Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.05.2010, 23:07:27
Daniil A Daniil A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Locație: Tg. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O fi Alin B tare ca betonul,dar nu mai amarati un om care nici macar nu mai vorbeste, de Teodor zic.Caci daca el a intrat in acest protest,inseamna ca ceva l-a suparat cu adevarat. Si suferinta nimanui nu e de dispretuit,indiferent ca e ortodox neortodox sau ce o fi.
Suferinta poate fi un prilej de smerenie,de regasire de sine .Sa nu o facem deci sa devina un prilej de scarba si de pierdere a unui om.
Si mie imi place fermitatea lui Alin dar si ironia fina a lui Teodor,un fel de auto-ironie colectiva ,inviora acest forum si il umaniza.

Cunoastrea dogmelor ortodoxiei este doar faza de inceput a mantuirii . Practicarea Ortodoxiei si gasirea dragostei catre ceilalti ,este adevarata desavarsire ortodoxa.
Sunt de acord, nimeni nu trebuie sa sufere...totusi, eu cred ca si Alin este mahnit ca exista un thread impotriva lui, din partea unui frate...Oare ce o fi in sufletul lui ca noi il discutam asa? Imi pare rau si pentru Eodor, totusi nu ma intreb daca nu ar fi fost mai bine ca Eodor:
1. sa se spovedeasca duhovnicului de aceasta mahnire si sa ceara sfat....sa lanseze protest, sau nu?
2. sa ii spuna oful in privat lui Alin, cred ca Alin l-ar fi inteles.
Dar asa....e ca un indemn la dezbinare...sa sarit si noi impotriva lui Alin. Ceea ce nu as face, oricum, pentru ca imi plac postarile lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.05.2010, 23:08:16
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
au inversat rolurile :
eodor a devenit serios
alin face glume..a fost o gluma,nu?
Exact. Esti perspicace.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.05.2010, 23:10:45
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Eodor are un stil unic, cum am spus, da culoare forumului. Mie mi s-a parut a fi chiar un om tare si de nezdruncinat, nu inteleg cum de s-a lasat afectat de unele vorbe. Hai , eodor, treci peste si fii cel cu care ne-am obisnuit! Adu-ti aminte de sabia pe care o porti ...
La fel de perspicace. Sunt tare, foarte tare.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2010, 23:12:28
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Replica ta imi aminteste de Ioan Slavici si nuvela "Popa Tanda". Enoriasii l-au reclamat pe preot la episcopie pentru ca spunea ca sunt lenesi, carcotasi, barfitori, lipsiti de multe elanuri in ale credintei : "prea de-a dreptul, prea verde fatis". Acestia sunt oamenii care mie personal imi plac pentru ca doar cu cei care spun sincer si deschis ce gandesc se poate avansa, se poate construi ceva durabil si solid.


Cat despre ideea topicului, o vad infantila. Un copil fuge repede la casnicii lui si striga plin de nervi, batandu-se cu fundul de pamant "Maaaamaaaa, taaaataaaa, da' Goe a lu' vecinu m-a scuipat!!!!"
Infantilitatea ar trebui sa ne caracterizeze pe toti, numai ca trebuie sa inlocuim fusta mamii, cu poala lui Dumnezeu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.05.2010, 23:13:34
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Imi place sa vad spirit de echipa, domnule...chiar imi place. Asta e bine.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.05.2010, 23:15:31
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cotoracia Vezi mesajul
Incredibil subiect !
Eu n-am mai postat de mult, că nu prea am timp, însă am mai citit de multe ori subiecte interesante. Fără să vreau am observat însă că tocmai Teodor_Nastasa era de foarte multe ori ironic, bășcălios chiar, în multe din postările frăției sale. De aceea nu pot să nu-mi exprim mirarea că tocmai el deschide acest subiect.
Acuma, despre Forfota nu stiu nimic, nu prea l-am întâlnit, însă AlinB mărturisesc sincer că îl admir pentru răspunsurile sale de fiecare dată, pentru că acestea emană din trăirea sa.
El este unul din puținii ortodocși adevărați care spun lucrurilor pe nume și mărturisesc Adevărul ortodox, chiar dacă unii eterodocși, cum ar fi Doriana și nu numai, se supără pe el.
Aceștia ar vrea niște răspunsuri convenabile la frământările lor, care îi face să intre pe acest forum ortodox, potrivite cu rătăcirea lor, care să nu îi supere, oricât ar crede că sunt în Adevăr.
Însă din păcate așa ceva este cu neputință. Adevărul e numai unul, iar dacă el nu ne convine sau ne supără, înseamnă că nu suntem în Adevar !
AlinB spune lucrurilor pe nume din p.d.v. ortodox. El nu vrea să jignească, însă dacă unii se supără este pt.faptul că nu-l înțeleg și nu trăiesc ortodox. Da, aici nu mă refer la cei care sunt rupți de Adevărul ortodox, ci la cei care se pretind chiar ortodocși.
Însă postările lor îi trădează, că ei doar clamează Ortodoxia, nu o și trăiesc autentic. Pe aceștia tare îi apreciază sectarii, îi consideră ”toleranți”.
AlinB este ortodox pur, nu ”tolerant”. Asta nu înseamnă că îi ia peste picior pe cei cu care polemizează, doar așa li se pare unora.
Nu te descuraja Aline, mărturisește cu tărie Adevărul ortodox, chiar dacă unii se supără !
Le va trece și poate se vor îndrepta. La urma urmei acesta este lucrul cel mai important pentru care ne spunem părerile aici, nu ?
Nu pentru a ofensa pe nimeni, ci pentru a-i aduce pe toți la Adevărul Cel Singur Mântuitor !
Ma intitulez, Eodor Nastasa. Foarte pertinent.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.05.2010, 23:16:49
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pe principiul asta ar trebui sa nu mai aderam la nici un grup,sa nu mai socializam nicicum pentru ca e utopic sa iti imaginezi ca nu vei intalni si persoane care sa fie mai dificile,sa aiba pareri diferite,sa fie mai caustici,ironici etc.
As putea spune ca desi sunt deranjanti oarecum,atata timp cat totul se discuta in limitele bunului simt,acesti oameni fac chiar sarea si piperul grupului respectiv.
Ia imagineaza-ti ce ar fi sa fim cu totii trasi la indigo?Nu ni s-ar uri unii cu altii de plictiseala?
Priveste putin pe forum si vei constata ca am dreptate:cele mai active topicuri sunt taman cele pe care se poarta discutii in contradictoriu.
Corect.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.05.2010, 23:18:31
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Supararea nu trebuie sa te tina dupa apusul soarelui!
Corect.
La mine nu tine nici cat sta cioara'n par.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.05.2010, 23:19:21
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
ce urat...se deschide un topic impotriva altor 2 forumisti.
Foarte urat, intradevar.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.05.2010, 23:21:02
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniil A Vezi mesajul
Frate, protestez si eu la astfel de proteste.
Protestez la protestul dumitale.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protest la parlament Melissa Generalitati 65 14.03.2011 13:26:45
Protest pentru adeavar laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 09.10.2009 13:42:03
Mars de Protest... C.tin Stiri, actualitati, anunturi 65 09.06.2009 09:14:33
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02
PROTEST silverstar Generalitati 14 28.10.2006 12:47:46