Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.05.2011, 16:49:15
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Lilith draga, las-o asa. Melissa are (ca intotdeauna) dreptate. E insa putin important, am inteles ca, oricum, etimologia numelui Isus nu are o mare importanta pentru tine. E greu sa intelegi de ce ma agit eu.

Mai bine zi-ne si noua confesiunea ta.
Am vazut ca ai scris la rubrica religie: "Alta confesiune".
Mai stiu un ortodox simpatic ce-si scrisese "Protestant" pe firma.
L-au banat. Dar a intrat el iar fiindcă e jmeker.

Deci, tu ce culoare ai?

Eu am spus în nenumărate rânduri că sunt agnostică. Nu cred că am de ce să fiu "banată", că nu am încălcat regulile forumului.

Da, sincer, etimologia numelui Iisus e prea puțin importantă pentru mine. Și nu înțeleg de ce lumea s-ar certa pentru un i în plus sau în minus. Atâta timp cât credeți în același Iisus (indiferent cum îi scrieți numele), cred că modul de scriere e ceva trivial și nu merită atâta importanță.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.05.2011, 16:54:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.05.2011, 17:28:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Raspund eu si astept sa fiu tras de urechi pana mi se lungesc ca la acel asin pe care a incalecat Domnul la intrarea in Ierusalim. Numele Iisus, draga Mihnea, nu se desparte in silabe caci Domnul nostru nu poate fi impartit. Se scrie intreg. Cum se scrie? aici iti vor raspunde cei corecti, cei care au multa carte. Eu imi recunosc limita si prostia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.05.2011, 18:08:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Raspund eu si astept sa fiu tras de urechi pana mi se lungesc ca la acel asin pe care a incalecat Domnul la intrarea in Ierusalim. Numele Iisus, draga Mihnea, nu se desparte in silabe caci Domnul nostru nu poate fi impartit. Se scrie intreg. Cum se scrie? aici iti vor raspunde cei corecti, cei care au multa carte. Eu imi recunosc limita si prostia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Gând la gând cu bucurie ! Cam tot astfel îmi pregătisem și eu răspunsul . Ai perfectă dreptate , frate dragă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.05.2011, 18:08:53
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Eu zic că varianta corectă e Ii-sus. Pentru că cei doi i nu formează un hiat, ci un diftong. Unul din i (irelevant care) e semivocală, deci nu poate constitui o silabă.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.05.2011, 18:14:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Am întâlnit preoți care pronunțau I-i-sus (ceea ce după mine e hipercorectitudine), dar și preoți care pronunțau Ii-sus. Între ei Părintele Galeriu și Părintele Stăniloae.
Din moment ce tot nu ne apucăm să îl rostim ca în aramaică sau în ebraică, felul în care pronunță numele Domnului fiecare neam e o convenție. Noi știm despre cine vorbim și Domnul știe că Lui I ne adresăm sau că despre El vorbim.

Last edited by N.Priceputu; 29.05.2011 at 18:17:13.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.05.2011, 18:50:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Desigur domnule Catalin, este un cuvant dur spus impotriva lui Dumnezeu. Adica o blasfemie.

Acest tip de abordare a existat inca din Biserica Primara. Erau oameni in Biserica din Corint care spuneau: „Isus sa fie anatema!”. Dar apostolul Pavel le scrie ca niciunul din cei care zic asa ceva nu graieste in Duhul lui Dumnezeu. 1Corinteni 12:3
Nu e deloc o blasfemie, doar daca nu ai citit mesajul sau nu l-ai inteles. E data aceeasi intelegere ca si cum ar fi scris Sushi in loc de Iisus, la asta se refera mesajul.

In alte limbi tot doua vocale se folosesc, uita-te si tu. Iesus in latina, Jesus in limbile din vest. La noi "e"-ul este al doilea "i". Iar semnificatia pentru cei doi "i" sau primul "I" a fost data acolo, semnfica pe Dumnezeu (Dumnezeu mantuieste).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.05.2011, 19:02:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Isus nu se foloseste niciunde, in latina era Iesus. Mi se pare ca in greaca "e" se citeste "i", asadar la noi e Iisus, preluare din greaca.
Doua vocale sunt neaparat necesare, pentru ca Iisus sau Iesus inseamna "YHWH mantuieste". Primul "i" semnifica YHWH, fara el se schimba sensul cuvantului.

P.S. din ce am citit Isus a fost scris asa de neoprotestantii din tarile unde se vorbea slavona. Slavii au preluat de la greci, iar protestantii ca sa nu repete doi de "i" au scris doar Isus. In rusa se scrie "Иисус", deci tot cu repetarea primei vocale.
Iar catolicii (de la noi), in loc sa scrie macar ca in latina, Iesus, s-au luat dupa protestanti.

Last edited by catalin2; 29.05.2011 at 19:14:18.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.05.2011, 19:13:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să-mi fie cu iertare !

După atâtea discuții , întinse pe cinci pagini, despre numele Mântuitorului nostru, Iisus Hristos, iaca apare alt thread intitulat "Percepția lui Isus "! Cred, sunt sigur că ispititorul lucrează din plin pe aici , căci altfel nu-mi explic atâta batjocură în scrierea corectă a numelui Iisus !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.05.2011, 02:47:07
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Hristos a înviat!

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Imi cer scuze daca sunt putin pe langa subiect, dar am o intrebare. Varianta in engleza a numelui lui Iisus Hristos, adica Jesus Christ e corecta? Nu dealta,dar toti de pe aici o folosesc. Jesus Christ e folosit ca si traducere si pentru Iisus Hristos si pentru Iisus Cristos si pentru isus.
Iisus Hristos se traduce în engleză corect Jesus Christ. E bine de folosit dacă facem misiune ortodoxă la englezi. Tocmai am avut această bucurie de curând la niște anglicani interesați de ortodoxie. Dar dacă vorbim cu românii e bine să ne scufundăm duhovnicește în dulceața numelui Doamne Iisuse Hristoase și să nu folosim în chip snob cuvinte în limbă străină după cum spune Sf. Apostol Pavel:

"I.Cor.14:19. Dar în Biserică vreau să grăiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca să învăț și pe alții, decât zeci de mii de cuvinte într-o limbă străină.
I.Cor.14:20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.
I.Cor.14:21. În Lege este scris: "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul".
I.Cor.14:22. Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred.
"
.

Aceasta și în legătură cu penticostalismul care are ca specific vânarea de minuni mincinoase, copiate fără sens duhovnicesc de satana după modelul minunilor din Sfintele Scripturi, spre rătăcirea celor creduli. Acest penticostalism ignoră proorocia, adică tâlcuirea duhovnicească a adevăratului sens al Sfintelor Scripturi, care se face în Duhul Adevărului care a coborât la Penticoste gr. πεντηκοστή adică Cincizecime tocmai peste Biserica Ortodoxă. De la Ea s-au rupt cei ce-și zic penticostali (dar sunt după cum îi arată duhurile miciunolimbilor când îi iau în posesie) doar tremurici (am văzut un asemenea grup când era luat în posesie de duhurile necurate ale limbilor, era un spectacol groaznic îți venea să râzi de cât de caraghioși erau dar și să plângi de robia și pierderea lor prin mândria că sunt în "Duhul Sfânt").

isus cristos ar fi în engleză (dar acolo încă nimeni n-a îndrăznit să blasfemieze așa) esus crist.

Christ is risen!

http://orthodoxwiki.org/Paschal_greeting

Deși, cum se vede aici, mai sus, în engleza veche se spunea Crist aras! Iar în engleza mjlocie Crist is arisen! totuși de numele de Jesus nu se atinseseră, n-au îndrăznit decât sectarii români, deoarece românii având cel mai vechi creștinism, creștinismul apostolic, atunci când un român cade de la ortodoxie cade foarte greu, de la o înălțime foarte mare, se zdrobește.
Pentru a cădea în așa hal trebuie că acel fost creștin, fost ortodox, fost român, să fi lucrat în sine o mândrie foarte violentă ca să-l părăsească harul lui Dumnezeu la un așa grad de mare. Numai că acum deja la noi sunt sectari de câteva generații și copii lor încă, sărmanii, nu au cunoscut Ortodoxia.
Pentru ei mai sunt ceva șanse, dar numai dacă îl caută cu sinceritate pe Dumnezeu iar nu cu duh de demonstrație superioară (nejustificată) că au dreptate. Pe cei ce vor să demonstreze lumii și chiar și lui Dumnezeu că ei au dreptate, lăudându-se pe sine iar necăutând și lăudând pe Dumnezeu, îi lasă Dumnezeu să rămână cu ceea ce și ei doresc: ei înșiși autoridicați la rang de infailibli, deci înlocuitori de dumnezeu pentru ei și clubul lor.

"Evr.6:4. Căci este cu neputință pentru cei ce s-au luminat odată și au gustat darul cel ceresc și părtași s-au făcut Duhului Sfânt,
Evr.6:5. Și au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu și puterile veacului viitor,
Evr.6:6. Cu neputință este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăși spre pocăință, fiindcă ei răstignesc loruși, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu și-L fac de batjocură.
Evr.6:7. Țarina, când absoarbe ploaia ce se coboară adeseori asupra ei și rodește iarba folositoare celor pentru care a fost muncită, primește binecuvântarea de la Dumnezeu;
Evr.6:8. Dar dacă aduce spini și ciulini, se face netrebnică și blestemul îi stă aproape iar la urmă focul o așteaptă."



Se poate să fie și după cum zice Cătălin: ca sectarii ruși să fi produs blasfemia prin mutilarea numelui Domnului Iisus, rușii au un specific că ei nu prea înțeleg credința ci o trăiesc. E bine când apucă lina cale a Sfinților Serafim și Siluan, apar atunci flăcări cerești dar când se rătăcesc dau cu barda și în Dumnezeu.

Dar precis cel care a pus la cale primul ciumpăvirea numelui Stăpânului a fost tot diavolul, care mărturisea într-un exorcism la Sihăstria că îl ard patru lucruri: Aghiasma mare, Sfânta Împărtășanie, Sfânta Spovedanie și rugăciunea lui Iisus:


"I.Ioan 2:22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul."



Așadar antihrist este cine tăgăduiește că Iisus este Hristosul zicând că ar fi isus sau iiisus tăgăduind astfel și pe Tatăl și pe Fiul.
Hristos a înviat!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 30.05.2011 at 03:07:37.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17