Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.08.2008, 09:46:34
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Ai raspuns exacta asa cum ma asteptam. Adica deloc.
Ai venit cu aceste citate care nu servesc deloc ca raspuns la ce ai fost intrebat.
Acolo se spune clar apostolilor: 1 Cor.10.2
"Tot ce se vinde in macelarie sa mancati". Nu se refera la aburelile tale de jertfe idolesti sau la spalarea mainilor pe care vrei sa le insinuezi aici. Despre jertfa adusa idolilor se refera mai incolo la 1 Corinteni . In loc sa fii onest si sa spui ca tineti anumite interdictii la mancaruri pentru ca asa v-a invatat Ellen White umbli cu baliverne sectaresti.
Va dau si eu un verset clar:
"Adevãrat vã spun cã vamesii si curvele merg înaintea voastrã în Împãrãtia lui Dumnezeu."(Matei cap.21:31). Sunt spusele Domnului Iisus Hristos asa ca au mare greutate. Ce se intampla daca la scoatem din context? Ne apucam de hotii si curvie.

Dvs. ati scos din context un verset ca sa iasa o interpretare pe placul dvs. Este vorba de versetul din 1 Corinteni cap 10:25 (nu vers. 2). In capitolul 1 Corinteni cap 10 se trateaza o anumita problema: mancarea jertfita idolilor. Cine este interesat de adevar sa citeasca cu atentie 1 Corinteni cap. 10:23-33 si 1 Corinteni cap.8:1-13(unde este tratata aceeasi problema). Redau, totusi, niste versete:

"Dar nu toti au cunostinta aceasta. Ci unii, fiind obisnuiti pînã acum cu idolul,mãnîncã un lucru ca fiind jertfit unui idol; si cugetul lor, care este slab, este întinat. Dar nu carnea ne face pe noi plãcuti lui Dumnezeu: nu cîstigãm nimic dacã mîncãm din ea, si nu pierdem nimic dacã nu mîncãm. Luati seama, însã, ca nu cumva aceastã slobozenie a voastrã sã ajungã o piatrã de poticnire pentru cei slabi. Cãci dacã te vede cineva pe tine care ai cunostintã, cã sezi la masã într-un templu de idoli, cugetul lui, care este slab, nu-l va împinge pe el sã mãnînce din lucrurile jertfite idolilor?si astfel, el, care este slab, va pieri din pricina acestei cunostinþe a ta: el, fratele, pentru care a murit Hristos! Dacã pãcãtuiti astfel împotriva fratilor, si le rãniti cugetul lor slab, pãcãtuiti împotriva lui Hristos.
De aceea, dacã o mîncare face pe fratele meu sã pãcãtuiascã, nu voi mînca niciodatã carne, ca sã nu fac pe fratele meu sã pãcãtuiascã.(1 Corinteni cap 8:1-13).

Aceleasi probleme (mancare jertifita idolilor, cugetul celui slab, etc.) sunt tratate si in 1 Corinteni cap. 10, de unde dvs. ati "extras" un verset ca sa va argumentati teoria.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.08.2008, 10:28:50
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Alta smecherie sectareasca. De cand discuti dumneata cu mine, asa impresie slaba legata de intelectul meu ti-am facut ?
De ce nu ai dat si continuarea la versetul pe care l-ai citat (Fapte 10. 14)? Ce ii raspunde D-zeu imediat? Fapte.10.15:
"Pe cele care le-a curatit Dumnezeu tu sa nu le numesti spurcate"
Domnule Ovidiu, este traba dvs. daca nu va place adevarul, dar ganditi-va ca mai sunt si alte persoane care citesc postarile dvs., care nu cunosc bine Sfanta Scriptura si pot fi duse in eroare.

Nu am o impresie slaba despre intelectul dvs. Dimpotriva, consider ca sunteti mult mai bine pregatit decat mine, din acest punct de vedere. Capacitatea dvs. intelectuala, daca ar fi insotita si de o dorinta sincera dupa adevar, ar fi un mare castig.

Daca tot ati postat inca un verset din Faptele apostolilor cap. 10, de ce nu postati mai multe? "Ce a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat"(Faptele apostolilor cap. 10:14). Avand in vedere pregatirea dvs., eu cred ca stiti bine ca in acest verset nu este vorba nicidecum despre mancare. In Fap. ap. cap 10., apostolul Petru are o vedenie, cu tot felul de dobitoace si taratoare. I se spune "Petre, scolate, taie si mananca"(vers. 13). "Nicidecum Doamne", a raspuns Petru, "caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat"(vers.14) "Si glasul i-a zis:"ce a curatit Dumnezeu sa nu numesti spurcat"(vers. 15). Ce vrea sa spuna acest verset 15? Vedenia aceasta se repeta de trei ori. "Petru nu stia ce sa creda despre intelesul vedeniei"(vers. 17). Apostolul nu s-a grabit sa interpreteze in stilul dvs. El stia ca Dumnezeu este neschimbator. Stia ca daca Dumnezeu a impartit de la inceput animalele in curate si necurate, acest lucru nu se va schimba. Ce se intampla in continuare? La apostolul Petru vin niste "neamuri"(neevrei). Ce va face apostolul? Va merge cu ei sau nu va merge? "Stiti", le-a zis el, "cã nu este îngãduit de Lege unui Iudeu sã se însoteascã împreunã cu unul de alt neam, sau sã vinã la el; DAR DUMNEZEU MI-A ARATAT SA NU NUMESC PE NICI UN OM SPURCAT SAU NECURAT"(Fap. ap. cap 10:28). Si sfantul apostol a inteles ca trebuie sa-si schimbe atitudinea fata de oameni nu fata de animalele curate sau necurate.

Pentru cei interesati de adevar (si pentru d-l Ovidiu): cititi cu atentie Faptele apostolilor cap. 10:1-34. Acolo totul este limpede. Insusi apostolul Petru da explicatii (nu marian sau Ovidiu).

Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.08.2008, 10:41:32
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Interpretarea ta este cat se poate de ignoranta.
Reiau versetul Ioan 5.18 Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci si pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său
Grecescul "elyen" tradus in Biblia ortodoxa cu termenul "a dezlega" nu are un corespondent foarte precis in limbile moderne. Cuvantul inseamna si "a dezlega" si "a desfiinta" si "a sparge" si "a face bucati"
Iti ofer mai jos cele mai serioase traduceri protestante ale Bibliei, reluând acelasi verset:

International Standard Version (2008)
John 5:18 So the Jews were trying all the harder to kill him, because he was not only breaking the Sabbath but was also calling God his own Father…
King James Bible
John 5:18 Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath, but said also that God was his Father, making himself equal with God.

Citat:
În prealabil postat de mariann
Cum puteti sa spuneti ca Domnul Iisus Hristos a "desfiintat" ceea ce Dumnezeu a sfintit si binecuvantat pe vecie.
"DUMNZEU A BINECUVANTAT ZIUA A SAPTEA SI A SFINTIT-O"(Facerea cap2:3)
"CE BINECUVANTEZI TU DOAMNE RAMANE BINECUVANTAT PE VECIE"(1 Cronici cap 17:27)
Exact. Există zeci de versete in Biblie in care Dumnezeu binecuvanteaza pe urmasii lui Avraam, Isac si Israel. Insa crestinii din ziua de azi nu sunt urmasii genetici ai poporului evreu, ci sunt urmasii spirituali ai lui Israel:

Gen 18.18 Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare si tare si printr-insul se vor binecuvânta toate neamurile pământului

Raspunsul este la indemana oricarui crestin cu bun simt:
Hristos a fost Dumnezeu. Hristos a fost implinirea si sfarsitul Legii Vechi
“Caci Hristos este sfirsitul Legii, pentruca oricine crede in El, sa poata capata neprihanirea” (Rom. 10:4).
Gal 3.24 Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne indreptăm din credintă. Iar dacă a venit credinta, nu mai suntem sub călăuză
Luca 16.16 Legea si proorocii au fost până la Ioan; de atunci Impărătia lui Dumnezeu se binevesteste si se ia cu asalt.

Nu ai dat niciodata, nici un fel de explicatie plauzibila nici la:
Gen 17.7 -10 Voi pune legământul Meu intre Mine si intre tine si urmasii tăi, din neam in neam, să fie legământ vesnic…Iar legământul dintre Mine si tine si urmasii tăi din neam in neam, pe care trebuie să-l păziti, este acesta: toti cei de parte bărbătească ai vostri să se taie imprejur.
De ce nu tin adventistii si practica taierii imprejur (care tot legamant vesnic era), daca sunt asa de indragostiti de Legea Veche si celelelte porunci?

Si mai e un aspect pe care trebuie clarificat. O intrebare la care voi adventistii nu veti avea niciodată raspuns. Intrebarea de mai jos nu ti se adreseaza atat tie (pentru ca iti cunosc nivelul) cat "batranilor" din secta ta, care te-au "lamurit scriptural".
Iisus Hristos care a fost Acelasi cu Creatorul universului, a propovăduit si prin tinuturie ne-evreiesti: Samaria, Decapole, Sidon, Cisiordania (Marcu 5.20, 7.31, Mat. 4.25), a propovaduit si ne-evreilor. Nu era normal ca daca le vorbea neamurilor care nu stiau de Sabat, sa ii invete sa tina sambăta?
Moise a scris zeci de pagini in Vechiul Testament, referitoare la Sabat si la randuielile acestei zile. La Hristos nu apare nimic de acest gen, dimpotriva.
Sfintul Apostol Pavel si altii au propovaduit la sute si mii de romani, greci, cretani, aramaici, adica unor populatii pagane care nu aveau habar nici de Scriptura, nici de Mesia, nici de unicul Dumnezeu, darămite de obiceiurile evreiesti cum era acela al tinerii Sabatului. Arata-mi o singura frază, un singur cuvintel in tot Noul Testament in care apostolii le spun popoarelor de cinstirea sambetei si de randuielile sabatului. Nu era normal sa ii invete despre Sabat daca acesta era necesar?
Dimpotrivă, apostolul Pavel le atrage atentia grecilor si evreilor crestini din Colos sa se fereasca de pacalelile Sabatului:
Col 2.16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul este al lui Hristos.
Sunt curios ce răspuns ai primi dacă ai ridica această problemă la Adunarea sectărească a ta.

Din toata insiruirea pe care ati postat-o, ar trebui sa inteleg, printre altele, ca CELE ZECE PORUNCI, nu mai trebuiesc respectate (in special porunca a patra).

Avand in vedere ca titlul acestui topic este "Despre sfanta traditie", propun sa mutam discutia pe topicul "Despre baptisti, penticostali, adventisti". Cred ca este mai potrivit. La aproape toate intrebarile si insinuarile puse de dvs., v-am mai raspuns pe acel topic. Nu e nimic, am s-o fac din nou si cu argumente noi (nu poti in, postarile pe un forum, sa epuizezi toate argumnetele biblice - ar iesi cateva volume de tratate teologice).

Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.08.2008, 10:47:25
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de vsovi
e plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu shi alea nu-s idoli! pricepi dumneata? ci
E plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu in Vechiul Testament, unde credinta avea la baza multa simbolistica. Dar nu mai gasim aceste lucruri in Noul Testament, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos. Nu mai avem nevoie de somboluri. Dati-mi, va rog, cateva exemple de lucruri din Noul Testament.

Eu stiu ca sfintii apostoli nu carau cu ei obiecte de cult si nici nu se gasea asa ceva in locurile de adunare. Si credinta celor din primul secol o depasea cu mult pe a noastra.
cum numai in vechiul Testament cand in Noul Testament se scrie ca intru ale Sale a venit shi nu l-au primit deci ale Sale erau Toate pe care le-a dat in Vechiul, in Noul shi in Apocalipsa dar shi in toate cele ale sfintzilor... shi nu erau numai simboluri ci lucruri vii shi mantuitoare la care a mai adaugat mereu... ca mereu mai sfintzeshte shi mai binecuvanteaza cate ceva... iar lucrurile curatzite de Dumnezeu sa nu numeshti dumneta spurcate adica idoli... iata fac o paralela cu citatul acela... shtii dumneata care.

hai c-am incheiat cu dumneata ca pe dumneata nu te intereseaza ce este scris ci sa ne invartoshezi cu ceea ce atzi vrea voi sa fie scris...

777772x???:(:(
Se pare ca nu m-ati inteles. O sa fiu mai explicit. Dau cateva exemple de obiecte de cult (lucrurile lui Dunezeu) folosite in Vechiul Testament: sfesnicul cu sapte brate, masa pentru punerea painilor, altarul tamaierii, altarul arderilor de tot, etc. Acum, va rog, dati-mi si dvs. cateva exemple de obiecte de cult folosite in Noul Testament, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos (adica, obiecte folosite de crestinii din primul secol).
Reply With Quote
  #85  
Vechi 03.08.2008, 17:13:25
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Potirul a fost nelipsit de la ,,frangerea painii', adica de la ritualul Sfintei Liturghii reprezentand paharul folosit de Mantuitorul la Cina cea de Taina (Matei 26,27), despre care Sf. Ap. Pavel spune:,, Paharul binecuvantarii pa care il binecuvantam, nu este oare, impartasirea cu sangele lui Hristos?'(I Cor 10,16)
Discul reprezinta talgerul sau blidul din care a luat painea Mantuitorul si a frant (Marcu 14,20)
Multe din obiectele de cult precum sunt cadelnita sau catuia, candelele, sfesnicul au fost preluate din Templul Vechiului Testament ca si icoanele dealtfel:
18. Apoi să faci doi heruvimi de aur; și să-i faci ca dintr-o bucată, ca și cum ar răsări din cele două capete ale capacului;
19. Să pui un heruvim la un capăt și un heruvim la celălalt capăt al capacului.
20. și heruvimii să-i faci ca și cum ar ieși din capac. Heruvimii aceștia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar fețele să și le aibă unul spre altul; spre capac să fie fețele heruvimilor.
21. Apoi să pui acest capac deasupra la chivot, iar în chivot să pui legea ce îți voi da.
22. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ție și îți voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel.(Iesirea 25,18-22)
Cum crezi ca statea Moise in fata lui Dumnezeu care-i se arata intre cei doi heruvimi, cumva in picioare sau cu fata la pamant cum il vedem pe Iosua, urmasul sau ca face?
Atunci Iosua și-a sfâșiat veșmintele sale, a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului și a stat așa până seara și el și bătrânii lui Israel și și-au presărat pulbere pe capetele lor. (Iosua 7,6)
Se inchinau ei acolo inaintea unui lucru facut de maini omenesti sau cumva se impidicasera? Voi asta nu ati inteles: diferenta intre icoana care este chip al unor persoane sfinte precum Heruvimii de pe capacul Chivotului sau tesuti in panza cortului si in panza ce despartea Sfanta de Sfanta Sfintelor, chipul lui Hristos si al Sfintilor si idolii care erau chipul unor fiinte ce nu aveau existenta reala (dagon, astartele, baal) sau chipul unor animale (vitelul de aur). Icoanele sunt mijlocitoare de har si facatoare de minuni precum Chivotul, toiagul lui Moise, cojocul lui Ilie. Materia este mijlocitoare de har. Mantuitorul a inviat si S-a inaltat cu trupul pe care nu L-a parasit.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 03.08.2008, 23:06:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Acum, va rog, dati-mi si dvs. cateva exemple de obiecte de cult folosite in Noul Testament, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos (adica, obiecte folosite de crestinii din primul secol).
Crucea- pentru noi altarul de jertfa al Mantuitorului. Nu este obiect de tortura, de buna voie S-a jertfit, daca S-ar fi rusinat ar fi ocolit crucea. Insa in Cruce intalnesc iubirea nemarginita a lui Dumnezeu. Daca in vechime altarul de jertfa era sfant, loc sacru, de ce nu si Noul Testament?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.08.2008, 16:24:46
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Daca in vechime altarul de jertfa era sfant, loc sacru, de ce nu si Noul Testament?
in noul testament nu mai exista jertfa
Reply With Quote
  #88  
Vechi 05.08.2008, 16:48:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Daca in vechime altarul de jertfa era sfant, loc sacru, de ce nu si Noul Testament?
in noul testament nu mai exista jertfa
Imi pare rau, Hristos este in stare de jertfa, o stare de jertfa despre care ne vorbeste Apocalipsa. Noi nu discutam de comemorari, ci de reacualizari. Hristos nu mai moare, dar pentru fiecare generatie se prelungeste in stare de jertfa.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 05.08.2008, 16:55:41
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Imi pare rau, Hristos este in stare de jertfa, o stare de jertfa despre care ne vorbeste Apocalipsa. Noi nu discutam de comemorari, ci de reacualizari. Hristos nu mai moare, dar pentru fiecare generatie se prelungeste in stare de jertfa.
cam confuz
Reply With Quote
  #90  
Vechi 05.08.2008, 17:07:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Imi pare rau, Hristos este in stare de jertfa, o stare de jertfa despre care ne vorbeste Apocalipsa. Noi nu discutam de comemorari, ci de reacualizari. Hristos nu mai moare, dar pentru fiecare generatie se prelungeste in stare de jertfa.
cam confuz
:D... asta-i cea mai buna poanta... confuz... adica in ceatza... adica voi adventishtii avetzi claritate... poi ramanetzi voi cu "claritatea" ca noi cautam limpezimea... inimii...:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49