Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.09.2009, 15:42:10
ladonna ladonna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2009
Mesaje: 1
Angry .......

nu va suparati dar prostitutia a existat din totdeauna ..... cu legalizare sau fara, cei care sunt atrasi sa cada in pacat se duc oricum. Pe centura sau bordeluri este acelasi lucru. Mai grav este ca va creste rata infractionalitatii prin liberul acces la stuperfiantele usoare. Or sa ne dea in cap mai des ca sa-si procure droguri..... Si nu in ultimul rand .... nu suntem noi un popor care ne complacem in situatii de acest gen? Ripostam noi cumva? Am castigat cu sange in 89 niste drepturi pe care s-a trezit Basescu sa ni le ia. Ne-am castigat libertatea si independenta, libera exprimare, accesul la telefonie si internet liber (acum sunt monitorizate) si noi ce am facut? In acelasi mod ne impune si liberalizarea prostitutiei, a drogurilor, poate maine gratiaza si criminalii ca de .... se apropie alegerile
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.09.2009, 15:46:18
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Sa nu va fie cu suparare !!

Nu sunt scrise toate aceste lucruri ca vor veni , de ce va urecheati pe tema asta, asta e scis ca asa va fi, iar noi nu putem face nimic, in afara de a ne ruga si a incerca sa mergem pe caile cele stramte. Ce este cuvantul LUI Dumnezeu accea se va implini. Eu va doresc multa sanatate si putere sa ramaneti in credinta Bunului Nostru Dumnezeu si a Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.09.2009, 15:56:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
aha, deci vrei o analiza semantica pe text... PAS , nu am timp
:) desigur ca nu ai timp :)
Eu personal cred ca habar nu aveti (oricum, marea majoritate) de ce incriminati legalizarea prostitutiei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.09.2009, 15:59:53
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

@ luchian:

Sunt de acord cu tine in ceea ce spui pentru ca de fapt recunosti ca problema adevarata este lipsa de educatie, iar religia nu are efect. In mediul rural lumea merge mai des la biserica dar tinerele tot cad victime proxenetilor. Parintii inteleg sa fie mai mult sponsori decat parinti sifolosesc metode bazate pe amenintari.
Un alt exemplu de ineficienta a religiei este faptul ca spui ca nu ai idee cum sa-ti convingii copiii sa nu se prostitueze sau sa nu mearga la prostituate. Altfel decat ca nu e crestineste! N-ar fi trebuit sa fie altfel tinand cont de pretentiile religiei? N-ar trebui si alte argumente decat lanturile sau amenintarea cu iadul? Si oricum pui problema de parca te trezesti dintr-o data cu niste copii care sunt ai tai si nu stii ce sa le faci. Educatia nu e o chestiune de moment! Stiu ca sunt cam dur dar asta gandesc acum si eu nu am sa las totul in seama vreunui D-zeu sau poate poate o sa am noroc. Iti recomand sa citesti orice despre arta argumentarii (sau debate cum imi place mie sa spun in engleza) si ai sa vezi de ce argumentele crestine nu tin si nu sunt convingatoare. Stiu ca la noi normal e ca ala micu sa nu comenteze "pentru ca asa spun eu". Totusi, eu mi-as dori un copil capabil sa gandeasca singur si binenteles sa-mi arate unde gresesc daca e cazul dar nu prin razbunari de genul prostitutie sau asa ceva. Sper ca m-am facut inteles.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.09.2009, 16:06:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
N-ar trebui si alte argumente decat lanturile sau amenintarea cu iadul?
Amenintarea cu iadul pica, prietenii stiu de ce
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.09.2009, 17:38:44
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma asteptam... ca si la o discutie evidenta sa iasa biserica vinovata.
ce sa zic ,va inteleg... oarecum, ca doar nu sunteti aici pentru discutii constructive.

Topcat... e o scuza politicoasa, esti departe de a fi macar o provocare

Succese
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.09.2009, 08:45:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Ma asteptam... ca si la o discutie evidenta sa iasa biserica vinovata.
ce sa zic ,va inteleg... oarecum, ca doar nu sunteti aici pentru discutii constructive.

Topcat... e o scuza politicoasa, esti departe de a fi macar o provocare

Succese
Nu am zis ca biserica e vinovata si nici macar ca sint de acord cu legalizarea prostitutiei si dezincriminarea consumului de droguri usoare, nu stiu daca ai observat :)
Sustin doar ca nu exista argumente morale, nici macar crestine, pentru a nu fi de acord (sau cel putin eu nu le-am gasit pina in acest moment).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.09.2009, 10:24:33
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu am zis ca biserica e vinovata si nici macar ca sint de acord cu legalizarea prostitutiei si dezincriminarea consumului de droguri usoare, nu stiu daca ai observat :)
Sustin doar ca nu exista argumente morale, nici macar crestine, pentru a nu fi de acord (sau cel putin eu nu le-am gasit pina in acest moment).
Mai cauta, mai cauta, mai ai timp pana sa prinzi radacini :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.09.2009, 13:37:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu am zis ca biserica e vinovata si nici macar ca sint de acord cu legalizarea prostitutiei si dezincriminarea consumului de droguri usoare, nu stiu daca ai observat :)
Sustin doar ca nu exista argumente morale, nici macar crestine, pentru a nu fi de acord (sau cel putin eu nu le-am gasit pina in acest moment).
Foarte interesant. Topcat, imi spui, te rog, care sunt argumentele pe care le ai tu impotriva legalizarii prostitutiei si a drogurilor usoare si care nu sunt nici morale, nici crestine? Invatam unii de la altii, ceea ce este foarte bine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.09.2009, 13:50:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:) desigur ca nu ai timp :)
Eu personal cred ca habar nu aveti (oricum, marea majoritate) de ce incriminati legalizarea prostitutiei.
Unde este etica ta cu privire la acest subiect? De ce tot esti curios de morala crestina cand de fapt nu are valoare pentru tine? Potrivit principiilor tale etice de ce prostitutia nu este pacat? Si mai grav legalizarea ei? Pentru om in viitor ceea ce nu cade sub incidenta legii nu este pacat - deci este firesc.
Legalizarea prostitutiei va pune in pericol familia- ca institutiei sau chiar o va proteja?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01