Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 25.08.2010, 21:59:40
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit Liber la prezervative

LIBER LA PREZERVATIVE

19 August 2005, Cologne, Germania
"Un lucru foarte clar am observat saptamana asta, acela ca am deschis o noua usa pentru prevenirea SIDA in BIserica Catolica. Ierarhia bisericeasca isi va schimba pozitia si va ridica interdictia de a folosi prezervativele - este inevitabil. Am vrea sa-i intrebam pe episcopii si cardinalii nostri, oare pana cand oameni nevinovati vor mai muri din cauza SIDA? Oare cand decenta si bunul simt vor determina pe ierarhii bisericii sa-si dea seama in privinta folosirii prezervativelor?" a declarat Andreea Ramirez, membra a organizatiei "Ziua Mondiala a Tineretului din Toata Lumea", reprezentand de altfel si pe "Catolicas por el Derecho a Decidir", Bolivia. "Cat timp va mai trece pana ce episcopii si cardinalii isi vor da seama ca s-au inselat in privinta folosirii prezervativelor?"
Pana la sfarsitul fesivalului de la Cologne, organizatia pentru ZMT s-a bucurat de un larg sprijin in aceasta privinta nu numai din partea pelerinilor dar si din partea clerului catolic, fiind sprijinita cu entuziasm atat in impartirea celor peste 10 000 de prezervative cat si in strangerea de semnaturi pentru a forta mana sinodalilor. "Aceasta dovedeste faptul ca acesti tineri sunt in spatele acelor episcopi catolici din toata lumea care au declarat la Vatican ca exista si un rol perfect moral al prezervativelor, acela de a salva vieti" http://wyd4all.blogspot.com/ .
Cu ocazia conferintei pentru tineri tinuta la Cologne, Adam Qvist din Danemarca a intrebat: "Cum puteti interzice prezervativele, cand peste tot se moare de SIDA? ". Audienta l-a aplaudat mai mult de un minut fiind cu greu potolita de moderator. De atunci episcopii au sustinut rolul prezervativelor...
"Pentru prima data in istorie, Catolicii au dat mana cu activistii drepturilor omului si cu cei insarcinati cu planificarea familiala pentru a forma o coalitie a 16 tari, promovand una dintre cele mai mari nedreptati - interzicerea prezervativelor - in 11 limbi", a afirmat Ozzie Warwick din trinidad Tobago, membru si el al ZMT. "Am spus-o raspicat ca sa se auda in toata lumea. Anul trecut, 40 de milioane de oameni sufereau de SIDA, iar intr-o saptamana mor aproape 60 de mii. Nu vom accepta niciodata pozitia Vaticanului, care face lobby pe langa Uniunea Europeana si Natiunile Unite pentru a ne interzice acest drept".
"Ne-am buucurat de o reactie fantastica din partea tuturor celoer pe care i-am abordat", a spus Ramirez. "Cu toate ca suntem mahniti de decizia ierarhilor nostri care au ales sa-si bage capul in nisip, coalitia noastra castiga din ce in ce mai mult teren si stim ca vantul schimbarii sufla in Biserica Catolica acum ami mult ca oricand. Tinerii s-au bucurat ca am fost in mijlocul lor raspandim vorba despre siguranta sexuala si prezervative".

Alte detalii pe: http://www.condoms4life.org/
  #522  
Vechi 25.08.2010, 22:04:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit Ghiduri ce promoveaza placerile sexuale, editate de catre dioceze catolice din german

GHIDURI CE PROMOVEAZA PLACERILE SEXUALE, EDITATE DE CATRE DIOCEZE CATOLICE DIN GERMANIA ** N O U **

In articole anterioare am prezentat pozitii ale unor clerici catolici, unii de pe langa Vatican, care erau de acord din punct de vedere moral, cu folosirea prezervativului. Desi oficial Vaticanul este impotriva argumentelor aduse in folosirea prezervativelor, inclusiv cum ca previn imbolnavirea cu SIDA, totusi, pe plan local, nu numai ca se incurajeaza folosirea metodelor contraceptive, dar au aparut chiar si niste ghiduri in ce priveste sexualitatea, care nu fac decat sa incurajeze desfranarea. Asa cum am aratat si la rubrica cu imagini, de la afise, titluri sau petreceri prin cluburi de noapte s-a ajuns pana la tiparirea de "manuale ale sexualitatii", chiar de Biserica Catolica, cea care ar fi trebuit sa vegheze la integritatea morala a tinerilor. Se pare ca niste vrednici crestini catolici au semnalat acest aspect, criticandu-l. Insa, la fel cum se intampla si la noi, strigatul lor este unul in pustiu. Nu stii cum se face cu sexul? Nici o problema: Arhiepiscopia din Munchen-Freising (cu acordul cardinalului Friedrich Wetter) te invata. Ghidul explica atat in imagini cat si in cuvinte, cum te poti masturba, ce inseamna si cum se face dezvirginarea si subliniaza ca si anusul poate aduce placere sexuala. In ultima poza (color) este fotografiata o tanara care citeste alt ghid sexual, dedicat fetelor, aparut tot intr-o dioceza nemteasca.

Si sursa, ca sa nu ma credeti defaimator: http://www.kreuz.net/article.6663
  #523  
Vechi 25.08.2010, 22:05:02
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu 2000, ci 956 ani de la marea schisma ! De ce ne jignesti ? Si din 956 sunteti pe caii tuturor !
Avem doua variante, fie admitem, imoreuna, ca atat Biserica Catolica cat si Biserica Ortodoxa au 956 de ani, fie ne scoatem ochii pana la sfantu' asteapta, pretinzand fiecare ca biserica noastra are 2000 de ani. Cum o dam la pace ?

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu am oroare sa ma apuc sa -i subordonez/convertesc pe altii ortodoxiei !
Nici mie nu mi s-a activat inca gena apostolica, in sensul ca nu am luat usile la rand, precum Martorii lui Iehova...

O fi bine, o fi rau, sincer, nu stiu.

Pe de alta parte, nu reusesc sa pricep, nici sa ma taiati, ce anume din discursul meu ati reusit dumneavoastra sa interpretati ca fiind o "incercare de subordonare" ?!


Ati avut de suferit, in viata dumneavoastra privata sau publica, incercari de convertire din partea catolicilor ? V-au bagat pliante pe sub usa, sau sub stergatorul de parbriz ? V-au abordat in Gara de Nord ? Poate in tren ? La coada la paine ? In biserica ?

Dar daca dumneavoastra interpretati faptul ca ne aparam, aici, punctul de vedere, drept "incercare de convertire", gresiti amarnic. Ati dori probabil sa nu ne aparam Biserica ?
  #524  
Vechi 25.08.2010, 22:08:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
GHIDURI CE PROMOVEAZA PLACERILE SEXUALE, EDITATE DE CATRE DIOCEZE CATOLICE DIN GERMANIA ** N O U **


Si sursa, ca sa nu ma credeti defaimator: http://www.kreuz.net/article.6663
Ba va credem defaimator, pentru ca linkul dumneavoastra este mort. Mai incercati.

Si, mai ales, dupa cum v-am mai sfatuit, incercati sa produceti idei, nu sa colportati aberatiile altora. Pot si eu sa postez linkuri catre diversi preoti ortodocsi care fac avansuri sexuale in timpul spovedaniei, si, rezolvam ceva ?
  #525  
Vechi 25.08.2010, 22:09:47
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit Actualul papa benedict contesta biblia

ACTUALUL PAPA BENEDICT CONTESTA BIBLIA


In cartea sa Fé e Futuro, Sao Paulo: Vozes, 1971, pp. 11-13, actualul Papa se indoieste de Cartea Facerii.
"Sa privim lucrurile din partea oamenilor de stiinta. Dilema incepe inca din primele versete ale Bibliei. Ideea aparitiei lumii, asa cum este descrisa acolo, se afla in contradictie cu ce ne invata stiinta. Chiar daca afirmam ca Biblia nu este un manual de istorie, drept pentru care nu trebuie sa luam totul literalmente, totusi un sentiment de amaraciune isi face aparitia... Acesta va persista pe toata durata citirii Scripturii".
"Ideea omului creat din apa si pamant de mana lui Dumnezeu sau a femeii care a luat nastere din coasta lui Adam in timp ce acesta dormea, pentru ca el sa nu fie singur, ni se par de neconceput".
"Poate ar fi bine ca astazi, sa invatam sa re-interpretam acestea, ca pe niste simboluri... In urmatorul capitol (cel privind caderea omului), apare o alta problema. Cum putem impaca ideea caderii omului cand noi stim ca omul nu a cazut ci a urcat, incetul cu incetul devenind om din animal. Si despre Paradis? Suferinta exista pe lume inainte de aparitia omului..."
"Dupa caderea lui Adam, din Biblie reiese ca perioada in care Adam a fost aruncat pe pamant coincide cu anul 4000 i.Hr. .Dar noi stim ca pamantul este vechi de sute de mii de ani".
"Mai putem noi crede in Dumnezeul care-i vorbeste lui Moise dintr-un tufis? Dumnezeul care ucide intai-nascutii egiptului si conduce Poporul Ales in razboiul contra canaaneenilor? Care-l omoara pe Ozia pentru ca s-a atins de Chivotul Legii? Sau poate acestea erau doar niste simbolisme orientale? Interesant, dar da. Poate impresionante la nivelul constiintei umane, dar in nici un caz ca manifestare a Divinitatii".
Si sursa: http://www.traditioninaction.org/ProgressivistDoc/
  #526  
Vechi 25.08.2010, 22:11:00
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ba va credem defaimator, pentru ca linkul dumneavoastra este mort. Mai incercati.

Si, mai ales, dupa cum v-am mai sfatuit, incercati sa produceti idei, nu sa colportati aberatiile altora. Pot si eu sa postez linkuri catre diversi preoti ortodocsi care fac avansuri sexuale in timpul spovedaniei, si, rezolvam ceva ?
Linkul nu este mort ! Face trimitere la o pagina scrisa in limba germana !

Avem si noi ortodocsii falitii nostrii, dar nu-s la varf ! Adica nu-s acolo de unde ar putea sa ne strambe ca pe voi !

Last edited by IonelS; 25.08.2010 at 22:13:02.
  #527  
Vechi 25.08.2010, 22:12:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
ACTUALUL PAPA BENEDICT CONTESTA BIBLIA


In cartea sa Fé e Futuro, Sao Paulo: Vozes, 1971, pp. 11-13, actualul Papa se indoieste de Cartea Facerii.
"Sa privim lucrurile din partea oamenilor de stiinta. Dilema incepe inca din primele versete ale Bibliei. Ideea aparitiei lumii, asa cum este descrisa acolo, se afla in contradictie cu ce ne invata stiinta. Chiar daca afirmam ca Biblia nu este un manual de istorie, drept pentru care nu trebuie sa luam totul literalmente, totusi un sentiment de amaraciune isi face aparitia... Acesta va persista pe toata durata citirii Scripturii".
"Ideea omului creat din apa si pamant de mana lui Dumnezeu sau a femeii care a luat nastere din coasta lui Adam in timp ce acesta dormea, pentru ca el sa nu fie singur, ni se par de neconceput".
"Poate ar fi bine ca astazi, sa invatam sa re-interpretam acestea, ca pe niste simboluri... In urmatorul capitol (cel privind caderea omului), apare o alta problema. Cum putem impaca ideea caderii omului cand noi stim ca omul nu a cazut ci a urcat, incetul cu incetul devenind om din animal. Si despre Paradis? Suferinta exista pe lume inainte de aparitia omului..."
"Dupa caderea lui Adam, din Biblie reiese ca perioada in care Adam a fost aruncat pe pamant coincide cu anul 4000 i.Hr. .Dar noi stim ca pamantul este vechi de sute de mii de ani".
"Mai putem noi crede in Dumnezeul care-i vorbeste lui Moise dintr-un tufis? Dumnezeul care ucide intai-nascutii egiptului si conduce Poporul Ales in razboiul contra canaaneenilor? Care-l omoara pe Ozia pentru ca s-a atins de Chivotul Legii? Sau poate acestea erau doar niste simbolisme orientale? Interesant, dar da. Poate impresionante la nivelul constiintei umane, dar in nici un caz ca manifestare a Divinitatii".
Si sursa: http://www.traditioninaction.org/ProgressivistDoc/
Cu alte cuvinte, Papa are cam aceeasi parere cu Sfantul Augustin. Incredibil !

Intre timp, nu uitati, va astept pe forumurile catolice, dupa cum ati promis.
  #528  
Vechi 25.08.2010, 22:19:11
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Linkul nu este mort ! Face trimitere la o pagina scrisa in limba germana !

Avem si noi ortodocsii falitii nostrii, dar nu-s la varf ! Adica nu-s acolo de unde ar putea sa ne strambe ca pe voi !
Ce vorbiti domnule ?! Pai pe alt thread il iau coreligionarii dumneavoastra in suturi pe ditamai Mitropolitul, IPS Joanta, ca e eretic, ecumenist etc.

Intr-un alt thread o pateste (si tot din partea ortodocsilor) insasi Patriarhul Constantinopolelui.

Ca sa nu mai vorbesc in ce fel a fost facut IPS Corneanu, tot de catre ortodocsi.

Asa ca, hotarati-va, ori aveti la varf faliti (ca doar o sustin chiar ortodocsii), ori ortodocsii care isi injura ierarhii pentru ecumneism gresesc grav.

In ce priveste linkul, dupa cum am spus, e mort. Oricine se poate convinge, cu un simplu click.
  #529  
Vechi 25.08.2010, 22:41:50
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cu linkul mai bine pe maine, caci acum nu se mai deschide...
Cu falitii enumerati sunt de acord..Sunt contestati in fel si chip, dar inca n-au schimbat ortodoxia. Inca ne mai da Dumnezeu lumina la Ierusalim !
  #530  
Vechi 26.08.2010, 00:08:09
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ce vorbiti domnule ?! Pai pe alt thread il iau coreligionarii dumneavoastra in suturi pe ditamai Mitropolitul, IPS Joanta, ca e eretic, ecumenist etc.

Intr-un alt thread o pateste (si tot din partea ortodocsilor) insasi Patriarhul Constantinopolelui.

Ca sa nu mai vorbesc in ce fel a fost facut IPS Corneanu, tot de catre ortodocsi.

Asa ca, hotarati-va, ori aveti la varf faliti (ca doar o sustin chiar ortodocsii), ori ortodocsii care isi injura ierarhii pentru ecumneism gresesc grav.

In ce priveste linkul, dupa cum am spus, e mort. Oricine se poate convinge, cu un simplu click.
Bă băiatule, dacă a intrat cumva dracu în tine spune-ne și nouă că poate îți punem un cuvânt bun ca să ai intrare mai rapidă pe la Frăsinei !!

Băi "creștinule", tu înainte să mai deschizi gura, pune mâna și studiază Revelația Dumnezeiască, nu învățăturile mincinoase "revelate" ale unor papi "infailibili" !!

Ți-ai dat din nou măsura posibilităților și a competenței dumitale în materie de mistificare. Dacă pentru dumneata niște critici raționale și de bun-simț, argumentate, sunt niște "luări la șuturi" și "înjurături", atunci nu ne mai rămâne decât să îți acordăm premiul cel mai mare pentru mistificator cu mască de creștin !!! Ești jalnic, mă băiatule, altceva mai bun, în afară de tehnici de mistificare a adevărului, te mai învață pe la școlile latinești ?!!
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican