Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.07.2010, 12:06:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa
Totusi, cum pot merge cu Hristos cei care judeca pe altii? Nu fiecare trebuie sa pazeasca comoara primita de la Domnul in el insusi, sa-L iubeasca pe Dumnezeu cu toata fiinta sa si sa-si iubeasca aproapele ca pe el insusi?
Multe vorbe, putine fapte... Fapte vrea Domnul de la noi... si-o inima curata, care nu judeca pe aproapele sau...
[...]
Nu judecă, iar dacă totuși judecă, nu caută să facă voia Sa ci caută să facă voia Dreptății drepte... voia Celui care L-a trimis... nu ca să facă dreptate deasupritorîndu-se peste cineva, ci trimis ca să gasească pe oița pierdută a casei lui Israel... și s-o cheme la Viață... s-o ridice dintre lupii răpitori îmbrăcați în haină sfântă care o călcau târând-o în mocirlă, și după ce o spală și o curăță și o pansează și o hrănește și ea se liniștește s-o ducă în brațe apoi la pășune, la Împărăția Cerurilor...

uite le mai postez odată:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
sunt greshite toate, toate sunt greshit scrise iar Dumnezeu le-a dat lui Moise scrise pe Piatra pe acelea Adevarate marturisite shi implinite de Hristos... iar apoi le-a scris shi in inimile credincioshilor prin plinirea lor in proportzie de 50%, a tuturor proorociilor in ziua cinzecimii, de catre Domnul...

ce ele sunt asha: (sper sa nu greshesc shi eu cand o sa le scriu din memorie, trist ca e neimplinita)

1) Eu sunt, Eu sunt Domnul, Eu Sunt Domnul Dumnezeul Tau; Sa nu ai altzi Sfintzi mai mari ca Mine, caci Eu ma odihnesc minunat și grozav întru sfintzi;

2)Sa nu-tzi nascoceu nimic, nici chip cioplit sau turnat, nici ban, nici film aniversar, nici alta vraj(b)eala shi nici o alta mândrie sau mânie sau manie ca sa te inchini ei, ținută ascunsă în calitate, în marfă de calitate ori în duh pitonicesc plin de calid superstițios ispitind și amăgind și hulingd astfel pe Domnul Dumnezeu cu "vrednicia" din nemulțumiria-ți îngâmfată, caci Eu, Eu sunt Cel ce se razbuna, Eu sunt Dumnezeul gelos shi ravnitor shi drept shi Eu insumi sunt credincios și dau vina parintzilor pe copii, shi ma razbun pana la al patrulea neam pe cei ce ma urasc pe Mine shi iert pana la al miiilea neam pe cei ce Ma iubesc pe Mine... shi slujesc.

3)Sa nu te sminteshti intru Mine ca sa te lauzi shi sa te ingamfi cu creatziile tale, cu fiii tai duhovniceshti, cu rautatea cea veche sau cu spurcaciunea pustiirii sau cu nebunia de pe urma ca nu vei ramane intr-u Mine ci vei cadea in lene shi mandrie traind in minciuna shi hula ca un aristocrat fatzarnic al deshertzilor fiind purhuia k un om fara iubire shi fara minte... căci atunci cei 7 stâlpi ai înțelepciunii Mele vor mărturisi din pietre și pomi și ape și văzduh ce fel de poamă stricată ai ajuns... să fii să faci... să faci să fii... mărturisind sminteala ta ție înaintea Mea.

4)Sa-tzi aminteshti sa te smereshti ca sa Ma ascultzi shi sa Ma iubeshti asha asha fara sa te invoieshti cu pacatul shi cu morala shi traditzia lumeasca imbracata in haina de oaie; doar astfel nădăjduind că o să-ți amintești până la urmă de ziua aceea Mare care a fost și de ziua aceea Mare care o să vină...

5)Sa-tzi cinsteshti Invatzatorul, Maiorul, fratele mai mare shi copilul cuminte, acolo in intunericul luminos din adanc, in apele de sub pamant, in piatra Preasfintei Maria, pamant pe care tzi-l va da tzie Dumnezeu ca sa ai zile multe shi clipe fericite impreuna cu totzi sfintzii.

6)Sa nu urashti Duhul Sfânt ci să ai Mare Mila de El, shi sa mângâi cu dragoste toate cirtele shi iotele mele, pe totzi micutzii Mei... până se satură... fără măsură... fără zgură, cu multă nădejde sfântă și căldură.

7)Sa nu te iei in serios ca shi cum ai fi un mantuitor sau un om drept sau sa crezi ca ai avut vreodata dreptate singur sau impreuna cu altzii sau sa crezi ca shtii socoti spre bine sau spre rau pentru ca sa nu te pacaleshti cu iubirea goliciunilor shi ajuns un pacalici sa te lashi astfel adulat de mai mari sau mai mici sau de tine insutzi barbierindu-te la goglinda ca de popa tuns... înălbindu-se prin tîrg zvon din pi(e)le de duh pitonicesc de calitate milogitainisită.

8)Sa nu furi de la Dumnezeu pentru ca n-are nici un rost caci shi asha itzi da El tot ce ai cu adevarat tu shi ai tai nevoie, iar daca totushi insisishti pana in panzele albe sau negre sa shtii ca nu ai sa realizezi altceva decat o gLume in care totzi ishi fura singuri caciula shi in loc macar pentru ca s-o poarte spre slava lui Dumnezeu o vor ascunde mereu in shtergura, in salutari pe drumuri haotice sau in spalatoria de maini shi mashini shi astfel ai sa te sulimenizezi shi ai sa uitzi complet unde ai ascuns ziua de azi cu toate cele 4 mari momente patrate ale ei, oferind din belshug altora nadejdi mincinoase.

9)Sa nu ridici in spate altceva decat miei saraci, shchiopi, orbi shi bolnavi, care n-au bani sa-tzi plateasca pledoaria cauzelor tale pierdute cu care vrei sa dobhedeshti iezii ca-s iezi.

10)Sa pofteshti la lumină toate femeile pentru ca sa le iubeshti Harul lor de la Dumnezeu shi nu talentul tau shi sa nu te lashi apoi ca sa-tzi laude ele A-ura aristocrata de tine insutzi-insushiri venita din viclenia ca te iubeshti prea mult pe tine insutzi ci tu sa te urashti pe tine de la Dumnezeu shi nu de la barfe... ca defapt in pisMiliOjOqqqlulhul tau shade barna telescopica a popopostului tainic.


intr-un cuvant:

Cuvantul lui Dumnezeu este al lui Dumnezeu shi nu al tau... oricat ai crede ca e invers... ca să sedomizezi.


adica macar sa nu ma opun Dragostei curate ce vine pentru rugaciunile Sfintzilor la tot omul necajit... fireshte, cine voieshte sa aibă interesul rabdarii crucii și să mearga dupa Dumnezeu... nu dupa mine ci dupa Tatal... Carele nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat-o in mana Fiului... iar Fiul nu cauta sa faca voia Sa ci a Celui care L-a trimis... Imparatzia Cerurilor.Amin.


Citat:
1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


Citat:
"1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!
2. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în desert numele Lui.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa în ele toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; Sa nu faci în ea nici o muncă (nici un lucru); nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramâne la tine; Caci în sase zile a facut Domnul Cerul si Pamântul, marea si toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o.
5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie ție bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie.
6. Sa nu ucizi!
7. Sa nu desfrânezi!
8. Sa nu furi!
9. Sa nu marturisesti strâmb împotriva aproapelui tau!
10. Sa nu doresti (râvnești) cele ce sunt ale aproapelui tau: nici casa aproapelui tau, nici femeia aproapelui tau, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui si nici unul din dobitoacele lui si nimic din cele câte sânt ale aproapele tau!"
ma scuza de micile corecturi prin texte dar astea am impresia ca sunt valabile: toate cele 3 seturi de cate 10 legi cu sublinierea ca alea scurtele sunt cele mai valabile unde se specifica clar din litera ca sa nu ai alt 'fariseu' aFARă de Domnul... prin sf. ap. Pavel... sau altzi sfintzi.
deci astea

1.Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3.Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.Sa nu ucizi.
7.Sa nu fii desfranat.
8.Sa nu furi.
9.Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10.Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Adică să se lepede de sine ca să nu mai judece pe nimeni și să nu mai pismuiască pe nimeni și să nu se mai semețească deasupra nimănui; să-și ia crecea și să facă numai Binele nu și răul, să-mi urmeze Mie, Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu. Ceva de genul ăsta ne-a învățat Domnul Iisus: „Cine voiește, să se lepede de sine și să-și ia Crucea sa și să-Mi urmeze Mie...” lăsând morții în urmă ca să-și îngroape pe morții lor așa cum sărmanul Cain împreună cu lucțifer a îngropat pe fratele său Abel.

Last edited by vsovivi; 05.07.2010 at 12:09:10.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.07.2010, 21:12:24
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
[...]
Ceva de genul ăsta ne-a învățat Domnul Iisus: „Cine voiește, să se lepede de sine și să-și ia Crucea sa și să-Mi urmeze Mie...” lăsând morții în urmă ca să-și îngroape pe morții lor așa cum sărmanul Cain împreună cu lucțifer a îngropat pe fratele său Abel.
De unde ai scos comparatia cu Cain?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.07.2010, 09:26:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de vsovivi
[...]
Ceva de genul ăsta ne-a învățat Domnul Iisus: „Cine voiește, să se lepede de sine și să-și ia Crucea sa și să-Mi urmeze Mie...” lăsând morții în urmă ca să-și îngroape pe morții lor așa cum sărmanul Cain împreună cu lucțifer a îngropat pe fratele său Abel.
De unde ai scos comparatia cu Cain?
Păi de acolo că atunci când i s-a cerut de către un oarecare ucenic : „Dă-mi voie să merg să îngrop pe tatăl meu”, Hristos i-a zis : „Lăsați morții să-și îngroape pe morții lor și tu vino după Mine”, deci a încercat să-l ferească de duhul răzbunării care apare în copii atunci când află pricina și motivele și cauzele pentru care a murit părintele lor, să-i lase adică, să-și îngroape pe morții lor, căci omenirea așa îngroapă morții lor precum Cain a îngropat pe Abel în speranța că nu se va ști păcatul său căci a încercat Cain să-l mintă pe Dumnezeu când a fost întrebat unde este Abel zicând: „Ce știu eu unde s-o fi dus Abel!; Ce, sunt eu răspunzător de ceea ce face fratele meu?” ceva de genul ăsta... iar Dumnezeu spune foarte clar că urmând pe Hristos devi cu adevărat răspunzător pentru fratele tău, căci se spune „voi cere sângele fratelui tău din mâna ta”, adică dacă vezi păcătuind pe fratele tău să nu crezi că tu nu ești răspunzător și pentru faptele lui... fiindcă de aia a greșit căci tu l-ai iubit prea puțin și fiindcă tu n-ai ascultat de Dumnezeu păcătuind, deci de aceea s-a vărsat sângele Domnului prin mâna fratelui tău, și din vina ta.

Și spune foarte clar: „Lăsați morții să-și îngroape pe morții lor”, deci subliniază vina gLumii ca principală cauză a morții oamenilor, a părinților, dar nu zice s-o osândiți ci să lăsați gLumea să-și acopere păcatele ei și faptele rele și să nu vă ispitiți la o cruciadă ca să scoateți la iveală relele și uciderile din gLume, să nu vă faceți inspectori de poliție sau detectivi particulari crezând că o să faceți dreptate dezgropând pe morții lor, pe morții gLumii, sau să participați la îngroparea dovezilor faptelor lor mârșave și pline de întuneric. Deci a zis să ne ferim ca nu cumva să participăm la păcatele mafiei și inqqqiziției și ca să nu ne revoltăm pentru ca să ne răzbunăm „vrednic”, de aia a zis ca să lăsăm morții să-și îngroape pe morții lor, cred eu. Deci să aveți încredere că la Dumnezeu toate faptele și păcatele sunt știute și sigur va face dreptatea cea bună mai devreme sau mai târziu, la timpul potrivit deci să nu vă ispispitiți ca să faceți voi dreptate împreună cu isipisisikaa ce și-a acoperit în nisisip ceea ce a rodit ea urmând și voi planul lui nenia așa cum a ghicit tanti grijania în zațul de cafea neagră și aburindă că cică așa vă va fi norocul. Ci voi să căutați să pliniți virtutea tainică a smereniei și a binelui din toată dragostea curată, fără minteres furăcios.


Deci să nu mai tot găsiți motive ca să judecați voi ci să vă lepdați de sine însuși însușiri alese : judecăți și hule „vrednice”, iar dacă totuși judecați să nu căutați să faceți voia voastră ci a Lui Dumnezeu.


Ceva de genul ăsta pare că se vede... că i se cere ucenicului ce vrea să urmeze pe Domnul, ca să-și ia crucea răbdării, adică să ducă de atunci viață sfințită și neprihănită, să nu mai facă păcatele judecării fratelui și părinților și să nu se ridice împotriva Lui Dumnezeu pentru poftele rele, pentru păcatele desfrânării și tot felul de viclenii pentru semețiile criminale ale gLumii. Să nu cine care cumva să se întoarcă să se asemene cu Cain sau cu Adam și Eva care au greșit amarnic alegând ei pentru ei și urmașii lor nu numai binele ci și răul ispistiți cu pismă sofisticată pălină de minciună și poftă perversă și ciudățită... ca să fie mare, și a ajuns mare... mare prost căci ca fraierul a făcut răul din curiozitățile judecătoricești. Și a aflat că a murit, și atunci gol fiind s-a ascuns în tufe să nu i se mai vadă rușinea păcatului... căci și-l vedea și era „plăcut la gustul visat” dar când a venit Adevărul s-a ascuns și a dat vina pe altul.

Sau mai rău, să faceți ca Iuda Iscarioteanul, când a aflat că a vândut Darul lui Dumnezeu, să încercați să vă ascundeți duhul într-o sfoară cumpărată pe banii ăia, într-un laț.

Last edited by vsovivi; 06.07.2010 at 10:14:55.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.07.2010, 21:13:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi de acolo că atunci când i s-a cerut de către un oarecare ucenic : „Dă-mi voie să merg să îngrop pe tatăl meu”, Hristos i-a zis : „Lăsați morții să-și îngroape pe morții lor și tu vino după Mine”, deci a încercat să-l ferească de duhul răzbunării care apare în copii atunci când află pricina și motivele și cauzele pentru care a murit părintele lor, să-i lase adică, să-și îngroape pe morții lor, căci omenirea așa îngroapă morții lor precum Cain a îngropat pe Abel în speranța că nu se va ști păcatul său căci a încercat Cain să-l mintă pe Dumnezeu când a fost întrebat unde este Abel zicând: „Ce știu eu unde s-o fi dus Abel!; Ce, sunt eu răspunzător de ceea ce face fratele meu?” ceva de genul ăsta... iar Dumnezeu spune foarte clar că urmând pe Hristos devi cu adevărat răspunzător pentru fratele tău, căci se spune „voi cere sângele fratelui tău din mâna ta”, adică dacă vezi păcătuind pe fratele tău să nu crezi că tu nu ești răspunzător și pentru faptele lui... fiindcă de aia a greșit căci tu l-ai iubit prea puțin și fiindcă tu n-ai ascultat de Dumnezeu păcătuind, deci de aceea s-a vărsat sângele Domnului prin mâna fratelui tău, și din vina ta.

Și spune foarte clar: „Lăsați morții să-și îngroape pe morții lor”, deci subliniază vina gLumii ca principală cauză a morții oamenilor, a părinților, dar nu zice s-o osândiți ci să lăsați gLumea să-și acopere păcatele ei și faptele rele și să nu vă ispitiți la o cruciadă ca să scoateți la iveală relele și uciderile din gLume, să nu vă faceți inspectori de poliție sau detectivi particulari crezând că o să faceți dreptate dezgropând pe morții lor, pe morții gLumii, sau să participați la îngroparea dovezilor faptelor lor mârșave și pline de întuneric. Deci a zis să ne ferim ca nu cumva să participăm la păcatele mafiei și inqqqiziției și ca să nu ne revoltăm pentru ca să ne răzbunăm „vrednic”, de aia a zis ca să lăsăm morții să-și îngroape pe morții lor, cred eu. Deci să aveți încredere că la Dumnezeu toate faptele și păcatele sunt știute și sigur va face dreptatea cea bună mai devreme sau mai târziu, la timpul potrivit deci să nu vă ispispitiți ca să faceți voi dreptate împreună cu isipisisikaa ce și-a acoperit în nisisip ceea ce a rodit ea urmând și voi planul lui nenia așa cum a ghicit tanti grijania în zațul de cafea neagră și aburindă că cică așa vă va fi norocul. Ci voi să căutați să pliniți virtutea tainică a smereniei și a binelui din toată dragostea curată, fără minteres furăcios.


Deci să nu mai tot găsiți motive ca să judecați voi ci să vă lepdați de sine însuși însușiri alese : judecăți și hule „vrednice”, iar dacă totuși judecați să nu căutați să faceți voia voastră ci a Lui Dumnezeu.


Ceva de genul ăsta pare că se vede... că i se cere ucenicului ce vrea să urmeze pe Domnul, ca să-și ia crucea răbdării, adică să ducă de atunci viață sfințită și neprihănită, să nu mai facă păcatele judecării fratelui și părinților și să nu se ridice împotriva Lui Dumnezeu pentru poftele rele, pentru păcatele desfrânării și tot felul de viclenii pentru semețiile criminale ale gLumii. Să nu cine care cumva să se întoarcă să se asemene cu Cain sau cu Adam și Eva care au greșit amarnic alegând ei pentru ei și urmașii lor nu numai binele ci și răul ispistiți cu pismă sofisticată pălină de minciună și poftă perversă și ciudățită... ca să fie mare, și a ajuns mare... mare prost căci ca fraierul a făcut răul din curiozitățile judecătoricești. Și a aflat că a murit, și atunci gol fiind s-a ascuns în tufe să nu i se mai vadă rușinea păcatului... căci și-l vedea și era „plăcut la gustul visat” dar când a venit Adevărul s-a ascuns și a dat vina pe altul.

Sau mai rău, să faceți ca Iuda Iscarioteanul, când a aflat că a vândut Darul lui Dumnezeu, să încercați să vă ascundeți duhul într-o sfoară cumpărată pe banii ăia, într-un laț.
Draga vsovi (de pe vremea mea eu asa te stiu...ai mai adaugat tu un "vi"dar tot vsovi ai ramas) esti inconfundabil ca intotdeauna...buna gLumea ta, faci tu ce faci si scrii sa nu inteleaga "niminea" :)) :)) :))
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.07.2010, 23:33:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Draga vsovi (de pe vremea mea eu asa te stiu...ai mai adaugat tu un "vi"dar tot vsovi ai ramas) esti inconfundabil ca intotdeauna...buna gLumea ta, faci tu ce faci si scrii sa nu inteleaga "niminea" :)) :)) :))
Ei, nici chiar așa ! Ovidiu și Adminul sunt sigur că înțeleg cele ce sunt înșiruite cu atâta osteneală . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.07.2010, 09:39:36
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Iubirea
Draga vsovi (de pe vremea mea eu asa te stiu...ai mai adaugat tu un "vi"dar tot vsovi ai ramas) esti inconfundabil ca intotdeauna...buna gLumea ta, faci tu ce faci si scrii sa nu inteleaga "niminea" :)) :)) :))
Ei, nici chiar așa ! Ovidiu și Adminul sunt sigur că înțeleg cele ce sunt înșiruite cu atâta osteneală . . . !
Firește că numai eu pricep că doar eu sunt cu mult mai grozav decât adminul, și în genere cel mai grozav din tot universul cosmic... adică ăla mic. Dar cu adevărat doar Dumnezeu poate înțelege ceea ce am scris fără ca să simt nici pic de osteneală... doar Dumnezeu, că eu nici acum nu știu nici ceea ce scriu și nici fenomenul, oricât aș reciti, îmi pare un text plin de grozăvii oricare ar fi.

(Grozăvia este aia când tu care ai curvit și desfrânat (adică eu) te dai vrednic așa ca marele alb, ăla cu pipa păcii și cu pene de porumbel pe cap, marele șef de trib, îmbrăcându-te la nunta ta în haină de mireasă, haină albă cu voal ca să rupi gura târgului ca și cum ai fi la prima dragoste, ca și cum ai fi nevinovat ca un îngeraș... da, atunci ești cel mai grozav, și aia este grozăvia căci ești preaplin de victorie în orice ceartă...... ce artă? ARTĂ MARȚIALĂ! Adică marți e artă ilegală, dacă nu cumva chiar de luni, că Duminica e pe post de diversiune, iar sâmbăta e de pregătire la goglindă, de sulimenizări emotive. Furnica la Kărate... azi un bob mâine un bob și o să te trezești ca un zgârciob plin de neghine ce o să le păzești ca pe grâu, dar nu e grâu căci grâul s-a furat. Cineva l-a furgăsit nepăzit și s-a împroprietărit la nesfârșit așa că degeaba m-am trezit abea la sfârșit. Că la sfârșit nu mai e de unde să aduni nu mai e ce să cosești, nu mai e ce să grozăvești, nu mai e, s-a terminat, s-a păpat, s-a dus... clipa, și-a rupt aripa. Poate poate mai vine una. Tot în deșert? Tot.)

Last edited by vsovivi; 07.07.2010 at 09:55:50.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.07.2010, 11:21:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In toate templele si sinagogile,pe peretele din rasarit se afla o nisa incastrata in perete si in ea, un dulap unde sunt pastrate sulurile de Tora.Dulapul este acoperit cu o perdea grea si pe deasupra se afla de obicei o placa de marmora in stilul Tablelor Legilor si Cele 10 Porunci scrise pe ele. Deoarece marimea nu permite scris plin, se scrie pe scurt. La evrei,nu exista un evreu religios sa nu le cunoasca pe de rost.Pe placa prezentata aci sunt scrise primele doua cuvinte din porunca.

Uiati ce este scris:
1.Eu sunt Dumnezeul tau.....
2.Sa nu ai Alt Dumnezeu......
3.Sa nu injuri In numele lui Dumnezeu.....
4.Nu uita Ziua sfanta de odihna,Sambata......
5.Onoreaza parintii tai......
6 Sa nu omori.......
7.Sa nu adulterezi.......
8.Sa nu furi.......
9.Sa nu marturesti minciuna........
10 Sa nu fi gelos pe altii.......
Cat de minunate sunt poruncile lui Dumnezeu, prin care Dumnezeu ofera libertate omului nu il restrange ci ii arata calea catre libertate, catre viata vesnica.

Prima porunca:
"Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos (din pamanul Egiptului si din casa) robiei, sa nu ai alti Dumnezei afara de Mine" Deuteronom 5,6-7

Iata ca Dumnezeu este cel care daruieste in primul rand (dezrobirea adica mantuirea)... EL nu are nevoie de nimic de la om. Si in marea lui iubire fata de om ii spune acestuia, sa nu isi piarda vremea cautand alti Dumnezei... ca nimeni altcineva in afara de Hristos nu scoate pe om din robia pacatului.

A patra porunca... privita din perspectiva crestina trebuie corelata neaparat cu profetia din Psalmul 117, care arata foarte clar ca Hristos Domnul Dumnezeul nostru este usa (Ioan 10,9) si piatra de temelie (luca 20,17-18) si evident prima zi a saptamanii, ziua invierii (Ioan 24,1) Domnului (Dia Domini in latina, ziua Domnului) adica Duminica este ziua care a fost facuta de DUMNEZEU nu de om, ca "sa ne bucuram si sa ne veselim intru ea";
"Aceasta este poarta Domnului; drepții vor intra prin ea. ... Piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta s-a făcut în capul unghiului. De la Domnul s-a făcut aceasta și minunată este în ochii noștri. Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea. " Psalmul 117,20-24.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 03.03.2011, 12:09:55
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dragă Eugen7,

Hai să vezi ce tălmăcire-ți fac eu acuma, sper să nu se supere Domnul ci să-mi stăpînească el peste limba din scriere:

Cele 10 porunci sunt defapt o chemare a dracilor la pocăință, a satanelor și a șerpilor boua și a tuturor șerpișorilor ca să iasă ei din desfrânarea cea mare, căci poruncile sunt pentru draci mai mult decât pentru oameni, căci altarul avea 4 coarne deci e vorba de o pereche de drăcovenii încornorate ca să se îndrepte ele la inima lor de piatră siacă:

1.Să nu desfrânezi cu Înțelepciunea, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunialb.
2.Să nu desfrânezi cu porunca și creiatina, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzânbuni.
3.Să nu desfrânezi cu Cuvântul de jur-împrejur, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunicter.
4.Să nu desfrânezi cu amintirea muncii, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbani.
5.Să nu desfrânezi cu cinstirea, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunicoci.
6.Să nu desfrânezi cu Viața, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunire.
7.Să nu desfrânezi cu Calea, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunit.
8.Să nu desfrânezi cu mâna și piciorul și dorul, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunis.
9.Să nu desfrânezi cu Adevărul și scamatorul, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbunic.
10.Să nu desfrânezi cu râvna și pofta... de aplauze deșarte, adică cu ochiulhul nemulțumit și mâniat și supărat ca să te răzbuniuniuni.

Într-un Cuvânt, să nu desfrânezi cu Ascultarea pe Cale ca apoi să te mândrești curios de semeția de sine cu faptele tale ascunse în știința de a mima smerenia, prefăcătoria de a te preface perfect... că nu te prefaci!

Ochiul acela am impresia că e ochiulhul cel fățarnic ce-și întoarce mereu fața sa, și din milostiv cu Dumnezeu și cu semenii și necruțător cu păcatul se preschimbă prin furt viceversa, adică aplicând inversarea mândră a mincinoasei măriri de sine ce se laudă la toată gLumea ce grozav e și ce semeț, încearcă să te păcălească ergonomic că a ajuns un ZmEU perfect și dulce căci iată e uns cu miere de albină peste care a deșertat pene albe de păsărele drăgălașe... adică acum te convinge că sigur nu mai moare... după femei, femeile altora.

De ce? Păi pentru că nu mai e supărat... momental, ci e bucuros că nu mai e trist... degeaba.

Last edited by vsovivi; 11.07.2011 at 12:31:10.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 23.09.2011, 15:54:26
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!''

Nu cumva asta este porunca dreptei recunoștințe?... și cum a scos Dumnezeu strâmbătatea din ei, minciuna vieții lor, idolii, poftele, nemulțumirea, răutatea, viclenia, desfrânarea, îndrăznirea cea rea, păcatul, mândria?.. păi întâi i-a dus în pustiu ca să le dăruiască legea, în deșert i-a dus, unde nu era nimic de văzut și nimic de mâncat și nimic de băut, nimic de auzit, nici țipenie de om, ci era acolo doar Dumnezeu și Moise și Aaron... Care le răsplătea după credința lor și ei aduceau jertfe înaintea Domnului... însă se răzvrăteau ușor din pricina fricii și a ispitelor.

Nu reiese din ea dragostea lui Dumnezeu pentru om și sfințenia plinirii Cuvântului Său? Pentru ce să ai sau să-ți faci alți Dumnezei? Și mai știe oare omul credincios cum este Dumnezeu?Cum este Cel ce este? Mai știe cineva să-L prezinte?Cum este Domnul... mai știe oare omul?

Păi nu omul trebuie să se desăvârșească în om ci Dumnezeu în om trebuie să se desăvârșească și omul doar să se împărtășească de continua desăvârșire și înnoirea a lui Dumnezeu în om...

Last edited by vsovivi; 23.09.2011 at 16:01:50.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.09.2011, 17:11:40
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

„2. Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.”

Ceea ce se poate observa este faptul că până la venirea lui Iisus Hristos ca să fie arătat lui Israel și pentru ca să fie văzut de oameni Cel promis lui Adam și Eva, nimeni nu putea pretinde că ține drept poruncile și are iubirea cea bună de Dumnezeu, astfel că nimeni nu era dator a-și asemăna chipul sau viața cu altcineva din toate câte erau create, văzute sau nevăzute, ba chiar se socotea asemănare și închinarea și slujirea acelora ce păreau drepți ca ură la adresa Domnului Dumnezeu dacă se urma o asemănare și nu pe Dumnezeu, și vina asta era aruncată pe copii și până la a 3-a sau a 4-a generație se plinea pedeapsa, răzbunarea.

Deci se observă o cioplire a omului prin neascultarea poruncilor și prin neiubire de Dumnezeu, deci e vorba de molipseala păcatului prin orice lucru și orice ființă, păcat mic sau mare care producea în om un chip cioplit de păcatul introdus prin neiubire și nepăzirea poruncilor. Astfel că omul era liber să asculte poruncile și să iubească așa cum credea el că e bine, după înțelepciunea lui, nefiind dator să considere superior pe nimeni din toate cele create afară de Dumnezeu.

Ce se întâmplă după venirea lui Iisus Hristos și a maicii Sale ca și Icoană veșnică pentru om, și care a vindecat creația și a dat model și față tuturor lucrurilor și ființelor?

Practic, prin purtarea crucii de către Iisus întru ascultarea Tatălui până la înviere și după, și prin acceptarea de a fi el cioplit de către toate păcatele oamenilor răi și necredincioși pe drumul acesta, El rămânând fără de păcat până la sfârșit, materia, lemnul, pământul și toate s-au îndumnezeit și se îndumnezeiesc de la El și noi acuma, dacă am lua orice lucru și l-am modela sau l-am ciopli, el deja nu mai este un idol ci este ca un frate cu Iisus, ca o piatră cioplită, obiectul este un purtător de cruce și rezultatul este un lucru creat și desăvârșit care a suportat toate durerile, și noi păcătoși fiind nu am făcut altceva decât să-l răstignim pe obiect... și ca atare, rezultă un simbol asemenea cu Iisus Hristos răstignit pe cruce...

Adică, faci un tablou, orice ai face, e o materie crucificată, de un păcătos, de artist, o sculptură, orice ai face, e o materie crucificată, o invenție, o mașină, un aparat, e o materie crucificată, și astfel orice ar plăsmui și ar face omul, nu poate face altceva decât un mic obiect frate cu Iisus Hristos, o mică piatră răstignită.

Ce rezultă de aici?

Rezultă că nu mai există idoli ciopliți sau pictați sau turnați, ci orice obiect pe care omul și-a pus mâna lui păcătoasă, și-a băgat dalta sau pensula, este o materie crucificată, asemenea lui Iisus... și simbolul este asemenea răstignirii lui Dumnezeu, căci materia a primit de la Iisus modelul curat și acum ea fiind modelată de omul păcătos și necredincios va suferi o răstignire asemănătoare.

Dar poate un obiect, un frate cu Hristos, o piatră să se transforme în idol fără ca să fie idol, că am arătat că idoli nu mai există ci frați cu Iisus?

Păi se poate dacă omul folosindu-se de obiectele create își ascunde păcatele, e nedrept, se lăcomește, fură, minte și celelalte rele folosindu-se de „frații” simbol ai lui Hristos...

Deci chiar jertfele animaliere, sau icoanele, sau chivotul, sau heruvimii sculptați sau heruvimii brodați, sau bisericile oricare ar fi ele sau bibliile sau oriceobiect de cult poate deveni idol din pricina patimilor celor care le folosesc și astfel că deși pare că ei slujesc lui Dumnezeu defapt ei le folosesc ca pe niște idoli cu care încearcă să păcălească fraierii deci pentru aceia sunt idoli, iar pentru cei cinstiți nu sunt idoli ci sunt izvoare de Har și sfințenie.

Sper să am dreptate de sus. Nu știu.

Last edited by vsovivi; 26.09.2011 at 17:15:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 22:15:51
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 09:45:57
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17