Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.11.2006, 16:06:33
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca cei care se gindesc la casatorie alba sint in primul rind femei .Ele nu vor sa nasca si nici sa svorteze dar nici singure nu vor ,e mai putin gindul la Dumnezeu ca vorba celui din fata , daca ar fi pentru Dumnezeu s-ar duce la Manastire indiferent cit de greu ar fi .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.12.2006, 16:48:04
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Parintele Arsenie Boca ne spune despre calugari ca vor fi ca mirenii si mirenii ca dracii.Prin manastiri,calugarii si maicutzele se vor casatori...E dureros.Am impresia ca pe atunci se va confunda din Scriptura.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.12.2006, 18:11:09
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Parintele Arsenie Boca ne spune despre calugari ca vor fi ca mirenii si mirenii ca dracii.Prin manastiri,calugarii si maicutzele se vor casatori...E dureros.Am impresia ca pe atunci se va confunda din Scriptura.
Tu poate ai citit expresia la pr.Arsenia dar ea apartine unui AVA din Patericul egiptean...nu-mi amintesc numele...oricum ideea este ca pr.Arsenie a preluat-o...desi nu asta conteaza,ci intelesul ei e mai important decat cine a spus.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.12.2006, 11:49:05
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Este ,ai dreptate,si din pateric,Doamne ajuta!Sa fim totzi iubitzi de Domnul!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2007, 13:47:02
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Nu prea gasesti pe aici ce ai vrea...chiar nu se gandeste nimeni..? Poate o persoana doreste sa fie atenta in interior si sa aiba pe cineva alaturi, ce este asa de greu de inteles. Totusi, nu m-as putea abtine sa nu-l pup din cand in cand...
:dozingoff: pentru Hristos... na!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2007, 14:06:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu exista cai de mijloc in ortodoxie!Nici calugarie alba,nici casatorie alba.Astea sunt inselari,vin de la diavol pentru a pierde pe cei nehotarati.Ortodoxia nu are jumatati de masura,asta sa fie clar.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2007, 20:53:34
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Nu exista cai de mijloc in ortodoxie!Nici calugarie alba,nici casatorie alba.Astea sunt inselari,vin de la diavol pentru a pierde pe cei nehotarati.Ortodoxia nu are jumatati de masura,asta sa fie clar.
De acord!
Nu exista jumatatile de masura decat in situatii limita,impuse de varsta sau de o situatie medicala mai precara.Daca vrei casatorie alba, atucni de ce te mai casatoresti?
Am auzit cazuri de cupluri care dupa ce au facut copii, au decis sa traisca precum fratii. Totodata,daca au vazut ca unul dintre ei este sterp, au luat decizia de a trai in curatie.Sunt situati si situatii,dar fara temei si fara indrumarea duhovnicului...e greu!
Maica Siluana Vlad spune celor pe care ii aude cu casatoria alba: [/color]
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.01.2010, 16:08:40
01andrei01 01andrei01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon Vezi mesajul
De acord!
Nu exista jumatatile de masura decat in situatii limita,impuse de varsta sau de o situatie medicala mai precara.Daca vrei casatorie alba, atucni de ce te mai casatoresti?
Am auzit cazuri de cupluri care dupa ce au facut copii, au decis sa traisca precum fratii. Totodata,daca au vazut ca unul dintre ei este sterp, au luat decizia de a trai in curatie.Sunt situati si situatii,dar fara temei si fara indrumarea duhovnicului...e greu!
Maica Siluana Vlad spune celor pe care ii aude cu casatoria alba: [/color]
Asa este,in anumite situatii se poate accepta si jumatati de masura.
Nu stiu daca sunt in masura sa comentez acest subiect deoarece am doar 17 ani,dar cred ca in cazul in care unul dintre cei 2 soti,are vro boala si nu poate face dragoste trupeasca,cred ca trebuie sa fie prea mare dragostea dintre ei ca sa mai ramana impreuna,am auzit cazuri in care,femeia nu putea avea copii si sotul a divortat sau gazuri in care barbatul nu putea face copii si femeia a fugit cu altul,deci nu tuturor le este cu putinta acest lucru si chiar in cazuri disperate,de boli sau mai stiu eu ce,fara ajutorul lui Dumnezeu este imposibil.

Cea mai usoara cale cred ca ar fi sa isi doreasca atat femia cat si barbatul sa faca o casatorie alba,dar doar pentru intrajutorare. Cu alte cuvinte sa fie ca niste fretii,cu respectul cuvenit unul fata de altul si cu dragoste ca de frate. Si cred ca asta ar fi familie fericita. Ma-s gandi si eu la asa ceva dar ce fata oare ar fi de acord cu mine ???
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.01.2010, 16:20:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Una e sa fii nevoit de imprejurari de-a lungul casniciei sa o mentii "alba"...si alta sa te casatoresti din start cu acest gand, care nu are sens decat pentru cei care au inventat acest concept!

Stiu ca unii sfinti s-au casatorit, doar pentru ca erau constransi de familie, imprejurari sau varsta....dar altfel mi se pare

Ma intreb si eu acum, cum se duc oamenii astia in fata altarului, selectand din Slujba Cununiei religioase ce le convine " Da da...ei lasa parinte ca asta nu are sens, ...nu nu Rahela cu treaba ei, noi cu a noastra, eu ma casatoresc ca sa mananc salata orientala facuta de navsta'mea si nu pentru ce zici mata acolo, aia e spurcaciune...dar casatoria pe sfert e buna, las ca stiu eu!!"...nu mai bine ar face un lucru asa cum trebuie, cap coada, mai ales ca sunt 2 directii destul de clare?

Exista monahism roz, bej...casatorie cilclam...sau ele sunt de fapt ceea ce trebuie sa fie?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.01.2010, 16:29:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 01andrei01 Vezi mesajul
Asa este,in anumite situatii se poate accepta si jumatati de masura.
Nu stiu daca sunt in masura sa comentez acest subiect deoarece am doar 17 ani,dar cred ca in cazul in care unul dintre cei 2 soti,are vro boala si nu poate face dragoste trupeasca,cred ca trebuie sa fie prea mare dragostea dintre ei ca sa mai ramana impreuna,am auzit cazuri in care,femeia nu putea avea copii si sotul a divortat sau gazuri in care barbatul nu putea face copii si femeia a fugit cu altul,deci nu tuturor le este cu putinta acest lucru si chiar in cazuri disperate,de boli sau mai stiu eu ce,fara ajutorul lui Dumnezeu este imposibil.

Cea mai usoara cale cred ca ar fi sa isi doreasca atat femia cat si barbatul sa faca o casatorie alba,dar doar pentru intrajutorare. Cu alte cuvinte sa fie ca niste fretii,cu respectul cuvenit unul fata de altul si cu dragoste ca de frate. Si cred ca asta ar fi familie fericita. Ma-s gandi si eu la asa ceva dar ce fata oare ar fi de acord cu mine ???
Pai daca nu gasesti, inseamna ca nu e ceva tocmai natural!!!

Eu am cunoscut un cuplu care s-a casatorit cam in felul urmator: el pios foarte...ea imbrobodita, smerita cu ganduri serioase de intrare in monahism, el a tot insistat si insistat pana s-au casatorit oamenii...dar nicidecum nu s-au casatorit ca sa traiasca ca in monahism, dar cu o mica diferenta- ca barbat si femeie, dar ca fratii...buuun si oamenii au facut la scurt timp un copil, fata foarte implinita...asa cum e normal sa fie, altfel probabil ar fi intrat in monahism, nu?

De ce sa nu ai dragoste de frate pentru toti cei din manastire si sa ai dragoste in procentaj mai mic, doar pentru colocatarul tau...in lume, intr-un apartament cu 3 camere...si care ar mai putea suferi si niscaiva schimbari de-a lungul " casniciei"?

Ori vrei ceva, ori altceva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25
caut un duhovnic in jud.Alba Dobra Daniela Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 23:01:13