Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2008, 22:22:10
sergiub sergiub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

CE FACEM NOI CREDINCIOSII DIN ACEST PUNCT DE VEDERE? AVEM MOTIVE DE INGRIJORARE?CUM NE PUTEM FERI?SUNT REALE SAU NU?ACCEPTA DUMNEZEU ACESTEA SA NI SE INTAMPLE?AI FOST DEOCHEAT ?CE SPUNE ORTODOXIA?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2008, 22:25:48
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiub
CE FACEM NOI CREDINCIOSII DIN ACEST PUNCT DE VEDERE? AVEM MOTIVE DE INGRIJORARE?CUM NE PUTEM FERI?SUNT REALE SAU NU?ACCEPTA DUMNEZEU ACESTEA SA NI SE INTAMPLE?AI FOST DEOCHEAT ?CE SPUNE ORTODOXIA?
Credinta ca Dumnezeu este mai puternic si rugaciune si atunci nu ti se poate intampla nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2008, 23:19:48
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

In familia mea, de cand eram copil am auzit de farmece: bunicii din partea tatalui au o obsesie, cred ca cineva(evident ca ei stiu cine:rolleyes:) le face farmece, ca parintii bunicii mele au murit din cauza ca cineva a facut vraji( strabunicul a murit la 90 si ceva pt ca a facut accident de bicicleta si si-a fracturat piciorul si nu s-a mai putut recupera, strabunica a murit la 87 cred, cand urca in pod si a cazut de pe scara , si-a fracturat un picior si era prea in varsta ca sa se mai poata recupera).


Bunicii mei au o intreaga colectie de carti despre vraji si cum sa scapi de ele(cumparate de pe la manastiri). Pentru tot ce li se intampla rau(si sunt oameni, li se intampla si rele) este cineva de vina, cineva a facut vraji..

Am citit despre asta si acum stiu ca daca tu crezi in Dumnezeu si ai o viata de crestin adevarat(post, rugaciune, milostenie) nu are de ce sa iti fie teama, Dumnezeu este mai puternic decat "cel rau". Mai rau este ca deochiul si des-deochiul le fac persoane care merg la biserica si sunt considerate "credincioase", dar care nu inteleg gravitatea acestor fapte: este vrajitorie si se pedepseste pe masura!(si eu am facut asta pana sa ma lamuresc ca de fapt este un pacat).

Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2008, 20:16:14
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

in Vietile Sfintilor gasim numeroase exemple in care diavolii, trimisi de vrajitori, nu se puteau atinge de crestinul respectiv. motivul? isi respecta constiincios canonul primit de la duhovnic.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2008, 13:13:22
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Of, si mai e si Iov, care a trebuit sa rabde ispita, ca sa castige cununa! Sa vada totul distrugandu-se in jurul lui si sa-si pastreze credinta!
De ne-ar da si noua Dumnezeu putina rabdare in necazuri!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2008, 00:02:14
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiub
CE FACEM NOI CREDINCIOSII DIN ACEST PUNCT DE VEDERE? AVEM MOTIVE DE INGRIJORARE?CUM NE PUTEM FERI?SUNT REALE SAU NU?ACCEPTA DUMNEZEU ACESTEA SA NI SE INTAMPLE?AI FOST DEOCHEAT ?CE SPUNE ORTODOXIA?
nu stiu ce sa zic, ca si eu tot aud de farmece si ca d-aia merge ba una ba alta rau, ca cineva a facut ceva cuiva....parintele nu mi-a spus nimic ca ar fi adevarat sau nu, a spus doar ca singura cale e rugaciunea continua, ca asta ne fereste de rele;
probabil sunt oameni care sunt in stare sa "isi vanda sufletul doavolului" sa il vada pe cutare ca ii merge rau (am auzit si ca unii se roaga pt nefericirea altora in Sfanta Biserica); si diavolul abia asta asteapta, ca el e "vanator" de suflete; si cand "prinde" cate unul/una mai snob/snoaba, care vrea sa ii destrame casnicia nu-stiu-cui, sau sa nu aiba parte de copii sau mai-stiu-eu-ce tampenii, pac, ii da omului acelui tot felul de idei trasnite si poate de "rugaciuni" sau ce-or fi in cinstea celui rau ca sa ii indeplineasca "dorinta" malefica!!! in fine, multe nenorociri se intampla tot mai mult in jurul nostru, si cred ca rugaciunea si nadejdea adevarata ca Dumnezeu nu ne lasa daca Il rugam, ne salveaza.... de primejdii;
pe de alta parte, greutatile pe care le intampinam in viata sunt de la Domnul unele ca sa ne intareasca, nu cred ca ele au legatura cu cel rau, ci vin spre mantuirea noastra; suferinta e singura cale spre mantuire....alta nu exista, spun Sfintii parinti....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2008, 10:08:42
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

din pacate, si o spun cu tristete, e un mod de a sminti foarte eficient... chiar si semeni de la care ai pretentii, pe care ii vezi mergand regulat la biserica, chiar si acestia cad in capcana. mai ales cand ai un necaz in familie. atunci se lipesc de tine mai rau ca lipitorile. si-ti dau raspunsuri la toate intrebarile tale. si-ti sadesc samburele deznadejdii, incepi sa faci legaturi si sa duci tu insuti scenariile mai departe... cat de perfid si de inselator e acest diavol. nu trebuie judecati cei care apeleaza la astfel de nebuni insa ar trebui ajutati si demascati aceste unelte ale satanei. ca nu cumva smintindu-ne sa ne pierdem sufletul si tot ce am agonisit...
tineti aproape de biserica iar cei care nu au duhovnic ar fi bine sa faca ceva in acest sens. el este singura sansa de a gasi o cale pentru a iesi dintr-o astfel de capcana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2008, 23:14:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate stiu, la Sfantul Maslu se fac niste rugaciuni speciale pentru iertarea pacatelor si pentru indepartarea farmecelor. E bine sa fim spovediti cand participam la astfel de slujbe. Rugaciunile si iertarea pacatelor inlatura farmecele. Pentru deochi, in Agheasmatar exista o rugaciune speciala. In lipsa acesteia se poate spune ,,Tatal nostru" pana cand suferinta inceteaza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2008, 23:04:58
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Din cate stiu, la Sfantul Maslu se fac niste rugaciuni speciale pentru iertarea pacatelor si pentru indepartarea farmecelor. E bine sa fim spovediti cand participam la astfel de slujbe. Rugaciunile si iertarea pacatelor inlatura farmecele. Pentru deochi, in Agheasmatar exista o rugaciune speciala. In lipsa acesteia se poate spune ,,Tatal nostru" pana cand suferinta inceteaza.
exista "deochi"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2008, 22:28:25
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

eu zic ca toate lucrurile pe care le facem ca oameni, sunt "monitorizate" de acolo de sus.... omul face lucruri sub influenta gandurilor pozitive sau a gandurilor "mai putin pozitive": nimic nu e la voia intamplarii; am citit in cateva carti ca "vocea constiintei" gandurile "sa facem aia sau ailalta..." sunt de fapt indemnul bun sau rau...iar omul alege...ca de altfel toata viata este o succesiune si consecinta a alegerilor....."Cum iti asterni asa dormi" spunea si parintele !!!! Deci unii oameni poate aleg sa aiba mai multe, sa fie mai "buni" decat ceialati, cu "putere" asupra altora si asculta de cel "rau" in sensul ca descopera ce usor poate fi sa ai de toate, sa fii mandru, sa faci cum iti place si nu neaparat cum e moral...etc; cred ca lucruri din astea te fac incet-incet sclavul celui "rau"...... te castiga de partea lui....poate asta e, nu neaparat incantatii ca in desene animate sau filme cu vrajitoare; asa cum unii oameni ajung prin post si rugaciune sa aiba parte din ce in ce mai mult de minunile lui Dumnezeu (monahii vrednici de ex), asa unii pot ajunge datorita stilului lor de viata sa "colaboreze" cu cealalta "forta",a raului......ca acolo unde nu e Dumnezeu e raul, se stie, nu exista "nimic", ci ori Dumnezeu ori diavolul; de asta sunt convinsa!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 18:08:05
vrajitoria! Casiana Vrajitoria 18 05.08.2008 16:47:32
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 13:45:58