Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 19.10.2016, 20:06:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi este macabru mecanismul... căci ei îți recomandă relaxarea și sexul ca tratament.
Eu n-am intalnit nici un psi care sa recomande sexul ca tratament antistress.
Nici nu am citit vreo carte de consiliere/psihoterapie care sa contina astfel de recomandari.
Io cred ca fratia voastra basmeste....
Vezi ce bine te-au dus de nas?

Păi Froid, părintele psihologiei, ce spunea el despre sex și cu cine avea el relații sexuale. Sau n-ai văzut prin filme? Toți sunt niști sexologi-pisălogi-psihologi și psihiatrii... absolut toți te învață că toate se trag de la sex astfel încît odată fixată ideea nu-ți mai pasă de păcatele făcute cu duiumul.

Dumnezeu nici nu pomenește organele de parcă sfinții nici nu ar avea așa ceva... și orice idee legată de sex sau vreo trimitere aluzivă și gLumeață o consideră păcat și înjosire ce spurcă pe om.

Deci nu sunt basme... ci tu nu le cunoști partea de bază pe care se sprijină toate sfaturile și teoriile lor.

Orice îți spun și îți recomandă ei defapt îți transmit subliminal că ar fi bine să faci sex chiar întîmplător și cu orice partener căci aia zic ei că le rezolvă pe toate...

Practic te mint și tu crezîndu-i defapt te lipești de liniștea de dinaintea furtunii!
Reply With Quote
  #732  
Vechi 19.10.2016, 20:16:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, dupa moarte, era o fantoma albastra care bantuia trenurile in cautare de adepti adormiti carora le aparea in vis cu moment publicitar pentru NIP.

De la vsovi citire :))
Nu mi-a apărut în vis ci în realitate ca prin vis deci nu eram adormit.
Tu spui că a mers cu trenul cînd putea merge defapt și pe jos sau cu altceva... cu îngerul de exemplu. Deci nu bîntuia nimic și pe nimeni ci a trecut pe la un credincios oarecare din Episcopia sa... pentru a-l îndrepta la felul cum privești Biblia și cum o sintetizezi, cum tragi o concluzie scurtă despre ea. Practic eu greșeam căci vorbeam de dragoste fără să țin sema de sfințenie și păcat. Nu făcea publicitate sfintei cetăți a NIP ci cred că mergea să participe la punerea pietrei de temelie pentru că el era Apostolul care răspundea înaintea Domnului din partea BOR care a admis ca arhiereul Irineu Pop Bistrițeanu din subordine sa să întemeieze sfînta Mînăstire a cetății NIP scriind sfîntul Hrisov al ei.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 19.10.2016, 20:23:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
itat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Eu n-am intalnit nici un psi care sa recomande sexul ca tratament antistress.
Sunt des amăgit!
Poate îl vedeau că e prea în vîrstă.
Eu sunt dez-amăgit văzând cît de mult îi apără pe egipsiologi și psikiatrii deși e clar că l-au păcălit și l-au estorcat de o grămadă de bani, tratamentul fiind contraindicat sau în cel mai bun caz complet inutil.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 20.10.2016, 00:50:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dragul meu prieten și frate ortodox Emilian, te rog să nu te iei de semnătura mea și să îmi pui frumos cele 12 întrebări pe care vrei să mi le pui din pricina că vrei să afli cîte ceva, pentru că nu știi și vrei să afli, pentru că ești curios și dorești să cunoști, pentru că ai un interes mîntuitor...
Nu suntem frați în Hristos, de mântuire, ortodocși, suntem frați prin Adam și Eva, tu fiind frate rătăcit/risipitor (în erezie), cum suntem toți frați prin Adam și Eva, creștini, eretici, atei sau păgâni (ne-creștini, cum sunt numiți modern, păgânii, sau ne-ortodox, cum sunt numiți modern, ereticii).

Dar îți îndeplinesc voia:
Recapitulăm:
1. Toate drumurile duc spre sfîntul Cer, numai dacă trec direct prin N.I.P. sau via FB.?
2. Direct pe la proorocița mihaela, care vorbește în fiecare dimineață cu hristos? (cu h mic, că-i demon, nu-i Hristos Domnul, e hristos mincinos)
3. Ce să facem la ea? (sper că se poate și fără ea...)
4. Să ne spovedim? (oare la orice parohie din țară, de ce n-am putea, de ce doar la ea... e un mister...)
5. Să urmăm învățătura ei? (e în conformitate cu cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, probabil)
6. Dar învățătura episcopilor, preoților, diaconilor noștri din celelalte țări și orașe ortodoxe, România, Rusia, Grecia, de exemplu, dacă le urmăm și nu trecem direct prin N.I.P. sau via FB., nu ne vom mântui?
7. Ce s-a întâmplat cu oamenii, mergeau în Rai sau Iad, înainte de a exista N.I.P. sau via FB ?
8. Nu mai ajungem în sfîntul Cer, astăzi, fără NIP, sau via FB?
9. Deci dacă nu vrem să auzim de NIP, ajungem în Rai sau Iad?
10. Iar acum, că existență N.I.P. via FB, oamenii din Grecia, America, Rusia, România, și de oriunde, care NU trec direct prin N.I.P. sau via FB, se mântuiesc sau nu?
11. Iar acum, că existentă N.I.P. via FB, românii din orice regiune, Ardeal, Banat, Dobrogea, Moldova, Oltenia, care nu vor să creadă cele de la N.I.P. via FB, se vor mântui sau nu?
12. Dacă se mântuiesc și oamenii care nu ajung în sfântul cer direct prin N.I.P. via FB, fiindcă ori nu vor sau ori nu pot ori nu cred, ce rost mai are existența N.I.P. via FB?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Practic tu, dragul meu, nu mi-ai pus nicio întrebare ci mi-ai dat un șuvoi de răspunsuri, ai făcut un simulacru de discuție, preferînd defapt să osîndești arătîndu-te tu atot știutor.
Iar ai mințit... Am pus 12 întrebări.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ce părere ai, dacă vine Dumnezeu și-ți spune că negresa X din Togo sau gălbejita Z din China sunt niște sfinte... în loc să-L crezi te pui tu patristică și frunzărești toată teologia și dogmatica și vi apoi și negi și pretinzi că respectivele sunt niște satane?
Nu există sfințenie fără Hristos. (iar ai mințit)

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Poate nu știi întîmplarea reală cînd l-a trimis Domnul prin îngeri pe sf. Antonie să vădă că cineva face o nevoință mai mare ca a lui... și l-a trimis la un curelar și la o chelneriță.
Aia a fost ca să-l smerească Domnul pe Sfântul Antonie. Să vadă ce și cum este un om smerit, i-a arătat pe curelar (nu era nicio chelneriță, iar ai mințit). La fel când i-a arătat îngerul capcanele demonilor, s-a speriat Sfântul Antonie, spunea: cine le trece toate astea? Și i-a spus îngerul: Smerenia. Dacă ce-i de la nip, ar fi smeriți cu adevărat, n-ar mai avea pretenția de prooroci, n-ar mai spune că vorbește Hristos Însuși, cu ei, ar primi învățătura Bisericii, a Sfinților Părinți, dar nimeni nu are smerenie între cei din nip.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Deci nu te crede tu mai mare ca Dumnezeu ca să știi tu mai bine ca El ce și cum ci caută mai bine cu smerenie să te lămurești.
Smerenie? Tu nu știi ce-i aia. Nu sunt mai mare ca nimeni și îmi ajung Sfinții Părinți. Sunt mulțumit cu ei.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Astea sunt rațiuni întrebări la tine? Păi nu-ți dai seama că te iei de semnătura mea și că mi-o batjocurești cu șuvoi de intrebări josnice?
Sunt întrebări normale, chiar copilărești, puse intenționat foarte simple. Smerește-te și răspunde concret și lucid la ele. Să văd limpezimea gândirii tale.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
1. Trîmbița a 7-a e sora Mihalea cu M mare și nu miahela cu m mic... că nu v-ați tras de șereturi? Are aproape dublul vîrstei tale... deci iată ce îți dă prin cap să-ți permiți... lipsă de respect... ca să nu vorbim și de credință că e prea mult să-ți cer și asta.
Alt set:
1. Are vârsta pentru orice om, o garanție a înțeleciunii, a credinței, a smereniei, a dragostei și-a toată virtutea? Sau am considerat vârsta ei o problemă?
2. Cine sunt celelalte 6 trâmbițe?
3. Când moare trâmbița Mihaela, s-au terminat trâmbițele? Sau vine trâmbița a 8-a?
4. Câte trâmbițe vor fi? 18, 42, sau 599, 662, 666, 668, 1001 sau 1002 ? Sau câte?
5. Cine alege trâmbițele? Pe ce criterii?
6. Dacă-i scriu numele trâmbiței mihaela, cu m mic, se va supăra pe mine? Dacă da, ce-o să-mi facă?
7. Credința Ortodoxă, asta a celor 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, a Sfinților Părinți, pliroma Bisericii, dacă-i spune la trâmbița mihaela că nu învață bine, ci chiar împotriva învățăturilor Bisericii și-a mântuirii și o va invita la dialog, să-i fie explicat de ce nu învață bine, va veni la dialog? Va accepta că este în înșelare? Se va îndrepta?

Sunt întrebări de bun simț, care au ca scop vindecarea. Te rog răspunde responsabil la ele. Just, lucid, onest.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
2. Hristos se scrie cu literă mare!.. și în Templul respectiv se aude Cuvîntul deci nu numai ea Îl aude ci credincioșii.
Alt set:
Dacă-i hristos mincinos, scriem cu literă mică.
1. Templu înseamnă doar clădirea aceea? Sau cu tot cu cort? Sau și cortul și grădina cu împrejurimile?
2. Cum aud credincioșii cuvântul? Le șoptește cineva la ureche și apoi aud exact același mesaj de la trâmbița mihaela?
3. Deci primesc și credincioșii mesajul cuvântului? În aceași formă? Pe aceași cale?
4. Dacă aud și credincioșii cuvântul, înseamnă că și ei sunt trâmbițe? Deci oricine poate acolo se face trâmbiță? Și cât durează să fi trâmbiță?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
3. S-o credeți, aia să faceți, așa ca mine și nu atît pe ea cît pe Cuvîntul lui Dumnezeu scris în Cărți. Puteți și să vă spovediți. Da, absolut! Să urmați învățătura... nu a ei ci dăruită de Dumnezeu prin cele 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice și mai ales prin ea și prin credincioșii din NIP. Vă rog să CREDEȚI!
Alt set:
1. Să credem ce spune trâmbița mihaela? Dar dacă o întreb despre veșmintele preoțești, de exemplu, și-mi dă alt răspuns decât Sfântul Ioan Gură de Aur, s-o mai cred?
2. Cuvântul Scripturii spune că vor veni prooroci mincinoși, adică care sunt răzvrătiți și ieșiți din Biserică. Dacă ea învață altceva decât Biserica, s-o mai cred?
3. Putem să ne spovedim la ea? E preoteasă? Dar conform Bibliei, "Ca în toate Bisericile sfinților, femeile voastre să tacă în biserică" (1 Corinteni 14, 34) adică nu au voie să fie preotese, diaconițe, în Sfântul Altar sau așa, deci nici să dăruiască Taina Sfintei Spovedanii nu are voie. Deci cineva minte: ea sau Biserica.

Sunt întrebări de bun simț, care au ca scop vindecarea. Te rog răspunde responsabil la ele. Just, lucid, onest.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #735  
Vechi 20.10.2016, 00:51:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
4. Păi dacă vă veți mîntui sau nu, veți răspunde voi înșivă atunci cînd o să vă întrebe Domnul Iisus din NIP: ''Voi de ce nu M-ați crezut dacă ați fost călugări, episcopi, preoți, diaconi, ortodocși, creștini? Ce bogății gLumețe v-au ținut departe de Mine? De ce nu M-ați recunoscut în Cuvînt?''
Deci Lui o să-I răspundeți cu toții, voi toți ăia mulți, ruși, greci, români,armeni, bulgari și din alte locuri dacă v-ați mîntuit sau nu. Eu cred că mult mai bine v-ați mîntui Crezînd în Cuvîntul lui Dumnezeu decît respingîndu-L așa ca cei de acum 2000 de ani sau ca și cei care pe vremea lui Moise s-au răzvrătit.
Te rog fi sincer:
1. Călugării nu-L cred pe Domnul? Atunci de ce se mai fac călugări?
2. Episcopii, preoții, diaconii, nu-L cred pe Domnul? Atunci de ce mai doresc hirotonia și-și jertfesc viața Domnului și oamenilor?
3. Slujitorii care-i avem azi, călugări, episcopi, preoți, merg toți în iad, că nu cred pe Domnul?
4. Creștinii de azi, din toate țările unde sunt ortodocșii, vor fi întrebați: "Ce bogății gLumețe v-au ținut departe de Mine? De ce nu M-ați recunoscut în Cuvînt?" și fiindcă nici unul nu L-a recunoscut în Cuvânt, se vor duce în iad?
5. Deci grecii, românii, rușii, armenii, bulgarii și alții, nu cred nici acum, azi, în Cuvântul lui Dumnezeu? Dar ei spun că cred. Sunt mincinoși? Se duc în iad toți? Îl resping pe Cuvântul? Și-acum 2000 de ani L-au respins?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Văd că continui să te iei de semnătura mea punînd un șuvoi de ''întrebări'' josnice. Păi toți se vor întîlni mai devreme sau mqai tîrziu cu El. Deci dacă chiar vor să se mîntuiască, cu toții ar face bine să creadă în trîmbițarea Apocaliptică a celor 7 sfinte Trîmbițe și mai ales în asta din urmă și în NIP. Dacă nu vor decît să bage de vină... și să se auto-îndreptățească între ei ți unii pe alții în contra lui Dumnezeu de unde vrei să știu eu dacă se vor mîntui sau nu... dar pe acolo vor trece cu siguranță toți în drum spre Cer... toți creștinii.
Nu m-am atins cu nimic de semnătura ta, ți-am pus doar câteva întrebări.
Și mai întreb:
Dacă nu credem în trâmbițe, nu ne mântuim? Să zicem că trâmbițele îi salvează pe români. Deci românii scapă. Dar rușii, grecii, armenii? Au și ei trâmbițele lor? Sau numai trâmbița mihaela, de la nip, e valabilă? Sau îi scapă ea pe toți? Și când nu mai e ea, vine alta? Îi scapă și aia pe toți?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi rostul este în Credință și Ascultare de Cuvîntul lui Dumnezeu. Cei ce cred și citesc și urmează Cuvîntului vor fi fericiți dacă viața lor va fi găsită conformă cu ce scrie în Cuvînt... dacă nu... spune-mi tu care a fost rostul vieții lor, al tuturor celor care l-au respins pe Mîntuitorul?
Tu asculți de Cuvânt? Duhul Sfânt care a lămurit Bisericii, multe nelămuriri, prin Sfinții Părinți, a fost din Cuvânt? Deci asculți de Sfinții Părinți? Dar Apostolii au fost din Cuvânt? Și Sfinții Părinți, nu mai sunt din Cuvânt? Ascultă trâmbița mihaela, de Sfinții Părinți? Sau nu ascultă? Viața ei e conformă cu ce scrie în Cuvânt? Și a tuturor de la nip? Voi respingeți pe Mântuitorul? Dacă nu-L respingeți, de ce faceți mult diferit față de cum învață Biserica? Greșește Biserica? Sau greșiți voi? Unu din doi, minte. Ori voi, ori Biserica.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi tu nu ai pus întrebări cinstite ci te-ai luat de semnătura mea persiflîndu-mi-o prin șuvoaie de întrebări prin care nu întrebi nimic ci te auto-îndreptățești. Deci nu ești curios, nu vrei să afli, nu vrei să crezi ci vrei să condamni și să disprețuiești și să faci afirmații mincinoase.
Nu am parsiflat pe nimeni. Toate întrebările de mai sus sunt cu mult bun simț, directe, deschide și sincere. Și au ca scop vindecarea: ori a mea de Hristos, ori a voastră de satana. Cine are urechi de auzit să audă.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Obiectiv vorbind, mă întreb dacă ai citit măcar 2-3 pagini sau mai multe de pe site-ul NIP. Tu chiar nu ești curios ce spune Dumnezeu prin Domnul Iisus oamenilor și credincioșilor ortodocși?
Da, am citit din cele scrise pe site. Dar tu cât ai citit din Sfinții Părinți?
Ai văzut diferența între ce e pe site și ce vorbește Duhul Sfânt prin Sfinții Părinți? Care cărți ale Sfinților Părinți, le-ai citit? Cum ți s-a părut?
Acelea de pe site, nu sunt cuvintele Domnului, ci ale trâmbiței mihaela, adică ale demonilor prin ea, care vor să atragă în amăgire. Sunt unduiri îndulcite, cu forme de cateheze. Sunt minciuni.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Pune deci dacă ești întrAdevăr curios sau interesat cîteva întrebări fără să te legi de semnătura mea și fără să persiflezi și să înjosești Trîmbițele, călugării, Cuvîntul și altele... te rog frumos căci sunt sfinte și practic te rănești.
Da, am pus mai sus, mai multe întrebări, care n-au legătură cu semnătura ta. Și n-am persiflat niciodată, îți reamintesc.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
''Greu îți este ție Saule să lovești în Țepușe... Însă dacă tu ești orbul?'' Dacă tu ești orbul tinere intelectual creștin ortodox care nu poate concepe că el s-ar putea înșela nici în ruptul capului?
Tu ești aruncat deja în țepușe cu totul. Și toți cei de la nip. Fiindcă singuri vă adunați ca moștenire iadul, dacă vă prinde moartea în erezie și neascultare, veți primi moștenirea ce vi-ați adunat.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Nu ți-am cerut să pui întrebări viclene ca fariseii și saducheii de pe vremuri și nici să vii cu șuvoaie capcană ca să am eu de lucru în deșert fiindcă tu oricum nu vrei să crezi și nici prin cap nu-ți dă că acolo chiar Domnul Cuvintează peste pămînt vestindu-se întru venirea Sa.
Domnul îmi este martor și cunoaște inima mea, că nu te-am întrebat niciodată nimic viclean sau fariseic sau saducheic, și nici atunci, nici acum, n-am avut nici un șuvoi capcană, ci am pus întrebări cât de sincer am putut, ca un căutător ce sunt, al vindecării și mântuirii oamenilor.
Iar tu nu ai de lucru în deșert, dar citești cu atenție, te gândești la ce-i scris cu blândețe și răbdare, te rogi cu dragoste, te smerești și te vindeci.
Și-apoi te pui printre noi, pe cărarea strâmtă, spre mântuire.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Deci dacă ești cinstit discutăm și-ți răspund dar tu nu faci altceva decît să persifelzi, să denigrezi și să-mi înjosești sfinții și surorile și frații în Domnul.
Da, vreau să discutăm cinstit. N-am înjosit nicio trâmbiță. Îi spun așa cum se numește ea pe sine. N-am persiflat, denigrat, nici înjosit, trâmbița.
Și surorile și frații tăi, sunt și ai mei. Și fiindcă sunteți oițe pierdute, vin după voi. Cât de bine pot.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Hai te rog frumos să vii cu prima întrebare cinstită!

1. Emilian dorește să întrebe:...... te rog frumos să completezi formularul.
2. Emilian mai dorește să întrebe:........
3. Emilian mai dorește să întrebe:............
Am întrebat mai sus. Cât de cinstit am putut. Te rog să le iei pe rând și să răspunzi.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
un credincios oarecare din Episcopia sa... pentru a-l îndrepta la felul cum privești Biblia și cum o sintetizezi, cum tragi o concluzie scurtă despre ea. Practic eu greșeam căci vorbeam de dragoste fără să țin sema de sfințenie și păcat. Nu făcea publicitate sfintei cetăți a NIP ci cred că mergea să participe la punerea pietrei de temelie pentru că el era Apostolul care răspundea înaintea Domnului din partea BOR care a admis ca arhiereul Irineu Pop Bistrițeanu din subordine sa să întemeieze sfînta Mînăstire a cetății NIP scriind sfîntul Hrisov al ei.
Te rog să faci o poză și să ne-o arăți și nouă, aici pe forum, a hrisovului.
Că eu cred că ori ai fost mințit, ori minți aici intenționat (din nou). Nu aveți niciun hrisov. Sau dovedește contrariul, arată hrisoovul, că nu-i nimic secret.
Te îmbrățișez.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #736  
Vechi 20.10.2016, 18:19:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Dragul meu frate Emilian și nu emilian. Nu e frumos să răspund răului cu rău.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu suntem frați în Hristos, de mântuire, ortodocși, suntem frați prin Adam și Eva, tu fiind frate rătăcit/risipitor (în erezie)[/b],
Te-a pus cumva Noe sau părintele Avraam sau Moise judecător? Te-a pus David sau Frații Macabei străjer sau mare războinic al Domnului? Te-a pus Solomon să înveți tu poporul? Te-a pus Hristos Apostol? Te-a pus vreun sfînt părinte studiat de tine? Te-a pus cineva din BOR mai mare judecător să dai tu sentințe despre mine sau despre NIP? Dacă nu te-a pus nimeni cum de îți permiți să socotești pe cineva (nume, prenume, apropiat, coleg) ca fiind eretic sau rătăcit și risipitor? Te întreb te-a pus Domnul pe un scaun de judecător? Dacă nu te-a pus nici Domnul și nici un slujitor de al său atunci cum de îți poți tu permite să dai sentințe și să mă socotești cum vrei dumneata la modul total infailibil? Cum? Ai cerut și ai primit binecuvîntare de la cineva pentru a judeca și a face pe cineva eretic sau risipitor? Ești tu cumva al 10-lea sinod ecumenic sau ești tu inchiziția ''ortodoxă'' înfailibilă? Păi chiar și la cele 7 sfinte sinoade Ecumenice ale sfinților părinți, ei se pronunțau cu sfială și doar că li se pare lor și Duhului că așa ar fi revelarea dreptei Credințe despre Dumnezeu. Deci dacă ei nu și-au permis tu îți permiți să hotărăști tu cine e și cine nu e eretic? Deci dragul meu frate în Hristos, frate mai infailibil și mai sigur și mai radical care mă socotește bolnav și rupt... nu crezi oare că defapt tu ai o gravă problemă de abordare? Poți să admiți asta? Dacă nu poți să admiți și te auto-îndreptățești de pe poziții ferme și de neclintit auto-îndreptățindu-te mereu doar pentru că ți se pare că tu ești sigur de credința ta care defapt e o credință care s-a oprit la sfinții părinți și că eu sunt ereticul doar pentru că am mers mai departe după Hristos atunci nu văd rostul întrebărilor decît ca pe o continuă înșelare a ta căci tu crezi că mă vindeci pe mine de satana cînd defapt cel numit de tine satana e defapt Domnul Iisus așa cum îl numeau unii acum 2000 de ani. Iar dacă ai o astfel de problemă confuzivă... cum crezi tu că ai putea să ți-o vindeci? Persistînd la nesfîrșit în dezinformare și necunoaștere și necercetare? Asta crezi tu că e soluția? Orbirea infailibilă și credulitatea superstițioasă?

Bine, dacă eu sunt în ''erezie'' atunci hai să discutăm aici măcar ca frații greșiți, frați măcar în Adam și Eva. Dar pentru asta ar trebui să crezi și tu că nu ești infailibil și ar trebui să-ți dai și ție măcar o șansă ca să crezi în Cuvîntul lui Dumnezeu din NIP... căci altfel pentru tine discuția devine inutilă și nefolositoare și chiar pierzătoare... pentru că practic îți întărești prăpastia dintre tine și Domnul Iisus Hristos, Cuvîntul lui Dumnezeu din toate timpurile... care vor mai fi.


Deci dă-ți te rog frumos măcar o șansă... dă măcar o șansă CREDINȚEI în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, fără să strici credința ta în sfinții părinți.

Citat:
cum suntem toți frați prin Adam și Eva, creștini, eretici, atei sau păgâni (ne-creștini, cum sunt numiți modern, păgânii, sau ne-ortodox, cum sunt numiți modern, ereticii).
Odată ce am fost născuți de sus din apă și din duh nu suntem doar oameni ci suntem creștini ortodocși așa că te rog să nu-mi negi apartenența la ortodoxie și la BOR ci te rog să îmi respecți credința fiindcă sunt mirean ortodox practicant din BOR și credincios și în NIP... așa să mă respecți și pe mine și pe sora Mihaela așa cum te respect și eu crezînd că ești un bun creștin ortodox practicant... care a terminat teologia și a citit patristică și dogmatică și multe cărți Filocalice... care sunt fapte bune pentru care te apreciez cinstit.

Last edited by vsovi; 20.10.2016 at 18:44:31.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 20.10.2016, 18:50:08
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frățior, degeaba vorbesc cu tine... În zadar mă ostenesc pentru vindecarea ta...

Tu tot pe drumul spre iad te ții, adunându-l tot mai mult în inima ta, iar fărâmile de Rai, le arunci cu vitejia demonilor...

Și ca tine atât de mulți... Atât de mulți... Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #738  
Vechi 20.10.2016, 18:59:30
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Bre dar cu trambitzele cand incepeti ?
Reply With Quote
  #739  
Vechi 20.10.2016, 19:33:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
să crezi și tu că nu ești infailibil și ar trebui să-ți dai și ție măcar o șansă ca să crezi în Cuvîntul lui Dumnezeu din NIP... căci altfel pentru tine discuția devine inutilă și nefolositoare și chiar pierzătoare... pentru că practic îți întărești prăpastia dintre tine și Domnul Iisus Hristos, Cuvîntul lui Dumnezeu din toate timpurile... care vor mai fi.

Deci dă-ți te rog frumos măcar o șansă... dă măcar o șansă CREDINȚEI în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, fără să strici credința ta în sfinții părinți.
Doamne ferește, nu sunt infailibil, că nu sunt ereticul "papa" de la Roma... Sunt un biet păcătos...

Frățior, dar eu cred deja în cele 7 trâmbițe apocaliptice, sunt oameni minunați acolo, cred în calitatea lor umană, că nu sunt neo-naziști, în calitatea acelora umană nu cred, și îi cred și când se numesc trâmbițe, și orice denumire și-o pun, îi cred, cred și când spun că vorbesc cu alții, oricine ar fi, dar vreau să înțeleg de ce se numesc așa, de ce există, decând își dau denumirile, sau cine le dă denumirile și cât durează, pentru cine este existența lor, cum își dezvoltă societățile, deci să înțeleg mecanismul, scopul, calitatea, planurile de viitor, metodele, formele, originea și destinația, deci vreau să mă lămuresc din suflet, te rog, să-mi dai detalii, prin întrebările ce ți le-am pus mai sus, ca să cred și mai mult, să fiu deplin lămurit, să înțeleg ce sunt învățat, vreau să înțeleg cu adevărat, sunt sincer, să ști cine, dacă și de ce, merg în Rai sau în iad, să știu să le urmez credința desăvârșit sau să rămân la cât cred acum, să-i descopăr dacă sunt erezie sau Adevărul. Să știi că nu-mi bat joc, vorbesc la modul cel mai serios.

Te rog să mă lămurești.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.10.2016 at 19:49:03.
Reply With Quote
  #740  
Vechi 20.10.2016, 20:15:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Acum cele 12 întrebări ale tale.

Citat:
Dar îți îndeplinesc voia:
Recapitulăm:
Voia mea este să găsești mîntuirea și să ne mîntuim cu toții căci asta ar vrea și Dumnezeu de la mine să vreau. Altceva nu vreau nimic special de la tine. Dar a pune doar cîteva întrebări relevante la început e o chestie de bun simț, o cerință firească pentru respectarea dialogului cinstit... făcut în public.

Citat:
1. Toate drumurile duc spre sfîntul Cer, numai dacă trec direct prin N.I.P. sau via FB.?
Eu am scris în semnătură: Oricît ar fi de greu de crezut toate drumurile spre sfîntul Cer trec direct prin NIP sau via FB.

Sesizezi diferența de semantică dintre propoziția mea și întrebarea ta?

Practic îmi ceri să-ți răspund la ceva ce tu afirmi ca eu să lămuresc ceva ce nu eu am afirmat!

Deci îmi pui o întrebare tendențioasă ce pare derivată din semnătura mea pentru ca folosindu-te de o logică de tipul evident-absurd, evident, ebasurd, să-ți duci la îndeplinire aplicarea sentinței tale ce vine din necredința ta în NIP și în Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.

Ți-am mai răspuns cred de vreo două ori la întrebarea asta despre semnătură cînd am afirmat că defapt e o parafrază răsturnată constuită după zicala ''toate drumurile duc la Roma''. Dacă Ierusalimul era Cetatea Păcii și Roma era cetatea comerțului așa NIP este cetatea Cuvîntului.

Și acum pentru a te lămuri îți răspund cu o întrebare: Oare duc toate drumurile la Roma? Dar la Vechiul Ierusalim? Atunci de ce nu ar putea duce toate drumurile la NIP?

Dar sensul parafrazei nu este de a face o afirmație logică cu valoare de adevăr logic așa cum interpretezi tu tendențios ci este o afirmație cu valoare de Credință... căci toți cei ce cred în Hristos ar face bine să-și înmulțească Credința crezînd și în Cuvîntul lui Dumnezeu.

Citat:
2. Direct pe la proorocița mihaela, care vorbește în fiecare dimineață cu hristos? (cu h mic, că-i demon, nu-i Hristos Domnul, e hristos mincinos)
A doua întrebare derivată din prima, după cum cred că îți dai seama și tu, nu este chiar o întrebare cinstită din moment ce în paranteză judeci și justifici, deci ești sigur, ești infailibil... afirmînd că-i demon, că-i hristos mincinos și că de aia scri cu m mic despre o proorociță și cu h mic numle lui Hristos. Cum ni se spune la legea 3 de pe Tablele de piatră ale Legii să nu iei numele Domnului în deșert rezultă că tu nu respecți numele de Hristos (unsul Domnului) și nici de Mihaela care derivă din sf. Arh. Mihail.
Deci dacă ești josni într-o întrebare afirmînd cu josnicie că drumurile duc direct la ea cînd era vorba de NIP, adică de Cetatea Cuvîntului, și persiflînd și ironizînd că ar discuta cu Hristpos în fiecare dimineață de parcă ai știi sigur și infailibil, tu mai bine ca Dumnezeu, cu cine discută ea. Deci iată că mie nu îmi pare că întrebi ceva ci că înjosești, ironizezi, batjocurești, discreditezi și nu respecți nici măcar Legile pretinzînd că ai avea Harul și Duhul care e de aceiași părere cu tine așa cum era Duhul de aceiași părere cu sfinții celor 7 sfinte sinoade ecumenice, sau 9 dacă zici tu că cică ar fi 9.

Citat:
3. Ce să facem la ea? (sper că se poate și fără ea...)
Păi se poate și fără Hristos din moment ce sunt atît de mulți atei, păgîni, musulmani, budiști, sataniști...

Voi toți ortodocșii ați putea citi Cuvîntul lui Dumnezeu de pe site și dacă pergeți vreodată prin NIP atunci ați putea-o respecta și pe ea și pe toate cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, măcar ca oameni, măcar ca frați creștini, măcar ca frați ortodocși... dacă nu vreți să o socotiți o sfîntă deși asta este și ea așa ca sf.Verginica și așa ca tot poporul Domnului.
Citat:
4. Să ne spovedim? (oare la orice parohie din țară, de ce n-am putea, de ce doar la ea... e un mister...)
Misterul ăsta tu l-ai inventat. Ai născocit că a zis cineva că e obligator ca toți creștinii să se spovedească la ea. Eu am afirmat că o puteți face și la ea, neexcluzînd duhovnicii voștrii din ortodoxie sau la cine vreți voi să vă spovediți... adică să vă mărturisiți păcatele, greșelile... pentru că s-ar putea să vă vine Domnul prin ea în ajutor... fiindcă ea știe foarte bine Cuvîntul lui Dumnezeu care este dăruit prin Domnul Iisus. Ea doar îl scrie în Cartea Vieții.

Citat:
5. Să urmăm învățătura ei? (e în conformitate cu cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice, probabil)
Nu e învățătura ei ci a Domnului dăruită prin cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, ea e ultima Trîmbiță. Deci cine voiește e bine s-o creadă și s-o urmeze luînd exemplu de la poporul lui Dumnezeu.
Citat:
6. Dar învățătura episcopilor, preoților, diaconilor noștri din celelalte țări și orașe ortodoxe, România, Rusia, Grecia, de exemplu, dacă le urmăm și nu trecem direct prin N.I.P. sau via FB., nu ne vom mântui?
Depinde:
-dacă învățătura lor de acum se află în contradicție cu învățătura din Cărțile sfinte din NIP atunci e o problemă la ei, la toți cei de care vorbești, pentru că s-au rupt de Hristos-Cuvîntul, de Adevăr și trebuie să se îndrepte.
-dacă învățătura lor actuală e în conformitate cu NIP atunci pot fi siguri că e în conformitate cu toată tradiția Apostolică și astfel pot fi siguri că nu se înșeală și nu deraiază și nu cad în erezie cît ar fi ei de ortodocși sadea.

Deci mîntuirea se face prin Ascultare de Cuvîntul lui Dumnezeu de la întemeierea lumii și pînă azi, primit în mod direct sau prin prooroci, apostoli, duhovnici, preoți sau oameni credincioși și evlavioși și cuvincioși.

Citat:
7. Ce s-a întâmplat cu oamenii, mergeau în Rai sau Iad, înainte de a exista N.I.P. sau via FB ?
Tu ce părere ai de mă întrebi atît de ironic... dar foarte serios?
Mă prefac că nu observ ironia și te întreb: oare ce s-ar fi întîmplat dacă creștinii ar fi exclus Apocalipsa din Biblie, sau vreo două Evanghelii, sau cărțile lui Iosua și Isaia sau cărțile lui Moise? Ce părere ai... unde mergeau ei mai înainte de Moise?.. dar mai înainte de Avraam? Ei bine: ''Mai înainte de Avraam sunt Eu.''
Citat:
8. Nu mai ajungem în sfîntul Cer, astăzi, fără NIP, sau via FB?
Păi locașurile din Cer ale creștinilor sunt făcute de Iisus-Cuvîntul lui Dumnezeu. Cred că dacă nu ajungi în contradicție dărîmătoare cu NIP încercînd să te dezbini de o parte din El prin faptul că vrei să-L urmezi doar pe cel de acum 2000 de ani sau pe următorii Lui de atunci pînă azi, cred că te poți mîntui și urmînd o singură Evanghelie, poate chiar urmînd doar cîteva Cuvinte din ea... deci nu-i exclus să te poți mîntui cu foarte puțin dar de sus pentru că la Dumnezeu toate sunt cu putință! Însă dacă ignori multa îndrumare Dumnezeiască a duhovnicilor filocalici sau a celor 7 Trâmbițe Apocaliptice din ultima sută de ani oare nu te faci tu mai vulnerabil la asaltul păcatelor? Capcanelor? Minciunilor? Eresurilor? Alunecărilor? Ce părere ai? Cum ți se pare că ar fi mai bine pentru tine?
Citat:
9. Deci dacă nu vrem să auzim de NIP, ajungem în Rai sau Iad?
Păi dacă nu vreți să auziți ce spune Domnul oamenilor, bisericilor, creștinilor, ortodocșilor, românilor... dacă nu vă pasă de Dumnezeu și de viitorul vostru ci vă astupați urechile ca nu cumva să vă vindecați... unde crezi tu că poate ajunge un astfel de surdo-mut și orb care deși aude și vede și poate vorbi preferă să bage capul în nisip? Păi acolo o să și ajungeți, în nisip așa ca struțul! Eu v-am sfătuit să cercetați cele 7 Trîmbițări Apocaliptice pentru că nu aveți de pierdut ci de cîștigat dacă chiar vă socotiți mari ortodocși.

Citat:
10. Iar acum, că existență N.I.P. via FB, oamenii din Grecia, America, Rusia, România, și de oriunde, care NU trec direct prin N.I.P. sau via FB, se mântuiesc sau nu?
Depinde de atitudinea lor pe care o vor avea cînd vor afla. Ei știu mai bine ce se va întîmpla cu ei... de unde aș putea ști eu ce va fi cu ei. Dar mă întreb ce-ți pasă ție ce va fi cu ei? ''Tu vino după Mine!''
Citat:
11. Iar acum, că existentă N.I.P. via FB, românii din orice regiune, Ardeal, Banat, Dobrogea, Moldova, Oltenia, care nu vor să creadă cele de la N.I.P. via FB, se vor mântui sau nu?
De ce să nu vrea să creadă? Păi nu ar trebui să vrea să creadă în Dumnezeu? Dacă nu vor să creadă sunt liberi să facă ce vor căi Dumnezeu este Dumnezeul libertății. Dar sunt ei oare liberi de păcat? Reușesc ei să nu mai păcătuiască? Deci dacă păcătuiesc și îi doare asta atunci ar trebui să caute la Dumnezeu scăpare... deci ar trebui să caute la cel ce ne poate scăpa, la Dumnezeu și nu la oameni.
Citat:
12. Dacă se mântuiesc și oamenii care nu ajung în sfântul cer direct prin N.I.P. via FB, fiindcă ori nu vor sau ori nu pot ori nu cred, ce rost mai are existența N.I.P. via FB?
Păi rostul NIP și a celor 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice este pentru păcătoșii gLumii care vor să se mîntuiască și să ajungă în sfîntul Cer... și nu pentru păcătoșii comozi care mereu bagă de vină și găsesc motive ca să... știi tu cum se scuza fiecare că are altceva mai bun de făcut... de exemplu să se mîntuie prin grecia sau armenia sau pe la vreo mînăstire din vîrf de munte sau prin vreun loc neumblat și pustnic... Deci scuzele se spun la judecata particulară sau finală cînd v-a întreba Dumnezeu: ''Fiilor, de ce nu M-ați crezut și nu M-ați primit nici voi?'' Vă era lene să citiți o carte?... sau măcar un an de trîmbițare din ea ca să vă convingeți? Oare nu de peste 60 de ani stau împreună cu voi chemîndu-vă nonstop să vă vindec și să vă duc în Rai?''

Deci darul venit prin creștinii ortodocși români este pentru toți oamenii. Cine voiește! Cine nu voiește se va osîndi: Păcatul îl va osîndi și-l va face rob și greu îi va fi omului aceluia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 15:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 16:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 07:07:57