Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.04.2021, 13:07:18
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

O astfel de catalogare nu cred ca este benefica nimanui. Cei ce nu cred ar trebui convinsi, daca se poate, sau lasati sa-si vada de viata. Toleranta fata de ceilalti cred ca este foarte importanta in zilele noastre.
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.04.2021, 20:58:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
O astfel de catalogare nu cred ca este benefica nimanui. Cei ce nu cred ar trebui convinsi, daca se poate, sau lasati sa-si vada de viata. Toleranta fata de ceilalti cred ca este foarte importanta in zilele noastre.
Cei care nu cred vor fi convinsi de soarta plina de suferinte pe care astfel (prin necredinta) si-au ales-o.
Se ocupa Dumnezeu de ei (prin karma) sa-i aduca inapoi pe Cale.
Rabdare, in vesnicie este "vreme" destula. Nicio graba.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.04.2021 at 07:28:06.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.04.2021, 14:40:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cei care nu cred vor fi convinsi de soarta plina de suferinte pe care astfel (prin necredinta) si-au ales-o.
Se ocupa Dumnezeu de ei (prin karma) sa-i aduca inapoi pe Cale.
Rabdare, in vesnicie este "vreme" destula. Nicio graba.
Nu cred ca Dumnezeu lucreaza karâma. Mai degraba sarpele balaurifer ispiteste si pacaleste oamenii si-i face sa fie ka-arma, rai, ucigasi, vanatori si teroristi. Singuri se pedepsesc si se chinuiesc intre ei prin pacatele care-i stapaneste si-i tine in teroarea necredintai prin politia spiritual-sataniceasca silindu-i sa se supuna terorismului mondial.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.04.2021, 23:33:56
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
O astfel de catalogare nu cred ca este benefica nimanui. Cei ce nu cred ar trebui convinsi, daca se poate, sau lasati sa-si vada de viata. Toleranta fata de ceilalti cred ca este foarte importanta in zilele noastre.
Deci eu am gasit acel articol la care am pus link la inceput , si de aceea am scris acest topic. Acest articol personal m-a deranjat, ptr ca stiu oameni inteligenti care cred in Dumnezeu si mi s-a parut un articol defaimator. Adica ptr mine nu ajunge sa ai o diploma ca sa fii om inteligent. Mai ales ca de anii buni au aparut tot felul de facultati private, la care scopul sunt incasarea banilor si nu mentinerea unei stachete, astfel ca valoarea celor care au absolvit aceste facultati a scazut mult.

Nu mi-a placut de ex(citat din articol):" Richard Lynn, care preda psihologie la Universitatea Ulster, sustine ca mult mai multi membri ai "elitei intelectuale" se considera atei, comparativ cu oamenii "de rand"....
Pe masura ce oamenii au devenit tot mai inteligenti, credinta religioasa a scazut, in secolul 20, in 137 de tari dezvoltate..."

Si de exemplu Blaise Pascal un om care la vremea lui in sec XVII-lea era echivalentul lui Einstein ptr sec XX. Un om multidisciplinar care a facut numerose lucrari stintifice si teoreme in matematica si fizica, un om special care toti ne aducem aminte de el din scoala de la matematica sau fizica, era un om extrem de religios si in ultimii ani s-a dedicat studiului Teologiei.

Mai sunt alte zeci de personalitati cunoscute, unele amintite in comentariile la articol care au crezut si au slujit Lui Dumnezeu, amintesc doar de primii cititi in comentariile la articol, Boyle, Newton , Faraday sau Pasteur(din care citez de acolo din comentarii).

"Pentru Pasteur, nu exista nici o contradicție între știință și creștinism. El a afirmat cu tărie că "știința îi apropie pe oameni de Dumnezeu". Ca om de știință remarcabil, el a ajuns la concluzia că pretutindeni există dovezi ale unui "proiect divin" și a refuzat insinuările haosului. A afirmat: "Cu cât studiez mai mult natura, cu atât sunt mai uimit de lucrarea Creatorului."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.04.2021, 00:21:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Deci eu am gasit acel articol la care am pus link la inceput , si de aceea am scris acest topic. Acest articol personal m-a deranjat, ptr ca stiu oameni inteligenti care cred in Dumnezeu si mi s-a parut un articol defaimator.
Unghiul de abordare ține de poziționarea editorială a fiecărui site/redacții/televiziuni, în cazul acela progresist, nu mai miră mai nimic în cazul lor.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Adica ptr mine nu ajunge sa ai o diploma ca sa fii om inteligent.
Corect, există mediocri cu educație plătită de rude prin școli înalte unde profesorii sunt de top mondial în pedagogie și abordează o strategie personalizată pentru fiecare elev, ca un meditator personal, precum există și oameni care au o inteligență speculativă fără diplome, fără acces la profesori, fără timp de școală pentru că trebuie să-și câștige existența urgent , diploma atestă de multe ori că ai trecut prin niște etape punctual și ai făcut un barem minim de supraviețuire.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mai ales ca de anii buni au aparut tot felul de facultati private, la care scopul sunt incasarea banilor si nu mentinerea unei stachete, astfel ca valoarea celor care au absolvit aceste facultati a scazut mult.
În multe țări din Occident studiile superioare sunt scumpe, nu sunt gratuite cu excepția unor burse cu foarte puține locuri eligibile, dar acolo taxele se văd în calitatea profesorilor, autonomia lor, în Bibliotecile puse la punct, nu e permis plagiatul, nu există ideea de a da șpagă dacă achiți o taxă să fii învățat.

În România s-au făcut facultăți pirat, dar nici alea nu mai merg că nu mai este un contingent foarte mare de elevi, se nasc din ce în ce mai puțini români și mulți merg spre școli de stat, alții studiază afară, dispar pe cale naturală -cererea pieței, cei privați.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu mi-a placut de ex(citat din articol):" Richard Lynn, care preda psihologie la Universitatea Ulster, sustine ca mult mai multi membri ai "elitei intelectuale" se considera atei, comparativ cu oamenii "de rand"....
Pe masura ce oamenii au devenit tot mai inteligenti, credinta religioasa a scazut, in secolul 20, in 137 de tari dezvoltate..."
Acum există un normativ în unele universități să te declari fără credință, cei care cred sunt marginalizați, dar poate că oamenii își ascund credința sau vin la credință spre finalul vieții, un singur sondaj nu poate surprinde ce gândește omul de fapt și evoluția credințelor religioase.

Referitor la titlu oamenii inteligenți cred, snobii nu, se referă la cei care nu cred doar pentru că li s-a urât cu binele, au confort, adăpost, nu au trăit ororile războaielor, foamete, degerături, secetă,molime, lepră, lipsa apei și a igienei, lipsa mașinilor, dar mai există o categorie de oameni care nu cred temporar și nici nu sunt snobi.

Sunt oameni care au fost loviți de viață de atâtea ori și nu pot personifica pe Dumnezeu cu răul care li se întâmplă, nici nu cred că Dumnezeu asistă nepăsător la chinurile credincioșilor de jos și atunci se clatină în credință sub agonia prelungită resimțiță, e o mlaștină a disperării cu momente în care te simți părăsit precum au trăit-o sfinții închisorilor.

Și să găsești resursele de credință e greu, nu ne referim la scheme mecanice care se implantează mental și care se confundă cu credința, ci la credință autentică care se revarsă din interior.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.04.2021 at 00:41:14.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.04.2021, 20:29:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și să găsești resursele de credință e greu, nu ne referim la scheme mecanice care se implantează mental și care se confundă cu credința, ci la credință autentică care se revarsă din interior.
Da, sa gasesti resursele de credinta, uneori e dificil in momentele grele. Cred ca resursele de credinta se gasesc prin cautarea formarii unei atitudini potrivite de viata. Cautandu-l pe Dumnezeu, smerindu-te prin gasirea unui duhovnic, ptr ca ptr unii este o piatra mare de poticnire mandria:"De ce sa ii spun la preot etc." Urmandu-l pe duhovnic ani de zile, Duhul Sfant lucreaza si ne schimba mintea, si o boala o vedem cu alti ochi, o incercare o acceptam mai usor ptr ca Dumnezeu ne-a schimbat felul de a vedea lucrurile. Citirea Bibliei , a psalmilor , a cartilor ziditoare, mi se pare ceva fundamental.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.06.2021, 03:52:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu lucreaza karâma... ka-arma...
Treaba ta!
Nu e traba mea sa te fac sa intelegi cum lucreaza Dumnezeu ca sa patrunzi Voia Lui si sensul(intelesul) cuvintelor Lui. Eu nu pot decat sa ma rog pentru tine.
Tu vrei sa nu crezi decat ce-ti permite ignoranta ta, de care esti responsabil 100%. E rezultatul vointei tale demonstrat de jocul de cuvinte intentionat rau-voitoare; asta te pozitioneaza in randul habotnicilor prea-inchipuiti.

45. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui.(Lc6,45)


P.S. Ignoranta e voluntara si se cuvine a fi spovedita.
P.P. S. N-am raspuns in postul mare...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.06.2021 at 03:55:18.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.06.2021, 15:15:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Nu cred ca Dumnezeu lucreaza karâma... ka-arma...
Treaba ta!
Nu e traba mea sa te fac sa intelegi cum lucreaza Dumnezeu ca sa patrunzi Voia Lui si sensul(intelesul) cuvintelor Lui. Eu nu pot decat sa ma rog pentru tine.
Multumesc daca te rogi pentru mine insa e treaba noastra sa intelegem cum lucreaza Dumnezeu tainic. Deci nu ma supar daca incerci sa-mi explici de ce a poruncit Apostolilor si Bisericii sa nu mergem pe caile paganilor si in orase de samariteni sa nu intram? Eu iata am tras atunci concluzia ca nu lucreaza karâma ci asa ca Domnul Hristos-Cuvantul. Poate te-a suparat dar nu m-am referit la tine personal ci cand ies rele din inima mea ele ies la adresa minciunii, rautatii si pacatului si nicidecum la adresa celor cu care dialoghez. N-am interesul sa-ti fac rau ci doar marturisesc spre mantuirea noastra comuna.

Citat:
Tu vrei sa nu crezi decat ce-ti permite ignoranta ta, de care esti responsabil 100%. E rezultatul vointei tale demonstrat de jocul de cuvinte intentionat rau-voitoare; asta te pozitioneaza in randul habotnicilor prea-inchipuiti.
Multumesc pentru analiza si judecata. Nu sunt ignorant ci tocmai ca stiu ce stupida si malefica e metempsioza, yoga, budismul, shamanismul si satanismul sherpesc asiatic de care as vrea sa te feresc si pe tine si pe alti creduli care nu stiu ca se joaca cu iadul crezand si in ”spiritualitatile” si ”religiile” pagane. Practic acolo e cultul iubirii de sine si al abandonului la sataneul suprem iar mantuitorul lor e un ”reincarnat” un copil calauzitor caruia i se inchina toti ca unui Dumnezeu, defapt un copil cretinoid care se da mare si e defapt teroristul suprem care ii duce in iad dupa mintea lui, mintea stapanita de duhurile rele. Astia sunt toti buzii, niste egoisti amagiti care cred in zeitati pagane si in karamele cu laptic. Pentru noi e penibil sa ajungem sa-i luam de oameni ce cred in Dumnezeu sau care ne duc in rai. Care ar fi raiul? Sa ne umplem templul de sobolani si sa avem grija sa nu calcam pe furnici? Sa ne batem cu pumnii si picioarele si sa ne taiem cu toate sabiile si cutitele?Sa terorizam pe oricine si sa spunem vorbe mari fara niciun rost, vorbe de oameni care nu mantuie pe nimeni? E penibil sa crezi in karma cand ar trebui sa-ti dai seama ca aceasta karma e defapt legea pacatului caci pacatul se razbuna pe omul pacatos in timp ce Dumnezeu ar vrea sa-l mantuie caci Domnul e milos.

Citat:
45. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui.(Lc6,45)
Bunatatea mea incearca sa te scoata din ghearele si mrejele lui antihrist si ale serpilor satanici balauriferi asiatici. Tu nu-ti dai seama si ma urasti crezand ca te mint. Am studiat budismul si metempsihoza si toate prostiile si desfranarile asiatice asa ca de dragul tau spun adevarul despre ele incercand sa te rup de ikiebana si de iedera care s-a catarat pe casa si de spinii si maracinii care ti-au innabusit credinta pana acolo incat sa vezi pe fratele tau ca pe un dusman de moarte. Si pentru cine? Pentru o Kalica... desfranata ce canta pitigaiat ca sa te seduca...

Citat:
P.S. Ignoranta e voluntara si se cuvine a fi spovedita.
P.P. S. N-am raspuns in postul mare...
Dragul meu, ma iarta dar nu te-am certat, nu din rautate ti-am raspuns asa ca puteai linistit raspunde in postul mare caci la asta trebuie postit, la minciunile si credintele pagane care te amagesc si te duc direct in iad.

Citatul complet era
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Nu cred ca Dumnezeu lucreaza karâma. Mai degraba sarpele balaurifer ispiteste si pacaleste oamenii si-i face sa fie ka-arma, rai, ucigasi, vanatori si teroristi. Singuri se pedepsesc si se chinuiesc intre ei prin pacatele care-i stapaneste si-i tine in teroarea necredintai prin politia spiritual-sataniceasca silindu-i sa se supuna terorismului mondial.
Dupa cum vezi nu la tine ma refer, nu tie iti fac rau ci minciunii, cu ea ma lupt ca ortodox tocmai pentru a te scapa din ghearele fiarei cu colti de arginti care te rapune si te ia si te duce in ispita.

Vad ca ti mai mult la Circe decat la Hristos si incerci sa faci asa un amestec... insa o sa iasa o desfranare si o nebunie. Sper ca nu te superi iar si ca nu o sa vrei sa ma reclami pentru tentativa mea de a te salva din valurile si din adancul in care te-ai cufundat atunci cand ai adoptat metempsihoza si reincarnarile ca pe un adevar si ca pe o religie si o revelatie de la Dumnezeu. Sunt minciuni de care foarte greu poti sa scapi si greu poti sa te cureti caci din lagarul satanicesc e toata asia galbejitilor si greu iese cineva spre Hristos dupa ce l-au ucis cu miselie pe omul lor, pe proorocul crestin Sundar-Sing.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 03.06.2021 at 15:23:01.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.06.2022, 00:05:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Genii marturisind pe Dumnezeu

"Immanuel Kant
Issac Newton

Alfred Nobel

Johann Wolfgang Goethe

Nicolaus Copernic

Dimitri Mendeleev

Feodor Dostoievski

Hippocrate

Euclid

Albert Eistein

Michael Faraday

Galileo Galilei

Johannes Kepler

Antoine Lavoisier

Thomas Edison

René Descartes

Mihai Eminescu

Cristofor Columb

Henri Coandă

Benjamin Franklin

Anders Celsius

Cristofor Columb

Niels Bohr

Blaise Pascal

George Emil Palade

Ivan Pavlov

Christian Barnard

Jacques Yves Cousteau

Max Planck

Vasco da Gama

Alexandre Bell

Francisc Bacon

Henri Poincaré

Leonardo da Vinci

Louis Pasteur

Charles Darwin

Nicolae Paulescu

Marco Polo

Aristotel

André-Marie Ampère

Thales din Milet

Fernando Magelan

Toma de Aquino

Thomas Jefferson

Am reținut aici câteva nume doar; în principal din dicționarul „Savanții lumii cred în Dumnezeu”, Liviu Petrina și Laura Sigarteu Petrina, Editura Maritain, 2019 (lucrare ce reține în jur de 2.800 de nume). Am încercat o listă scurtă de nume posibil dintre cele mai cunoscute.

Am procedat astfel vrând să împărtășesc, în câteva rânduri de asemenea scurte, câteva gânduri.

Dacă există sau nu Dumnezeu, cred că reprezintă cea dintâi chestiune pe care orice om rațional din lumea aceasta ar trebui să încerce să și-o clarifice în viață.

Oamenii de știință care nu cred în existența lui Dumnezeu au expediat această întrebare cu argumente fatalmente precare. Cel mai adesea, exemplul din contemporaneitate, cu teoria Big-Bang; o improvizație cel mai accesibilă azi prin Wikipedia. Prin improvizație înțeleg presupoziții cu pretenții ștințifice, lacune factuale și raționale etc. Apropo de Wikipedia, e bine de știut că prin ea (inclusiv prin ea) militanții ateiști de pretutindeni se dedau în continuare la manipulări greu de crezut, inclusiv prin omisiune, în privința personalităților din scurta-mi listă, și nu doar din ea.

Oamenii de știință care cred în existența lui Dumnezeu - inclusiv savanții de top din scurta mea listă - aduc nesfârșite argumente (cum altfel decât "geniale"?), pe care mi se pare că numai cineva care nu vrea să renunțe la necredința sa le poate neglija (sau cineva care având în vreun fel oarecare o conștiință prea încărcată și-ar dori pur și simplu ca Dumnezeu să nu existe). Aș da un singur citat din Einstein, un titan al științei, pe care propagandiștii ateiști și l-ar fi vrut - și încă și-l mai doresc, ca și pe Darwin și alții - trăgând la căruța ideologiilor lor. Ideologii pe care noi românii le-am suportat pe propria pile, și pe care unii ni le-ar mai dori și azi impuse, un pic cosmetizate. Deci, Eistein: „Văzând această armonie a Cosmosului, pe care nu o pot înțelege cu mintea mea limitată, pot spune că mai sunt oameni care afirmă că nu există Dumnezeu. Dar, ce mă înfurie, este faptul că mă citează pe mine pentru a susține o astfel de convingere". Așadar, genialul fizician, ca și toți cei din categoria sa și gândind asemeni, își recunoaște limitele și spune că Universul nu poate fi înțeles decât cu și prin Dumnezeu.

Multe asemenea genii au ajuns de fapt la credință într-unul sau într-altul din momentele creației lor. Când o descoperire sau alta a funcționat la propriu ca o revelație dumnezeiască. Ei aduc inclusiv argumente științifice ale existenței lui Dumnezeu (pentru că Dumnezeu se ascunde nu doar, cum se spune, în poruncile Sale, ci și în creația Sa, și în legile pe care El le-a pus în ea). Argumente care se adaugă în modul cel mai firesc argumentelor religiei. Adică, de exemplu, celor din Sfintele Taine ale Bisericii, din viețile sfinților, din lucrarea trecută și actuală a sfinților în lume, din minunile pe care Dumnezeu le face mai la tot pasul celor ce-L caută, prin sfinții Săi sau nemijlocit - șamd.

In sfârșit, am scris aceste câteva rânduri cu gândul că ele ar putea să ajute ca un argument, cu totul modest, celor care Îl Caută pe Dumnezeu și încă nu L-au găsit. Iar nouă, celor care credem, să ne folosească, poate, ca un eventual răspuns celor care ne tot spun că noi credem în Dumnezeu din cauză că suntem ignoranți și creduli. Acestora le-am putea răspunde, așadar, că ne consolăm cu gândul că înaintea noastră au mai existat și alți creduli și ignoranți - ca Einstein, Dostoievski, da Vinci, Darwin, Eminescu, Mendeleev, Descartes, Isaac Newton și alte sute, mii și zeci de mii, știuți sau mai puțin știuți."

Copiat de la: https://www.activenews.ro/opinii/Val...umnezeu-174604
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.09.2022, 20:06:35
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
e decizia fiecaruia de a crede in Dumnezeu sau nu dar problema e ca multi care nu cred nici macar nu au incercat
Cum adică să încerci să crezi? Sau crezi, sau nu crezi. Nu există încercare. Eu de exemplu, nu cred că la 10000 de kilometri există o minge de fotbal care orbitează în jurul Pământului. Nu cred, deoarece mi se pare foarte improbabil. Acesta e temeiul necredinței mele, improbabilitatea. Dacă aș vedea acea minge, aș crede în mod automat. Temeiul credinței mele ar fi că am văzut-o. Desigur, pentru credințele noastre putem avea o mulțime de temeiuri, unele mai solide, altele mai puțin solide. Desigur, faptul că vezi un lucru e un temei mai solid decât faptul că un lucru e improbabil, dar oricât de solid sau slab ar fi temeiul pe care se bazează o credință pe care o am, nu mă pot forța să cred opusul. Am nevoie de o bază ca să cred opusul. Iar dacă încep să mă îndoiesc de o credință, înseamnă că mi-am pierdut temeiul pentru a crede acel lucru. La fel cum nu mă pot forța să cred ceva, nu mă pot forța nici să nu cred ceva. Deci, cum spuneam la început: sau cred, sau nu cred. Pot cel mult să încerc să văd daca crea ce cred are o bază solidă sau e construit pe nisipuri mișcătoare. Deci pot doar încerca să văd dacă în credința mea există fisuri.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Din intamplare am ajuns pe un articol : Oamenii cu un IQ ridicat nu cred in Dumnezeu
N-ar trebui să ne luăm după asemenea statistici. În primul rând, omul nu se reduce la IQ. În al doilea rând învățământul cam peste tot, cu unele mici excepții, are un caracter secularizat, deci e normal ca oamenii mai educați să fie mai necredincioși. În Evul Mediu situația probabil ar fi stat invers.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Păi snobii ipocriți, luxiferianiștii secu-lariști, ereticii, comuniștii socialiști, fraierii cosmopoliți, ateii nihiliști și sataniștii vicleni și urâcioși sunt toți plini de o drăcească pismă și nemulțumire neiertătoare, răzbunător criminală bazată pe minciună și de o mulțumire ipocrită bazată pe minciună și pe merite personale închipuite. Se îngreunează și se duc ei sau se lasă luați, duși de păcat și de răutatea ciudoasă până în bezna spirituală din fundul pământului și ca niște încrezuți excentrici prin poftele lor spurcăcios hulpave militează pentru exclusivism, pentru snobism neprimitor de trimiși ortodocși, neurmător de drepți și bineânțeles se umplu de mândria spurcată a luptei pentru ”nediscriminare” și de bucuria de răul altuia, de bârfă, ceartă și denigrare, de tot felul de credințe în minciuni, în vederi de goliciuni, în idoli și în planuri viclene, trufașe, arogante prin care cred ei că o să câștige totul.
Domnule Moroco, nici Diavolul n-ar avea un limbaj mai plin de ură decât dumneavoastră. Și asta în doar două fraze.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mielul măcar are un simbolism din vechiul testament, mai degrabă treaba cu Iepuașu' e deplasată, că iepurele e simbolul fertilității în alte culturi, de acolo și iepurele simbol la o revistă colorată.
Ce mi-e miel, ce mi-e iepure, tot același tip de gândire simbolică denotă ambele reprezentări animaliere. Doar că prima aparține unei culturi ce valorizează sacrificiul, iar a doua ține de un cult al fertilității. Dar pentru că noi trăim într-o cultură în care avem ca valoare, printre altele, sacrificiul ca formă de violență sacră, vom lua în serios simbolul mielului, considerând simbolurile fertilității ca fiind ceva străin de spiritualitatea lumii noastre.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Spunea un soldat american într-un documentar că la debarcarea din Normandia, sub ploaia de gloanțe niciun soldat nu mai era ateu, fiecare se ruga.
Dacă frica ajunge să fie temei al credinței, n-am ce să mai zic! Vorbeam la începutul postării tocmai despre chestiunea aceasta a temeiurilor credințelor noastre.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Rugăciunile sfinților și drepților și înțelepciunea și curajul tânărului rege ortodox Mihai și sfaturile și încurajările regelui ortodox Carol al II-lea pentru armatele aliate au făcut diferența.
Diferența a fost că noi am ajuns sub ruși care ne-au jefuit cum au știut mai bine. Cât despre rugăciunile marelui rege ortodox Carol al II-lea nu știu dacă au avut vreun efect sau dacă au existat măcar, având în vedere viața depravată a acestuia și faptul că a făcut praf un regim cât de cât democratic, înlocuindu-l cu o guvernare a lacheilor săi dornici de jaf și îmbogățire. Ca să nu mai spun că a uitat să se roage ca Germania să nu fure nord-vestul Transilvaniei pentru a-l da lui Horthy cadou. La fel și cu Basarabia și nordul Bucovinei, pentru care de data asta ar fi trebuit să se roage să nu fie luate de ruși. Aceiași ruși care au câștigat războiul zicând mai apoi că noi l-am pierdut și trebuie să le plătim despăgubiri. Nu știu cum s-au rugat cei doi, însă oricum, nu a ieșit deloc bine pentru noi.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule, ce scrii dumneata sunt din dezinformările lansate de propaganda sovietică sau eretică ateistă occidentală. V-au păcălit să credeți că regele Mihai sau Carol al II-lea a avut o contribuție minoră și că n-am contat în al doilea război mondial ca să ne poată scoate de la masa negocierilor pentru pace și a ne putea socoti învinși și răi când defapt armata Română a avot o contribuție majoră și decisivă.
Da, se estimează că prin abandonarea de către români a alianței cu Germania, războiul a fost scurtat cu cel puțin un an. Însă se pare că lucrul n-a contat prea mult. Americanii nu erau interesați de noi, iar rușii erau interesați doar să facă ceea ce au făcut și în timpul războiului, adică să fure.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Doar ortodoxia și popoarele ortodoxe au făcut voia lui Dumnezeu! Ei au oprit războiul spre distrugere și au dus războiul de eliberare.
Ortodoxia fiind Rusia sovietică, România aliată cu Germania până în 1944, Bulgaria fascistă, Iugoslavia a cărei luptă de partizani era condusă de comunistul Tito. Singurii fără asemenea probleme au fost grecii, și ei fiind de fapt eliberați de aliați.

Cât despre noi, voia lui Dumnezeu a fost să îi avem după război pe Ana Pauker, Gheorghiu Dej și Nicolae Ceaușescu. Si să mai spui că Dumnezeu nu avea carnet de partid!

Dar ce mai vorbesc eu aici! Ortodocșii sunt tari și toți ceilalți sunt egali cu zero. Haideți să ne lăudăm! Dar să ne lăudăm în mod pravoslavnic după tradiția noastră de la apostoli încoace... Și să-l lăudăm și pe Domnul, ca să nu se supere că ne lăudăm pe noi mai tare decât pe el.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
La data de 23 august 1944 armata germană nu pierduse nicio bătălie serioasă.
Stalingrad nu se pune la socoteală? Se zice că ar fi cea mai serioasă bătălie a războiului.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dumnezeu a lasat o ordine foarte exacta, aceasta natura care INCA este superba chiar daca oceanele si marile sunt pline de plastic si unele vietati deja o duc rau.
Ce face Biserica Ortodoxă pentru a preîntâmpina catastrofa ce ne paște prin faptul că ne batem joc de natură? Poate că simplele rugăciuni (dacă există, deși nu prea cred) nu sunt suficiente.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare