Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.11.2011, 01:34:30
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Pt ”Unsfatbunpentrufiecare”:

Nicidecum nu am motiv sa ma supar , chiar nu mi s-a parut in vre-un fel tonul folosit, ba chiar plin de bunavointa, atat in postarea pt a ma lamuri pe mine cat si in cea anterioara adresata celui care a initiat topicul.

Chiar vreau sa iti multumesc pt tot ce mi-ai scris. Deja imi cam dadusem seama de o parte din raspuns de la postarea anterioara, dar am apreciat destul de mult faptul ca ai tinut sa ma lamuresti in mod special. Desi aveam si eu idee care ar fi adevarul pana sa pun intrebarile, aveam nevoie parca de o confirmare - ma refer la intrebarea legata de mantuirea femeilor care nu nasc. Stiu ca am fost cam offtopic dar, totusi, nu prea departe de subiect. Am pus intrebarea pt ca ma gandeam ca am sanse sa primesc rapid un raspuns aici. Scuze daca s-a interpretat ca intrebarea mea a venit ca un fel de concluzie la ce ai scris tu. De la ideea celibatului a decurs intrebarea mea. Si scopul intregii noastre existente, indiferent ce facem cu ea: ca alegem sa ne casatorim sau nu, este de a ajunge la mantuire, cu ajutorul lui Dumnezeu, prin Harul Sau. De aici interesul pt aceasta intrebare. Cat despre citatul din Biblie pe care l-am dat, in care am subliniat cuvintele: „si femeia nemaritata si fecioara”, am vrut sa evidentiez ca in acel text, atat pt ca se gaseau alaturate cat si pt ca se repeta conjunctia „si”, avem de a face cu doua sensuri diferite: 1. Femeia nemaritata care nu mai este fecioara si 2. Cea nemaritata dar fecioara. Prin intreg versetul vroiam sa arat ca Sf Ap Pavel sprijinea ideea celibatului, idee care reiese de altfel si din alte versete din cap 7, I Corinteni.

Dar cum...poate si din cauza timpului limitat, am fost laconica in cuvinte, s-a inteles...tot laconic, ca sa zic asa.

Cat despre ideea de casatorie alba, si eu impartasesc aceleasi ganduri, cum ca e absurd sa incalcam cu buna stiinta cele rostite in timpul slujbei pt Taina Nuntii, cand mirii primesc binecuvantare pt zamislirea si cresterea de prunci. Care ar mai fi atunci scopul casatoriei, al Tainei Nuntii?

Mi s-a parut interesant ce am aflat de la tine: ca in scriele Sf Parinti nu se vorbeste despre casatorie alba. Atunci mi-am pus intrebarea: de unde si pana unde aceasta idee ? Ca sa aflu ca de la acea secta. Cum circula propaganda...ca am auzit de casatorie alba pana si din gura unui baiat - anul II la Teologie - care a vorbit despre acest subiect cu duhovnicul lui, Duhovnic care se pare ca nu stia ca e o erezie, practic, casatoria alba. Dar, in schimb, a intuit ca nu prea e ok, mai ales pt simturile care la un moment dat s-ar putea sa nu mai dea ascultare de ratiune.

Multumesc pt raspunsuri!

Doamne ajuta!
Numai bine!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.11.2011, 02:17:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Silencer, am un coleg care tot asa, nu stia ce identitate sexuala sa adopte, el e baiat, dar descoperise ca e atras de acelasi sex, folosea parfumuri de dama, acorda o ingrijire speciala corpului si frizurii, vorbea mai feminin, ce mai... Asta pe la 18-20 ani. A avut relatii (cu tot ce inseamna asta) si cu baieti si cu fete, a descoperit ca se simte mai bine cu persoane de acelasi sex, tot spunea ca a fi gay este ceva dat, nu e o optiune sau o boala. A ajuns in strainatate, a stat vreo doi ani si nu stiu ce i s-a intamplat acolo. Acum are 23, e mai putin efeminat, miroase a parfum barbatesc. Imi spune ca isi doreste sa se casatoreasca cu o femeie si sa aiba impreuna vreo cinci copii. Ultima data cunoscuse o fata la serviciu, o placuse si ii daduse o prajitura de pe masa. Fata i-a multumit si i-a oferit si ea o ciocolatica. Ma intreba ce parere am: oare l-o fi placut si ea, daca i-a dat acea ciocolatica? :)


Deci toate se pot, cu mila lui Dumnezeu.

E laudabil cand omul vrea sa faca voia lui Dumnezeu, in ciuda unor neputinte ale sale, dobandite sau inchipuite. Datorita acestui coleg al meu, am invatat multe despre oamenii cu problemele pe care le ai tu si lucrul cel mai remarcabil e ca, in pofida acestor piedici de natura fiziologica, hormonala si psihologica, unii, foarte putini, incearca sa isi duca crucea, sa lupte sa fie oameni normali, sa aiba si ei o prietena, o familie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.11.2011, 15:17:44
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

O minune in adevaratul sens al cuvantului, nu doar in perioada Sf Apostoli cititi la : http://www.familiaortodoxa.ro/catego...-contemporane/

Titlul articolului este : Cand stiinta este contrazisa: Harul lui Dumnezeu sufla unde voieste (O marturie a Mitropolitului Nicolae al Mesoghiei).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.11.2011, 18:02:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
O minune in adevaratul sens al cuvantului, nu doar in perioada Sf Apostoli cititi la : http://www.familiaortodoxa.ro/catego...-contemporane/

Titlul articolului este : Cand stiinta este contrazisa: Harul lui Dumnezeu sufla unde voieste (O marturie a Mitropolitului Nicolae al Mesoghiei).
Impresionante aceste minuni!!!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
Cum gandeste Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 40 20.02.2011 09:17:08