Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2012, 21:17:58
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Si astazi un copil este israelit daca tatal este israelit, insa NU este si evreu daca MAMA nu este evreica.
Cred că și acum te faci că nu înțelegi. În vechiul testament israeliții erau evreii. "Evreii" este un alt nume pentru poporul lui Israel. asta era în vechiul testament pe la începuturi. Ce îți spune ție acum un rabin după mii de ani se referă la o realitate care s-a îndepărtat de vechiul testament.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2012, 23:39:13
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cred că și acum te faci că nu înțelegi. În vechiul testament israeliții erau evreii. "Evreii" este un alt nume pentru poporul lui Israel. asta era în vechiul testament pe la începuturi. Ce îți spune ție acum un rabin după mii de ani se referă la o realitate care s-a îndepărtat de vechiul testament.
Vad ca dvs. credeti ca stiti mai bine ca rabinii ortodocsi cu ce se mananca iudaismul. Eu nu am asemenea pretentii.
Nu mi-ati raspuns insa legat de epurarea etnica din VT. Cum o explicati?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2015, 16:59:36
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Evreii karaiti recunosc origiea evreiasca numaipe linia paterna si ca atare comunitatea lor religioasa considera evreii pe cei ce au tata evreu.de ce totusi in timp o parte a comunitatii evreiesti luau la baza linia materna?Pt ca se putea verifica cine era mama dar tata nu!Si pt ca fiind razboaie multe, barbatii se cam rareau iar evreicele se cam consolau cum puteau, erau mai mult multi cei ce aveau certitudinea originii evreiesti prin mama decat prin tata!Statul Israel recunoaste ca evrei atat pe cei ce au religia mozaic cat si pe cei nascuti din parinti evrei,indiferent de genul parintilor!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum este mesia vazut in iudaism? maria-luisa Iudaismul 25 02.09.2011 02:29:43
Cateva aspecte ale ecumenismului ioan_strainul Intrebari utilizatori 0 21.08.2011 14:08:41
Sursa de informare despre Iudaism Yogy Iudaismul 3 10.03.2010 23:02:55
Aspecte pozitive ale modernitatii Marius22 Generalitati 16 19.11.2009 23:53:02