Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 12.01.2014, 20:30:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E o afirmatie riscanta si paguboasa duhovniceste. Ai vazut ca sustin ceea ce e in concordanta cu spusele unor duhovnici renumiti.
Mai întâi e nevoie să înțelegi ce înseamnă lepădare, mucenicie, molifte și altele ca să ajungi să susții ceva.
Probabil că acum vei înțelege că cei care nu sunt de acord cu lupta anticip sunt procip. Nici nu mă mir.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu poti sa afirmi asa ceva despre mine fara a-i improsca si pe ei cu noroi.
Păi pe tine părintele Cleopa nu te mulțumește în ceea ve privește cititirea moliftelor și pecetea. Apoi pr Noica nu te mulțumește cu privire la cipuri, mucenicie. Să nu mai vorbim de hotăririle Sfântului Sinod pe care le sfidezi susținându-ți prostește ”teoriile”.
Vezi ce ușor e să te ascunzi în spatele unor mari duhovnici și de acolo să arunci cu pietre?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Apoi mai e ceva. Tonul face muzica, iar cuvintele pe care le scriem ne judeca pur si simplu.
Indiferența și lipsa de coerență în idei, oare de ce ține loc?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti doresc numai bine.
Și ție la fel.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 12.01.2014, 21:00:36
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Maicuta Domnului, te rugăm aprinde în inimile noastre o vie și sfântă iubire față de aproapele.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 12.01.2014, 22:10:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu vin, imi plac copii.
Dar sa nu vina si Antonia ca incepe sa controleze copilul sa nu aiba cip. )
M-ai facut sa rad.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 12.01.2014, 22:16:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Maicuta Domnului, te rugăm aprinde în inimile noastre o vie și sfântă iubire față de aproapele.
Iti multumim pentru tamaie si pentru rugaciune.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 12.01.2014, 22:25:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi pe tine părintele Cleopa nu te mulțumește în ceea ve privește cititirea moliftelor și pecetea. Apoi pr Noica nu te mulțumește cu privire la cipuri, mucenicie. Să nu mai vorbim de hotăririle Sfântului Sinod pe care le sfidezi susținându-ți prostește ”teoriile”.
Vezi ce ușor e să te ascunzi în spatele unor mari duhovnici și de acolo să arunci cu pietre?
A nu fi de acord cu ceva nu inseamna a arunca cu pietre. Pur si simplu, pe baza celor citite, am niste rezerve fata de unele aspecte sustinute de parintele Cleopa. Imi place calmul si linistea parintelui Noica, dar dansul spune ca e prea devreme sa ne facem griji privind pecetea. Cu asta nu sunt de acord. Iar Sfantul Sinod nu ma poate convinge batandu-mi cu pumnul in masa. Prea multe se vor schimbate in timp scurt, iar eu sunt mai conservatoare.

Dar sa ma intorc la barnele mele.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 12.01.2014, 22:40:45
Gabriel86's Avatar
Gabriel86 Gabriel86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2014
Locație: Covasna
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Ce sunt cu vobele aste urate fratilor! Eu credeam k gasesc barim aici persoane cu bun simt care stie sa dea un sfat bun...
Reply With Quote
  #157  
Vechi 12.01.2014, 22:46:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gabriel86 Vezi mesajul
Ce sunt cu vobele aste urate fratilor! Eu credeam k gasesc barim aici persoane cu bun simt care stie sa dea un sfat bun...
Si eu credeam ca gasesc aici persoane care stie sa vorbeste corect romaneste.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 12.01.2014, 23:11:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
A nu fi de acord cu ceva nu inseamna a arunca cu pietre.
Aha, acum înțeleg, doar "unii" aruncă cu pietre/noroi, tu, în nici un caz?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pur si simplu, pe baza celor citite, am niste rezerve fata de unele aspecte sustinute de parintele Cleopa.
Părintele Cleopa, printre altele, a scris "Călăuză în credința ortodoxă" care are următoarea recomandare:

RECOMANDARE Cartea I.P.C. Sale Părintele Arhimandrit CLEOPA ILIE,intitulată Despre credința ortodoxă, este o lucrare temeinică și convingătoare despre adevărul credinței noastre dreptmăritoare, întemeiată pe Sfânta Scriptură... Scrierea este o adevărată lucrare de Dogmatică ortodoxă. Ea spune adevărul credinței noastre. (Preot Profesor Dr. Dumitru Stăniloae)

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi place calmul si linistea parintelui Noica, dar dansul spune ca e prea devreme sa ne facem griji privind pecetea. Cu asta nu sunt de acord.
E prea devreme pentru că nu e vorba de lepădare. Și explică cu argumente scripturistice (nu cu idei că cipul e sau nu cu cornițe), că a te impotrivi sistemului, fără ca acesta să îți ceară să îi te închini ca unui dumnezeu, nu este mucenicie. Și în acest sens a dat exemplul celor 20.000 de mucenici din Nicomidia. Dintre cei 20.000 se pare că unul care mergea la mucenicie a rupt decretul Cezarului care zicea să prigonești pe creștini. Numele lui Biserica nu l-a inclus cu cei 20.000. Ai înțeles?
Apoi părintele Noica spune: Să nu intrăm în luptă prea devreme. Nimeni să nu se înfricoșeze de noi, în calea nimănui să nu stăm, dar dacă va veni o zi când va trebui să mă lepăd de Hristos, în ziua aia să ne dea Dumenezeu puterea, blând, să nu o facem.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar Sfantul Sinod nu ma poate convinge batandu-mi cu pumnul in masa. Prea multe se vor schimbate in timp scurt, iar eu sunt mai conservatoare.
Să fii sănătoasă.

Last edited by ovidiu b.; 12.01.2014 at 23:13:56.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 12.01.2014, 23:14:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Imi place calmul si linistea parintelui Noica, dar dansul spune ca e prea devreme sa ne facem griji privind pecetea. Cu asta nu sunt de acord.
”Sus să avem inimile și să ne cunoaștem Scripturile."
"Vânatul nostru este Hristos, de Hristos să nu ne despărțim."
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.08.2014, 21:16:32
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea707 Vezi mesajul
Buna ziua!

Vreau sa stiu daca a facut cineva aceste rigaciuni, si cum i-a mers ulterior. Eu de astazi incep. Voi tine post luni si vineri. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa si reusesc.
Draga Andreea,

E bine ca te-ai hotarat sa postesti, dar nu e suficient. Mai sunt si alte fapte ale credintei pe care trebuei sa le faci.
Nu face tot ce spune acolo parintele Argatu. Dumnezeu nu este o masina de indeplinit dorinte. (Parintele Argatu este o figura cam controversata. Chestia cu sapte lumanari sau noua sau nu stiu cate ”puse in cruce” nu prea e ortodoxa.)
Cele mai bune sfaturi le-a dat doamna care spunea sa te spovedesti si sa te tii de biserica.
Dar, cel mai bine, daca vrei sa te ajute Dumnezeu, este sa-ti pastrezi fecioria pana la cununie, si sa te rogi cum stii tu pentru a-ti gasi perechea. Vezi ca nu primul de care te vei indragosti este si cel ales. Depinde de varsta pe care o ai. Trebuie sa te maturizezi. Si atunci cand si tu si ”el” veti fi maturi, atunci Dumnezeu va va intalni.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 15:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 22:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 17:56:15