Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2010, 17:27:28
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

mda .. o sa trag si eu pe langa, sau o sa trag la picioare, il leg, il iau si gata :))
.. glumeam ..
O sa vad eu ce o sa fac!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2010, 17:37:32
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Putina atentie, frate draga

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
In biblie este scris ca sa iti iubesti dusmanul asta arata ca armata e ceva rau indiferent de scuza.
Doamne-ajuta!

Armata nu e ceva rau, atat timp cat menirea ei este apararea tarii. Daca era "ceva rau indiferent de scuza", fratia ta azi vorbeai alta limba si asteptai glasul muezinului ca sa inceapi rugaciunile.

Ca sa nu mai ai dubii in aceasta privinta gandeste-te la Sf. Stefan cel Mare si la Sf. Constantin Brancoveanu, doua exemple extraordinare de marturisire ortodoxa, dar doua persoane care s-au raportat diferit la rolul armatei.

Sfanta Scriptura nu se citeste numai ad litteram.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2010, 17:57:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
Salut. Am si eu o mica intrebare. La terminarea scolii vreau sa urmez o cariera militara.
As vrea sa stiu daca este un pacat sa devii soldat, tinand cond ca Iisus a fost ucis tot de soldati!
Multumesc!
1. Nu, nu este nici un păcat să urmezi cariera armelor.

2. Responsabilitatea omorârii lui Isus nu o au soldații. Ei ascultau un ordin de condamnare la moarte. Responsabilitatea o au cei care au manevrat un proces injust care a dus la condamnarea și executarea Lui. În primul rând, mai marii Sinedriului, arhiereii și cărturarii, cu unele excepții (Nicodim, de exemplu, care era membru în Sinedriu). Într-un sens mai larg și mai teologic, responsabilitatea aceea o avem noi toți, din cauza păcatelor noastre.

3. Nu orice omor este ucidere în sensul Decalogului. Sunt trei excepții: în cazul condamnării la moarte, în cazul legitimei apărări și în cazul războiului. Există o întreagă morală a războiului just, precum și una care definește cu claritate situațiile în care, în război, există omor dar nu și ucidere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2010, 21:55:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Poti sa te faci linistit si militar , iar cind te vei face sa faci ascultare de ierarhie ca la orice loc de munca. Nu este o meserie prohibita decit daca esti neoprotestant. Ba din contra este o meserie binecuvintata ca oricare alta. Este mult prea mult de explicat de ce este asa . Mucenicii milirari au ajuns mucenici pt. ca il aveau de D.zeu pe Hristos si nu pe imparat si nu pt. ca nu si-ar fi facut meseria lui fata de unii vrasmasi sau altii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2010, 22:53:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa nu facem confuzii si sa generalizam.

Cine stie in ce context au ajuns acei sfinti in armata, poate s-au convertit dupa ce apucasera deja aceasta cariera, poate n-au luptat niciodata intr-un razboi nedrept..

Dar ce te faci in ziua de azi cand ca militar esti trimis sa chinui oameni, sa-i omori pentru interesele meschine ale altora?

Sau ce faci daca esti politist si trimis sa amendezi taranul care a venit cu 10 oua si un chil de branza la oras sa faca un ban care abia ii ajunge sa se intoarca acasa?

Trebuie sa asculti? Trebuie.
Poti sa oferi ca justificare "ascultarea" pentru ca faci un act lipsit de omenie?
Nu cred.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2010, 23:11:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar ce te faci in ziua de azi cand ca militar esti trimis sa chinui oameni, sa-i omori pentru interesele meschine ale altora?
Să chinui oameni ? Să omori civili sau militari care au aruncat armele ? Refuzi un astfel de oridin criminal. Problema mi se pare că s-a pus și la Nurenberg. Îi dai comnadantului în cap cu regulamentele militare și cu legile războiului.

Citat:
Sau ce faci daca esti politist si trimis sa amendezi taranul care a venit cu 10 oua si un chil de branza la oras sa faca un ban care abia ii ajunge sa se intoarca acasa?
Asculți. Ești plătit ca să instaurezi domnia legii. Nu ești de la Asistența Socială. Aceleași legi trebuie respectate și de țăranii săraci, și de orășenii bogați.

Citat:
Trebuie sa asculti? Trebuie.
Poti sa oferi ca justificare "ascultarea" pentru ca faci un act lipsit de omenie?
Nu cred.
În general, da, trebuie să asculți. O armată, ca și o Biserică în care fiecare face ce vrea este de neînchipuit. Pe de altă parte știm cu toții care este limita ascultării. Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni. Iar Dumnezeu ne-a spus clar ceea ce trebuie să nu facem.

Asta nu înseamnă că nu pot apărea dificultăți. În primul exemplu citat, dacă ești pus să omori civili nevinovați (și nu civili care tăinuiesc sabotaje, ca în cazul pedepsei juste a decimării) situația e clară: nu asculți. (Apropo: asta nu înseamnă că nu te mai subordonezi în general, ci că nu asculți ACEL ordin). Dar dacă schimbăm un pic datele problemei ? Dacă ești trimis în Irak să spunem, unde guvernul aliat a văzut arme chimice imaginare ? Dacă ești trimis cu avioane Phantom în hinterlandul lor și ai ca misiune să bombardezi căruțele inamice ? Asta da, dificultate morală !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.04.2010, 23:23:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;241061]Să chinui oameni ? Să omori civili sau militari care au aruncat armele ? Refuzi un astfel de oridin criminal. Problema mi se pare că s-a pus și la Nurenberg. Îi dai comnadantului în cap cu regulamentele militare și cu legile războiului.
[/quot
e]
Si esti impuscat. Si ramane familia ta de izbesliste.
Daca cursul asta al actiunii e previzibil si foarte probabil, de ce sa ajungi acolo?

Citat:
Asculți. Ești plătit ca să instaurezi domnia legii. Nu ești de la Asistența Socială. Aceleași legi trebuie respectate și de țăranii săraci, și de orășenii bogați.
Si daca legile sunt facute si implementate sa napastuiasca pe sarac si sa favorizeze pe cel bogat?

[quote]În general, da, trebuie să asculți. O armată, ca și o Biserică în care fiecare face ce vrea este de neînchipuit. Pe de altă parte știm cu toții care este limita ascultării. Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni. Iar Dumnezeu ne-a spus clar ceea ce trebuie să nu facem.

Citat:
Asta nu înseamnă că nu pot apărea dificultăți. În primul exemplu citat, dacă ești pus să omori civili nevinovați (și nu civili care tăinuiesc sabotaje, ca în cazul pedepsei juste a decimării) situația e clară: nu asculți.
Stai, ca asta n-am inteles-o.
Poti omori civili pentru ca (eventual) au ascuns militari sau alti combatanti?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.04.2010, 23:26:21
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 4 modeste pareri

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
Salut. Am si eu o mica intrebare. La terminarea scolii vreau sa urmez o cariera militara.
As vrea sa stiu daca este un pacat sa devii soldat, tinand cond ca Iisus a fost ucis tot de soldati!
Multumesc!

In calitate de fost militar in termen iti pot spune 4 lucruri:
1.Nu tot ce vei vedea va fi drept
2.Nu vei putea sa faci cum vrei.Neascultarea ordinelor directe date de un superior se poate sanctiona>Curtea Martiala.Armata si ordinele ei nu au nimic in comun cu logica pe care o stii tu.
3.Ceea ce s-ar putea sa vezi iti va pune la incercare modul in care gandeai pina in acel moment
4.Razboiul nu are nimic glorios.Numai cine nu a fost pe un front poate gasi razboiul just,glorios sau justificat.Este ceva groaznic.Durerea si nenorocirea umana in varianta fara limite.Ce este mai urat pe lumea asta.Lumea il prezinta drept glorios,inaltaor pt ca nu le poti spune celor de acasa ca saracul Tommy urla si isi chema mama cand incerca sa isi bage matele la loc in burta in agonie.Nu este nimic glorios in asta.Mor baieti care inca nu au cunoscut iubirea si tot ce vor primi,in afara de clasicele minciuni cu recunostiinta,(apropo>sa mergeti printr-un cimitir al eroilor ca sa vedeti cati ,,isi aduc aminte"de ei)este o cruce,4 scanduri si 12 cuie.
Sfatul meu>daca esti sigur ca asta vrei cu adevarat atunci mergi in armata.In ciuda celor scrise mai sus trebuie sa existe si oameni care sa isi apere tara cu arma in mana.Roga-L pe Mantuitor sa fie alaturi de tine si sa iti dea puterea sa induri ceea ce va veni.De crapat crapam toti dar macar vei avea sansa sa o faci pt tara ta(daca va fi cazul).Sper sa nu realizezi niciodata cata ipocrizie este in fraza asta.Tara trebuie iubita si aparata.In rest sa ne apere Cel de Sus pe noi toti.
Bye
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2010, 23:47:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Si esti impuscat. Si ramane familia ta de izbesliste.
Daca cursul asta al actiunii e previzibil si foarte probabil, de ce sa ajungi acolo?
În afară de războaiele mondiale (cu precădere ultimul), în care legile războiului au fost grav nesocotite de ambele părți combatante, nu e previzibil că vei primi ordin să torturezi oameni sau să omori civili nevinovați. Pe urmă, chiar și în acest caz, dacă refuzi ordinul nu este previzibil că superiorul tău scoate pistolul și te împușcă (deși au fost cazuri și are acest drept). Dacă se ajunge aici, atunci vai de țara aceea și vai de tine, indiferent că ești militar pe front sau civil în oraș: nu mai există nici o lege și îți va fi greu să scapi.


Citat:
Si daca legile sunt facute si implementate sa napastuiasca pe sarac si sa favorizeze pe cel bogat?
În cazul acesta, vorbim de legi injuste. Când un stat este ticăloșit, nu trebuie îmbrăcată haina lui. Am citit mai multe articole în care teologi de prestigiu susțineau că în asemenea cazuri este permis și tiranicidul. Dar, de ce să credem că lucrurile s-au degradat deja atât de mult ? Eu nu cred că legea îl favorizează pe bogat și îl năpăstuiește pe sărac. Ceea ce eu văd este că bogații au mai multe mijloace să se strecoare printre legi și nu pățesc nimic dacă ajung dincolo de limita lor. Asta nu înseamnă că legile sunt nedrepte, ci că suprastructura face acum ceea ce face de mult: consideră că legile sunt pentru căței, nu pentru dulăi.

Citat:
Stai, ca asta n-am inteles-o.
Poti omori civili pentru ca (eventual) au ascuns militari sau alti combatanti?
În condiții de război ? Da. A fost permis întotdeauna. Civilul nu este un om care nu poartă uniformă, ci un om necombatant. Un neutru în război. Prin tăinuire, acei civili și-au încălcat statutul de civili, deci nu mai există pentru ei imunitate. Satul care tăinuiește în condiții de ocupație sabotori este pasibil de decimare. E o situație tristă, dar s-a practicat mereu. Alternativa nu este decât războiul total, care e o situație și mai tristă.

Observație: Nu sunt absolut sigur asupra ultimelor considerații. Trebuie să mai reflectez. Considerați-le părere provizorie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.04.2010, 02:29:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

2. Responsabilitatea o au cei care au manevrat un proces injust care a dus la condamnarea și executarea Lui. În primul rând, mai marii Sinedriului, arhiereii și cărturarii, cu unele excepții (Nicodim, de exemplu, care era membru în Sinedriu). Într-un sens mai larg și mai teologic, responsabilitatea aceea o avem noi toți, din cauza păcatelor noastre.

.
Din sursele evreiesti pe care le-am citit si din explicatiile rabinilor pentru care am lucrat ocazional in tinerete, responsabilitatea TOTALA o poarta Romanii. Evreii nu omorau evrei pe care ei ii considerau ca au probleme de judecata si psihice asa cum ei credeau de Yoshua( care putea sa spuna orice deoarece nimeni din sinedriu nu-l asculta...asa mi s-a spus...asa ca sa nu mai proliferam acuzatii pe nedrept INCITIND LA URA SI DISCRIMINARE.
Eu inteleg ca povestea asta este IMPLEMENTATA sistematic de aproape 2000 de ani, insa adevaratii criminali bestiali care taiau si spinzurau erau romanii nu evreii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01