Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.09.2010, 18:04:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Este un raspuns sincer si raportat la experienta personala,asa cum imi doresc.Nu cu citate sau cu raspunsuri din astea din care sa reiasa ca sfintii erau un fel de extraterestri,ca numai ei aveau Duh Sfant sau dragoste de Dumnezeu.Sa nu uitam ca un sfant contemporan ,Serafim Rose,a vaut cateva rataciri ,era si el un om ca si noi.
De fapt ,toti avem menirea si porunca de a deveni sfinti,sfintenia nu este o calitate care nu ne priveste si la care nu putem ajunge.

Referitor la raspunsul de ce posteau atat de aspru,un aspect ar fi acesta ,arhicunoscut,ca era necesar ca trupul sa fie supus sufletului,si cu cat crestea dorinta lor de a-L cunoaste pe Dumnezeu,cu atat doreau sa aibe sufletul cat mai liber,sa se poata ruga fara piedici.
A manca,atunci cand vrei sa duci o viata inalt duhovniceasca, poti vedea acest lucru ca o despartire temporara de Dumnezeu,ca o revenire pe pamant,ca o intarire a trupului si a predispozitiilor acestuia spre patimi,deci a manca poate provoca o mare tulburare,care nu este evidenta decat la cei imbunatatiti,noi nu mai simtim acest lucru.
A nu manca inseamna a te apropia de calitatea lumii ingeresti,de aceea si postul negru este bine vazut de Dumnezeu,nu neaparat doar ca o jertfa,ci si o ocazie de a te apropia mai mult de El.
Eu spun acum doar cateva aspecte,pot fi spuse mult mai multe,e ceea ce imi vine acum in minte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.09.2010, 18:05:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ma refeream la raspunsul Annei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.09.2010, 19:29:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Iisus a spus: Acesti soi de demoni nu ies decat prin rugaciune si post.
De aici vedem clar care sunt aripile desavarsirii: postul si rugaciunea neincetata.
Iar rugaciunea are cel mai mare efect noaptea,cand priveghem.Atunci mintea se curata cel mai usor si se inalta catre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.09.2010, 20:23:11
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
V-ati intrebat de ce oamenii care incercau sa duca o viata imbunatatita,printre primele masuri pe care le luau ,erau sa manance cat mai putin,cel mult o data pe zi,iar orele de somn sa le reduca la 1-2 sau 4 ore cel mult pe noapte?!
Nu-i un raspuns ,ci un comentariu:ia incercati in conditiile actuale,sa respectati acest regim-cu un servici care sa va solicite MINIM 8 ore pe zi(plus drumul cu diverse mijloace de transport la si de la locul de munca),viata de familie,cumparaturi,stat la diverse cozi pt.plata impozitelor,etc.
Daca ar fi sa facem ca sfintii,ar trebui sa ne retragem toti in pustie,si sa nu se mai casatoreasca nimeni,sa nu mai aiba nimeni un loc de munca,etc...SI SA NU MAI STEA NIMENI PE INTERNET(caz in care acest forum si aceasta discutie nu ar mai exista)!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.09.2010, 20:40:16
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu ai cum sa incerci un astfel de regim ,in conditiile actuale,intrebarea era insa de ce Sfintii incercau,intrebarea nu era de ce noi nu incercam,poate asta au subinteles unii...,dar chiar si in acest caz nu se justifica faptul ca nu se raspunde la intrebarea clara din topic....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.09.2010, 20:44:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Este un raspuns sincer si raportat la experienta personala,asa cum imi doresc.Nu cu citate sau cu raspunsuri din astea din care sa reiasa ca sfintii erau un fel de extraterestri,ca numai ei aveau Duh Sfant sau dragoste de Dumnezeu..
Ma bucura sa aflu ca dumneavoastra doriti de la partenerii de discutie raspunsuri raportate la experienta personala, si ca nu va doriti citate.

Poate ca ar fi fost bine sa aplicati aceste bune sfaturi la propriul dumneavoastra comportament forumistic, acum cateva saptamani, cand ati umplut un thread despre catolicism cu kilometri de citate, refuzand sa formulati vreun argument personal, dupa ce ati recunoscut (sincer, ce-i drept) ca subiectul va depaseste...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.09.2010, 20:53:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu stiu de ce te implici pe acest subiect,voi mai stiti ce e acela post? Poate mai mult din auzite,sau din Evanghelie,caci practic voi mergeti pe alte criterii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.09.2010, 20:59:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu stiu de ce te implici pe acest subiect,voi mai stiti ce e acela post? Poate mai mult din auzite,sau din Evanghelie,caci practic voi mergeti pe alte criterii.
Ma implic pentru a va atrage atentia asupra comportamentului dumneavoastra duplicitar si dublelor standarde pe care le folositi.

In aceasta discutie aveti pretentia de a impune celorlalti participanti un anumit mod de a posta, pe care dumneavoastra insiva il dispretuiti in alte discutii.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.09.2010, 01:43:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De multe ori este greu sa-i imitam pe sfinti si din motive de clima: acolo unde temperaturile zilnice se ridica peste 30 sau 40 grade Celsius, este f usor a nu manca. am fost in acele zone calduroase ale Mediteranei, si foamea dispare atunci cand simti aburul fierbinte al zilei. nici seara nu este mai rece si atunci e posibil sa poti posti si 2 zile la rand. Cu apa e mai greu.

Spunea cineva mai sus, ca nu poate tine post cel, care munceste. Am tinut post si am muncit, mancad doar salate de legume crude. Corpul se reface, caci ii este usor a digera legumele crude. Foamea care apare, poate fi stinsa cu un mar sau cateva frunze de salata; mai mult nu trebuie. Deci se poate.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.09.2010, 10:43:59
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Atunci cand iubesti pe Dumnezeu mai presus de orice , atunci cand te hotarasati sa mergi pe calea asta, a nevointei din dragoste pentru Dumnezeu, incepi singur, de la sine, sa mananci putin , sa dormi putin, pentru ca atunci cand pui capul pe perna si adormi, starea de trezvie dispare, vin vise, care te smintesc, corpul amorteste, simturile dorm. Atunci cand mananci , corpul se leneveste, se ingreuneaza, cade prada ispitelor de tot felul. Iata de ce trebuie sa dormi cat mai putin sa manaci cat mai putin, iar in timpul castigat te rogi mai mult, esti alaturi de Dumnezeu mai mult.
Nu degeaba un avva spune ca o ora de somn e deajuns si atunci cand o facea isi certa propriul trup spunand: rob rau ce esti iti ajunge o ora de somn.
Si astazi calugarii asceti din Athos dorm putin, mananca putin si se roaga mult , sunt cu Dumnezeu mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
vorbiti-mi putin! anaecaterina Generalitati 86 21.07.2010 10:13:39
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00