Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2011, 17:59:35
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Societate din ce in ce mai corupta !!!

Nu stiu cum se face, ca la nivelul declarativ al apartenentei fata de biserica ortodoxa,stam bine, insa la nivelul faptelor oare cum stam ???

Asistam socati la un val de dezvaluiri in ce priveste coruptia si hotia practicata tocmai de cei pusi acolo sa le eradicheze !

Zeci si zeci de vamesi corupti,aflati in cardasie cu politistii pusi acolo tocmai sa-i pazeasca, sunt demascati,si trimisi in fata instantelor de judecata !

Si banuim,cu vadita neplacere ca nu este decat varful icebergului,existand multiple zone ale vietii sociale penetrate de morbul coruptiei ?!

CE ar putea oare sa faca bisericile crestine pentru a combate aceasta tara nationala a romanilor ?!

Eu cred ca ar putea sa pedaleze mai mult pe calea pildelor si a comunicarii pentru infierarea coruptiei generalizate care apasa statul Roman,prin unii din cetatenii sai dedati raului si duhului iubirii de arginti !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2011, 18:02:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Zbaterea mirositor morbidă între a fi și a fi ceea ce crezi că ești.

Câți membri sunt, totuși, în Biserica Ortodoxă Română?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2011, 18:05:19
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul

Câți membri sunt, totuși, în Biserica Ortodoxă Română?
Statistic sau practic?:|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2011, 18:15:48
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Statistic sau practic?:|
Nu mă urcați prea sus din cercul meu preastrâmt, sunt totuși un neștiutor...

Statistic, o formalitate.
Practic, o singularitate.

Singularitatea = înstrăinare. Și înstrăinarea nu cunoaște generalizări; unul e unul veșnic ca universalitate. Asta, așa de moft.

Ortodocșii sunt puțini, dar mult prea multă li-i credința! Adică, număratul mult aduce, fie mere, pere sau ... suflete. Și alta e comparația.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2011, 13:04:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu stiu cum se face, ca la nivelul declarativ al apartenentei fata de biserica ortodoxa,stam bine, insa la nivelul faptelor oare cum stam ???

Asistam socati la un val de dezvaluiri in ce priveste coruptia si hotia practicata tocmai de cei pusi acolo sa le eradicheze !

Zeci si zeci de vamesi corupti,aflati in cardasie cu politistii pusi acolo tocmai sa-i pazeasca, sunt demascati,si trimisi in fata instantelor de judecata !

Si banuim,cu vadita neplacere ca nu este decat varful icebergului,existand multiple zone ale vietii sociale penetrate de morbul coruptiei ?!

CE ar putea oare sa faca bisericile crestine pentru a combate aceasta tara nationala a romanilor ?!

Eu cred ca ar putea sa pedaleze mai mult pe calea pildelor si a comunicarii pentru infierarea coruptiei generalizate care apasa statul Roman,prin unii din cetatenii sai dedati raului si duhului iubirii de arginti !!!
În toate timpurile societatea a fost coruptă, nu doar acuma.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2011, 16:29:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Exact ! Coruptie a existat mereu, dar nu se facea public totul...fiind ceva mai voalata...Mereu cei ajunsi la putere se imbogatesc in detrimentul celor multi si...prea "marunti" pt ei...Uneori imi vine in minte Tepes....ca asa n-ar strica unul acum.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2011, 16:34:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Exact ! Coruptie a existat mereu, dar nu se facea public totul...fiind ceva mai voalata...Mereu cei ajunsi la putere se imbogatesc in detrimentul celor multi si...prea "marunti" pt ei...Uneori imi vine in minte Tepes....ca asa n-ar strica unul acum.....
Mie îmi vine în minte Eminescu, care ca gazetar ataca foarte dur politicienii corupți, cică de la ei i s-ar fi tras și moartea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2011, 16:38:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mie îmi vine în minte Eminescu, care ca gazetar ataca foarte dur politicienii corupți, cică de la ei i s-ar fi tras și moartea.
Exista si aceasta supozitie vizavi de moartea lui...Circula multe zvonuri legate de acest nume sonor...Dumnezeu sa-l odihneasca acolo unde este !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2011, 18:51:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit e ceva putred in...Danemarca !!!

oricat ne putem noi consola,cu diferite argumente,de genul :coruptie a mai fost, si va fi,.,coruptie e si la altii...etc...,totusi e ceva putred de tot !

Daca pana si cei pusi cu un scop clar, de a fi pazitorii legii,si de a-i demasca pe cei care o incalca,apar drept primii care se reped sa incalce legea, atunci, care mai e starea omului de rand in Romania !

oare cati dintre oamenii marunti, de rand, pusi in situatia de=a putea foarte usor fura sau incalca legea ,ar face-o fara nici o mustrare de constiinta ???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 18:56:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit solutii !!!

care ar fi solutiile,prin care sa iesim la liman ?!

ar trebui facuta o educatie religioasa si morala mai aplicata,in scoli ???!

e simptomatic faptul,ca in scoala romaneasca nu exista nici o disciplina numita Etica, sau morala ,la nici un nivel de educatie !!!

poate ar trebui ca religia sa capete un rol mai important in ansambul discilpinelor scoalre, si nu in ultimul rand sa aiba mai putina teorie si mai multe invataminte practice morale !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa si influenta ei in societate Decebal Biserica Ortodoxa Romana 10 09.09.2012 21:11:45
Zellu - Societate ( Freestyle ) Claudiu_FT Stiri, actualitati, anunturi 0 16.12.2011 22:03:58
Biserica si societate iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 63 24.12.2006 22:34:58