Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2010, 15:57:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Nu poti sa crezi in ateism. Sau poti?
Exact aici este explicația cea mai frecventă, după părerea mea. Ateii cred în ateism. De aceea, mulți simt nevoia să-l propovăduiască, așa cum simțim noi nevoia să propovăduim credința.
Care să fie motivația din spatele acestui misionarism ateu ? Sincer, nu știu. Eu, care cred, fac misionarism creștin din două motive:
1) Din poruncă divină, asociindu-mă la ministerul apostolic. "Mergeți și învățați...". Numai că ateilor nu le poruncește nimeni: mai bine spus, ei sunt opaci la asemenea poruncă. De unde, atunci, apostolatul ateu ?

2) Din iubire de aproapele. Bineștiind că cele două condiții necesare pentru mântuire sunt botezul și credința, nu îmi e totuna dacă vecina pe care o salut uneori când își bea cafeaua pe terasă se mântuiește sau nu. Eu aș vrea să se mântuiască. Pentru asta, trebuie să creadă și, mă gândesc eu, poate că aș putea să o ajut. Dar nici această motivație nu e permutabilă în cazul ateilor, deoarece însuși conceptul de mântuire nu există pentru ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.04.2010, 16:14:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Exact aici este explicația cea mai frecventă, după părerea mea. Ateii cred în ateism. De aceea, mulți simt nevoia să-l propovăduiască, așa cum simțim noi nevoia să propovăduim credința.
Care să fie motivația din spatele acestui misionarism ateu ? Sincer, nu știu. Eu, care cred, fac misionarism creștin din două motive:
1) Din poruncă divină, asociindu-mă la ministerul apostolic. "Mergeți și învățați...". Numai că ateilor nu le poruncește nimeni: mai bine spus, ei sunt opaci la asemenea poruncă. De unde, atunci, apostolatul ateu ?

2) Din iubire de aproapele. Bineștiind că cele două condiții necesare pentru mântuire sunt botezul și credința, nu îmi e totuna dacă vecina pe care o salut uneori când își bea cafeaua pe terasă se mântuiește sau nu. Eu aș vrea să se mântuiască. Pentru asta, trebuie să creadă și, mă gândesc eu, poate că aș putea să o ajut. Dar nici această motivație nu e permutabilă în cazul ateilor, deoarece însuși conceptul de mântuire nu există pentru ei.
Nu crezi ca mintuirea e mai importanta decit vindecarea trupeasca? De ce practici meseria pe care o practici si nu te dedici misionarismului?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.04.2010, 17:21:28
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptare, iar in final, intra un medic obosit si abatut.
.... 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie....
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.
pai ...pacientul fiind barbat...nu se merita sa dai 5000 euro...doar ca sa-l pastreze in continuare ca nou...mai bine unul rulat de 200 euro... :)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.04.2010, 17:30:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Parerea mea,din dorinta de cunoastere,din setea de cunoastere si totodata sa contrazica crestinii.Ei se simt confuzi,niciun ateu nu e convins 100% ca Dumnezeu nu exista,se simt uimiti de numarul de credinciosi.Eu cred ca Dumnezeu face in asa fel incat sa ii aduca la calea cea buna,sa se informeze despre religie,sa-si puna intrebari despre Dumnezeu,sa constientizeze si sa fie ingadurat in privinta ateismului sau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2010, 18:24:35
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ei se simt confuzi,niciun ateu nu e convins 100% ca Dumnezeu nu exista,se simt uimiti de numarul de credinciosi.
In general un ateu care a ajuns la ateism prin utilizarea ratiunii si a gandirii critice nu e sigur mai de nimic 100%. Nu avem o problema in a spune "nu stim", si e perfect OK ca nu detinem toate raspunsurile.

Nu sunt uimit de numarul mare de credinciosi, ci uimit de faptul ca sunt inconjurat de oameni carora li se pare normal sa se comporte rational atunci cand aleg o scoala pentru copii, sau cand decid ce apartament sa cumpere, dar in acelasi timp sunt dispusi sa devina profund irationali (si mandri de asta) atunci cand e vorba de religie, oricare ar fi ea.

Deci nu, nu suntem siguri de mai nimic, dar asta nu inseamna ca suntem confuzi, ci ca ne place sa cercetam inainte de a ne declara siguri de ceva

Citat:
Eu cred ca Dumnezeu face in asa fel incat sa ii aduca la calea cea buna,sa se informeze despre religie,sa-si puna intrebari despre Dumnezeu,sa constientizeze si sa fie ingadurat in privinta ateismului sau.
Intrebari ne punem toti, dar nu are legatura cu vreun zeu. Si da, m-am informat despre religie, nimic atractiv acolo, multumesc. Departe de vreo "cale buna".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2010, 18:39:54
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Cred ca au prea mult timp liber si nu le mai ajung forumurile caracteristice lor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2010, 19:11:22
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De fapt cred ca konijiro a raspuns,sunt uimiti de irationalitatea noastra.Nu inteleg cum niste oameni pot fi atat de convinsi si siguri de ceva care e fals,amagire-in opinia lor.Ei nu au aceasta siguranta si credinta nici despre lucrurile demonstrabile sau care se vad,cum ar fi stiinta ,iar credinciosii au convingere multa,si inca despre lucruri care nu se vad.Suntem o specie ciudata pentru ei,cum ar fi bolnavii dintr-un sanatoriu,numai buni de studiat,pentru a se bucura cat de intelepti sunt ei.
Ei nu stiu ca si noi,credinciosii avem ratiune ca si ei (vezi exemplu cu copii las gradinita),dar avem in plus si nebunia iubirii lui Hristos,care pentru cei ce nu o inteleg,asa si pare.Suntem un mister,sanatosi cu mintea,dar luand de buna voie o nebunie asumata,pt care suntem in stare sa si murim
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2010, 20:13:02
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In general un ateu care a ajuns la ateism prin utilizarea ratiunii si a gandirii critice nu e sigur mai de nimic 100%. Nu avem o problema in a spune "nu stim", si e perfect OK ca nu detinem toate raspunsurile.
nu se ajunge la ateism ,ci la crestinism prin utilizarea ratiunii si gandirii critice . la ateism se ajunge din lene si frica de a iesi dintr-o inertie calduta , frica ca nu cumva sa pierzi placerile tale dragi cu care te-ai obisnuit ; lasati placa cu ratiunea si gandirea critica la atei ca nu tine!

eu ,la inceputul credintei mele , nu m-am lasat pana nu am gasit TOATE raspunsurile pe care le cautam;si ma intrebam multeeeeeee:dar aia de ce ? dar ailalta cum...? si ma minunam cand le descopeream ,cat de simple erau iar eu nu le ...vedeam ! ABSOLUT TOATE SUNT ASEZATE RATIONAL IN ORTODOXIE...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2010, 20:37:31
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Pe 8 martie, un fost coleg ne-a scris noua, "tutulor" fostelor sale .... colege, fireste, asa:

In spital se afla un pacient grav bolnav.
Rudele se adunasera in sala de asteptari, iar in final, intra un medic obosit si abatut.

- Imi pare rau ca trebuie sa va dau o veste proasta, spuse privind fetele ingrijorate. Singura speranta pt. ruda dumneavoastra este transplantul de creier. Este inca experimental, riscant si din punct de vedere economic intru totul pe seama dumneavoastra."
Rudele ramasesera asezate, ascultand vestile proaste.

In sfarsit, unul intreba:
- Ca sa stim, cat costa un transplant de creier?
- Depinde, raspunse medicul, 5.000 euro e creierul de barbat, 200 euro cel de femeie.

Se lasa o lunga perioada de liniste, timp in care barbatii din sala incercau sa nu rada si evitau privirile femeilor, chiar daca unii zambeau.
In final, curiozitatea il impinse pe unul sa intrebe:
- Domnule doctor, de ce aceasta diferenta de pret?

Medicul zambi la aceasta intrebare atat de inocenta si raspunse:
- Cele femeiesti costa mai putin pt. ca sunt creiere folosite, celelalte sunt ca noi.

Trimite acest e-mail unei femei inteligente care are nevoie de un zambet si barbatilor care crezi ca l-ar putea suporta.
Salutari tuturor barbatilor care au zambit la jumatatea povestii!
Si pupici femeilor care au zambit la sfarsit!
tare..:D....ca tot veni vorba i-auzi care e ultima descoperire din lumea stiintei "Scientists have recently discovered what's wrong in women's brain: in the left side there is nothing right and in the right side there's nothing left" :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2010, 21:22:47
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Personal cred ca atei intra pe forum ca sa amuze, sa atate, sa descopere alte ”nepotriviri” si ipocrizii ale crestinilor si altii din ei intra ca sa isi descarce nemultumirea fata de nedreptatile din viata.
Pe Dumnezeu nu se pot descarca pt ca nu il pot vedea, asa ca ii uraste pe crestini prin asociere.


Probabil si suferintele vietilor lor sunt peste ale noastre, asa ca PreaBunul Dumnezeu, care le cunoaste inima, sa ii ajute, pe fiecare cu a sa iubire de oameni.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 11.04.2010 at 21:27:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04