Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.04.2010, 06:54:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Isus a fost judecat in Sinedriu. "A fi trimis de la Ana la Caiafa" a ajuns in limbajul comun despre cineva care cauta dreptatea in tribunale strâmbe. Sigur, fiind o țară sub ocupație, acordul puterii romane reprezentată de Pilat era absolut necesar. În urma presiunilor rabinilor care, văzându-l că ezită, i-au spus că îl reclamă Cezarului, Pilat a cedat. La vremea respectivă, evreii și-au asumat responsabilitatea: "Sângele Lui asupra noastră și asupra copiilor noștri" au spus.
De asemenea, primele persecuții împotriva creștinilor au fost ale evreilor. Persecuțiile romane au început după aceea, mai întâi sub Nero.

P.S. Înapoi la firul discuției.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2010, 14:50:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din sursele evreiesti pe care le-am citit si din explicatiile rabinilor pentru care am lucrat ocazional in tinerete, responsabilitatea TOTALA o poarta Romanii. Evreii nu omorau evrei pe care ei ii considerau ca au probleme de judecata si psihice asa cum ei credeau de Yoshua( care putea sa spuna orice deoarece nimeni din sinedriu nu-l asculta...asa mi s-a spus...asa ca sa nu mai proliferam acuzatii pe nedrept INCITIND LA URA SI DISCRIMINARE.
Eu inteleg ca povestea asta este IMPLEMENTATA sistematic de aproape 2000 de ani, insa adevaratii criminali bestiali care taiau si spinzurau erau romanii nu evreii.
Si binenteles ca varianta evreilor e mult mai credibila pentru tine..
Pana la urma nu ai indoieli si cu privire la nasterea din fecioara?
Ca evreii categoric nu sunt de acord cu asa ceva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2010, 15:09:02
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Dacă chiar vrei să știi, păi atunci am să-ți spun ce zic părinții noștri: că nu e creștinește să te duci să lupți ca legionar (adică tu lupți pentru alții, iar războiul purtat de aceia nu știi tu cât este de drept sau de nedrept; adică tu te duci să ucizi pentru alții, care te vor plăti să faci asta - deci, tu vei fi un fel de ucigaș plătit, vei lua suflete de om pentru o plată).
Pentru că una este să lupți într-un război în care îți aperi țara de dușmani, cum au luptat domnitorii noștri, și alta este să fii legionar în armate străine, ucigaș de profesie în slujba altuia. Asta spun unii părinți de la noi.
Am scris aici fiindcă ai spus că vrei să știi.
Și dacă chiar îți pasă, caută un preot bun, și întreabă-l.
baiatu zicea de armata romana, nu de legiunea straina, nu ai inteles nimica din ce a zis !
iar cei ce lupta in Irak sau Afghanistan, o fac pentru ca interesele internationale ale Romaniei o cer !!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.04.2010, 15:15:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
baiatu zicea de armata romana, nu de legiunea straina, nu ai inteles nimica din ce a zis !
iar cei ce lupta in Irak sau Afghanistan, o fac pentru ca interesele internationale ale Romaniei o cer !!!
"Interesele internationale ale Romaniei", ce haios suna.
"Romania" fiind cine..clasa politica, corupta, egoista, iresponsabila si imorala?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.04.2010, 15:21:01
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Interesele internationale ale Romaniei", ce haios suna.
"Romania" fiind cine..clasa politica, corupta, egoista, iresponsabila si imorala?
hai sa nu tot aruncam pisica moarta in ograda politicienilor, ei is o mana de oameni, poate asa cum i-ai descris! insa tara o fac cetatenii ei, multimea o face ,nu mana aia de oameni cocotati acolo pt un salariu gras !
daca multimea nu e de treaba, si tara se duce de rapa, si sa aiba la conducere geniile ultimilor 100 de ani !!!

si daca nu ne convine, de politicieni, parca intrarea intr-un partid plitice e libera...deci esti liber sa intri acolo,sa te zbati sa intronezi morala pe acolo,macar sa incerci !
Comentarii de gen CTP cand stam pe margine,mi se par un pic ipocrite !
Hai sa ne implicam,si apoi sa comentam la adresa ploliticienilor tarii !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.04.2010, 16:10:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În afară de războaiele mondiale (cu precădere ultimul), în care legile războiului au fost grav nesocotite de ambele părți combatante, nu e previzibil că vei primi ordin să torturezi oameni sau să omori civili nevinovați.
Serios? Uitasi de inchisorile americane, scandalurile cu torturarea prizonierilor si inca cu poze ca deh, prostu' trebuie sa se laude si el cu ceva.
Chiar si Romania a fost implicata in scandal, faptul ca nu s-a dovedit nimic in final nu inseamna ca suntem nevinovati, chestiile de pe fatza dovedesc foarte bine ca putem asuma ca si pe dos suntem fara doar si poate slugile mult plecate ale Stapanului Tom.

Citat:
Pe urmă, chiar și în acest caz, dacă refuzi ordinul nu este previzibil că superiorul tău scoate pistolul și te împușcă (deși au fost cazuri și are acest drept).
Aha..si ai naivitatea sa crezi ca nu-l va folosi. Ca e om adevarat.
Si de om adevarat ce este de pune sa impusti si sa torturezi civili sau in fine, orice lucru imoral care tu l-ai refuza.
Strasnica logica.

Citat:
Dacă se ajunge aici, atunci vai de țara aceea și vai de tine, indiferent că ești militar pe front sau civil în oraș: nu mai există nici o lege și îți va fi greu să scapi.
Pai cam astea sunt vremurile, important este sa stai deoparte ca sa nu ajungi prins intre focuri..

Citat:
În cazul acesta, vorbim de legi injuste. Când un stat este ticăloșit, nu trebuie îmbrăcată haina lui. Am citit mai multe articole în care teologi de prestigiu susțineau că în asemenea cazuri este permis și tiranicidul. Dar, de ce să credem că lucrurile s-au degradat deja atât de mult ?
Chair mult mai mult. Daca pe vremuri era un tiran si uciderea lui putea aduce eventuale schimbari acum tiranii sunt mai multi si pese tot.
Cade unul, ii ia locul altul si tot asa..
Cozile de topor nu sunt nici pe de parte o raritate.

Iar crima..nu poate fi justificata teologic si indiferent cat de buna este intentia, ea sfarseste pana la urma tragic, exact cum scrie la Scriptura: "cine scoate sabia...".
Ca romani avem deja un exemplu tragic in acest sens cu miscarea Legionara.

Citat:
Eu nu cred că legea îl favorizează pe bogat și îl năpăstuiește pe sărac. Ceea ce eu văd este că bogații au mai multe mijloace să se strecoare printre legi și nu pățesc nimic dacă ajung dincolo de limita lor. Asta nu înseamnă că legile sunt nedrepte, ci că suprastructura face acum ceea ce face de mult: consideră că legile sunt pentru căței, nu pentru dulăi.
Diferenta practica pana la urma fiind care..?

Dar apropo, legile alea care se discutau la un moment dat ceva in genul ca daca furi pana in X milioane de euro scapi mai ieftin decat daca furi o gaina, s-au votat pana la urma?

Citat:
În condiții de război ? Da. A fost permis întotdeauna. Civilul nu este un om care nu poartă uniformă, ci un om necombatant. Un neutru în război. Prin tăinuire, acei civili și-au încălcat statutul de civili, deci nu mai există pentru ei imunitate. Satul care tăinuiește în condiții de ocupație sabotori este pasibil de decimare. E o situație tristă, dar s-a practicat mereu. Alternativa nu este decât războiul total, care e o situație și mai tristă.

Observație: Nu sunt absolut sigur asupra ultimelor considerații. Trebuie să mai reflectez. Considerați-le părere provizorie.
E buna ultima remarca (disclaimerul)
Pentru ca de fapt rationamentul arata spre o mare naivitate si ignorarea a ceea ce este razboiul de fapt - o chestiune murdara si fara limite in mizeria lui.

Faptul ca "s-a practicat mereu" nu inseamna ca este legitim.
Nu inseamna ca un soldat poate sa se conformeze ordinului de a impusca femei si copii sau chiar adulti necombatanti doar ca si-au protejat prietenii, cunoscutii, concetatenii.
Iar daca asta nu e "razboi total" nu stiu care ar fi, oricum razboiul atinge pe toata lumea.

Faptul ca au fost date (teoretic) anumite reguli in desfasurarea lui, nu este decat un soi de "reclama" insealatoare, pentru a convinge pe unii ca exista totusi o farama de decenta in el, ceea ce este binenteles o minciuna.
Singura farmana de decenta care exista vine de la cei implicati direct, cei care in ciuda faptului ca tin in mana o unelta menita sa aduca moarte nu si-au pierdut total umanitatea.

In rest, este o vorba.. "in razboi si in dragoste orice e permis". Ma rog..un soi de dragoste.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2010, 16:14:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
hai sa nu tot aruncam pisica moarta in ograda politicienilor, ei is o mana de oameni, poate asa cum i-ai descris! insa tara o fac cetatenii ei, multimea o face ,nu mana aia de oameni cocotati acolo pt un salariu gras !
daca multimea nu e de treaba, si tara se duce de rapa, si sa aiba la conducere geniile ultimilor 100 de ani !!!
Vrajeala, ce poate face populatia? Sa iasa in strada?
Sa nu-mi vii si tu cu povestea cu putearea democratica a votului ca n-are nici o legatura cu realitatea, atunci cand realitatea inseamna sa alegi intre hoti si talhari.

Citat:
si daca nu ne convine, de politicieni, parca intrarea intr-un partid plitice e libera...deci esti liber sa intri acolo,sa te zbati sa intronezi morala pe acolo,macar sa incerci !
Ai incercat tu asta, ai vazut ca functioneaza si deci poti sa sfatuiesti si pe altii sa faca la fel?

Citat:
Comentarii de gen CTP cand stam pe margine,mi se par un pic ipocrite !
Hai sa ne implicam,si apoi sa comentam la adresa ploliticienilor tarii !
Serios? Sa te implici cu ce? Sa auzim o solutie, ceva care functioneaza nu doar pe hartie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2010, 20:27:21
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit o fractziune de secunda ti-ar putea fi fatala, in razboi sau in operatiuni/misiuni

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
mda .. o sa trag si eu pe langa, sau o sa trag la picioare, il leg, il iau si gata :))
.. glumeam ..
O sa vad eu ce o sa fac!
Da, chiar ca trebuie ca glumeai, amice!... pt. ca. D-ne fereste, odata ajuns intr-o atare situatie, nu ai de ales: viata ta sau a inamicului. Fiindca daca tragi tu 'la picioare', inamicul nu gandeste la fel ca tine, ci profita de oportunitate si trage direct in parti vitale ale corpului tau. Chiar si o fractiune de secunda ti-ar putea fi fatala!... In plus, in armata iti vor cere sa folosesti munitzia si resursele in mod cat mai economic si 'intzelept' cu putintza, si daca se poate sa tzintesti in asa fel incat sa ucizi 2 dintr-o data folosind numai un singur glonte, cu atat mai bine. Te vor si supraveghea, eventual, si te pot acuza de insubordination etc - ceea ce nu ar fi de dorit pt. tine... Crede-ma, ca stiu ce zic, am avut si eu o mica tentativa din asta de inrolare (dar la rezervisti, insa training-ul e acelasi ca si la regulars), insa nu in armata tarii noastre (oricum, in zilele noastre, lucreaza impreuna cu cele ale tarilor occidentale etc), dar eu fiind o fire mai sensibila sufleteste (si avand si alte pb in perioada respectiva), n-am mai suportat presiunea psihologica (cel mai mult creata de abuzurile verbale si rasism din partea unor 'superiori' dar si unor colegi mai 'mishtocari' si invidiosi etc - unele pers. dintre colegi ma suspectau/acuzau ca lucram ori ca spion/ag. secret rusesc sub acoperire, sau ca jurnalist in cautare de subiecte senzationale de dezvaluit s.a.m.d.... ori, nici una, nici alta nu mi se potrivea - ridicol de hilar, ce sa zic!...); in plus, mie personal mi se pare F. greu sa execut ordine venite din partea unora mai prosti ca mine (cu un nivel de inteligentza net inferior mie - mai ales cand stiu si observ clar chestia asta - ori cel putin asa mi se pare mie, nu stiu...), si cred ca mi-as fi putut crea pb serioase cu insubordonarea etc, depinde... in sfarsit, ma pot intoarce oricand (atata timp cat ma incadrez in limita de varsta si pot face fatza cu exercitziile fizice etc), dar nu prea mai 'imi arde' mie, m-am cam lecuit (sau cel putin pt. o vreme... nedelimitata - lol - in plus, salariul oferit nu prea merita (ei nici nu se asteapta sa mentionezi asta, ci vor sa auda in primul rand ca principala motivatzie este ca vrei sa fii de folos tarii etc), asa ca tot mai bine un job in 'viatza civila', fara prea multe batai de cap etc). Aia antreneaza ucigasi platiti, 'masini de ucis', nu alta!... Iar cand semnezi documentele, la inrolare si depunera juramantului etc, ai si optiunea de a declara ce religie esti, daca esti practicant etc, fiindca daca o sa declari ca esti crestin-ortodox, si practicant etc, atunci nu le va pica prea bine, depinde... Si iarasi, in plus, in zilele astea ei recruteaza pt. ca eventual sa si mobilizeze, sa trimita in misiuni (atat regulars ct si rezervisti, depinde), nu ca sa cheltuie/risipeasca aiurea si 'pe ochi frumosi' fondurile (si-asa putine si insuficiente etc) alocate pt. trainingul soldatilor etc. Trimit ei copii de 15-16 ani (cu acordul parintilor), pe aia ii 'baga la inaintare', pe cand ceilalti, mai batrani si mai cu 'pile si relatii' (ca asa e cam peste tot, din pacate, se fac destule manarii, invarteli si abuzuri etc, nu numai pe la noi) se pun la adapost, ca sa nu plece in misiuni care nu le prea convin, sau isi aleg ei pe unde sa plece (idem, unde li s-ar parea mai convenabil etc), depinde... iar apoi saracii unii tineri mor pe campul de lupta, in timp ce altii sunt promovati 'acasa', 'pt. onoruri deosebite' etc. In plus, razboiul asta din Irak e complet ilegal, sunt atatea dovezi facute publice si deconspirate etc (pe care le acopera si/sau ignora guvernantzii americani etc). Din afara, armata si statutul de soldat ar putea parea cool, dar in realitate, nu prea este, depinde... Oricum, decizia ramane la latitudinea ta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2010, 21:57:47
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vrajeala, ce poate face populatia? Sa iasa in strada?
Sa nu-mi vii si tu cu povestea cu putearea democratica a votului ca n-are nici o legatura cu realitatea, atunci cand realitatea inseamna sa alegi intre hoti si talhari.

Ai incercat tu asta, ai vazut ca functioneaza si deci poti sa sfatuiesti si pe altii sa faca la fel?

Serios? Sa te implici cu ce? Sa auzim o solutie, ceva care functioneaza nu doar pe hartie.
Da, poporul are dreptul sa iasa in strada si sa faca ceva. este perfect constitutional.
Hotii si talharii de la putere sunt supravietuitorii; sunt paduchii din frunte ai tarii. Singurul lor pacat e ca sunt persoane publice asupra carora vegheaza microfoanele si camerele de luat vederi. Nu sunt nici mai buni nici mai rai decat restul cetatenilor. Asta e ceea ce produce societatea noastra. Du-te intr-o clasa de liceu si ai sa vezi aceleasi specimene, si buni si rai, si scandalagii si timizi....uita-te la boardul unei companii mai mari pur romaneasca si ai sa observi acelasi tipar.
Te implici facandu-ti treaba ta si neacceptand sa fii calcat in picioare de oricine iti spune ce e bine si ce e rau - cand stii si singur care sunt acestea.
Si da, Romania are interese internationale, exista asa-zisele ratiuni de stat. De exemplu, cale libera sau mai usoara in dezvoltarea unor parteneriate economice sau ale unor proiecte de reconstructie in zonele beligerante.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.04.2010, 22:45:47
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

pai eu vreu sa fac scoala de maistri militari! nu vreau sa intru voluntar! (in caz ca ati inteles asta)
Nu prea am inteles cu ce se ocupa un maistru militar! Dar dupa nume, suna fain :)
Acum nu stiu .. sunt o persoana si cu frica de Dumnezeu (cu toate ca nu prea merg la Biserica sau nu ma inchin dimineata sau atele), dar o parte din mine tot cere sa merg in armata!
Nu prea am ce face in civilie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01