Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2014, 23:55:28
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Unhappy De ce se dau bani pentru rugaciuni??

Mama mea care este la tara imi cere mereu bani pentru biserica,la inceput am zis ca e ok eu fiind ortodox dar m-am interesat mai bine si am intrebat-o pentru ce sunt acei bani(in fiecare an da cam 200 de lei) si mi-a spus ca banii sunt pentru rugaciunile preotului,de paste,mosii de vara,iarna,etc si am intrebat "cine nu are bani sa dea nu se mai roaga preotul" si mi-a raspuns ca da,si ca banii sunt strict pt rugaciuni,pentru reparatii si alte cheltuieli se cer bani in plus
Eu stiam ca preotii sunt bugetari primesc salariu si pensie pt munca prestata,mai primesc in plus bani la nunti,botezuri,inmormantari,dar si la rugaciuni???? chiar asa in biserica noastra totul se plateste?? cum ramane cu "fara plata ati primit fara plata sa dati" se pare ca la noi credinta se plateste,nu scoti banul nu se roaga nimeni pt tine,daca gresesc corectati-ma.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2014, 06:35:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Se roagă și fără bani, stai liniștit. Însă nu uita, noblesse oblige.. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2014, 10:40:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Se roagă și fără bani, stai liniștit. Însă nu uita, noblesse oblige.. :)
Asa este. Si nu stiu cum se face, ca de noblete dau dovada fix persoanele defavorizate, nu cei care ar avea bani, dar nu si-ar dori sa dea, pentru ca nu pun pret pe asa ceva.

La noi in biserica este un handicapat, care, atuci cand vine in biserica, da o tura pana cand strange cativa banuti, din care isi cumpara apoi doua lumanari si o prescura, pentru a se duce apoi la altar cu pomelnicul cu 1-2 lei in el, in ciuda faptului ca preotii nu vor niciodata sa primeasca bani de la el. Cand vine momentul tavitei, pune un leu, chiar daca femeia responsabila cu asa ceva nu doreste niciodata sa ii primeasca. Si e multa bucurie in ochii lui cand daruieste altora din ce a primit si el de la altii.

Cel putin in biserica noastra, preotii nu cer niciun ban pentru rugaciuni, oamenii pun cat doresc ei. Unii nu pun nimic, dar nu se supara niciun preot si nu li se atrage atentia, ba dimpotriva. Dupa slujba, in general, oamenii cer preotului diferite rugaciuni, gen reusita la examen, sanatate, dezelgari. Am stat si eu la coada pentru o astfel de rugaciune si am observat ca oamenii din fata mea nu dadeau nimic, cand mi-a venit si mie randul, am vrut sa dau, dar preotul m-a oprit, spunandu-mi ca nu e nevoie. Ceea ce nu ii impiedica pe unii sa ofere bani cu si mai mult drag.

Plus ca cei mai multi preoti sunt foarte sufletisti si se roaga si fara sa ii ceri tu asa ceva. Eu am chemat preotul acasa pentru a spovedi si a impartasi o persoana muribunda. Intre timp, aceasta a ajuns la spital, parintele, ajuns acasa si nemaigasind bolnavul, m-a suit in masina lui si am mers impreuna la spitalul respectiv. Ajunsi acolo, s-a certat cu personalul ca sa il lase sa intre, si-a facut treaba si a plecat fara sa primeasca niciun ban de la mine, nici macar pentru benzina!

Acum, cred ca mai conteaza si cum te raportezi la preot, ca daca il privesti ca pe un functionar sau ca pe o masina automata, in care bagi o fisa si primesti un produs, nu e de mirare ca unii s-ar comporta si in consecinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2014, 11:06:26
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Se roagă și fără bani, stai liniștit. Însă nu uita, noblesse oblige.. :)
Daca si in biserica e noblesse oblige....Nu-mi place deloc chestia asta cu cerutul banilor,taxe la orice,nimic nu e gratis.Sa se gasesasca alta modalitate,sa fie marit salariul preotilor ca sa nu mai fie nevoie sa ceara bani de la enoriasi,altfel credinta oamenilor incepe sa se zguduie eu chiar am inceput sa am dubii.
Nu prea cred eu ca rugaciunile alea sunt bine primite de D-zeu daca sunt facute pe bani,aud,vad peste tot pe internet ca preotii vorbesc de mantuire acum nu stiu de a cui mantuire vorbesc a lor sau a noastra??? ca asa sa te tot mantuiesti primind bani,ce mantuire mai este atunci cand esti salariat?? intreb pentru ca eu am alte perceptii despre credinta cu adevarat in D-zeu

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cel putin in biserica noastra, preotii nu cer niciun ban pentru rugaciuni, oamenii pun cat doresc ei. Unii nu pun nimic, dar nu se supara niciun preot si nu li se atrage atentia, ba dimpotriva. Dupa slujba, in general, oamenii cer preotului diferite rugaciuni, gen reusita la examen, sanatate, dezelgari. Am stat si eu la coada pentru o astfel de rugaciune si am observat ca oamenii din fata mea nu dadeau nimic, cand mi-a venit si mie randul, am vrut sa dau, dar preotul m-a oprit, spunandu-mi ca nu e nevoie. Ceea ce nu ii impiedica pe unii sa ofere bani cu si mai mult drag.
Nu cer in mod direct dar se stie ca trebuie sa dai si cat,iar preotul nu te refuza ca sa zic asa,e discret.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Plus ca cei mai multi preoti sunt foarte sufletisti si se roaga si fara sa ii ceri tu asa ceva. Eu am chemat preotul acasa pentru a spovedi si a impartasi o persoana muribunda. Intre timp, aceasta a ajuns la spital, parintele, ajuns acasa si nemaigasind bolnavul, m-a suit in masina lui si am mers impreuna la spitalul respectiv. Ajunsi acolo, s-a certat cu personalul ca sa il lase sa intre, si-a facut treaba si a plecat fara sa primeasca niciun ban de la mine, nici macar pentru benzina!
E bine ca mai gasesti si asa preoti ei chiar sunt cu adevarat slujiutorii Lui D-zeu ei fac cinste bisericii

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acum, cred ca mai conteaza si cum te raportezi la preot, ca daca il privesti ca pe un functionar sau ca pe o masina automata, in care bagi o fisa si primesti un produs, nu e de mirare ca unii s-ar comporta si in consecinta.
Te raportezi la adevar sa dispara taxele de botez,nunta,inmormantare si nu o sa-i mai priveasca nimeni ca functionari

Last edited by FearGod; 26.04.2014 at 11:18:20.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2014, 11:29:19
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Nu prea cred eu ca rugaciunile alea sunt bine primite de D-zeu daca sunt facute pe bani
Era o pilda in Pateric, in care un duhovnic spovedea oameni, iar acei
oameni lasau o suma de bani, fiecare dupa cum socotea el, dupa spovedanie.
Si viseaza noaptea duhovnicul, cum cosa el balariile, si un inger al Domnului
se arata si-i porunci sa se uite in spate.Toate balariile pe care
duhovnicul le cosa, cresteau repede la loc. Atunci duhovnicul intreba pe
inger ce vrea sa insemne asta, iar ingerul i-a spus ca tot ce reteaza duhovnicul prin rugaciune, se pune repede la loc, tocmai prin pacatelecelor care s-au spovedit in ziua anterioara.Si ingerul i-a mai spus ca banul curvarului, hotului, idolatrului, etc n-au ce cauta in biserica lui Dumnezeu.

Cu alte cuvinte, nu merge ca tu sa faci acelasi pacate, te duci la spovedanie, dai un ban, te spovedesti si apoi incepi sa faci acelasi pacate.
Pilda se incheie cu faptul ca cel care face asta si duhovnicul care accepta asta, nu vor vedea Raiul.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.04.2014 at 11:34:32.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2014, 13:33:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
sa fie marit salariul preotilor ca sa nu mai fie nevoie sa ceara bani de la enoriasi
Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
ce mantuire mai este atunci cand esti salariat??
Poti sa fii putin mai consecvent si sa nu te contrazici in cadrul aceleasi postari?

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
intreb pentru ca eu am alte perceptii despre credinta cu adevarat in D-zeu
Pot sa ghicesc? In perceptia ta nu este nevoie de preot pentru a ajunge la Dumnezeu? Ca daca nu ar fi asa ai vorbi din propria experienta nu din experienta mamei, pentru ca tu nu ai nici o relatie cu un preot.




Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Nu prea cred eu ca rugaciunile alea sunt bine primite de D-zeu daca sunt facute pe bani,
Pai asta este parerea ta. Parerea ta despre ceva ce nu cunosti. Sf aP Pavel spune: " Oare nu știți că cei ce săvârșesc cele sfinte mănâncă de la templu? că cei care-i slujesc altarului, de la altar au parte?". Sau din punctul tau de vedere preotii ar trebui sa traieasca cu aer?


Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Nu cer in mod direct dar se stie ca trebuie sa dai si cat,iar preotul nu te refuza ca sa zic asa,e discret.
Daca preotul nu cere, de unde "se stie" cat trebuie sa dai? Oare nu din barfa si tarifele impuse de altii? Exista si exceptii. Dar tu ai generalizat asa ca nu despre exceptii vorbim.



Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
E bine ca mai gasesti si asa preoti ei chiar sunt cu adevarat slujiutorii Lui D-zeu ei fac cinste bisericii
Nu doar preotii trebuie sa faca cinste Bisericii. Inainte sa ii judecam pe preoti ca fac si dreg ar trebui sa ne intrebam ce facem noi pentru Biserica. Biserica nu este a preotilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2014, 13:43:23
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Era o pilda in Pateric, in care un duhovnic spovedea oameni, iar acei
oameni lasau o suma de bani, fiecare dupa cum socotea el, dupa spovedanie.
Si viseaza noaptea duhovnicul, cum cosa el balariile, si un inger al Domnului
se arata si-i porunci sa se uite in spate.Toate balariile pe care
duhovnicul le cosa, cresteau repede la loc. Atunci duhovnicul intreba pe
inger ce vrea sa insemne asta, iar ingerul i-a spus ca tot ce reteaza duhovnicul prin rugaciune, se pune repede la loc, tocmai prin pacatelecelor care s-au spovedit in ziua anterioara.Si ingerul i-a mai spus ca banul curvarului, hotului, idolatrului, etc n-au ce cauta in biserica lui Dumnezeu.
E buna pilda imi place,dar as mai completa ca niciun ban nu are ce cauta in biserica mai ales ca nu exista meserii cinstite(sau cel putin eu nu stiu sa existe) oamenii nu se nasc egali,unii sunt mai inteligenti,altii mai putin,mai puternici,mai slabi etc si la scoala inveti mai bine decat colegul de banca ca sa obtii un post mai bun,tot un fel de viclenie e si asta,sa crezi ca iti castigi banii cinstit e o pacaleala,ca sa ii castigi te-ai folosit de toate abilitatile tale intelectuale si fizice(in cazul joburilor care necesita efort) ca in jungla antilopa care fuge mai bine scapa de primejdie

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, nu merge ca tu sa faci acelasi pacate, te duci la spovedanie, dai un ban, te spovedesti si apoi incepi sa faci acelasi pacate.
Pilda se incheie cu faptul ca cel care face asta si duhovnicul care accepta asta, nu vor vedea Raiul.
De acord dar eu vorbeam de pacatele bisericii,intai sa facem curat de la cap apoi putem vorbi de pacatosi
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2014, 14:04:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul


Te raportezi la adevar sa dispara taxele de botez,nunta,inmormantare si nu o sa-i mai priveasca nimeni ca functionari
Daca enoriasii ar veni la biserica nu doar cu prilejul botezurilor, nuntilor si inmormantarilor, ar avea si alta perceptie asupra preotilor, iar preotii ar avea si ei alta perceptie asupra enoriasilor, e un cerc vicios.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2014, 14:15:37
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pot sa ghicesc? In perceptia ta nu este nevoie de preot pentru a ajunge la Dumnezeu? Ca daca nu ar fi asa ai vorbi din propria experienta nu din experienta mamei, pentru ca tu nu ai nici o relatie cu un preot.
Ghicesti gresit,chiar este nevoie de preot,oamenii au nevoie de teologi de preoti ca sa ii invete si sa le explice cum sta treaba cu credinta,dar daca dupa slujba religioasa preotul asteapta bani ma gandesc si eu ce e in mintea credinciosului " bah a venit ne-a vorbit frumos,ne-a spus sa fim corecti,cuminti,ne-a luat banul si a plecat"

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pai asta este parerea ta. Parerea ta despre ceva ce nu cunosti. Sf aP Pavel spune: " Oare nu știți că cei ce săvârșesc cele sfinte mănâncă de la templu? că cei care-i slujesc altarului, de la altar au parte?". Sau din punctul tau de vedere preotii ar trebui sa traieasca cu aer?
Ti se pare ca sfantul Pavel se refera la templu adica statul?? preotii mananca si de la stat si de la templu(enoriasi) despre ce vorbim?? sa se hotarasca de unde mananca,una din doua,eu nu zic sa fie sarantoci dar parca e prea multa lacomie in casa Domnului,vrei sa te insori scoti banul,botez la fel etc
Eu nu zic ca trebuie sa fie sarantoci dar nu-mi place mie chestia asta cu bani de la credinciosi,e suficient salariul de la stat,citeam aici pe forum spunea cineva ca si calugarii au salariu carte de munca pensie,ma intreb si eu ce credinta mai e si asta?? daca e asa de bine hai sa ne facem toti calugari,scapam si noi de stresul vietii de zi cu zi


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca preotul nu cere, de unde "se stie" cat trebuie sa dai? Oare nu din barfa si tarifele impuse de altii? Exista si exceptii. Dar tu ai generalizat asa ca nu despre exceptii vorbim.
Daca e din barfa de ce ia??nu e mai frumos sa spuna preotul "eu nu primesc bani"
Cum sa generalizez daca este oficial?? BOR impune taxe credinciosilor care vor diferite slujbe religioase,nunti,botezuri etc adica bani pentru rugaciuni,vrei sa te "intermedieze" cineva catre D-zeu scoti banul,e simplu

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu doar preotii trebuie sa faca cinste Bisericii. Inainte sa ii judecam pe preoti ca fac si dreg ar trebui sa ne intrebam ce facem noi pentru Biserica. Biserica nu este a preotilor.
Tocmai ca ei trebuie judecati primii,ei sunt etalonul,pe ei trebuie sa ii urmam.Compartamentul lor loveste in credinta oamenilor,ce zice credinciosul de rand?? "Ce D-zeu e asta frate care imi cere bani??" asa gandeste omul simplu,intru pe alte forumuri in polemica cu ateii si toti imi spun "du-te ba de aici ca religia e sa prosteasca fraieri si sa le ia banii" si pana la urma au si ei dreptatea lor
Modalitatile astea de a cere bani indeparteaza oamenii de Hristos,nicidecum sa ii apropie,ori care este scopul bisericii pana la urma???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2014, 15:09:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Ghicesti gresit,chiar este nevoie de preot,oamenii au nevoie de teologi de preoti ca sa ii invete si sa le explice cum sta treaba cu credinta,dar daca dupa slujba religioasa preotul asteapta bani ma gandesc si eu ce e in mintea credinciosului " bah a venit ne-a vorbit frumos,ne-a spus sa fim corecti,cuminti,ne-a luat banul si a plecat"
Pai in cazul asta credinciosul nu e credincios. Credinciosul caruia ii pasa de bani si nu de ce i-a spus preotul nu a inteles nimic din ce a auzit. Pana la urma preotul mai mult decat sa invete prin cuvant si exemplu personal (stiu ai sa te legi de partea cu exemplul personal) nu poate. De aici in colo responsabilitatea ii revine credinciosului. Si tocmai asta este problema ca uneori, din puncul unora de vedere accentul cade pe ban si nu pe invatatura si traire.



Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Ti se pare ca sfantul Pavel se refera la templu adica statul?? preotii mananca si de la stat si de la templu(enoriasi) despre ce vorbim?? sa se hotarasca de unde mananca,una din doua,eu nu zic sa fie sarantoci dar parca e prea multa lacomie in casa Domnului,vrei sa te insori scoti banul,botez la fel etc
Stii ce salariu se primeste de la stat? Preotul are si el familie, are copii de crescut, are copii la faculatate, are nevoi ca si noi toti ceilalti. Stii cate cazuri sociale de preoti exista? Stii cati preoti fara salariu de la stat sunt? Nu.


Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Eu nu zic ca trebuie sa fie sarantoci dar nu-mi place mie chestia asta cu bani de la credinciosi,e suficient salariul de la stat,citeam aici pe forum spunea cineva ca si calugarii au salariu carte de munca pensie,ma intreb si eu ce credinta mai e si asta?? daca e asa de bine hai sa ne facem toti calugari,scapam si noi de stresul vietii de zi cu zi
Nici asta nu stii. Nu te supara, dar mi se pare normal ca inainte sa vorbesti despre ceva este sa te informezi. Calugarii muncesc. Nu stau toata ziua cu burta la soare si le pica de sus. Si munca pe care o fac multi dintre ei omul din lumea, din comoditate nu o mai face de ceva vreme. Dar si presupunand ca nu ar munci, tu stii cu ce se confrunta calugarul in manastire? Ce ispte trebuie sa indure? Esti sigur ca stresul omului din lume este mai mic decat al calugarului? Esti sigur ca este mai usoara calea calugarului?




Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Daca e din barfa de ce ia??nu e mai frumos sa spuna preotul "eu nu primesc bani"
Cati dintre oamenii cu orice meserie, cand vine cineva care dupa ce a fost ajutat si le ofera ceva refuza? Preotii nu sunt picati din cer. Preotii sunt dintre noi ceialti. Si medicii, si politistii, si judecatorii si politicienii. Cand nu ne plac trebuie sa ne uitam mai intai la noi si sa vedem cat de corecti suntem noi.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Cum sa generalizez daca este oficial?? BOR impune taxe credinciosilor care vor diferite slujbe religioase,nunti,botezuri etc adica bani pentru rugaciuni,vrei sa te "intermedieze" cineva catre D-zeu scoti banul,e simplu
Pentru ca nu stii. Iar. BOR a spus ca "taxele" au rol orientativ si nu sunt obligatorii. Daca cineva nu vrea sa de, nu da. Asa ca nu impune nimeni nimic.



Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Tocmai ca ei trebuie judecati primii,
"Nu judeca si nu vei fi judecat". Sau ti-ai scos barna din ochiul tau pentru a vorbi de paiul celuilalt.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
ei sunt etalonul,pe ei trebuie sa ii urmam.
Etalonul este Hristos si pe el trebuie sa Il urmam.


Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Compartamentul lor loveste in credinta oamenilor,
Pentru ca este putina. De asta. Pentru ca ii judeca pe altii si uita de pacatele lor.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Modalitatile astea de a cere bani indeparteaza oamenii de Hristos,nicidecum sa ii apropie,ori care este scopul bisericii pana la urma???
Pacatele si alegerea unei existente confortabile ii indeparteaza pe oameni de Hristos.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde