Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 18.10.2016, 22:28:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Rațiuni argument-întrebări 1:

Toate drumurile duc spre sfîntul Cer, numai dacă trec direct prin N.I.P. sau via FB.? Direct pe la proorocița mihaela, care vorbește în fiecare dimineață cu hristos? Ce să facem la ea? Să ne spovedim? Să urmăm învățătura ei? Dar învățătura episcopilor, preoților, diaconilor noștri din celelalte orașe din România sau din Rusia și Grecia, de exemplu, dacă le urmăm și nu trecem direct prin N.I.P. sau via FB., nu ne vom mântui?
Astea sunt rațiuni întrebări la tine? Păi nu-ți dai seama că te iei de semnătura mea și că mi-o batjocurești cu șuvoi de intrebări josnice?

1. Trîmbița a 7-a e sora Mihalea cu M mare și nu miahela cu m mic... că nu v-ați tras de șereturi? Are aproape dublul vîrstei tale... deci iată ce îți dă prin cap să-ți permiți... lipsă de respect... ca să nu vorbim și de credință că e prea mult să-ți cer și asta.
2. Hristos se scrie cu literă mare!.. și în Templul respectiv se aude Cuvîntul deci nu numai ea Îl aude ci credincioșii.
3. S-o credeți, aia să faceți, așa ca mine și nu atît pe ea cît pe Cuvîntul lui Dumnezeu scris în Cărți. Puteți și să vă spovediți. Da, absolut! Să urmați învățătura... nu a ei ci dăruită de Dumnezeu prin cele 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice și mai ales prin ea și prin credincioșii din NIP. Vă rog să CREDEȚI!
4. Păi dacă vă veți mîntui sau nu, veți răspunde voi înșivă atunci cînd o să vă întrebe Domnul Iisus din NIP: ''Voi de ce nu M-ați crezut dacă ați fost călugări, episcopi, preoți, diaconi, ortodocși, creștini? Ce bogății gLumețe v-au ținut departe de Mine? De ce nu M-ați recunoscut în Cuvînt?''

Deci Lui o să-I răspundeți cu toții, voi toți ăia mulți, ruși, greci, români,armeni, bulgari și din alte locuri dacă v-ați mîntuit sau nu. Eu cred că mult mai bine v-ați mîntui Crezînd în Cuvîntul lui Dumnezeu decît respingîndu-L așa ca cei de acum 2000 de ani sau ca și cei care pe vremea lui Moise s-au răzvrătit.

Citat:
Rațiuni argument-întrebări 2:

În baza "rațiuni argument-întrebări 1", ce s-a întâmplat cu oamenii, înainte de a exista N.I.P. sau via FB ? Nu au mai ajuns în sfîntul Cer? Se mântuiau sau mergeau în iad? Iar acum, la existența N.I.P. via FB, oamenii din Grecia, America, Rusia, România, care NU trec direct prin N.I.P. sau via FB, se mântuiesc sau nu se mântuiesc? Iar acum, la existența N.I.P. via FB, oamenii care resping și nu vor să creadă cele de la N.I.P. via FB, se vor mântui sau nu?
Văd că continui să te iei de semnătura mea punînd un șuvoi de ''întrebări'' josnice. Păi toți se vor întîlni mai devreme sau mqai tîrziu cu El. Deci dacă chiar vor să se mîntuiască, cu toții ar face bine să creadă în trîmbițarea Apocaliptică a celor 7 sfinte Trîmbițe și mai ales în asta din urmă și în NIP. Dacă nu vor decît să bage de vină... și să se auto-îndreptățească între ei ți unii pe alții în contra lui Dumnezeu de unde vrei să știu eu dacă se vor mîntui sau nu... dar pe acolo vor trece cu siguranță toți în drum spre Cer... toți creștinii.
Citat:
Rațiuni argument-întrebări 3:

În baza "rațiuni argument-întrebări 1 și 2", dacă se mântuiesc și oamenii care nu ajung în Sfântul Cer direct prin N.I.P. via FB, fiindcă ori nu vor sau ori nu pot, ce rost mai are existența N.I.P. via FB ?
Păi rostul este în Credință și Ascultare de Cuvîntul lui Dumnezeu. Cei ce cred și citesc și urmează Cuvîntului vor fi fericiți dacă viața lor va fi găsită conformă cu ce scrie în Cuvînt... dacă nu... spune-mi tu care a fost rostul vieții lor, al tuturor celor care l-au respins pe Mîntuitorul?

Citat:
Răspunde-mi te rog frumos, la fiecare întrebare în parte, din cele 12 întrebări.
Păi tu nu ai pus întrebări cinstite ci te-ai luat de semnătura mea persiflîndu-mi-o prin șuvoaie de întrebări prin care nu întrebi nimic ci te auto-îndreptățești. Deci nu ești curios, nu vrei să afli, nu vrei să crezi ci vrei să condamni și să disprețuiești și să faci afirmații mincinoase.

Citat:
Preferabil cât mai obiectiv.
Obiectiv vorbind, mă întreb dacă ai citit măcar 2-3 pagini sau mai multe de pe site-ul NIP. Tu chiar nu ești curios ce spune Dumnezeu prin Domnul Iisus oamenilor și credincioșilor ortodocși?

De ce din start știi tu mai bine ca Dumnezeu?

Pune deci dacă ești întrAdevăr curios sau interesat cîteva întrebări fără să te legi de semnătura mea și fără să persiflezi și să înjosești Trîmbițele, călugării, Cuvîntul și altele... te rog frumos căci sunt sfinte și practic te rănești.

''Greu îți este ție Saule să lovești în Țepușe... Însă dacă tu ești orbul?'' Dacă tu ești orbul tinere intelectual creștin ortodox care nu poate concepe că el s-ar putea înșela nici în ruptul capului?


Citat:
Mulțumesc.
P.S.: consideră că am pus întrebările pe rând, așa cum ai cerut și răpsunde la ele, pe rând, în ordinea în care au fost puse.
Nu ți-am cerut să pui întrebări viclene ca fariseii și saducheii de pe vremuri și nici să vii cu șuvoaie capcană ca să am eu de lucru în deșert fiindcă tu oricum nu vrei să crezi și nici prin cap nu-ți dă că acolo chiar Domnul Cuvintează peste pămînt vestindu-se întru venirea Sa.

Deci dacă ești cinstit discutăm și-ți răspund dar tu nu faci altceva decît să persifelzi, să denigrezi și să-mi înjosești sfinții și surorile și frații în Domnul.

Cum atunci ai vrea să-ți răspund și mai ales la ce? La ce întrebare chiar nu știi răspunsul dinainte mai bine ca Dumnezeu?

Dacă dorești să întrebi ceva așa ca la un ghișeul de informații din gară stăm de vorbă dar dacă tu vii și-ți bați joc de omul de la ghișeu și de tren și de conductori și de controlori... ce crezi că am eu chef să-ți mai dau bilet?

Păi du-te în Grecia sau la ruși sau la armeni și fă-te călugăr să vezi dacă te duc ei în Cer... să vezi dacă te duc ei mai bine ca Domnul Iisus... din NIP.

Hai te rog frumos să vii cu prima întrebare cinstită!

1. Emilian dorește să întrebe:...... te rog frumos să completezi formularul.
2. Emilian mai dorește să întrebe:........
3. Emilian mai dorește să întrebe:............

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 22:43:14.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 19.10.2016, 11:21:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Trîmbița a 7-a e sora Mihalea cu M mare și nu miahela cu m mic... că nu v-ați tras de șereturi? Are aproape dublul vîrstei tale... bla, bla, bla
Reply With Quote
  #723  
Vechi 19.10.2016, 12:52:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Deci ăsta e răspunsul oficial, care mi-l dai la cele 12 întrebări, stimate "vsovi" ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #724  
Vechi 19.10.2016, 14:22:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
iar Episcopul Hrineanu a mărturisit NIP ca fiind de la Dumnezeu chiar și după moartea sa... cînd sigur nu mai avea niciun interes lumesc! (Asta ți-o spun ca taină, în particular.)
si cum a facut asta, printr-un SMS?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #725  
Vechi 19.10.2016, 14:32:45
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi este macabru mecanismul... căci ei îți recomandă relaxarea și sexul ca tratament.
Eu n-am intalnit nici un psi care sa recomande sexul ca tratament antistress.
Nici nu am citit vreo carte de consiliere/psihoterapie care sa contina astfel de recomandari.
Io cred ca fratia voastra basmeste....
Reply With Quote
  #726  
Vechi 19.10.2016, 16:47:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si cum a facut asta, printr-un SMS?
Nu, dupa moarte, era o fantoma albastra care bantuia trenurile in cautare de adepti adormiti carora le aparea in vis cu moment publicitar pentru NIP.

De la vsovi citire :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #727  
Vechi 19.10.2016, 18:39:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Trîmbița a 7-a e sora Mihalea cu M mare și nu miahela cu m mic... că nu v-ați tras de șereturi? Are aproape dublul vîrstei tale... bla, bla, bla
Păi tu îmi bagi în gură blablablauri?

Nu eu am scris blablauri ci tu ai înlocuit ce am scris direct în text cu blablauri sărind ca distratul pe un telescop. Practic ai avut o nouă tentativă simpatică de discreditare a tot ceea ce am scris.

Văd că te-ai molipsit de la AlinB. Ce depășește o propoziție, o frază cît mai scurtă, pentru voi devine blabla...bla. Cu asta vă consolați deși știți că lenea și delăsarea vă istovește dacă vreți și voi ca tot omul să citiți mai mult.

Vă lipsește credința... cea bună căci voi credeți că nu vă este util și de folos să citiți și atunci ignorați făcînd în ciudă... în ciuda mîntuirii voastre.
Reply With Quote
  #728  
Vechi 19.10.2016, 18:46:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Eu n-am intalnit nici un psi care sa recomande sexul ca tratament antistress.
Sunt des amăgit!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #729  
Vechi 19.10.2016, 18:47:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Deci ăsta e răspunsul oficial, care mi-l dai la cele 12 întrebări, stimate "vsovi" ?
Dragul meu prieten și frate ortodox Emilian, te rog să nu te iei de semnătura mea și să îmi pui frumos cele 12 întrebări pe care vrei să mi le pui din pricina că vrei să afli cîte ceva, pentru că nu știi și vrei să afli, pentru că ești curios și dorești să cunoști, pentru că ai un interes mîntuitor...

Practic tu, dragul meu, nu mi-ai pus nicio întrebare ci mi-ai dat un șuvoi de răspunsuri, ai făcut un simulacru de discuție, preferînd defapt să osîndești arătîndu-te tu atot știutor.

Ce părere ai, dacă vine Dumnezeu și-ți spune că negresa X din Togo sau gălbejita Z din China sunt niște sfinte... în loc să-L crezi te pui tu patristică și frunzărești toată teologia și dogmatica și vi apoi și negi și pretinzi că respectivele sunt niște satane?

Poate nu știi întîmplarea reală cînd l-a trimis Domnul prin îngeri pe sf. Antonie să vădă că cineva face o nevoință mai mare ca a lui... și l-a trimis la un curelar și la o chelneriță.

Deci nu te crede tu mai mare ca Dumnezeu ca să știi tu mai bine ca El ce și cum ci caută mai bine cu smerenie să te lămurești.
Reply With Quote
  #730  
Vechi 19.10.2016, 18:58:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul iar Episcopul Hrineanu a mărturisit NIP ca fiind de la Dumnezeu chiar și după moartea sa... cînd sigur nu mai avea niciun interes lumesc! (Asta ți-o spun ca taină, în particular.)
si cum a facut asta, printr-un SMS?
Nu apăruseră pe vremea aia. Netul era abea la început de tot.

Păi a trecut pe la mine prin Cîmpina, care eram în armată și mi s-a arătat în vedenie lîngă pat, bleumarin-negru, corectîndu-mi credința despre Biblie, că am rămas cu ideea că murise și că precis e Hrineanu.

Pe atunci nu știam de Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și nici de NIP și nici de sf. Verginica... dar am tras eu concluzia nu demult, după ce am crezut, în ultimii 8 ani, că neavînd de ce să meargă la Cîmpina la mine care chiar dacă eram din turma lui ortodoxă nu eram un cunoscut de al său ci un student nesemnificativ la UTehnică, deci dacă a trecut pe la mine a fost numai pentru că era în drum spre NIP și a auzit poate discuția despre credință și despre Biblie pe care am avut-o cu cîțiva colegi de armată. Era prin 1992. Deci precis s-a dus la Domnul Iisus în NIP și în trecere s-a oprit pe la mine să mă corecteze. El era... deși părea mai tînăr ca și atunci cînd l-am văzut ultima dată la catedrală. Părea pe la vre-o 60 de ani și avea culoarea bleumarin-neagră încît mi-am dat seama apoi că era un mort... viu... dar care trecuse la cele veșnice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57