Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2007, 14:48:56
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Mai, oameni buni, nimeni nu se refera la un calauzitor? ce o tot dati cu munca..? Calauza, parintele, duhovnicul nu e cel mai important?
Nimeni nu se refera la un calauzitor!toti o dam cu munca! Calauza, parintele, duhovnicul este cel mai important?

Am lasat cuvintele tale schimbind putin semnele de ortografie, persoana...poate asa intelegi:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2007, 16:11:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Desigur au avut de infruntat prigoniri pentru atitudinea razzzvrratitoarrre...
Tu ai auzit de duhul trindaviei? asta este unul dintre cei mai persistenti draci ai calugarului si care ii da tircoale toata viata.

...iar lucrarea miinilor este una dintre cele mai importante unelte duhovnicesti, prima pe lista tinerilor calugari in ascultare.

Deci dupa miezonoptica care tine cam pina la 2 noaptea tinarul aspirant la calugarie mai doarme o leaca, o ora doua si fuge la treaba, ...sa dea de mincare la animale, de exemplu, dupa care slujba de dimineata, urmata de lucrul la cimp sau dat zapada, dupa care fuga la Liturghie, s a m d.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2007, 16:20:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana

Mai, oameni buni, nimeni nu se refera la un calauzitor? ce o tot dati cu munca..? Calauza, parintele, duhovnicul nu e cel mai important?
Nu inteleg ce vrei sa spui sau poate esti off topic, noi discutam posibilitatile unui tinar de a intra in ascultare la o minastire sau tu crezi ca devi asa duhovnic peste noapte?

In primii 5 10 ani pui osul la treaba si nu iesi din vorba Parintelui tau duhovnicesc, fereasca Dumnezeu, ca asa te smintesti,cind nu asculti, e valabil cam pentru toti chiar si pentru mireni ca sa nu mai spun de copii... dar mai ales in minastire unde esti prima tinta a lucrarii diavolesti... e lege scrisa si nescrisa

Iarta-ma daca te-am suparat dar s-a intimplat sa cunosc problema indeapreoape, am petrecut mult timp cu fratii si ti-o spun pe aia dreapta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2007, 17:00:33
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Nu va suparati, multumesc pt raspuns, cine intelege, intelege (daca vrea...)Slava lui Dumnezeu ca P. Cleopa n-a murit de munca si de ascultare in manastiri, P. Paisie Olaru asemenea, si multi alti parinti necunoscuti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2007, 17:08:12
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Parintele duhovnic este si cel care face pogoraminte cand nu mai poti, care iti cunoaste puterile, sufletul ce sa mai zic... ca stiti si dvs. Dar sa-i tai cuiva avantul asa...nu stiu cat este de bine. In plus Dumnezeu indruma pe cei ce-L iubesc sa ofere sfaturi de la Sine celor ce intreaba. Stiti voi...Eu as intreba...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2007, 17:09:52
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai draga mea analugojana cine te opreste pe matale sa-ti faci un concediu de o luna intr-o minastire luind locul in intregime a unei ucenice?
Cu putin noroc nu apuci la pascutul vitelor ci la sapa unui lan de porumb.
Nu orice doresti este si posibil....
Calugaria este o menire , calugar nu te faci ci esti tot timpul dindu-ti seama si intrind in minastire la un moment dat al vietii. Ca daca nu ai menire degeaba te duci ca nu poti rezista.....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2007, 18:22:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Parintele duhovnic este si cel care face pogoraminte cand nu mai poti, care iti cunoaste puterile, sufletul ce sa mai zic... ca stiti si dvs. Dar sa-i tai cuiva avantul asa...nu stiu cat este de bine. In plus Dumnezeu indruma pe cei ce-L iubesc sa ofere sfaturi de la Sine celor ce intreaba. Stiti voi...Eu as intreba...
Chiar raman impresionata de cei care isi tot dau cu parerea si habar nu au...tu crezi ca un pr.Cleopa si altii cativa sunt cu duiumul in toate manastirile si fratiorul sau surioara zboara in ascultari ca fac ascultare de sfinti?

Mai bine mergi acolo sa vezi ce pr.duhovnic "deosebit" nimeresti(poate iti tranteste si-un plod) si ce maica stareta comunista si ce maicute mai rele ca muierustile de la sate si atunci sa te aud vorbind despre ascultarea de duhovnic care e totul.
Habar nu ai dar bine ca-ti dai cu parerea.
Iertati-ma dar chiar m-am suparat cand vad astfel de postari bazate pe imaginatie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.02.2007, 08:58:27
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Aua!:rolleyes:
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.02.2007, 10:44:02
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de analugojana
Parintele duhovnic este si cel care face pogoraminte cand nu mai poti, care iti cunoaste puterile, sufletul ce sa mai zic... ca stiti si dvs. Dar sa-i tai cuiva avantul asa...nu stiu cat este de bine. In plus Dumnezeu indruma pe cei ce-L iubesc sa ofere sfaturi de la Sine celor ce intreaba. Stiti voi...Eu as intreba...
Chiar raman impresionata de cei care isi tot dau cu parerea si habar nu au...tu crezi ca un pr.Cleopa si altii cativa sunt cu duiumul in toate manastirile si fratiorul sau surioara zboara in ascultari ca fac ascultare de sfinti?

Mai bine mergi acolo sa vezi ce pr.duhovnic "deosebit" nimeresti(poate iti tranteste si-un plod) si ce maica stareta comunista si ce maicute mai rele ca muierustile de la sate si atunci sa te aud vorbind despre ascultarea de duhovnic care e totul.
Habar nu ai dar bine ca-ti dai cu parerea.
Iertati-ma dar chiar m-am suparat cand vad astfel de postari bazate pe imaginatie.
nu te supara, dar nu imaginez nimic. Problema este ca privesti din alt punct de vedere, de aceea nu ma intelegi. Eu inteleg ce ai vrut sa spui. Tu, in schimb, nu m-ai inteles. Fa te rog un efort.Pupici:p
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.02.2007, 10:54:10
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Chiar raman impresionata de cei care isi tot dau cu parerea si habar nu au...tu crezi ca un pr.Cleopa si altii cativa sunt cu duiumul in toate manastirile si fratiorul sau surioara zboara in ascultari ca fac ascultare de sfinti?
iubirea mea, P. Cleopa inainte de a intra in manastire si-a cautat duhovnic. P.S. Am vrut sa intru in manastire mult timp dar parintele meu a fost de o alta parere. Imi plac oamenii, comunicarea si copii si cred, casatoria este o taina prin care te intalnesti cu Dumnezeu. Cum sa o ocolesc?:p
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Shitul Prodromu Sf. Munte Athos mihai07 Generalitati 3 23.05.2009 22:39:36
Acatist la Sf Munte Athos citystar Generalitati 0 01.10.2008 00:19:16
pustinicii sf munte athos iuda Calugarul 12 24.11.2007 12:54:41