Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2007, 14:52:48
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Din ce am observat eu la minastire pentru a intra in viata monahala trebuie sa fi pregatit nu numai duhovniceste ci fizic in primul rind si mental. Lasa duhovnicia sa vina in mod firesc, nu te lasa ghidat de impulsuri de moment. Fi pregatit de munca fizica ca de exemplu:
- Sa fi la grajduri la vaci la 5 dimineata, sa mulgi vaca sau vacile, sa cureti balegarul
- Dupa utrenie te odihnesti un ceas dupa care fugi la cimp sa dai cu coasa, sa lucrezi la gradina, sa dai de mincare la animale
- Sa repari tot felul de probleme in jurul minastirii
- Citeodata trebuie sa sapi, sa pui gard
- Iarna sa te lupti cu nametii, cu frigul
- Sa ajuti la prepararea meselor, ajutor la trapeza, etc...
- Si intre toate astea participarea cu/din toata inima la sfintele slujbe cate te vor face viu

Pentru tinerii entuziasti:
Ce vedeti prin filme sau cititi prin carti este partea poetica a lucrurilor, este literatura, polemica, atunci cind ii vedeti pe calugari prin diverse filme si documentare umblind linistiti toata ziua in studiu si rugaciune neincetata. Fireste ca exista si asta, dar trebuie sa tai din somnul de noapte, iar rugaciunea neincetata este si ea prezenta insa de multe ori o faci in timp ce dai si din miini muncind din greu linga fratii tai. In asta consta nevoirea la minastire, ACOLO este bataia pestelui, in rezistenta ta morala, fizica si daca esti tare duhovniceste fireste ca va ajuta mult.

Deci daca cumva esti un adolescent nematurizat care ii place somnul pina pe la 12-1 pm, maturizeaza-te, prinde experienta de viata, dupa care mai vezi ce faci.
Nu te supara, exagerezi. In primul rand puse toate in avalansa creeaza o alta imagine.
Exista manastiri care platesc oameni care sa munceasca pamantul. Dar insist...duhovnicul???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2007, 17:03:24
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cozia are dreptate. Am un liceu agricol la baza si o facultate tot in domeniu, ce am vazut la Prodromul inseamna nunca de rob. Sint ditamai omul dar nu cred ca rezistam fizic la minastire.Iar mental la fel. Cunosc pe cineva care de 10 ani era pe Atos dar nu vazuse inca o nici o alta minastire decit in cea in care vietuia pentru ca Duhovnicul i-a spus ca-i prea devreme sa iasa.
Am vazut romani in minastiri grecesti care nu aveau voie sa slujasca romaneste si plingeau in hohote cind cintam noi Ingerul a strigat (si nu de ce frumos cintam)
Viata in minastire este enorm de grea daca nu esti facut pentru ea
Cunosc si calugari care alearga dintr-o miastire in alta fara sa poata ramine nicaieri pentru ca ascultarea e f. grea.
M-asi bucura ca sa am un copil calugar dar alegerea unei astfel de vieti trebuie bine judecata nu doar o toana de moment, o dezamagire sau ceva asemanator.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2007, 14:08:11
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze analugojana...cozia nu exagereaza cu nimic...din contra a fost destul de sumar si nu a spus mai nimic din tot ce este cu adevarat manastirea la ora actuala...doar cine a trecut prin manastire macar o luna si a participat efectiv la tot ce se intampla acolo poate sa spuna.
DMB a mai completat dar tot nu este de ajuns...eu nu vreau sa mai scriu pt ca ar insemna sa ma repet...oricum nu sfatuiesc pe nimeni sa aleaga o astfel de cale la ora actuala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2007, 15:57:48
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marica
Calugaria ca institutie a adus importante contributii la filozofia crestina, la cultura europeana in general (desi, in acelasi timp, ramane fapt ca tot ea si crestinismul a fost si factor de mare ravagiu cultural intr-un timp)
Marica, odata cu expunerea parerilor, unele bine spuse, altele discutabile, e bine sa aduci si argumentele in favoarea celor de pe urma.

Ar fi interesant sa ne spui ce te face sa crezi ca afirmatia de mai sus e un fapt.
Pana atunci ramine doar o parere :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2007, 22:43:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Exista manastiri care platesc oameni care sa munceasca pamantul. Dar insist...duhovnicul???
Foarte putine minastiri in Romania isi pot permite sa angajeze oameni din afara, poate doar asa din cind in cind mai vin voluntari, dar pe acestia ii mai pui la curatat cartofi, nuci, spalat vase, nu-i poti pune la muls vacile si la strins gunoiul de grajd
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2007, 11:15:43
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de analugojana
Exista manastiri care platesc oameni care sa munceasca pamantul. Dar insist...duhovnicul???
Foarte putine minastiri in Romania isi pot permite sa angajeze oameni din afara, poate doar asa din cind in cind mai vin voluntari, dar pe acestia ii mai pui la curatat cartofi, nuci, spalat vase, nu-i poti pune la muls vacile si la strins gunoiul de grajd
Mai, oameni buni, nimeni nu se refera la un calauzitor? ce o tot dati cu munca..? Calauza, parintele, duhovnicul nu e cel mai important? Si am mai observat ceva: va complaceti in a va adula, cei ce sariti peste raspunsuri esentiale alegand mai degraba cancanuri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2007, 12:00:05
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

pai daca ai citii cancanurile incodata ai intelege:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2007, 14:40:47
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
pai daca ai citii cancanurile incodata ai intelege:)
Fiti mai explicit, va rog...ca le-am citit si am ras dindestul...la unele
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2007, 14:45:13
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Si-apoi, P. Paisie, P. Dimas, P. Porfirie, gheron Iosif , P. Tihon...n-au murit In Sf. Munte...de munca... dar...au avut duhovnic!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2007, 14:47:11
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Desigur au avut de infruntat prigoniri pentru atitudinea razzzvrratitoarrre...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Shitul Prodromu Sf. Munte Athos mihai07 Generalitati 3 23.05.2009 22:39:36
Acatist la Sf Munte Athos citystar Generalitati 0 01.10.2008 00:19:16
pustinicii sf munte athos iuda Calugarul 12 24.11.2007 12:54:41