Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.03.2010, 14:09:40
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Sunt anumite biserici unde se scoate crucea, la noi la parohie nu se scoate...
Multumim celor care au postat in acest topic folositor perioadei in care suntem.
Multzi tzin postul negru vineri si sambata fara a manca si bea nimic.
Am trait sa o aud si pasa....TOATE BISERICILE ORTODOXE IN JOIA MARE DUPA TERMINAREA DENIEI CELOR 12 EVENGHELII(chiar si in timp cand se scoate postmentul dupa a sasea evanghelie parca)SE LASA CRUCEA IN BISERICA URMAND CA VINERI DIMINEATA SA SE ASEZE SI SFANTUL EPITAF(sau nici asta nu faceti?)......Nu are cum este imposibil,eu stiu ca cine nu respecta este caterisit sau canonizat...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.03.2010, 14:21:01
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
multumesc, costel. si eu sper sa fie liniste pentru toata lumea :) nu numai pentru mine.
adica, in saptamana mare (de duminica incolo) o sa fie in fiecare zi slujbe? cu ocazia Pastelui?
nu stiam :-?
stiam doar de Buna Vestire, Vinerea Mare, Floriile si Pastele.
In fiecare zi din timpul saptamanii se face slujba la biserica,mai ales daca stai la orash si este catedrala uitate pe program ca sigur sunt slujbe, este Vecernia in fiecare zi de la ora 18 care este o slujba foarte frumoasa, se citesc psalmii lui David, mai mult se citeste din vechiul testament, si sunt si cantari frumoase.
Cand eram eu acasa la noi se facea slujba joia, vinerea si sambata din saptamana mare.
Si in fiecare saptamana din Postul Mare in ziua de vineri seara se face maslu.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.03.2010, 14:25:04
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Am trait sa o aud si pasa....TOATE BISERICILE ORTODOXE IN JOIA MARE DUPA TERMINAREA DENIEI CELOR 12 EVENGHELII(chiar si in timp cand se scoate postmentul dupa a sasea evanghelie parca)SE LASA CRUCEA IN BISERICA URMAND CA VINERI DIMINEATA SA SE ASEZE SI SFANTUL EPITAF(sau nici asta nu faceti?)......Nu are cum este imposibil,eu stiu ca cine nu respecta este caterisit sau canonizat...
.[quote=ella87ella;228273]Sunt anumite biserici unde se scoate crucea si se bat cuie, la noi la parohie nu se bat cuie...


Imi cer iertare nu am judecat cand am scris, acum vad ce am scris, rusine sa mi fie, am vrut sa zic ca la noi se scoate crucea dar nu se bat cuie...la toate bisericile se bat cuie in cruce?
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 26.03.2010 at 14:27:51.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.03.2010, 20:10:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin Vezi mesajul
Spalarea picioarelor in Joia Mare

In Sfanta si Marea Joi, staretul manastirii spala picioarele a 12 dintre vietuitorii manastirii pe care o conduce, in amintirea spalarii picioarelor celor doisprezece Apostoli de catre Hristos la Cina cea de Taina. In Israel, ceremonia spalarii picioarelor, se oficiaza pe un podium ridicat in curtea Sfantului Mormant. Aici, dupa savarsirea Sfintei Liturghii, patriarhul spala picioarele a doisprezece episcopi.

Spalarea picioarelor in Sfanta Scriptura

Sfantul Ioan Evanghelistul ne marturiseste ca Hristos, ridicandu-se de la masa, S-a incins cu un stergar (In 13, 4) si a spalat picioarele ucenicilor. Se pare ca aceasta spalare a inceput cu Apostolul Petru. La inceput el riposteaza cu fermitatea: "Nu-mi vei spala picioarele in veac". Hristos ii raspunde: "Daca nu te voi spala, nu ai parte de Mine" (13,8) In urma acestor cuvinte Petru exclama: "Doamne, spala-mi nu numai picioarele, ci si mainile si capul", la care Mantuitorul spune: "Cel ce a facut baie n-are nevoie sa-i fie spalate decat picioarele, caci este curat tot. Si voi sunteti curati, insa nu toti" )In 13,10)

Denia de mirecuri seara ( Utrenia din Joia Mare ) recapituleaza de fapt momentele culminante ale activitatii Mantuitorului , in sensul ca abia acum prinde contur intreaga SA invatatura , urmand sa o desavarseasca pe Cruce . In Invataturile lasate de Sfintii Parinti se subliniaza ca intrega taina a Joii celei Mari se cuprinde in doua porunci : a SMERENIEI ( Smerindu-Te pentru milostivirea Ta , picioarele ucenicilor Tai ai spalat , si spre calea cea dumnezeiasca i-ai indreptat ) si a DARUIRII ( Mancand , Stapane , cu ucenicii Tai ,le-aiaratat in taina preasfanta jungherea Ta , prin care ne-am izbavit din sticaciune )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 26.03.2010 at 20:14:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.03.2010, 21:41:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

[quote=ella87ella;228380].
Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Sunt anumite biserici unde se scoate crucea si se bat cuie, la noi la parohie nu se bat cuie...


Imi cer iertare nu am judecat cand am scris, acum vad ce am scris, rusine sa mi fie, am vrut sa zic ca la noi se scoate crucea dar nu se bat cuie...la toate bisericile se bat cuie in cruce?
Nu stiu neaparat daca e asa la toate.Probabil doar e asezata crucea pe postamentul ei,sau poate intentionat se bat.Oricum multa lume izbucneste in plans atunci.E cel mai emotionant moment ,iesirea crucii. Se trece atunci de la cantarea cu mintea la vederea cu ochii si auzirea cu urechile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.03.2010, 22:04:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

[quote=iustin10;228516]
Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
.

Nu stiu neaparat daca e asa la toate.Probabil doar e asezata crucea pe postamentul ei,sau poate intentionat se bat.Oricum multa lume izbucneste in plans atunci.E cel mai emotionant moment ,iesirea crucii. Se trece atunci de la cantarea cu mintea la vederea cu ochii si auzirea cu urechile.
Deci sunt putine momente cand toate simturile si simtirile noastre sunt la maxim , iar aceste momente unice in felul lor misca si cel mai impietrit suflet in miscarea si trairea sa .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.03.2010, 11:16:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sertar

Fa loc acelei clipe-n sertar cu manuscrise,
Ciopleste-n taina lacrimi in Vinerea de Pasti
Cand clopotul iubirii a-nfiorat natura,
Iar demonii, de spaima, ei toti s-au inchinat.

Sa vrem secunde false, cotloane de-amagire,
Minute fara satiu sa ne imparta-n doi?
Trec orele ca brume spre clipa risipirii,
Si zilele duc arbori pe brate pan' la noi.

Fa loc acelei clipe-n sertar cu manuscrise,
Legende si eresuri suspina-n frunza noastra;
Se scormoneste-n ceruri pedeapsa cea mai aspra,
Se pune mir pe cruce, Iubire sa se nasca.

Se va aprinde - taina! - lumina pe altare
In Vinerea cea Sfanta ca o ininelare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.03.2010, 11:30:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Fa loc acelei clipe-n sertar cu manuscrise,
Ciopleste-n taina lacrimi in Vinerea de Pasti
Cand clopotul iubirii a-nfiorat natura,
Iar demonii, de spaima, ei toti s-au inchinat.

Sa vrem secunde false, cotloane de-amagire,
Minute fara satiu sa ne imparta-n doi?
Trec orele ca brume spre clipa risipirii,
Si zilele duc arbori pe brate pan' la noi.

Fa loc acelei clipe-n sertar cu manuscrise,
Legende si eresuri suspina-n frunza noastra;
Se scormoneste-n ceruri pedeapsa cea mai aspra,
Se pune mir pe cruce, Iubire sa se nasca.

Se va aprinde - taina! - lumina pe altare
In Vinerea cea Sfanta ca o ininelare.
In mormant , Viata , / Pus ai fost , Hristoase , / Si ostirile-ngeresti / S-au inspaimantat , / Plecaciunea Ta cea multa / Preamarind . / Dar cun mori , Viata , / In mormant cum sezi Tu ? / Cand mortii negru val / Il ridici acum / Si pe dreptii cei din veac ii / Scoti din Iad . / Te marim pe Tine , / I-isuse Doamne , / Si-ngroparea Iti cinstim / Si patimile / Ca de stricaciune Tu ne-ai / Izbavit . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.03.2010, 12:42:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu asta cu batutul cuielor n-am vazut-o niciodata.
In tara, e adevarat, nu ajungeam la denii.
Dar vineri mergeam si nu am vazut cuie in cruce.
Aici merg la denii, dar nu se face asa ceva. Nu se bat cuie.
Asta este una din scenele la care plang puternic insa la filmul despre Iisus, vazand aievea suferinta Lui. Filmul este f.impresionant in general. Si drumul crucii si tot.
Pe mine ma impresioneaza mult psalmii care se citesc in aceste zile, pentru ca ma si regasesc in ei cumva.
Si ma mai impresioneaza cand duce parintele crucea in spinare, in jurul bisericii.
Nici nu se pregateste vineri in biserica asa ca in tara. Se face impodobeste masa cu flori, langa altar.
Nu se trece insa pe sub masa.
La re-intrarea in biserica, parintele impreuna cu alti barbati tin panza aceea intinsa, nu stiu acum cum se numeste si lumea trece pe sub ea.
Grecii impodobesc ceva ca o calota mare, cu flori. Probabil,ca pe sub aceasta trec ei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2010, 12:30:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca este foarte important sa ne facem timp pentru a merge la denii. Cel putin, pentru mine, aceste minunate slujbe ale bisericii, reprezinta o intoarcere in copilarie. De fapt, reprezinta o incercare de a participa la masura de atunci, la Patimile si Invierea Mantuitorului. Chiar daca acum cunosc semnificatiile duhovnicesti, teologice, ale acestor slujbe, din pacate, pot afirma ca sunt partas intr-o masura mai mica la suferinta si bucuria lui Hristos. Nu imi pare rau ca am crescut fizic, caci viata isi urmeaza cursul sau, regret doar ca o data cu mine a crescut si pacatul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
saptamana patimilor

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deniile din saptamana patimilor georgeval Despre Utrenie 32 25.04.2016 10:10:09
Joia din Saptamana Patimilor Gotcu Ioan Intrebari utilizatori 24 22.04.2011 21:33:46
Lanțul patimilor cristiboss56 Pocainta 11 11.03.2009 20:19:47
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11
Suntem in Saptamana Patimilor. razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 3 22.04.2008 16:04:57