Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2010, 18:16:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu a mai mancat nimic o saptamana. :)
da, dar dupa care a mincat :)

De ex. pentru eliminarea(topirea) celulelor cancerigene exista posturi negre de 21 de zile de 28 de zile si chiar mai mult unde se bea numai apa...si conform doctorului Malahov combinate cu clisme si urinoterapie( farmacia personala cum o numeste el) se poate elimina complet cancerul.(off topic)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2010, 18:45:19
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

total offtopic :))
ideea era ca nu a mancat pentru ca nu i-a fost foame, ceea ce e un lucru minunat, o minune facuta prin Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2010, 21:21:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Desi e drept ca multi pustnici stateau în apropierea localitatilor, au fost si unii care stateau în "pustia cea mai dinauntru", adica în mijlocul desertului:

http://www.google.ro/#hl=ro&source=h...163f0b723ef10f


Cât despre necesitatea hranei, linistea din pustie aduce o pace a corpului care necesita mai putina hrana. Si oricum, viata nu depinde hrana, dupa cum spune Scriptura: Lucrati nu mâncare pieritoare, ci mâncarea ce ramâne în viata vecilor pe care v-o va da Fiul Omului, caci pe acesta L-a însemnat Dumnezeu (Ioan 6, 27).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2010, 21:43:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mai este un verset care da de gandit:

Matei 4, 4:
"Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu"."

Eu inteleg ca in comuniunea cu Dumnezeu, un Sfant primeste energie datatoare de viata direct de la Cel ce locuieste in templul trupului sau.

Inusi Mantuitorul a postit sase saptamani cu post negru, in continuu: "Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2010, 21:49:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai este un verset care da de gandit:

"Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu"."

Eu inteleg ca in comuniunea cu Dumnezeu, un Sfant primeste energie datatoare de viata ."
Eu nu prea pricep ,cum de vezi tu asa acest verset?

Dumnezeu zice clar:

nu NUMAI CU PIINE va trai omul

deci dupa mintea mea asta inseamna ca omul TREBUIE SA SE HRANEASCA, dar PE LINGA ACEST elemen esential trebuie sa se hraneasca si cu Dumnezeu

Citeodata stau si ma gindesc din ce cauza oare unii vad lucrurile in mod extremist?
nu neaparat tu Ionut, ca tu de regula esti echilibrat, dar multi altii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2010, 21:53:01
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred, si am si citit asta, acesti pusnici aveau o constitutie fizica foarte rezistenta.
Fugind din lagare exista oameni care au supravietuit si unii care au pierit pe drum. Nu contest harul lui Dumnezeu, dar asta s-a intamplat si unor oameni ce erau necrestini .
Nu sufereau nici de boli, li se parea viata in lumea prea usoara.
Chiar si Sf Ap Pavel spune parca: Una este fierul si altfel este arama, lutul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2010, 21:56:02
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu prea pricep ,cum de vezi tu asa acest verset?

Dumnezeu zice clar:

nu NUMAI CU PIINE va trai omul

deci dupa mintea mea asta inseamna ca omul TREBUIE SA SE HRANEASCA, dar PE LINGA ACEST elemen esential trebuie sa se hraneasca si cu Dumnezeu

Citeodata stau si ma gindesc din ce cauza oare unii vad lucrurile in mod extremist?
nu neaparat tu Ionut, ca tu de regula esti echilibrat, dar multi altii...
da nu te obliga nimeni, frate, sa flamanzesti pana mori. :)) dar nu intelegi de ce trebuie sa contestam Vietile Sfintilor pe motive.... biologice?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2010, 22:04:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Dumnezeiescul Paisie a intrat odată în pustia cea mai dinăuntru și, găsind acolo o peșteră, a locuit într-însa trei ani. Și fiindcă perii capului i-au crescut mult și s-au lungit, ce a socotit pururea fericitul? A pus un par în partea cea de sus a peșterii, a legat de el părul său, și astfel se ruga mai cu sârguință și mai cu osteneală. Și nu numai aceasta, ci și alte osteneli făcea ziua și noaptea, înfierbântându-se de dragostea lui Hristos și socotind odihna acele nevoințe aspre. Pentru aceasta și Mântuitorul s-a arătat lui precum s-a făgăduit în Sfânta Evanghelie și în vremea când Paisie se ruga, iată se arată înaintea lui Mântuitorul nostru, cel mai dorit decât toate. Iar el, nesuferind a vedea dumnezeiescul Lui chip, a căzut la pământ, cutremurat și înfricoșat, zicând: “O, Hristoase Împărate, nepovestita Ta dragoste care o ai spre slugile Tale!” Iar Mântuitorul, întinzând mâna Sa, l-a ridicat și i-a zis: “Pace ție, sluga mea! Nu te înfricoșa, căci bunătatea Mea se veselește foarte de lucrurile tale și rugăciunea ta este foarte bine primită și plăcută Mie. Deci veselește-te și ia plata preastrălucită pentru aceste lucruri ale tale. Iată iți dau un dar ca acesta: Orice cerere vei face în numele Meu, să ți se dea, și pentru oricare păcătoși vei mijloci la Mine, să se ierte păcatele lor”.

Amin!

Crezi ca el fiind 3 ani in pustia cea mai dinauntru el a flaminzit trei ani?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2010, 22:09:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

pai spune acolo ca nu a mancat? eu nu vad ca scrie.. si daca ar spune da, as crede. nu este un lucru care se intampla la toti sfintii. unii postesc foare greu si asa se smeresc. altii primesc alte daruri... si tot asa, fiecare persoana este unica. e chiar asa greu de crezut ca daca vrea Dumnezeu, se poate birui orice lege a firii?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.02.2010, 22:21:10
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e obligatoriu sa mananci pentru a trai. Poti fi hranit intravenos. Plantele traiesc din lumina , apoi sunt specii care asimileaza azotul atomosferic prin nodozitati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Inmultirea painilor in pustie costel Generalitati 9 30.07.2012 10:46:36
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17