in scoli, fara sa cerceteze din mai multe surse ce urmari a avut, ei o implementeaza ca asa e moda.

Daca aveti, postati materiale documentare si statistici despre acest subiect.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2008, 12:28:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, noua shi copiilor, ne-ar trebui o EDUCATZIE NONSEXUALA shi nu sexuala... ca sexul shi singur te invatza cum sa-l foloseshti... tu trebuie sa invetzi cum sa faci sa nu-l foloseshti nicicand daca s-ar putea... deci copiii daca ii invetzi, deja ei cred ca asha e bine sa se educe sexual, shi capta credintza sexy-caineasca de strada shi de secta, shi ei cred ca e voie shi asha shi fac... tanjesc shi-shi inchipuie toata ziua muzele shi nalucile ciocnirilor stradale....

dar mergand pe strada, parafrazandu-l pe parintele Cleopa, dracul itzi bate cateva pironii:

-cand vezi pe una cu balcoane proeminente sau dezgolite tzi-a batut primul cui,
-cand auzi o melodie ce vine de la unul din mashina sau dintr-un bar tzi-a bataut al doilea cui
-cand ai trecut pe langa vitrine shi ai prins gustul tzi l-a batut pe al treilea
-iar cand tzia ranjit o femeie dragutza in sensul ca tzi-a dat impresia ca ar fi disponibila, sau tzi-a aratat ceva sau ai vazut tu, atunci te-ai pierdut cu totul shi eshti al lui... a dracului...

ca dupa aia urmeaza restul:
-vociferarile shi nemultzumirile interne de a spune adevaruri trufashe shi crude sau sexy-trndy ca doar nu eshti ipocrit sau fatzarni
-privirea bagaboanta shi intamplator degustatoare care se hraneshte cu "frumusetzi"
-injuraturile shi mandriile ce ar vrea sa te arate ca eshti stapan pe situatzie
-nepasarea shi caderea intre prietenii de bere shi tzigara ca sa te consolezi sau sa ai ce discuta....

iar in final vin bancurile shi poantele prrozstiei pironice ca sa itzi dea senzatzia ca traieshti...

shi de multe ori pana sa te trezeshti dureaza aproape o viatza de om...

deci parerea mea ar fi pentru o educatzie non-sexuala... in shcoli, adica sa shtie copilul cum sa evite sa i se para mereu ca gustul shi sexul este dragoste cand defapt este terfelirea in placerile trupeshti... deci cum sa evite educatzia sexuala involuntara spre care te tareshte sexul in orice discutzie shi orice intamplare... ca sa nu mai spui mereu pentru orice nemultzumire "baga-mi-ash shi scoate-mi-ash..." mandrind shi laudand mereu curvia din noi... "ca ce buna e, ca ce balcoane are" acesht "woau" care este defapt mai mult "hau" shi narav ...

deci cum ar fi sa studiem shi sa ne educam naravurile... adica asta ar mai lipsi sa avem patimi shi pacate educate... :dontgetit:

72x???:(:(
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2008, 13:16:04
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Sa stii un lucru nu inseamna ca TREBUIE sa-l si folosesti! Eu stiu sa omor un om prin sute de metode.....dar inca nu am omorit niciunul!
Ovidiu are dreptate intr-un aspect: cind toata lumea din jur este "pro sex" este extrem de greu (cu cred ca-i chiar imposibil) sa faci copilul sa fie convins ca de fapt normal este sa fi altfel decit toata lumea!
Sexul ca materie in scoala este necesar in cazul scolii cu fundament darwinismul; toate sint una de alta legate. Pina nu avem o scoala crestina in intregime sintem nevoiti sa acceptam "normalitatea" comuna.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2008, 13:43:15
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Si ce ne opreste sa propunem infiintarea unor scoli si licee crestin-ortodoxe asa cum exista cele catolice care sunt cele mai cautate in SUA si UE?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.06.2008, 15:09:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar parca eram o tara crestin-ortodoxa... Mai intai cred ca ar trebui sa sensibilizam pe cei in drept sa nu se grabeasca sa introduca in scoli astfel de aberatii. Daca nu procedam asfel, sa nu ne miram ca va scadea calitatea invatamantului. Invatatorul sau profesorul vor deveni persoane din ce in ce mai plicticoase, caci gandul invataceilor va fi mereu in alta parte... Si totusi, daca alta cale nu exista, infiintarea unor scoli si licee crestin-ortodoxe cred ca ar fi o idee cat se poate de buna.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.06.2008, 19:56:48
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Educație sexuală în școli
de Magda Serban (237 afisari, 2008-06-30) Adevarul
ImprimaTrimite MailComenteaza

În contextul în care, anual, sute de fete sub 15 ani rămân însărcinate, cursurile de educație sexuală ar putea fi introduse în școli încă din clasele primare. Ministrul sănătății, Eugen Nicolăescu, și-a exprimat intenția de a discuta cu Ministerul Educației despre acest lucru.
re si statistici despre acest subiect.
iar...revinne acest subiect la fel cum peste putin timp va reveni si eliminarea icoanelor din scolisi altele care nu mai sunt compatibile cu procesul incet dar sigur de depravare a micutilor ... Doamne!!! ajuta-ne si da-ne un guvern lumesc care sa lucreze binele...

..."initiativele" acestea, ministeriale, "ORIGINALE" ma duc imediat cu gindul la catele care stau cu labele in sus si saliveaza ca sa placa stapinului...este foarte trist unde am ajuns ca natie...si par a fi ca niste raspunsuri cinice din partea guvernului conferintelor lui Dan Puric
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.07.2008, 23:14:06
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

B.O.R. este de acord cu educatia sexuala... atat timp cat promoveaza abstinenta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.07.2008, 23:20:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca in scoli trebuie sa se pomoveze o antropologie crestina, prin intermediul careia sa intelegem ce este firesc si nefiresc. foarte multe antropologii astazi sunt autonome si defectuoase.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2008, 00:03:07
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

citand iustyn32 Si ce ne opreste sa propunem infiintarea unor scoli si licee crestin-ortodoxe asa cum exista cele catolice care sunt cele mai cautate in SUA si UE? buna ideia,cred ca aici se va ajunge pt ca nu se lasa occidentul pana nu ne "modernizeaza", fereasca Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2009, 18:03:00
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca in scoli trebuie sa se pomoveze o antropologie crestina, prin intermediul careia sa intelegem ce este firesc si nefiresc. foarte multe antropologii astazi sunt autonome si defectuoase.
e buna ideea.si vom avea generatii decente si normale abia cand acesti copii vor fi la randul lor parinti.ceea ce cladeste scoala,darama educatia parintilor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 03:42:05
Muzica, factor de educație în viața tinerilor geo.nektarios Muzica Bisericeasca 25 26.10.2010 01:40:43
CONCURS - Reducerea violenței în școli Iustin32 Generalitati 20 29.05.2008 12:21:35