Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.01.2010, 00:02:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Apropo nu vrei sa raspunzi la vreuna din intrebarile mele?
am raspuns,pe la inceput.Ti-am dat si topicul unde pusesem dovezi.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #222  
Vechi 02.01.2010, 00:02:26
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am revenit oleac uite cateva intrebari pentru voi.

1. Voi ati citit biblia?

2. Ati fi deacord ca biserica sa faca parte din senat? Adica sa fie putere in stat?

3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.

4. Ce parere aveti de faptul ca mai toti sefii bisericii ortodoxe romane au fost securisti?

5. Ce parere aveti depspre faptul ca pana la reforma agrara a lui Cuza biserica ortodoxa romana, detinea peste un sfert din teritoriile arabile ale tarii, avea averi fabuloase dar si datorii masive la stat, iar pamantul le era lucrat de tarani legati de pamant, in alte cuvinte sclavi?

6. Si ca odata am vazut in tramvai un preot care se "lipea" de un tip in inghesuiala si pana n-a tras ala o injuratura preotul nu s-a oprit.

7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?
Ateule esti rau de tot.Mai invata putin si incearca sa fii un ateu mai bun.Mai citeste(cu mintea) o data Biblia si vei intelege ca Domnul este al iubirii inca de la creatie.Biserica ar trebui sa se implice mai mult in politica,in presa,sa inoculeze in constiinta noastra valorile.Sa se implice cu oameni adevarati,crestini,nu politicieni in sutana.Cat despre cat de buni sau rai sunt anumiti preoti,iti pot spune(mai pamanteste) ca regulile de circulatie rutiera sunt bune nu insa si toti cei ce le aplica.Haide sa recunoastem ca 99%dintre noi,romanii,trebuie sa ne reformam comportamentul,din pacate inca nu putem fi bucurosi ca avem un segment social in conditii.Si ca totul sa fie bine depinde de noi,toti.
  #223  
Vechi 02.01.2010, 00:03:37
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dacă prostia ar durea , ai avea dureri insuportabile !
Si poti sami explici din nemarginita ta intelepciune cu ce am gresit?

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
am raspuns,pe la inceput.Ti-am dat si topicul unde pusesem dovezi.
ma refer la intreabarile de la pagina 22.
  #224  
Vechi 02.01.2010, 00:04:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
De pe forumurile unde vin eu, threadurile gen "Sunt un cutare intrebati-ma orice" sunt foarte populare, plus ca nu e mai usor sa vina cineva la voi? Daca vreti intrebati daca nu, nu. Apropo nu vrei sa raspunzi la vreuna din intrebarile mele?



Lol il tii din scurt vad, sa nu cumva sa auda vreo alta parere, Doamne fereste, apara si pazeste!!!

Vad ca tii sa ma amuzi neaparat in seara asta! Da, da,mai vine si muntele la Mahomed....ce tare, daca nu vreti sa ma intrebati nimic, va intreb eu pe voi, numai ca sa nu ma plictisesc... sau ca sa ne plictisim impreuna.... sau mai bine raspundeti voi la intrebarile mele, ca sa ne aflam in treaba... ia uite ca am intalnit si ateu care sa spuna, fie si ironic: Doamne fereste, apara si pazeste!!! nici macar Topcat al nostru nu ar risca sa spuna asta... si-ar da cu firma (a se intelege semnatura) in cap! dar vad ca esti pe drumul cel bun.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #225  
Vechi 02.01.2010, 00:10:59
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Ateule esti rau de tot.Mai invata putin si incearca sa fii un ateu mai bun.Mai citeste(cu mintea) o data Biblia si vei intelege ca Domnul este al iubirii inca de la creatie.
Ti-as putea zice acelasi lucru, chiar nu te-au deranjat toate actele de cruzime ale lui D-zeu din vechiul testament? Dumnezeu a omorat mai multi oamenii decat diavolul conform bibliei iar daca ar fi sa facem o comparatie a omorat mai multi oamenii decat Hitler, Stalin si Mao pusi impreuna, barbati femei copii etc si ia si trimis in iad pe deasupra desi in 99% din cazuri nu aveau nici o vina.

Un exemplu hilar, niste copii isi bateau joc de chelia uni profet din biblie, profetul ia blestemat in numele lui dumnezeu, iar imediat au venit 2 ursoaice si au omorat zeci si zeci din acei tineri.
Undei iubirea, iertarea si mai important LOGICA?

http://www.illustratedbiblestories.ca/elisha_9.htm

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 00:13:48.
  #226  
Vechi 02.01.2010, 00:11:12
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
1. Voi ati citit biblia?

2. Ati fi deacord ca biserica sa faca parte din senat? Adica sa fie putere in stat?

3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.

4. Ce parere aveti de faptul ca mai toti sefii bisericii ortodoxe romane au fost securisti?

5. Ce parere aveti depspre faptul ca pana la reforma agrara a lui Cuza biserica ortodoxa romana, detinea peste un sfert din teritoriile arabile ale tarii, avea averi fabuloase dar si datorii masive la stat, iar pamantul le era lucrat de tarani legati de pamant, in alte cuvinte sclavi?

6. Si ca odata am vazut in tramvai un preot care se "lipea" de un tip in inghesuiala si pana n-a tras ala o injuratura preotul nu s-a oprit.

7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?
1.da
2.da
3.ai citit Biblia?
4.nu prea stiu ce-s aia securisti.
5.asta n-are legatura cu veridicitatea Bibliei.Daca un crestin fumeaza,nu modifica nimeni dogmele.E pacatul lui.
6.idem 5.Mai sunt si preoti asa,dar asta nu schimba Adevarul Bisericii.De ce de preotii sfinti nu ai spus nimic?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #227  
Vechi 02.01.2010, 00:12:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Si poti sami explici din nemarginita ta intelepciune cu ce am gresit?



ma refer la intreabarile de la pagina 22.
Pentru că ai spus să-ți punem înțrebări , uite prima : ce -ți transmit sufletului tău, poeziile lui Nichifor Crainic ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #228  
Vechi 02.01.2010, 00:13:31
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

nu ti se pare ca te cam contrazici?Te iei de preotii care fac pacate,dar esti de acord cu avortul.Cum vine asta?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #229  
Vechi 02.01.2010, 00:16:03
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Intrebare:
te-ai rugat vreodata?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #230  
Vechi 02.01.2010, 00:18:34
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu ti se pare ca te cam contrazici?Te iei de preotii care fac pacate,dar esti de acord cu avortul.Cum vine asta?
Depinde cum definesti pacat, eu unul nu vad avortul ca un pacat, dar a molesta pe cineva asa da, cum nu vad a pacat faptul ca tu nu porti val si iesi singura din casa (mare pacat conform legii islamice), dar violul mi se pare o atrocitate (conform legii islamice nu e pacat daca sotul isi violeaza sotia). De asta pun etica deasupra moralitatii(vezi posturile mele precedente).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58