Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2009, 11:32:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu am inteles de ce exista interdictie pentru femei la Athos si la alte manastiri. Un om ce petrece in Dumnezeu nu are cum sa priveasca patimas. Eu cred ca un monah adus din Athos la un spital, nu isi va pune mana la ochi in momentul in care va veni o asistenta sa-i ofere ajutor. Daca va face acest lucru, inseamna ca a stat degeaba retras.

Sa nu uitam ca exista si chilie pentru cei ce doresc sa se adanceasca in coborarea mintii in inima.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2009, 12:05:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru informatii Geo.
Da, la manastirile de maici este peste tot asa. Pot intra barbati. E drept ca nu la toate manastirile pot patrunde mai mult decat cum spui tu.
Si de ce sa vina acolo altcineva in afara de preot si pelerini?
De ce sa nu fie si la ele ca la Athos, cu exceptia preotului care vine pentru slujbe si spovedanie?

Windorin - f.frumos spui.

Andreicozia - nu te-am inteles complet. Maica Domnului nu putea lasa femeilor tot din punct de vedere spritual. Mai intai ca EA a fost curata, asa cum se spune a fost iertata de pacatul stramosesc al Evei (daca am inteles bine) si nascut si crescut un prunc.
Nu toate femeile insa pot asta. Nu li s-a lasat la toate. Stii ce rau este asta si cat te face de ne-femeie? Nu, barbatii n-au de unde sa stie.

Si da, are dreptate cine spunea de calugarul si spitalul. Chiar de tot nu putem fi izolati. Si calugarii au mame, surori, bunici. Si ei se mai duc in lume cand au nevoie.
Daca ne luam dupa V.T lui Adam i-a fost totusi greu singur si de aceea i-a dat Dumnezeu pe Eva. Daca de acolo era vorba neaparat de sexualitate, nu stiu. Dar de singuratate omeneasca, sufleteasca, precis era vorba.

Geo, Meteora este poate ceva mai deosebit si fascinant decat Athos. Sa pui manastire in colt de stanca si sa te cobori numai cu cosul, este chiar la capatul lumii si piciorul Raiului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.09.2009, 16:57:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ti-am mai spus, ar fi ca la minastirile de maici unde oricum ar da-o nu pot fara un barbat intre ele ...cu numele de PREOT

Deci nu se poate, daca este minastire crestina ai nevoie de masculi!

Asa este, oricat de mult s-ar izola, indiferent de regulile pe care le-ar stabili, au nevoie de un preot. E totusi minunat ca acel preot face posibila prezenta noastra in orice manastire de maici.

Last edited by costel; 10.09.2009 at 17:18:40.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.09.2009, 20:47:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ba cum sa nu, le-a lasat nelasindu-le nimic. Ceea ce inseamna ca nu este NEVOIE sa le lase nimic, pe motiv ca ceea ce faceau si pina acum este IDEALUL femeii si reprezinta MOTIVUL EXISTENTEI LOR PE PAMINT.

Sunteti PERFECTE, serios, fara ironie. Nu aveti nevoie de Maica Domnului sa ADAUGE sau sa IA NIMIC

Barbatii in schimb sunt mai slabi si au nevoie de "proptele" ,de ajutor divin, pentru a se COMPLETA si induhovnici, de aceea le-a lasat Athosul.

Bucurati-va si va veseliti ca nu trebuie sa treceti prin ce trecem noi si sunteti deja cu un picior in Rai
Îmi plac foarte mult postările tale Andrei și le citesc întodeauna cu mare interes.Uite de exemplu în acesta dai dovadă de multă smerenie (poate prea multă!!!).
Nu pot să nu remarc totuși ironia!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.09.2009, 11:01:25
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si atunci,daca barbatul e mai slab la intalnirea ispitelor,pentru ce femeilor nu le este permis sa slujeasca ori sa intre in altar?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.09.2009, 11:32:27
hristofora hristofora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit pentru ca:

daca citesti cu atentie Scriptura,nicaieri nu spune ca au fost femei care au slujit.oare o luam razna ca si anglicanii sau ca alte secte din astea?Si apoi.cum ar putea sa ttraiasca maicile singure fara preot?
Intr-un an,am fost la manastirea Barsana din Maramures.Acolo nu aveau preot slujitor...deci,nu puteau tine sf.Liturghie,nu se puteau spovedi si impartasi,iar aceste activitati ,sunt specifice calugarilor,deci mai mult decat necesare...Ca sa nu spun ca semanau maicile acelea ca o turma fara pastor.indiferent cat de mult isi incarcasera programul cu cor,primirea de oaspeti si gradinarit....se vedea clar ca acolo lipseste ceva...adica Preotul-barbatul investit de Dumnezeu cu aceasta putere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.09.2009, 11:55:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hristofora Vezi mesajul
daca citesti cu atentie Scriptura,nicaieri nu spune ca au fost femei care au slujit.oare o luam razna ca si anglicanii sau ca alte secte din astea?Si apoi.cum ar putea sa ttraiasca maicile singure fara preot?
Si daca nu spune ce?Societatea de atunci era cu totul alta,tin sa iti amintesc si pana de curand femeile erau lipsite de niste drepturi elementare.
Din punctul meu de vedere acestea sunt doar reminescentele unei societati arhaice si nimic mai mult.Spiritul nu are sex!
Maicile ar putea bine merci sa traiasca fara un preot,avand o maica stareta care sa le indrume.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.09.2009, 12:01:56
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit exista

Exista manastiri (obsti) de calugarite, unde preotul nu locuieste in obste. Am intalnit asemenea situatie, unde sunt manastiri apropiate de maici si calugari. Duhovnicul, preotul calugar vine numai atat cat sa slujeasca.

In ce priveste Athos-ul din lecturi, am inteles ca si conditiile sunt vitrege. Probabil logica este cea a nu fi expusi calugarii. Fiind un loc favorabil, chiar de se duc in lume, calugarii sunt "intariti" pentru a face fata provocarii lumesti. De aceea au si fost cazuri cand femei in travesti au fost pedepsite pentru incalcarea acestei interdictii.

Ce putea sa lase femeilor mai mult Maica Domnului, decat sa le ridice din greseala Evei si sa faca egalitate duhovniceasca cu barbatul?
Heaven a punctat foarte bine ca societatea era cu totul alta. Chiar Maica Domnului a fost nevoita sa paraseasca Templul la 15 ani. Nu era de conceput ca femeile s-ar fi descurcat singure. Primele calugarite vietuiau intr-o camera mai izolata de pe langa casa parinteasca. Manastirile de maici au aparut mai tarziu. Acest lucru nu le-a impiedicat pe femei sa devina sfinte la concurenta cu barbatii, inca de la inceputurile Bisericii lui Hristos.

In ce priveste hirotonia, cred ca femeile trebuie sa ramana la modelul de smerenie al Maicii Domnului. Daca Ea, Mama lui Dumnezeu-Cuvantul - unul din Sfanta Treime, care i-a indrumat pe apostoli, le-a facut vesminte, i-au ajutat sa inteleaga misiunea de propavaduire a Evangheliei, care sta de-a dreapta lui Hristos, nu a cutezat sa slujeasca Altarul, cum sa indrazneasca cele care nu se pot ridica niciodata la inaltimea harului ei?

Last edited by teatru-copii; 11.09.2009 at 12:27:58.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2009, 00:31:29
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

nu s-a facut pe pamant un loc numai pt maici unde sa nu intre picior de barbat dintr-un motiv simplu:Nici o femeie nu poate fi preot.asa ca in manastiri de maici trebuie sa intre preoti,adica barbati, nu numai pt slujba la altar ,ci si la sfintirea chiliilor,a trapezei si altele!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2009, 02:09:14
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
nu s-a facut pe pamant un loc numai pt maici unde sa nu intre picior de barbat dintr-un motiv simplu:Nici o femeie nu poate fi preot.asa ca in manastiri de maici trebuie sa intre preoti,adica barbati, nu numai pt slujba la altar ,ci si la sfintirea chiliilor,a trapezei si altele!
La acest lucru ma gandeam si eu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Petru Moga sau modelul preotului paroh Mihailc Mari Duhovnici si predicile lor 6 05.12.2015 23:33:07
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Stareta Cecilia Moldovan si maicile de la schitul Strambu au nevoie de ajutor cherub Umanitare 3 08.10.2010 23:40:50
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15