Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2361  
Vechi 24.08.2011, 11:17:55
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca te iei dupa traducerile neoprotestnate n-o sa intalnesti cuvantul preot.
Nu e nevoie să iei "traducerile neoprotestante", e suficient să verifici în textul original grecesc.
  #2362  
Vechi 24.08.2011, 11:20:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Aceasta este si traducerea cuvantului presbiter - batran, insa o astfel de traducere nu indica deloc inexistenta preotiei in veacul apostolic, cei care sustin asta nu au o lectura atenta a Noului Testament, mai ales ca presbiteriatul acesta nu se referea la batranetea fizica, exemplu concludent Timotei si Tit, care erau tineri.
Mai mult din lecturarea Epistolei catre Tit vedem ca acesta nu era doar primul intre presbiterii unei cetati, ci avea o jurisdictie extinsa asupra mai multor cetati unde trebuia sa randuiasca/hirotoneasca/ordineze presbiteri si diaconi.
Domnule Viliga, felicitări pentru răspunsul competent și edificator. Fac o singură observație la ce spuneți în prima propoziție: Aceasta este traducerea cuvântului presbiter-bătrân (preot) în accepțiunea contemporană, nu și pentru vremea cand a fost scris NT.
  #2363  
Vechi 24.08.2011, 11:21:17
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru osutafaraunu:

Daca va atingeti de ceva necurat ramaneti necurat pana seara ?
Am inteles ca chinezii mananca tot felul de organe genitale. Un adventist poate manca orgenul genital al unui animal curat ?
  #2364  
Vechi 24.08.2011, 11:46:17
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apostolul Iacob nu scrie că prezbiterii/bătrânii/(în niciun caz preoții), iartă păcatele bolnavului, ci Dumnezeu (Iacov 5,15).

Domnule Ștefan, dumneata arunci la gunoi textul sacru al Scripturii ("unul altuia" Iacov 5,16) în favoarea unui text nebiblic ce promovează o învățătură străină Bibliei. Se poate așa ceva?
Citatul adus de Stefan nu a arunca la gunoi deloc textul sacru al Scripturii, "unul - altuia" nu exclude prezenta Episcopului/presbiterului(preot) din actul marturisirii, doar ca atunci era un act public, adica marturisirea era facuta in fata ekklesiei/Bisericii/comunitatii, iar iertarea era acordata de catre episcop/presbiter(preot) dar nu in sensul ca faceau aceasta cu de la sine putere ci in virtutea Harul primit prin punerea mainilor apostolilor si a Ioan 20,23, ca doar Sf. Pavel ii spunea lui Timotei "nu fii nepasator fata de Harul care se afla in tine".
Iertarea mai degraba este acceptul dat de catre autoritatea competenta, ca cel ce se marturiseste sa primeasca Trupul si Sangele Domnului, ca nu toti primeau acest accept sta dovada categoria penitentilor care exista in Biserica primelor veacuri.
__________________
valentin_top_bizant
  #2365  
Vechi 24.08.2011, 11:51:38
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Indraznesc sa propun inchiderea acestui topic, pentru ca s-a cam deviat de la "viclenia sectantilor" si sa deschidem un topic sa discutam si despre "rautatea ortodocsilor" care in dreapta credinta se comporta mai rau decat cei "rataciti"
__________________
valentin_top_bizant
  #2366  
Vechi 24.08.2011, 11:57:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Indraznesc sa propun inchiderea acestui topic, pentru ca s-a cam deviat de la "viclenia sectantilor" si sa deschidem un topic sa discutam si despre "rautatea ortodocsilor" care in dreapta credinta se comporta mai rau decat cei "rataciti"
Jumatate din discutii nici nu au fost cu neoprotestanti.
  #2367  
Vechi 24.08.2011, 11:57:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Domnule Stefan,
Cuvantul presbyteros inseamna batran. In Bibliile francese si italiene de exemplu este tradus cu batran (les anciens, gli anziani). Englezii intr-adevar prefera in unele editii sa pastreze termenul de prezbiter, in altele insa il folosesc pe cel de elders. Daca ii intrebati pe greci (eu i-am intrebat) spun ca sensul exact in greceste este acela de persoana inteleapta, recunoscuta de comunitate pentru intelepciunea ei, si la care vin oamenii sa ceara sfat. Iar de obicei o astfel de persoana este in varsta. Faptul ca la primii crestini a mai fost si cate un tanar este exceptie nu regula, si exceptiile exista pentru ca exista si unii tineri plini de intelepciune ca un batran.
Ca atare nu am zis niciodata ca batranii nu ar avea puteri sacramentale ci am zis ca dimpotriva, toata comunitatea le avea. Batranii aveau in plus autoritate, ei si episcopii. Asa ca nu mi se pare nimic anormal ca in cazurile mai grave sa se fi facut apel la ei. Dar de aici si pana a le acorda exclusivitatea este cale lunga, cu siguranta a avut loc la un moment dat un abuz de autoritate, si momentul asta m-ar interesa sa-l descopar, cand si de ce a aparut. Ca atare trebuie vazut cand anume a fost schimbat termenul de batran (prezbiter) cu cel de preot. Si la evrei batranii aveau unele puteri chiar daca nu erau preoti, iar autoritatea o vedeti in Luca 22:66 de exemplu. Iisus a zis sa il mustram pe cel care greseste si doar daca nu se indreapta sa-l mustre biserica, si daca nici de aceasta nu asculta, sa ne fie ca un pagan. Este clar ca in acest caz biserica are cuvantul ultim prin batrani, prin cei cu autoritate tocmai pentru ca asta era functia lor principala, sa aiba grija de biserica. Asta nu inseamna ca sacramentalul ii apartinea in exclusivitate ci ceea ce a fost dat "discipolilor" a fost dat pentru toti discipolii.
Draga mea, termenul elders nu insemna batran ci mai mare.Te-ai intrebat vreodata de ce Iacob nu recomanda medici pentru cei bolnavi ci rugaciunile prezbiterilor? Iar deaca te uiti in Dex ai sa gasesti ca prezbiter insemna sacerdot pe langa termenul preot, in primul secol crestin. Nu o spun eu ci DEX-ul.
Sa o luam in timpul nostru.Eu daca ma imbolnavesc chem primarul, viceprimarul si tot Consiliul Local (conducatori ai comunitatii, inclusiv si ai bisericii pentru ca si biserica apartine comunitatii) ca se roage pentru mine? Ti se pare normal una ca asta? De ce era nevoie sa se numesca prezbiteri, asa cum se spune in Fapte Apostolilor, daca toti suntem prezbiteri? Doamne ajuta!
  #2368  
Vechi 24.08.2011, 12:02:43
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Jumatate din discutii nici nu au fost cu neoprotestanti.
de aceea spuneam si eu, ca s-a cam deviat, si chiar titlul topicului face mai degraba trimitere spre barfa
__________________
valentin_top_bizant
  #2369  
Vechi 24.08.2011, 12:07:56
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Draga ereticule osutafaraunu . Am vazut ca nu ai raspunsuri dar continui sa scrii aici. Viclenia ta consta ca pe tine nu te intereseaza adevarul ci doar de poti atrage un naiv (Cat priveste venirea Domnului nostru Isus Hristos si strangerea noastra laolalta cu El, va rugam, fratilor,
2. sa nu va lasati clatinati asa de repede in mintea voastra si sa nu va tulburati de vreun duh, nici de vreo vorba, nici de vreo epistola, ca venind de la noi, ca si cum ziua Domnului ar fi si venit chiar) asa ca continui sa scrii cat mai mult .Dar eu iti zic. In mod normal penticostalul va ramane penticostal, catolicul va ramane catolic etc etc.Dar nu asta tin neaparat sa spun. Sunt doua tabere. Biserica apostolica care crede in sfintii sai si Fecioara Maria si alta care a aparut relativ recent care uraste prima biserica si care se numeste protestanta! Si adventistii fac parte din aceasta de aceea lauda pe Luther si transmite canal radio pe aceasi unda cu evanghelistii! Si lista ar continua. Cand bisericile protestante au hotarat sa-si puna cruci pe biserici si biserica adventa a facut la fel! Cand biserica evanghelista a atras atentia bisericii advente sa nu mai creada ca scrierile lui White sunt inspirate biserica adventa si-a dat acordul (acest lucru e doar pe hartie inca exista si azi adventi care fac aceasta confuzie). Bucuria apostolilor explicata in Nt privind convertirile apare cel putin ciudata in contextul in care bisericile imediat au degenerat!(asa zic protestantii ca sa loveasca in biserica apostolica! Culmea e ca aceasta biserica cicase degenerata a creat crezul si Nt!!!). Mai bine s-ar fi bucurat ca in anumite biserici nu s-au abatut de la adevar. O alta ciudatenie a babilonului (biserica protestanta) este ca se lauda ca ei boteaza numai dupa ce cel care doreste sa se boteze si-a insusit foarte bine practica sau crezul crestin. Dar Nt arata convertiri in masa exact cea ce condamna ei la ortodocsi! Cine ma impiedica sa ma botez exclama famenul!
Deci ramai in tabara invatatorilor falsi domnule adventist in tabara celor care stau cu biblia in mana si isi ridica mainile la cer (toate bisericile protestante au gesturi si nu numai comune) crezand ca sunt iubiti! O alta chestie interesanta e ca protestanti nu le e teama de Dumnezeu... Curios!
Consider ca si in cazul adrianei ca nu merita sa i-ti mai dau replici! Sa fi iubit...

Last edited by Neaguu; 24.08.2011 at 12:09:58.
  #2370  
Vechi 24.08.2011, 12:08:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu:

Daca va atingeti de ceva necurat ramaneti necurat pana seara ?
Adventiștii nu au asemenea restricții ritualiste. Rigurozitatea lor se manifestă în urmarea unor reguli corecte din punct de vedere sanitar. De fapt și restricțiile mozaice aveau la bază în bună parte grija pentru sănătatea poporului Israel.

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Am inteles ca chinezii mananca tot felul de organe genitale. Un adventist poate manca orgenul genital al unui animal curat ?
Sincer, nu mi-am pus asemenea probleme, nici măcar pe vremea când eram ortodox. N-am mâncat așa ceva niciodată.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38