Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2008, 20:41:24
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu sunt de acord cu transplantul de organe. Mi se pare sinistru si total lipsit de etica si de morala crestina sa astepti sa moara un om ca sa poti tu sa traiesti. Aici nu poate sa fie lucrarea lui Dumnezeu. Cat de crestineasca e lista de asteptare? Ce este o lista de asteptare? Sa astepti: CE?! Ca un om sa moara si tu sa-ti continui viata. Stiu ca BOR nu respinge ideea transplantului de organe, ba chiar este de acord cu aceasta <izbanda a stiintei> in anumite conditii. Nu inteleg de ce aceeasi BOR nu este de acord si cu fertilizarea <in vitro> ! E tot o joaca de-a Dumnezeu. Poate chiar mai putin AMORALA, pentru ca nu presupune o lista de morti pentru a obtine o viata. Este medicina ca moartea cerebrala este MOARTE? Moarte reala?
Intr-una din zile la un post TV plin de stiri minunate, erau intervievati niste oameni tristi, bolnavi, dependenti de dializa, care n-avusesera norocul?! sa fie compatibili cu rinichii unui nefericit faramat intr-un accident de masina. Unul dintre ei a spus: <ce sa fac, o sa mai astept, ma rog si eu lui Dumnezeu sa reusesc data viitoare>. Am intepenit. Voi chiar credeti ca Dumnezeu e in spatele acestei metode?
Pai, intr-un viitor, care nu este prea departe, se va ajunge poate si sa se inventarieze oamenii care au doua maini, in defavoarea acelora care din diverse cauze au ramas fara niciuna. Si se vor face liste de donatori de cate o mana. De ce sa ai doua maini, cand altul n-are macar una.
Daca pamantul a ajuns acum la capatul puterilor, este pentru ca oamenii s-au jucat de-a Dumnezeu. Si de aici toti am avut de pierdut.
Daca suntem de acord cu transplantul, si chiar il binecuvantam, (asa cum si cei care plecau la razboi erau binecuvantati<sa omoare oameni…in razboaiele drepte…cat de drept poate sa fie un macel?) de ce nu suntem de acord si cu clonarea. Sunt oameni atat de distrusi prin pierderea unei fiinte dragi, incat ar fi impacati cu ei insisi daca ar fi din nou cu fiinta draga, chiar si prin clonare. De ce nu suntem de acord si cu contraceptia? Nu e tot un joc de-a Dumnezeu?
Pai daca suntem de acord cu transplantul, de ce ar fi mai anticrestina medicina homeopata? (Am citit ceva tot aici pe site). De ce ar mai anticrestina reflexoterapia, sau acupunctura, sau presopunctura? De ce ar fi mai anticrestin tratamentul prin bioenergie? Ca toate aduc alinare, un anumit fel de alinare.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.05.2008, 22:05:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de volga
Nu sunt de acord cu transplantul de organe. Mi se pare sinistru si total lipsit de etica si de morala crestina sa astepti sa moara un om ca sa poti tu sa traiesti. Aici nu poate sa fie lucrarea lui Dumnezeu. Cat de crestineasca e lista de asteptare? Ce este o lista de asteptare? Sa astepti: CE?! Ca un om sa moara si tu sa-ti continui viata. Stiu ca BOR nu respinge ideea transplantului de organe, ba chiar este de acord cu aceasta <izbanda a stiintei> in anumite conditii. Nu inteleg de ce aceeasi BOR nu este de acord si cu fertilizarea <in vitro> ! E tot o joaca de-a Dumnezeu. Poate chiar mai putin AMORALA, pentru ca nu presupune o lista de morti pentru a obtine o viata. Este medicina ca moartea cerebrala este MOARTE? Moarte reala?
Intr-una din zile la un post TV plin de stiri minunate, erau intervievati niste oameni tristi, bolnavi, dependenti de dializa, care n-avusesera norocul?! sa fie compatibili cu rinichii unui nefericit faramat intr-un accident de masina. Unul dintre ei a spus: <ce sa fac, o sa mai astept, ma rog si eu lui Dumnezeu sa reusesc data viitoare>. Am intepenit. Voi chiar credeti ca Dumnezeu e in spatele acestei metode?
Pai, intr-un viitor, care nu este prea departe, se va ajunge poate si sa se inventarieze oamenii care au doua maini, in defavoarea acelora care din diverse cauze au ramas fara niciuna. Si se vor face liste de donatori de cate o mana. De ce sa ai doua maini, cand altul n-are macar una.
Daca pamantul a ajuns acum la capatul puterilor, este pentru ca oamenii s-au jucat de-a Dumnezeu. Si de aici toti am avut de pierdut.
Daca suntem de acord cu transplantul, si chiar il binecuvantam, (asa cum si cei care plecau la razboi erau binecuvantati<sa omoare oameni…in razboaiele drepte…cat de drept poate sa fie un macel?) de ce nu suntem de acord si cu clonarea. Sunt oameni atat de distrusi prin pierderea unei fiinte dragi, incat ar fi impacati cu ei insisi daca ar fi din nou cu fiinta draga, chiar si prin clonare. De ce nu suntem de acord si cu contraceptia? Nu e tot un joc de-a Dumnezeu?
Pai daca suntem de acord cu transplantul, de ce ar fi mai anticrestina medicina homeopata? (Am citit ceva tot aici pe site). De ce ar mai anticrestina reflexoterapia, sau acupunctura, sau presopunctura? De ce ar fi mai anticrestin tratamentul prin bioenergie? Ca toate aduc alinare, un anumit fel de alinare.
- e o diferenta intre invidia ca cineva are rinichi si altul nu are (seamana cu invidia omului bolnav pe cel sanatos), si lista de asteptare pentru transplant, la momentul cand va binevoi Dumnezeu sa moara cineva in accident. Si Dumnezeu chiar permite sa moara tineri in accidente, El stie de ce. Mie mi se pare ca ti-e greu sa accepti asta.
- tot ce stiinta descopera, eu sunt sigura ca Dumnezeu cunoaste- si permite.
- grea intrebare pentru Dumnezeu: de ce exista accidente? De ce exista maceluri? De ce au fost si exista razboi? - mie asta mi se pare ca nu intelegi tu. (nici eu, dar asta e!) Macar prin transplant, se transforma ceva sinistru, care oricum se intampla, in ceva folositor: sansa ca un om sa mai aiba zile- poate chiar zile de pocainta
- pamantul a ajuns la capatul puterilor, populatia imbatraneste, in loc sa moara (sa ne traiasca bunicii!),copiii nu mai mor pe capete ca pe vremea bunicilor, la nastere sau pana cand implinesc 1 an, pentru ca medicina a evoluat. Slava lui Dumnezeu!
- nu pune la un loc homeopatia cu bioenergia! Macar gandeste ca bioenergia o practica ce care isi descopera energii necunoscute in ei insisi, iar homeopatia o practica un medic care o invata.

Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2008, 21:46:43
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Z. Lidia

1. Ceea ce Dumnezeu ingaduie, nu inseamna ca si accepta. Dumnezeu ingaduie actiunile oamenilor pentru ca nu-i considera pe oameni robi. Fiecare are dreptul la liberul arbitru. In virtutea acestui liber arbitru s-au produs toate relele de la pacatul protoparintilor pana acum. Liberul arbitru a permis oamenilor sa faca razboaie peste razboaie, sa-si asupreasca semenii, sa-i tina in robie. Daca um om este criminal, nu inseamna ca asa i-a fost scris, sau ca asta e voia lui Dumnezeu. Asta a fost calea pe care si-a ales-o si este in totalitate raspunzator pentru asta. S-a dus catre Diavol si a fugit de Dumnezeu.
Cred in continuare ca lista de asteptare este sinistra si ca omul se joaca de-a Dumnezeu. Daca eu ma rog sa obtin un ficat compatibil sau un rinichi, sau o inima compatibila cu mine…. Astea de unde vin? De la un om care a murit. Deci, in conlcuzie, eu ma rog sa moara cineva ca sa pot eu sa traiesc. Dar, intreb din nou, poti sa-i ceri lui Dumnezeu sa moara un om pentru tine? E o rugaminte CRESTINA?
2. Nimic nu se intampla pe pamant fara stirea lui Dumnezeu, sau fara ca Dumnezeu sa ingaduie asta. Nu inseamna ca tot ce se intampla pe pamant este si bineplacut lui Dumnezeu.
3. Dumnezeu stie tot ce descopera stiinta. Dumnezeu stie tot ce gandesc toti oamenii de pe pamant. EL este atoatestiutor si atotputernic. Crezi oare ca s-a bucurat tare cand STIINTA a descoperit fisiunea nucleara si oamenii de STIINTA au facut bomba atomica? Oare s-a bucurat Dumnezeu cand au fost lansate bombele de la Hiroshima si Nagasaki, atolul Bikini si celelalte care i-au urmat? Oare s-a bucurat Dumnezeu cand milioane de oameni au murit in lagarele de concentrare naziste, in gulagul sovietic sau in inchisorile comuniste? Nu tot ce se intampla pe pamant este voia lui Dumnezeu. NU asa a vrut Dumnezeu, asa a vrut omul.
4. Pamantul chiar a ajuns la capatul puterilor. Vezi: poluarea, incalzirea globala, bolile genetice, bolile incurabile ca HIV Sida, Alzheimer, cancerul, autismul, bolile CIVILIZATIEI, saracia crunta a milioanelor de oameni care traiesc in Africa si Asia. Si obezitatea, diabetul si toate bolile de nutritie si alcoolismul, drogurile etc. in tarile Civilizate. Crezi ca inundatiile din fiecare an din nordul Moldovei, si in general din tara noastra, n-or avea nici o legatura cu defrisarea salbatica practicata in ultimii 15-16 ani?
Bineinteles ca e o binecuvantare a lui Dumnezeu ca oamenii traiesc ceva mai mult. Sa ne amintim insa cam cat traiau oamenii in vechime? Cam cat a mai trait Noe dupa Potop?
5. Homeopatia este o specialitate medicala (e practicata de medici, persoane care au studiat medicina etc.). Dar si medicii care practica cu SUCCES fertilizarea in vitro, sunt persoane care au studiat medicina (obstetrica-ginecologie, biochimie etc.) si ei zic ca-i ajuta pe oameni. Este Biserica Ortodoxa Romana de acord cu aceste practici? Criteriile de aprobare/dezaprobare mi se par subrede sau sunt in afara principiilor crestine.
6. Tratamentul bolilor si intretinerea starii de sanatate prin reflexoterapie, acupunctura, presopunctura, bioenergie fac parte deja din medicina alternativa.
7. Daca omul bolnav este invidios pe cel sanatos, inseamna ca nu este crestin si nu accepta ca boala poate fi o cale de apropiere de Dumnezeu. (<Apasatoare este crucea bolii, Sfinte Nectarie, si inca si mai grea este atunci cand nu vedem in ea leacul trimis de Dumnezeu pentru tamaduirea sufletelor noastre. Cerandu-ti sa te rogi pentru inteleptirea celor care cartesc din pricina bolilor, te rugam sa le vii in ajutor, tamaduindu-i degraba, ca sa-ti cante impreuna cu noi….> Acatistul Sf. Nectarie Taumaturgul, Icosul al VI-lea ).
8. Invidia- indiferent cum se manifesta si de ce - este un pacat.

Oare, de cate ori, de-a lungul timpului, Omul s-a numit Dr. Faust si semnand pactul cu Diavolul, s-a jucat de-a Dumnezeu?!

Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2008, 14:17:38
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit


Acum am gasit pe site, <Moartea cerebrala>, articol scris de prof. univ. dr. Pavel Chirila ; daca il cititi comparativ cu articolul <Transplantul de organe din punct de vedere ortodox> scris de preot prof. dr. Vasile Raduca, o sa aflati, cu surprindere, ca mai ortodox vorbeste despre acest procedeu stiintific, dl. prof. univ. dr. Pavel Chirila, care nu cred ca e preot. Cititi-le, ca merita.
Dumnezeu sa ne ocroteasca, sa ne ajute sa nu ratacim calea pe care El ne-a dat-o.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2008, 00:18:34
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu cred ca donarea de organe este pacat ,trupul fiind templu al duhului sfint ,care va invia la sfirsit si va vietui impreuna cu sufletul.Deci cum va fi el asa de ...fara inima ..rinichi..ficat..:thumbsup:
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2008, 12:04:00
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu cred ca donarea de organe este pacat ,trupul fiind templu al duhului sfint ,care va invia la sfirsit si va vietui impreuna cu sufletul.Deci cum va fi el asa de ...fara inima ..rinichi..ficat..:thumbsup:
Interesant este ce se intampla cu Sfintele Moaste: mici particele din trupurile Sfintilor nostri sunt in parti diferite de lume, la diferite biserici, la kilometri distanta. Daca Invierea este cum o vezi tu, nu stiu cum vor reusi acestia sa se adune.
Egiptenii au descoperit metode de imbalsamare, au construit piramide pentru mortii lor. La noi mi se pare mai simplu: pamant suntem- in pamant ne vom intoarce.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2008, 13:25:32
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

nu vad de ce ar fi in neregula donarea de organe de la un om mort. acel trup nu mai are nicio valoare pt ca sufletul l-a parasit. este doar o bucata de carne pe care o vor manca viermii. de ce sa nu ajutam pe altii care poate si-au dat seama de pacatele lor si vor sa o ia pe drumul ncel bun? eu cred ca cei care nu sunt de acord cu transplantul de organe sunt putin egoisti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2008, 14:12:49
maysa_ferrer maysa_ferrer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

Normal ca trebuie sa acceptam donarea de organe...nu se pune problema ca Dumnezeu a hotarat sa murim si noi trebuie sa urmam Calea...oare nu tot acelasi Dumnezeu a permis evoluarea medicinei in folosul omenirii???iar organele nu provin de la un "mort", asa cum se exprima cineva intr-un mod mai mult sau mai putin plastic....organele provin de la o fiinta,organele insele fiind in stare de functionare...sa nu mai intreb pe toti acesti "vanitosi"in ale credintei cum ar reactiona daca alegerea ar privi o persoana apropiata lor....si apropos,nu chiar Credinta vede moartea ca pe o trecere in alta viata???Poate am eu o viziune ceva mai laica decat altii...sau o fi de vina bunul simt??
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2008, 21:31:15
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu cred ca donarea de organe este pacat ,trupul fiind templu al duhului sfint ,care va invia la sfirsit si va vietui impreuna cu sufletul.Deci cum va fi el asa de ...fara inima ..rinichi..ficat..:thumbsup:
nu cred ca dupa ce omul moare, trece in lumea cealalta, iar dupa judecata de apoi va mai avea nevoie de inima si rinichi, ma gandesc ca organismul nostru nu va mai functiona ca si acum pentru ca atunci am putea muri din nou ??? daca functiile organismului nostru vor functiona la fel, atunci ar putea oricand una din ele sa cedeze... se intelege cum vreau sa spun? :D:rolleyes:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2008, 06:41:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu cred ca donarea de organe este pacat ,trupul fiind templu al duhului sfint ,care va invia la sfirsit si va vietui impreuna cu sufletul.Deci cum va fi el asa de ...fara inima ..rinichi..ficat..:thumbsup:
nu cred ca dupa ce omul moare, trece in lumea cealalta, iar dupa judecata de apoi va mai avea nevoie de inima si rinichi, ma gandesc ca organismul nostru nu va mai functiona ca si acum pentru ca atunci am putea muri din nou ??? daca functiile organismului nostru vor functiona la fel, atunci ar putea oricand una din ele sa cedeze... se intelege cum vreau sa spun? :D:rolleyes:
Nu omul ca atare in trup, trece in cealalta lume, ci sufletul lui. Trupul se-ntoarce in pamantul din care a fost plamadit, iar sufletul ,La Cel ce i-a dat suflare de viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donarea de organe irina4m Generalitati 27 08.07.2017 05:40:19
Transplantul de organe! pisi Generalitati 43 02.02.2011 14:07:30
donarea de organe catalinoare Generalitati 1 06.11.2010 22:46:24