Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2011, 10:03:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Raspuns ptr viermesinuom

Adevarat s-a inaltat!

Dragul meu, aceeasi idee o sustinem amandoi.Doar ca tu te-ai pripit sa faci o afirmatie ptr care eu te-am rugat sa aduci argumente scripturistice si patristice, cu precizarea sursei(lucru care nu s-a intamplat).
Citat:
Bineinteles ca Dumnezeu hotaraste ce si pe a cui rugaciune primeste, dar cred ca este de datoria noastra de a face cat mai placuta rugaciunea inaintea Lui !
Exact.Asta e esenta.Resturi sunt pareri personale.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 02.06.2011 at 10:06:49.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2011, 11:35:47
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Hristos s-a inaltat !

Cred ca va aprindeti cam repede si cam prost ! Si eu as fi mai rezervat sa acuz pe cineva de habotnicie !

Am inteles perfect la ce v-ati referit si la fel consider si eu, insa repet, pentru ca "ori nu intelegi ce am spus, ori nu vrei sa intelegi", si ma opresc aici cu citatul, eu nu am spus de la mine ca rugaciunile femeilor cu capul descoperite nu sunt primite, ci din ceea ce am citit despre acest subiect din Sfintii Parinti, din Pateric si din Sfanta Scriptura, unde scria clar negru pe alb "nu asculta" ! Daca acel parinte induhovnicit a folosit acest cuvant, eu cred ca nu l-a folosit in zadar si nici pentru ca era habotnic!

Bineinteles ca Dumnezeu hotaraste ce si pe a cui rugaciune primeste, dar cred ca este de datoria noastra de a face cat mai placuta rugaciunea inaintea Lui !

Sper ca de data asta s-a inteles ce am vrut sa spun si nu ceea ce s-a interpretat, iar daca nu s-a inteles imi cer iertare, poate nu m-am exprimat bine !

Oricum cine are smerenie si pocainta nu sta sa "suceasca" baticul pe toate partile



Dumnezeu este atit de Bun si de Rabdator cu noi toti ,mai buni sau mai putin buni , El cu siguranta ne primeste rugaciuniole tuturor si cu batic si fara batic . Poti sa ai batic in 10 colturi pus pe cap daca sufletul iti este negru .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2011, 13:14:30
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Dumnezeu este atit de Bun si de Rabdator cu noi toti ,mai buni sau mai putin buni , El cu siguranta ne primeste rugaciuniole tuturor si cu batic si fara batic . Poti sa ai batic in 10 colturi pus pe cap daca sufletul iti este negru .
Asa este ! Eu am vrut sa subliniez altceva, dar din nefericire nu am fost inteles ! Nu mai conteaza ! Cine vrea sa inteleaga intelege !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.06.2011, 14:19:37
DianaCornea1983
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este normal, in biserica sa respecti regulile, biserica nu este discoteca sau altceva!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.06.2011, 14:22:28
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Rugăciunea niciodată nu se pierde, fie că Bunul Dumnezeu o ascultă, fie că nu! Și este firesc să nu ne asculte întotdeauna, pentru că deseori Îi cerem lucruri netrebuincioase și nefolositoare. Și atunci, prețuind osteneala rugăciunii noastre, Dumnezeu ne dă, fără să ne dăm seama, orice alt lucru, folositor și trebuincios.

Cel care v-a zis: ,,Și ce-ai câștigat până acum din rugăciune?”, este nesăbuit. Noi, când ne rugăm, cerem de la Dumnezeu ceva pe care îl considerăm bun. Dacă în realitate este, sau se va dovedi păgubitor - și aceasta o știe numai Atotștiutorul Dumnezeu - atunci El nu împlinește cererea noastră. Deci neîmplinind-o ne face un bine, pentru că altfel am păți răul pe care nu suntem în stare să-l întrezărim.
(Sfântul Teofan Zăvorâtul - Călăuzire către viața duhovnicească)


Pentru cei care nu au inteles ce am vrut sa spun mai sus
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum Ilinca Teologie si Stiinta 16 16.05.2011 22:51:56
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 17:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 14:32:43