Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2010, 15:36:13
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit Este pacat inrolarea in armata?

Salut. Am si eu o mica intrebare. La terminarea scolii vreau sa urmez o cariera militara.
As vrea sa stiu daca este un pacat sa devii soldat, tinand cond ca Iisus a fost ucis tot de soldati!
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2010, 15:41:27
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Citat:
În prealabil postat de madalin18 Vezi mesajul
salut. Am si eu o mica intrebare. La terminarea scolii vreau sa urmez o cariera militara.
As vrea sa stiu daca este un pacat sa devii soldat, tinand cond ca iisus a fost ucis tot de soldati!
Multumesc!
Si sf. Mare mucenic Gheorghe,precum si alti sfinti,au fost tot soldati...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2010, 15:45:34
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

hmm, la asta nu m-am gandit.
Dar mai este ceva ce ma framanta
Daca intr-o misiune .. sa zicem ... voi fi nevoit sa omor un om!
De ex. sa zicem ca ma vor trimite prin Iraq, acolo stii si tu cum e!

Poate ma gandesc prea mult la chestiile astea, dar chiar vreau sa le stiu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2010, 16:08:52
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Gândește-te încă o dată !

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
hmm, la asta nu m-am gandit.
Dar mai este ceva ce ma framanta
Daca intr-o misiune .. sa zicem ... voi fi nevoit sa omor un om!
De ex. sa zicem ca ma vor trimite prin Iraq, acolo stii si tu cum e!

Poate ma gandesc prea mult la chestiile astea, dar chiar vreau sa le stiu!
Dacă chiar vrei să știi, păi atunci am să-ți spun ce zic părinții noștri: că nu e creștinește să te duci să lupți ca legionar (adică tu lupți pentru alții, iar războiul purtat de aceia nu știi tu cât este de drept sau de nedrept; adică tu te duci să ucizi pentru alții, care te vor plăti să faci asta - deci, tu vei fi un fel de ucigaș plătit, vei lua suflete de om pentru o plată).
Pentru că una este să lupți într-un război în care îți aperi țara de dușmani, cum au luptat domnitorii noștri, și alta este să fii legionar în armate străine, ucigaș de profesie în slujba altuia. Asta spun unii părinți de la noi.
Am scris aici fiindcă ai spus că vrei să știi.
Și dacă chiar îți pasă, caută un preot bun, și întreabă-l.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2010, 16:11:40
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
hmm, la asta nu m-am gandit.
Dar mai este ceva ce ma framanta
Daca intr-o misiune .. sa zicem ... voi fi nevoit sa omor un om!
De ex. sa zicem ca ma vor trimite prin Iraq, acolo stii si tu cum e!

Poate ma gandesc prea mult la chestiile astea, dar chiar vreau sa le stiu!
Viata celorlalti depinde de tine,precum si tu de ceilalti...Cere si sfatul unui preot.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2010, 16:18:48
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

@mishi55 cand am citit ce ai scris, ma trecut un fiori pe sirea spinarii. Foarte adevarat ceea ce zici! Si chiar ma pune pe ganduri treaba asta!
Nu stiu cum, dar o sa iau legatura cu un preot. Eu nu fac religie anul acesta... o sa vad eu cum fac!

@wally1 tu un fel mai calmat! Si da, o sa iau legatura cu un preot cand o sa am posibilitatea !
Multumesc pentru raspunsuri, si as mai astepta si altele daca se poate!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2010, 16:24:07
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
Salut. Am si eu o mica intrebare. La terminarea scolii vreau sa urmez o cariera militara.
As vrea sa stiu daca este un pacat sa devii soldat, tinand cond ca Iisus a fost ucis tot de soldati!
Multumesc!
In biblie este scris ca sa iti iubesti dusmanul asta arata ca armata e ceva rau indiferent de scuza.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2010, 16:29:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu mai stiu cum se numea dar era un preot care il al doilea razboi mondial a refuzat sa se inroleze si a fost condamnat la moarte.
N-a ajuns sa fie executat dar in orice caz gestul lui mi se pare unul care tine de o moralitate superioara.

Din pacate nu mai suntem o natiune care lupta doar pentru aparere, am ajuns din ratiuni politice obscure sa purtam si razboiale altora care in nici un caz drepte nu sunt.

E drept ca acum soldatii care pleaca acolo in general aleg sa plece, dar daca va fi obligatoriu?

Mai degraba in politie dar si acolo ma tem ca vei ajunge sa faci compromisuri..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2010, 16:41:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Depinde ce faci cat esti in armata.

In Romania democratica din ziua de astazi nu m-as fi inrolat niciodata in armata, deoarece este sub dominatia masonica a NATO-ului si a Uniunii Europene si cine stie ce te-or pune sa faci. Probabil te vor trimite intr-o tara din Orientul Mijlociu, intr-un razboi care nu e al tau, sa omori oameni inocenti, doar pentru a cuceri o natiune cu resurse sub pretextul terorismului sau alta bazaconii, exact asa cum fac americanii.

Militaria nu-i pacat atata timp cat are ca scop apararea tarii, a neamului din care faci parte, sau a credintei in care te-ai nascut.

Acum cateva sute de ani, a muri in lupta aparand Ortodoxia sfanta de hoarda mahomedana ce impanzea vazduhul ar fi constituit o foarte mare onoare.

In schimb, daca te duci la 2000 km departare intr-un tinut strain ca sa ataci un neam de oameni inocenti (indiferent ca-i musulman), atunci as fi de parere ca este un pacat mare.

Daca tii neaparat, ai putea sa incerci politia, dar precum zice AlinB, e destul de greu in coruptia din ziua de astazi sa ramai corect.

Last edited by colaps; 29.04.2010 at 16:46:06.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2010, 17:14:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar am avut ocazia sa cunosc un politist, un baiat tanar si de treaba dar care din cauza presiunii procurorului si sefilor trebuia sa faca niste "invarteli" la un caz, se vedea ca nu-i in firea lui sa faca lucrul asta, dar si ca nu avea de ales..

Asa ca a facut ceea ce i se cerea sa faca, chit ca o constiinta solida i-ar fi spus sa procedeze altfel.

Compromisul n-a fost unul major, dar cam asa procedeaza diavolul, omoara constiinta incetul cu incetul, astfel incat sa nu-si dea seama ce se intampla si sa se revolte.

Si fiecare compromis mai mare il va avea ca reper pe acela mai mic care l-a precedat si va spune: "ai facut aia, poti sa faci si asta e o diferenta atat de mica..".

Dar daca tu crezi ca poti fi un om onest si poti sacrifica orice pentru principiile tale, si iti vei pastra taria morala indiferent ce si cum, poti sa o iei pe drumul asta..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01