Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.10.2007, 19:03:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Este greu, dar nu imposibil. A sti sa ierti , a lasa de la tine cum se mai spune, se dobandeste in timp, dar eu cel putin nu cred in desavarsirea noastra. Sunt scapari inevitabile ale firii omenesti, important sa avem cat mai putine scapari in acest sens. Sa ne ocolim vrajmasul ? Da, este o solutie de moment, ce nu poate dura la infinit. Si atunci ? Sa ne inchidem in carapacea noastra si sa rabdam prin rugaciune , pentru a evita o galceava sau o suparare inutila.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.10.2007, 19:17:29
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Cum putem ierta pe aproapele ? Poate ca doar ni se pare ca a gresit, dar de fapt gandul nostru este rau ? Cum se vindeca aceasta rautate ?

Iaca asa: gandeste-te la raul tau. De ce vezi paiul din ochiul aproapelui, iar barna din ochiul tau n-o vezi ? Cand spune Mantuitorul asta, ne spune ca orice pacat al aproapelui nostru, oricat de grav ar fi, in comparatie cu pacatul nostru este un pai. Iar noi avem o barna. Oricat de curati am fi, daca vedem pacatul aproapelui, ne creste o "barna" in ochi. Asa ca cel care isi urmareste neputintele sale, isi vede neputintele sale si vrea sa dobandeasca iertare de la Dumnezeu, iubeste pe Dumnezeu, nu se mai ingrijeste de pacatele altora, ci se intoarce mai mult catre sine si catre Dumnezeu. Atunci problemele astea dispar. Eu, ce fac eu cu problemele mele ? Cum rezolv eu patima mea, cum rezolv mania mea ? Ce fac cu mine, ca sunt tulburat si suparat si maniat ? El poate ca a si uitat, dar eu ma lupt in mintea mea, il intorc pe toate partile: "De data asta, cand il intalnesc, chiar ii spun, ca nu se mai poate..." si asa mai departe. Asta arata cat de neputinciosi suntem. Starea asta, pe langa ce ne poate face aproapele, ca ne-a spus, ca ne-a suparat, este mult mai grava. Si eu, daca am boala asta, daca nu am scos barna din ochiul meu, ma apuc sa-l mustru pe aproapele meu: "N-ai facut bine cutare si cutare ?" Daca gandim asa, mai usor biruim gandurile rele din noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.10.2007, 19:45:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da, Ovidiu ai perfecta dreptate in privinta gandurilor noastre, a fabulatiei mintii noastre. Just , si am verificat acest aspect pe propria piele. Despre gandirea pozitiva sa mai vorbit si ar fi multe de vorbit, pagini intregi. Sunt totusi si situatii reale, foarte reale de oameni inraiti, pusi tot timpul pe galceava, de o mandrie excesiva, care transmit o stare de disconfort, facand atmosfera din jur apasatoare . Sunt multe de spus si este firesc sa ne vedem intai barna din ochiul nostru, dar ce facem pur si simplu cu asa zisele provocari dusmanoase venite din senin , din acele antipatii cunoscute in relatiile dintre oameni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.10.2007, 20:38:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarata iubire

În Saptamâna Patimilor, doi soti si-au împartit treburile casnice, altfel încât sa termine cât mai repede curatenia. Stabilisera ca trebuiau sa termine înainte de Miercurea Mare, ca sa aiba cât mai mult timp pentru cele duhovnicesti. Daca terminau, pâna la Pasti mai aveau de facut numai mâncare. Le ramânea destul timp sa se ocupe de cele duhovnicesti.
Sotia si-a terminat partea ei de treaba. Pâna sa plece la denie, s-a gândit sa bata covoarele. Sotul întârziase acasa, fiind retinut la serviciu. Când a venit, a vazut-o pe sotie în fata blocului batând covoarele.
- Ce faci aici, de ce faci tu treaba mea? Ma schimb si vin eu sa le bat. Nu trebuia sa faci si treaba asta.
- Nu, du-te sus si manânca, ma descurc si singura. Ce, pâna sa ma marit nu tot eu le bateam? Ca tata nu mai avea putere.
- Opreste-te, ca ma superi, asta e treaba mea. Tu ai muncit destul.
Înainte de a pleca la biserica, parintele lor duhovnic, care le era vecin, a vazut scena de pe balcon. Le-a spus:
- Asa sa va certati, fratilor, si nu altfel. Fiecare sa vrea sa îl ajute pe celalalt cât mai mult. Si certurile astea vor avea plata de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.10.2007, 20:58:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Adevarata iubire

În Saptamâna Patimilor, doi soti si-au împartit treburile casnice, altfel încât sa termine cât mai repede curatenia. Stabilisera ca trebuiau sa termine înainte de Miercurea Mare, ca sa aiba cât mai mult timp pentru cele duhovnicesti. Daca terminau, pâna la Pasti mai aveau de facut numai mâncare. Le ramânea destul timp sa se ocupe de cele duhovnicesti.
Sotia si-a terminat partea ei de treaba. Pâna sa plece la denie, s-a gândit sa bata covoarele. Sotul întârziase acasa, fiind retinut la serviciu. Când a venit, a vazut-o pe sotie în fata blocului batând covoarele.
- Ce faci aici, de ce faci tu treaba mea? Ma schimb si vin eu sa le bat. Nu trebuia sa faci si treaba asta.
- Nu, du-te sus si manânca, ma descurc si singura. Ce, pâna sa ma marit nu tot eu le bateam? Ca tata nu mai avea putere.
- Opreste-te, ca ma superi, asta e treaba mea. Tu ai muncit destul.
Înainte de a pleca la biserica, parintele lor duhovnic, care le era vecin, a vazut scena de pe balcon. Le-a spus:
- Asa sa va certati, fratilor, si nu altfel. Fiecare sa vrea sa îl ajute pe celalalt cât mai mult. Si certurile astea vor avea plata de la Dumnezeu.
Unul din cazurile fericite ! Oricum frumoasa istorioara ta si trebuie lauata ca pilda.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.10.2007, 22:12:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cristiboss56: dar ce facem pur si simplu cu asa zisele provocari dusmanoase venite din senin , din acele antipatii cunoscute in relatiile dintre oameni.

Buna intrebare, Cristi, caci cunoastem cu totii situatiile, in care o vorba buna e primita ca un afront. Suna ciudat, dar se intampla. Ce e de preferat in asemenea situatii? A ocoli in mod deliberat acea persoana mi se pare un gest lipsit de dragoste.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.10.2007, 22:43:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dragoste cu sila nu se poate
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.10.2007, 23:12:19
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

de preferat ar fi sa nu raspundem raului cu raul dar cati dintre noi face asa?
toti suntem cand dusmanosi cand impaciuitori.nimeni nu s-a dovedit a avea stiinta de a ocoli galceava..e in firea noastra,e lucrarea celui rau cu noi.L-am bucura si mai tare adica i-am face jocul daca ne-am dusmani din atata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.10.2007, 23:12:57
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

omul e supus greselii(parca Descartes)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.10.2007, 23:44:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
dragoste cu sila nu se poate
Acest lucru este stiut. Dar putem fi civilizati, ceea ce nu implica dragoste ci doar respect. Iar respect trebuie sa avem, caci respectand pe altul, ne respectam de fapt pe noi insine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
a iubi inseamana a ierta jeny Generalitati 21 31.07.2008 21:26:17
Cum Il mai pot iubi? oni91 Generalitati 48 13.02.2008 16:52:07
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25