Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2009, 14:47:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vad ca sunt mai multe aspecte neclare aici:
1. Intr-o manastire maicile sunt conduse si organizate de stareta, deci nu sunt asa cum spunea cineva mai sus "ca o turma fara pastor".
Preotul nu face decat sa le spovedeasca si sa tina slujbe. De obicei nici nu locuieste la manastire.

2. Se pune intrebarea de ce nu au voie femeile in Athos (nici femele de animal). Aici nu mai este vorba de ce spun Scripturile, ci de slabiciunea barbatilor.
De ce atunci sa fie voie la manastirile de maici sa intre barbat, fie el si preot? Adica femeile nu pot avea probleme sa fie ispitite?
Exista o contradictie in aceste motivari si explicatii.

3. Nu se discuta aici despre preotia femeilor, ci despre izolarea de celalalt sex si ispite.
Si daca cineva a venit aici si cu ideea ca Maica Domnului a lasat Athosul barbatilor, chiar nu inteleg. Daca lasa ceva (un loc special), atunci lasa femeilor, suratelor ei. Fiul Ei a lasat destul barbatilor.
De altfel citeam intr-o carte despre viata Ei (Maxim Marturisitorul), ca Ea lasase unei femei (Nota bene: femeie) vesmintele ei, la moarte. Femeia aceea locuia intr-un loc retras impreuna cu altele. Era un fel de manastire pana la urma. Totusi aveau voie sa inopteze barbati, si unii ditre acestia au luat mai apoi vesmintele si le-au dus la Roma sau nu mai stiu unde, intr-un lacas dedicat Maicii Domnului.

4. La manastirile de maici au voie sa vina si barbati sa viziteze, sa inopteze. Preotul vine si el scurt, dar nu locuieste acolo. Nu cred ca asta este un raspuns la intrebarea mea. Parte din slujbe le tin maicile singure totusi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2009, 15:55:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, citeste aici ce te intereseaza! http://www.munteleathos.ro/ISTORIC.HTM
Asa, ne dam toti cu parerea...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.10.2009, 18:23:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit acel articol. N-am intalnit povestea asta in viata Sf.Maria. Ma rog.
Este trist si parca nu cred, sa faca Maica Domnului asa ceva.
Ma rog, nu mai discut subiectul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.10.2009, 18:32:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit acel articol. N-am intalnit povestea asta in viata Sf.Maria. Ma rog.
Este trist si parca nu cred, sa faca Maica Domnului asa ceva.
Ma rog, nu mai discut subiectul.
Da ? Excelentă inițiativă ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.10.2009, 18:33:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, uite ce scrie parintele Cleopa in "Pelerinul roman" referitor la acest subiect: Muntele Athos este muntele Maicii Domnului, iar femeile nu au voie sa intre. De ce aceasta interdictie? O fiica a imparatului, cu numele Pelaghia, s-a imbracat in haine de ofiter si a intrat in munte pana la manstrirea zidita de tatal ei si a auzit un glas din icoana Maicii Domnului: "Stai, femeie!" si a murit pe loc.
"Aici numai Maica Domnului petrece si femeile nu au ce cauta!"
In 1453, turcii au vrut sa vada cum traiesc calugarii de la Athos fara femei, iar turcoaicele s-au imbracat in ofiteri si cand au ajuns la o manastire a sarbilor, a inceput un vant foarte puternic care a luat femeile pe sus si le-a inecat in Marea Egee. Niciun turc nu a patit nimic, doar femeile. Se pare ca Maica Domnului Insasi, pe vremea cand traia, a lasat aceasta interdictie.
Nu fi mahnita, Sophia, regula asta nu este lasata ca sa discrediteze femeile! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.10.2009, 19:30:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss - Of, tie iti da mana sa vorbesti asa, esti barbat.

@glykys - da am inteles asta. Spuneam numai ca mi se pare nedrept si mai ales ca Maica Domnului sa fi facut asta. Iubea Ea mai mult barbatii? N-as crede...dar stiu eu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.10.2009, 19:59:52
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - Of, tie iti da mana sa vorbesti asa, esti barbat.

@glykys - da am inteles asta. Spuneam numai ca mi se pare nedrept si mai ales ca Maica Domnului sa fi facut asta. Iubea Ea mai mult barbatii? N-as crede...dar stiu eu?
bre sofico,
aveti si voi "athosul" vostru... gradinita (cati educatori ai vazut...), nasterea de prunci, intuitia, o nuanta de verde in plus... apoi, din 10 copii autisti doar unul e de sex feminin, culorile, spiritul practic, instinctul matern... si inca multe altele, pe care, imi cer iertare ca nu le pomenesc...
oare nu iti ajung? vrei mai mult de atat?
si la ce ti-ar folosi, ma rog...?

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.10.2009, 20:00:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - Of, tie iti da mana sa vorbesti asa, esti barbat.

@glykys - da am inteles asta. Spuneam numai ca mi se pare nedrept si mai ales ca Maica Domnului sa fi facut asta. Iubea Ea mai mult barbatii? N-as crede...dar stiu eu?
Vezi , ăsta e baiul tău ! Te simți inferioară mai tot timpul ca femeie , pe când femeia , prin Maica Domnului, este cea mai iubită și cea mai cântată și lăudată fință de pe pământ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.10.2009, 22:07:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vezi , ăsta e baiul tău ! Te simți inferioară mai tot timpul ca femeie , pe când femeia , prin Maica Domnului, este cea mai iubită și cea mai cântată și lăudată fință de pe pământ !
Asa e, Sophia, e tare frumos sa fii femeie! Eu asa simt! Crezi tu ca Dumnezeu si Maica Domnului te iubesc mai putin pentru ca esti femeie? Insa trebuie sa facem si noi ascultare de El!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.10.2009, 22:51:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca s-a creat o aura nu tocmai potrivita Sf Munte Atos. Cineva mai spus spunea ca nu stiu cine spunea ca " Aici numai maica Domnului petrece, femeile nu au ce cauta."
Ideea din spatele formarii unnui loc ca muntele Athos nu cred ca ar trebui sa fie ca Maica Domnului ar avea nevoie de un loc anume in care femeile sa nu aiba acces. De parca Maica Domnului are nevoie de un asemenea loc fizic! Sau cum anume ar putea spune cineva ca, fiindca intr-un anume loc femeile nu patrund, acel loc este mai sfant. Mi se pare o aberatie. Prezenta lui Dumnezeu sfinteste un anumit loc, nu absenta unor oameni.

Sincer, nu imi doresc sa vizitez Athosul. Daca ei nu ma vor, de ce i-as vrea eu? Daca vrei cu adevarat il poti gasi pe Dumnezeu aboslut oriunde, si daca te uiti cu atentie poti sa vezi mesaje de la Dumnezeu din nou oriunde.
Sunt o gramada de alte locuri care nu imi sunt accesible din diferite motive. Fie nu am forma fizica necesara ca sa urc pe nu stiu ce munte, fie nu am banii ca sa ajung in eu stiu ce tara... secretul unei vieti linistite si frumoase este sa te bucuri de ceea ce iti da Dumnezeu, nu sa tot te plangi de lucruri pe care nu ti le da. Cel putin in viata mea, Dumnezeu mi-a daruit atatea, si am fost in atatea locuri, incat ar fi chiar neobrazare sa ma plang ca vreau sa mai merg nu stiu pe unde, si de ce Dumnezeu m-a facut in asa fel incat sa nu pot.

Mai mult, la fel cum respect dorinta unui coleg de a avea liniste cand vrea sa invete sau sa doarma, la fel respect dorinta unor oameni de a nu ma avea prin preajma daca ei cred ca ii distrag de la ceea ce vor sa faca. Deci daca acei calugari considera ca nu se pot concentra asupra rugaciunii si vietii daca au femei in jur, foarte bine. Ce nu imi place este ca, in loc sa recunoasca ca pentru ei si pentru lipsa lor de putere de a se stapani de la anumite fapte si ganduri, femeile trebuie sa se fereasca sa mearga pe acolo, ei creaza un fel de aura mistica in jurul Mt Athos...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Petru Moga sau modelul preotului paroh Mihailc Mari Duhovnici si predicile lor 6 05.12.2015 23:33:07
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
Stareta Cecilia Moldovan si maicile de la schitul Strambu au nevoie de ajutor cherub Umanitare 3 08.10.2010 23:40:50
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15