Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2011, 00:05:05
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Dumitru73, nu vrei sau nu poti sa raspunzi la intrebare?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2011, 00:58:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Fii bun si spune-mi te rog si mie unde scrie si de cand aceasta dezlegare in randuiala Sfintei Impartasanii
Până răspunde Dumitru, îți dau eu un indiciu: de la duhovnic. Am pățit-o și eu în Sâmbăta Mare. Bolnav fiind, a trebuit să iau pastile pentru a putea rezista la Înviere. Mi-am sunat duhovnicul și am primit permisiunea pentru împărtășanie.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.05.2011, 08:55:12
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Până răspunde Dumitru, îți dau eu un indiciu: de la duhovnic. Am pățit-o și eu în Sâmbăta Mare. Bolnav fiind, a trebuit să iau pastile pentru a putea rezista la Înviere. Mi-am sunat duhovnicul și am primit permisiunea pentru împărtășanie.


Da, multumesc pentru raspunsul tau. Anul trecut si eu am avut marea dorinta sa ma impartasesc in noaptea Invierii .Duhovnicul mi-a spus ca de sambata de la ora 12 sa nu mai mananc nimic si pana la sluja de Inviere sa dorm neaparat.
Apoi, dansul merge in posturi sau cand e nevoie, acasa, la cei bolnavi, la prima ora a diminetii sa-i spovedeasca si sa-i impartaseasca, tocmai fiindca- spunea ca sunt bolnavi, oameni neputinciosi care depind de anumite tratamente. Sincer, n-am auzit de dezlegarea de a lua medicamente si apoi sa te impartasesti. Dar, bineinteles, duhovnicul este cel care are puterea de a lega si a deslega, este singurul raspunzator de aceasta problema.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Am voie să mă scarpin după ureche în timpul slujbei? Mihailc Generalitati 42 30.08.2011 22:21:44
Otpustul slujbei cununiei Ontario Nunta 2 28.10.2010 00:19:17
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 19:51:02