Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 02.01.2010, 14:37:16
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Despre creatia universului si a vietii

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_bang
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

ce zice stiinta e ce cred si eu.
Marele AteuCelRau si intelept si toate astea de unde vin ?
  #312  
Vechi 02.01.2010, 14:38:09
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ce ar fi etica atee superioara?
Este relativa, nu are valori absolute, interpretabila, cvasi-inexistenta.
Tocmai ai descris moralitatea, bravo.

Etica este absoluta, clara si e baza tuturor legilor unui stat civilizat, unde nu se aplica e vai si amar de populatie. Caci unde nu-i etica e moralitatea, si atuncea rezulta niste aberatii gen oamenii find arsi de vii ca sunt vrajitaore, caci biblia zice ca o vrajitoare nu are voie sa traiasca.

http://www.youtube.com/watch?v=aP4UN6fyVLk

Pentru ei asta e moralitate pentru ca fac ce le spune biblia, sa omoare vrajitoare!
Sau femei batute cu pietre pana la moarte pentru ca indraznesc sa gandeasca singure(mare pacat in islam, e IMORAL ca o femeie sa faca ce vrea)

http://www.youtube.com/watch?v=GPwzC08aYvU

Deci macar taci daca nu stii despre ce vorbesti.
  #313  
Vechi 02.01.2010, 14:40:32
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si faptul ca te bucuri de prezenta altuia, ca iubesti si esti iubit, ca esti ajutat de cineva in nevoi, nu ar trebui sa te gandesti ca Dumnezeu iti ofera ajutorul prin oameni?
Trebuie sa folosesc iar analogie Elefantului zburator? Poate a fostt prin Allah sau Budha, defapt tu crezi in Budha si nu-ti dai seama, tu toti anii astia te-ai rugat lui budha defapt, hai treci la budhism. Te raog nu mai dati argumente care se pot folosi pentru orice religie in existenta.

Citat:
În prealabil postat de adyy17 Vezi mesajul
Marele AteuCelRau si intelept si toate astea de unde vin ?
Vine din secole de studiu facute de zeci sute de mii de oamenii, si dupa multe autocorectari si reevaluari ,fata de religie care odata ce e scris ceva nu poate decat sa fie reinterpretat si niciodata contestat.
Si daca vrei sa spui ca vin de la dumnezeu, atunci paote vin de la Allah, budha sau elefantul zburator, toti au acelasi nivel de credibilitate.

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 14:44:19.
  #314  
Vechi 02.01.2010, 14:41:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Etica este absoluta, clara si e baza tuturor legilor unui stat civilizat, unde nu se aplica e vai si amar de populatie. Caci unde nu-i etica e moralitatea, si atuncea rezulta niste aberatii gen oamenii find arsi de vii ca sunt vrajitaore, caci biblia zice ca o vrajitoare nu are voie sa traiasca.

http://www.youtube.com/watch?v=aP4UN6fyVLk

Pentru ei asta e moralitate pentru ca fac ce le spune biblia, sa omoare vrajitoare!
Sau femei batute cu pietre pana la moarte pentru ca indraznesc sa gandeasca singure(mare pacat in islam, e IMORAL ca o femeie sa faca ce vrea)
1.Islamul e o inventie,nu ne intereseaza legile Coranului lor.
2.BC nu a omorat doar vrajitoare,ci si ortodocsi.De aceea,e descrisa ca fiind Babilonia.Asa ca nu compara.
3.de unde a luat societatea legile?impotriva omorului,impotriva furtului...nu ti se par cunoscute?Sunt din cele 10 porunci.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #315  
Vechi 02.01.2010, 14:51:45
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
1.Islamul e o inventie,nu ne intereseaza legile Coranului lor.
2.BC nu a omorat doar vrajitoare,ci si ortodocsi.De aceea,e descrisa ca fiind Babilonia.Asa ca nu compara.
3.de unde a luat societatea legile?impotriva omorului,impotriva furtului...nu ti se par cunoscute?Sunt din cele 10 porunci.
Cele zece porunci sunt relativ noi si laute din legile babiloniene lol, Ai auzit de codul lui hammurabi, care si acele a fost laut dintr-o sociteate multm ai veche?
http://en.wikipedia.org/wiki/Code_of_Hammurabi

1. Si crestinismul e o invnetie nu esti cu nimic mai presus.
2. Reformuleaza ca nu am inteles ce ai zis.
3.Iar chiar si inainte, tu chair crezi ca oamenii se omorau si furau ca nebunii?(ca animalele nu fac asta). Dreptatea e imprimata in codul nsotru genetic navem nevoie de relgie sa fim buni, defapt atunci cand se baga religie si vine cu moralitate e cand facem lucruri rele ca brusc un sistem de valori e inlocuit cu unul mai ciudatat si ilogic.

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 14:54:00.
  #316  
Vechi 02.01.2010, 14:55:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Scuzama dar sa spui ca nu poti iubi fara dumnezeu e cea mai mare aberatie care am auzit-o de la tine si am pierdut orice respect care il aveam pentru tine, asta arata ca in primul rand nu stii ce-i aia iubire, eu l-am iubit pe dumnezeu cand eram mic, imi iubesc familia si am avut si prietene care le-am iubit. Ce spui tu arata ca nu stii ce-i aia om, si nu stii ce-i aia animal, sentimentele umane vin din trecutul animal. Trebuie sa te intreb, ai iubit vreodata o persoana cu adevarat? ca de fiecare data cand vad din astia ca iubesc dzeu ei defapt nau simtit niciaodata iubire pentru om, si de asta in lipsa de altceva iubesc un prieten imaginar. Daca nu ai simtit dragoste adevarata pentru o alta persoana atunci nu-mi vorbi mie de iubire.

Si asta se aplica in general, oamenii car spun ca au nevoie numai de dzeu sunt oamenii care sunt singuri, care zic ca primesc ajutor de la dumenzue sunt omanii care nu primesc ajutor de la altii, eu daca sunt suparat vorbesc cu cinevaa daca sunt bolnav cer sa ma ajute cineva etc, si daca sunt ferciti sunt fericit cu o persoana, si daca iubesc pe cineva e o persoana, sau un animal daca e cazul. Nu sunt niciodata singur fata de voi care va amagiti cu un priten imaginar.

Ateule cel rau, eu nu am nevoie de respectul tau. Lumea te iubeste azi,maine te scuipa.... daca e sa o luam pe a ta, imi iubesc si bunica, si pisica, si ciorbica, si laptopul, si scoala, si antichitatea, si pe Dumnezeu, si pe tine... daca e sa o luam pe a mea.... singura data cand am realizat ca iubesc cu adevarat (si inca o mai fac, din pacate sau din fericire) a fost cand m-am uitat in ochii unui om pacatos, care m-a facut sa sufar enorm si am vazut chipul lui Dumnezeu in el. atunci mi-am dat eu seama ca fara Dumnezeu nu exista iubire adevarata. Nu e vorba, inainte cu ceva timp, eram foarte indragostita de acelasi om, si credeam ca stiu ce este dragostea atunci cand i-am simtit, intr-o imbratisare, bataile inimii si am avut senzatia faustiana ca timpul se opreste in loc. Aia nu era iubire insa. Adevarata iubire este cea care supravietuieste suferintei, care este capabila de jertfa. asa, de respect, afectiune, politete, blandete, mila, comportament moral si decent (lucruri rare azi) sunt capabili toti cei care au 7 ani de acasa, oaresce cunostinta de morala, nu neaparat de crestinism.
Ma scuzi, dar eu nu sunt de parere ca omul a evoluat din animal, de aceea fac distinctia intre sentiment si instinct... daca e sa fii crestin, esti pana la capat si nu iei numai ce iti convine tie! principiul asta m-a invatat un ateu de pe forum, Topcat, caruia ii multumesc.
mai omule, am zis eu ca Il iubesc pe Dumnezeu?! si eu cred ca daca nu ii iubesti pe oameni, pe care ii vezi, nu Il poti iubi pe Dumnezeu pe care nu il vezi. ia si citeste mai cu luare aminte! cine a spus ca are nevoie numai de Dumnezeu? iar te grabesti si generalizezi. oamenii, in genere, Il cunosc pe Dumnezeu, primesc ajutor de la Dumnezeu PRIN oameni. Ca nu vine Dumnezeu in persoana sa ii aduca de mancare / alinare / sanatate etc omului care se roaga pentru asta, nu! Dumnezeu lucreaza prin oameni. Numai ca adesea noi nu ne dam seama de asta si spunem: a,pe mine m-a vindecat doctorul, de mine are grija mama, dar uitam ca daca Dumnezeu nu ii dadea doctorului gand, pricepere si daca nu ti-l scotea in cale nimic nu mai era posibil! si nu dam slava ca mama e sanatoasa si i-a pus Dumnezeu in suflet dragoste pentru copilul ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #317  
Vechi 02.01.2010, 14:55:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Trebuie sa folosesc iar analogie Elefantului zburator? Poate a fostt prin Allah sau Budha, defapt tu crezi in Budha si nu-ti dai seama, tu toti anii astia te-ai rugat lui budha defapt, hai treci la budhism. Te raog nu mai dati argumente care se pot folosi pentru orice religie in existenta.



Vine din secole de studiu facute de zeci sute de mii de oamenii, si dupa multe autocorectari si reevaluari ,fata de religie care odata ce e scris ceva nu poate decat sa fie reinterpretat si niciodata contestat.
Si daca vrei sa spui ca vin de la dumnezeu, atunci paote vin de la Allah, budha sau elefantul zburator, toti au acelasi nivel de credibilitate.
Dragule, Budha a fost un simplu om asa ca nu trage concluzii pripite! Consider ca tu chiar nu vezi si nu simti ajutorul lui Dumnezeu desi EL ti se descopera prin cei de langa tine!
  #318  
Vechi 02.01.2010, 15:04:21
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo toti care le tot dai cu dragoste de dumnezeu vati gandit ca e defapt dragoste de sine?

E clar ca voi nu credeti in dumnezeul biblic, ci credeti intrun dumnezu ca o personificare a tot cei bun pe lumea asta, mai bine zis perceptia voastra a tot cei bun. Asadar fiecare credeti in propiul dumnezeu unic voua, care nu e nimic altceva decat o personificare a propriilor voaster aspiratii si dorinte, deci practiv voi nu-l iubiti pe dumnezu ci pe sine dar nu vreti sa admiteti lol.


Deasemenea cred ca am terminat cu voi, incepeti sa va repetati, si ma faceti sa ma repet si eu, e clar a toti suntem incapatinati in credintele noastre si si stiam cand am venit aici ca nu voi shimba nimica in voi, dar am zis mai devreme si alte motive pentru care am venit. Voi le aveti pe ale voastre si eu pe ale mele, dar ma tem ca ale voastre nu va vor ajuta cu nimica in viata, ci va vor face sa va afundati tot mai mult in viata monahala si sa va separati tot mai mult de societate si bucuriile ei. E viata voastra, faceti ce vreti, logica e clar ca nu va merge cu voi datorita credintei, si oricum sunteti prea mandri ca admiteti ca gresiti, si eu in cautarea mea am avut multe preconceptii dar am avut curajul sa admit ca gresesc, asa am si devenit ateu, am vazut unde am gresit si m-am corectat. voi nu sunteti capabili de asta din pacate. Puteti sa mai scrieti in threadul asta si voi citi dar sa nu va asteptati la un raspuns. Toate cele bune si sper sa gasiti fericire in viata(fericire adevarata, asta e cel mai greu de gasit)

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 15:12:58.
  #319  
Vechi 02.01.2010, 15:09:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Apropo toti care le tot dai cu dragoste de dumnezeu vati gandit ca e defapt dragoste de sine?

E clar ca voi nu credeti in dumnezeul biblic, ci credeti intrun dumnezu ca o personificare a tot cei bun pe lumea asta, mai bine zis perceptia voastra a tot cei bun. Asadar fiecare credeti in propiul dumnezeu unic voua, care nu e nimic altceva decat o personificare a propriilor voaster aspiratii si dorinte, deci practiv voi nu-l iubiti pe dumnezu ci pe sine dar nu vreti sa admiteti lol.
Asa, draga ateule, ai pus punctul pe i! Da, noi zicem ca Il iubim pe Dumnezeu, ca ii iubim pe oameni, pe tata, pe mama, pe iubit, pe iubita, pe toti. si e dragoste de sine. ca daca ne cearta un pic mama si tata, s-a dus iubirea. daca ne paraseste iubitul/ iubita, s-a dus iubirea! Daca Dumnezeu isi intoarce putin fata de la noi, gata, nu ne iubeste, nu exista, e inventie! Da, de aceea e asa de greu sa fii crestin, de aceea e greu sa inveti sa iubesti! Vezi ca stii? ei, dar uite ca sunt unii care nu merg dupa normele astea si iubesc si cand sunt dispretuiti, batuti sau rastigniti. Iubesc si iarta. Deci cui sa ii urmam? Dracului sau lui Dumnezeu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #320  
Vechi 02.01.2010, 15:17:25
ramana ramana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
E clar ca te framanta ceva, si asta e bine, altfel nu ai fi scris pe forum. Nu e nici o problema ca te crezi ateu, la urma urmei toti suntem "fii risipitori", fie in etapa indepartarii , fie in faza reintoarcerii. Singurul lucru ce ar fi util oricui , e sa inteleaga ca toti suntem intr-un proces evolutiv, miine nu v-om mai fi exact ce suntem astazi. Asa ca cu timpul, prin tot felul de experiente de viata mai placute sau din contra, viziuna asupra vietii si mai ales asupra ta insusi se va modifica continuu. A te incapatina in niste idei fixe nu este deloc un mod de a incuraja evolutia atit personala cit si de grup. Credintele (interpretarile) fixiste ,radicale, sunt cele care au produs atatea lucruri regretabile in trecutul istoric,cum ar fi razboaiele cruciate ,si tot ele sunt si astazi la originea a tot felul de dispute mai mari sau mai mici, chiar si aici pe forum. Asa ca sa fim flexibili, deschisi dialogului,receptivi, toti putem invata de la toti, sa nu credem ca "adevarul " nostru este absolut, nici cel "ateu" si nici cel "crestin".
Cunoaste cineva de pe acest pamant "adevarul"?? Aspiratia continua si sincera este cea care ne conduce la evolutie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58