Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2007, 23:24:12
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

nu mai traim intr-o societate in care femeia sta acasa si sotul lucreaza. nu vreau sa discut despre epoci de mult apuse in europa. nici despre exemplul musulman in care femeia este cu precadere casnica. nici despre feminism.

femeia lucreaza mai mult decat barbatul. este echitabil?
o dovedesc statisticile. ne putem chiar noi da seama de asta printr-o simpla observatie.
8 ore de munca apoi ore de gatit, ore de crescut copii, de curatenie.
un partid politic belgian a propus chiar remunerarea femeilor pentru activitatile casnice.

este de datoria religioasa sa echilibreze raportul ore munca intre barbat si femei? este de datorie guvernamentala? legislativa?

vedeti o problema in asta? daca este o problema credeti ca se poate rezolva si cum?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2007, 23:48:42
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

DIn perspectiva religiei e simplu, femeia ar trebui sa nu lucreze. am dreptate?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2007, 00:19:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu consider ca intr-o familie si barbatul si femeia sa munceasca in mod egal. Nu sunt dispus la discriminare din punct de vedere al drepturilor femeilor in fata barbatilor, pentru ca amandoi trebuie sa se ajute unul pe celalalt in toate treburile casei, astfel incat sa existe un echilibru in toate intre relatia sot - sotie.
O parere proprie: mie nu mi-ar placea sa vin acasa si sa-mi las sotia sa faca totul in casa de una singura, ea fiind la fel de obosita ca si mine, uneori poate chiar mai obosita ca mine si sa o las sa faca treaba ca un sclav de una singura. Are si ea limite, nu? Dar poate nu are putere pt toate treburile din casa, astfel incat eu ma ofer cu placere s-o ajut in orice trebisoara pe care o are, bine asta daca vrea, ca nici eu nu vin peste ea cu forta daca mai mult as incurca-o cu prezenta mea :D :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2007, 01:09:02
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

subscriu :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2007, 04:06:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mie mi-ar place ca toti barbatii sa castige atat de bine incat sotiile lor sa-si permita sa nu aiba serviciu :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2007, 04:14:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:thumbsup: pe de alta parte, ce bine cand un barbat pune si el mana de bunavoie la treburile casei...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2007, 06:39:56
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut

femeia lucreaza mai mult decat barbatul. este echitabil?
Depinde daca barbatul nu-i homosexual! Atunci el este femeie (unul din ei:)si fiind totusi fiziologic barbat rezulta ca barbatii lucreaza mai mult decit femeile! Acum numarul homosexualilor fiind in crestere se va ajunge cabarbatii sa lucreze mai mult ca femeile. La asta se adauga si faptul ca emanciparea femeilor s-a cam incheiat si a inceput de un timp emanciparea barbatilor care doresc si ei drepturi egale cu femeile.Stiu ca pt Romania suna absurd, dar va promit eu ca nu o sa mai sune in scurt timp!:D La noi au inceput barbatii sa ia concediu posnatal sau de cresterea copilului si femeia merge la servici.Nu ma intrebati cum fac saracii cu alaptatul dar presupun ca pe linga copil trbaluiesc toata ziua prin casa sa fie gata totul cind vine femeia de la lucru.E drept ca aceasta nu pune picioarele pe masa si bea o bere in timp ce se uita la un meci dar are obicieiuri si mai ciudate pretinzind sa-i fie facuta manichiura, pedichiura samd. Cum vedeti barbatul casnic nu-i de invidiat!:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2007, 10:35:38
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Asta e o parere misogina, fara suparare. In sparele ironiilor si a parerilor nefondate, sustii ideea ca femeia nu ar trebui sa lucreze; o puteai spune direct

Veilur, subscriu si eu.
Mirela, sunt de acord si cu tine; numai ca sunt unele femei care nu isi doresc sa fie casnice; si atunci ajungem la parerea lui veilur
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2007, 15:50:42
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu consider ca intr-o familie si barbatul si femeia sa munceasca in mod egal. Nu sunt dispus la discriminare din punct de vedere al drepturilor femeilor in fata barbatilor, pentru ca amandoi trebuie sa se ajute unul pe celalalt in toate treburile casei, astfel incat sa existe un echilibru in toate intre relatia sot - sotie.
O parere proprie: mie nu mi-ar placea sa vin acasa si sa-mi las sotia sa faca totul in casa de una singura, ea fiind la fel de obosita ca si mine, uneori poate chiar mai obosita ca mine si sa o las sa faca treaba ca un sclav de una singura. Are si ea limite, nu? Dar poate nu are putere pt toate treburile din casa, astfel incat eu ma ofer cu placere s-o ajut in orice trebisoara pe care o are, bine asta daca vrea, ca nici eu nu vin peste ea cu forta daca mai mult as incurca-o cu prezenta mea :D :)
SUBSCRIU si eu.

Am o vaga impresie ca romandragut extrage din postarile noastre material pentru a-si argumenta ideia ca noi crestinii ortodocsi suntem intoleranti, fanatici, inculti, habotnici si despotici cu sotiile si copii nostri. Voi ce credeti ca se ascunde in aceste intrebari "nevnovate"?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2007, 20:18:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin44


Voi ce credeti ca se ascunde in aceste intrebari "nevnovate"?
Eu cred ca in aceste intrebari "nevinovate" se ascunde o dorinta arzatoare de a ne studia reactiile noastre, reactiile unor credinciosi limitati care isi pun sotiile la munca. Vrea sa ne aprinda unul impotriva celuilalt, ca sa ajungem intr-un final sa vorbim in dusmanie, o spun pt ca in toate discutiile unde a intervenit si rd au fost contraziceri rautacioase intre membrii forumului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
urasc barbatul Anna Nunta 102 25.11.2011 02:05:25
Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi" sarra21 Generalitati 54 21.10.2010 15:24:46
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15